FANDOM


2019–20 UEFA Europa League
UEFA Europa League Logo.png
Tournament details
DatesQualifying:
27 June – 29 August 2019
Competition proper:
19 September 2019 – 21 August 2020
TeamsCompetition proper: 48+8
Total: 158+55
Final positions
ChampionsFlag of Spain Sevilla (6th title)
Runner-upFlag of Italy Inter Milan
Tournament statistics
Matches played197
Goals scored546 (2.77 per match)
Attendance4,069,102 (20,655 per match)
Top scorer(s)Flag of Portugal Bruno Fernandes
(8 goals)

The 2019–20 UEFA Europa League was the 49th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the 11th season since it was renamed from the UEFA Cup to the UEFA Europa League.

The final was played at the RheinEnergieStadion in Cologne, Germany. Spanish side Sevilla won the final match 3–2 against Italian side Inter Milan, making them winning the record sixth title of the tournament. As the winners of the 2019–20 UEFA Europa League, Sevilla earned the right to play against the winners of the 2019–20 UEFA Champions League in the 2020 UEFA Super Cup. As winners, Sevilla would also have automatically qualified for the 2020–21 UEFA Champions League group stage. However, Sevilla had already qualified through their league performance, the berth reserved will be given to the third-placed team of the 2019–20 Ligue 1 (Rennes), the 5th-ranked association according to next season's access list.

The video assistant referee (VAR) system will be used in the competition from the knockout stage onwards.

As the title holders of the Europa League, Chelsea qualified for the 2019–20 UEFA Champions League, although they had already qualified before the final through their league performance. They are unable to defend their title as they advanced to the Champions League knockout stage.

Following the round of 16 first legs, the competition was postponed indefinitely due to the COVID-19 pandemic in Europe. The final, originally scheduled to take place on 27 May 2020 at Stadion Energa Gdańsk in Gdańsk, Poland, was officially postponed on 23 March 2020. A working group was set up to decide the calendar of the remainder of the season.

On 17 June 2020, UEFA announced that the quarter-finals, semi-finals, and final will be played in Germany in August 2020, with Gdańsk hosting the 2021 final instead.

Association team allocation

A total of 213 teams from all 55 UEFA member associations participated in the 2019–20 UEFA Europa League. The association ranking based on the UEFA country coefficients was used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–51 (except Liechtenstein) each had three teams qualify.
  • Associations 52–54 each had two teams qualify.
  • Liechtenstein and Kosovo (association 55) each had one team qualify (Liechtenstein organises only a domestic cup and no domestic league; Kosovo as per decision by the UEFA Executive Committee).
  • Moreover, 55 teams eliminated from the 2019–20 UEFA Champions League were transferred to the Europa League.

Association ranking

For the 2019–20 UEFA Europa League, the associations were allocated places according to their 2018 UEFA country coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2013–14 to 2017–18.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations could have additional teams participating in the Champions League, as noted below:

  • (UCL) – Additional teams transferred from the UEFA Champions League
Association ranking for 2019–20 UEFA Europa League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Flag of Spain.png Spain 106.998 3
2 England.png England 79.605
3 Flag of Italy.gif Italy 76.249 +1 (UCL)
4 Germany.png Germany 71.427 +1 (UCL)
5 Flag of France.png France 56.415
6 Flag of Russia Good One.gif Russia 53.382 +1 (UCL)
7 Flag of Portugal.gif Portugal 47.248 +2 (UCL)
8 Flag of Ukraine.png Ukraine 41.133 +2 (UCL)
9 Belgium.png Belgium 38.500 +1 (UCL)
10 Flag of Turkey.png Turkey 35.800 +1 (UCL)
11 Flag of Austria.png Austria 32.850 +2 (UCL)
12 Switzerland.png Switzerland 30.200 +2 (UCL)
13 Flag of Czech.jpg Czech Republic 30.175 +1 (UCL)
14 Netherlands.png Netherlands 29.749 +2 (UCL)
15 Flag of Greece.svg.png Greece 28.600 +2 (UCL)
16 Croatia.png Croatia 26.000
17 Flag of Denmark.gif Denmark 25.950 +1 (UCL)
18 Flag of Israel.png Israel 21.750 +1 (UCL)
19 Flag of Cyprus.png Cyprus 21.550 +1 (UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
20 Romania.png Romania 20.450 3 +1 (UCL)
21 Flag of Poland.png Poland 20.125 +1 (UCL)
22 Flag of Sweden Good one.jpg Sweden 19.975 +1 (UCL)
23 Flag of Azerbaijan.png Azerbaijan 19.125 +1 (UCL)
24 Flag of Bulgaria.png Bulgaria 19.125 +1 (UCL)
25 Flag of Serbia.png Serbia 18.750
26 Scotland.png Scotland 18.625 +1 (UCL)
27 Belarus Flag.svg Belarus 18.625 +1 (UCL)
28 Flag of Kazakhstan.png Kazakhstan 18.125 +1 (UCL)
29 Flag of Norway.png Norway 17.425 +1 (UCL)
30 Flag of Slovenia.png Slovenia 14.500 +1 (UCL)
31 Liechtenstein.png Liechtenstein 13.000 1
32 Slovakia.png Slovakia 12.125 3 +1 (UCL)
33 Flag of Moldova.png Moldova 10.000 +1 (UCL)
34 Flag of Albania.png Albania 8.500 +1 (UCL)
35 Flag of Iceland.png Iceland 8.250 +1 (UCL)
36 Flag of Hungary.png Hungary 8.125 +1 (UCL)
37 Flag of Macedonia.png North Macedonia 7.500 +1 (UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Flag of Finland.gif Finland 6.900 3 +1 (UCL)
39 Flag of Republic Ireland.gif Republic of Ireland 6.700 +1 (UCL)
40 Flag of Bosnia and Herzegovina.png Bosnia and Herzegovina 6.625 +1 (UCL)
41 Latvia.png Latvia 5.625 +1 (UCL)
42 Flag of Estonia.svg Estonia 5.500 +1 (UCL)
43 Flag of Lithuania.png Lithuania 5.375 +1 (UCL)
44 Flag of Montenegro.png Montenegro 5.000 +1 (UCL)
45 Flag of Georgia.png Georgia 5.000 +1 (UCL)
46 Flag of Armenia.png Armenia 4.875 +1 (UCL)
47 Malta.png Malta 4.500 +1 (UCL)
48 Luxembourg.png Luxembourg 4.375 +1 (UCL)
49 Flag of Northern Ireland.jpg Northern Ireland 4.250 +1 (UCL)
50 Flag of Wales.gif Wales 3.875 +1 (UCL)
51 Faroe Islands.png Faroe Islands 3.750 +1 (UCL)
52 Flag of Gibraltar.png Gibraltar 3.000 2 +1 (UCL)
53 Flag of Andorra.png Andorra 1.331 +1 (UCL)
54 San Marino.png San Marino 0.499 +1 (UCL)
55 Flag of Kosovo.png Kosovo 0.000 1 +1 (UCL)

Distribution

The following is the access list for this season.

Access list for 2019–20 UEFA Europa League
Teams advancing from previous round Teams entering in this round Teams transferred from Champions League
Preliminary round
(14 teams)
  • 4 domestic cup winners from associations 52–55
  • 6 domestic league runners-up from associations 49–54
  • 4 domestic league third-placed teams from associations 48–51
First qualifying round
(94 teams)
  • 7 winners from preliminary round
  • 26 domestic cup winners from associations 26–51
  • 30 domestic league runners-up from associations 18–48 (except Liechtenstein)
  • 31 domestic league third-placed teams from associations 16–47 (except Liechtenstein)
Second qualifying round Champions Path
(19 teams)
  • 16 losers from Champions League first qualifying round
  • 3 losers from Champions League preliminary round
Main Path
(74 teams)
  • 47 winners from first qualifying round
  • 7 domestic cup winners from associations 19–25
  • 2 domestic league runners-up from associations 16–17
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 13–15
  • 9 domestic league fourth-placed teams from associations 7–15
  • 2 domestic league fifth-placed teams from associations 5–6 (League Cup winners for France)
  • 4 domestic league sixth-placed teams from associations 1–4 (League Cup winners for England)
Third qualifying round Champions Path
(20 teams)
  • 10 winners from second qualifying round (Champions Path)
  • 10 losers from Champions League second qualifying round (Champions Path)
Main Path
(52 teams)
  • 37 winners from second qualifying round (Main Path)
  • 6 domestic cup winners from associations 13–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 7–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 6
  • 2 losers from Champions League second qualifying round (League Path)
Play-off round Champions Path
(16 teams)
  • 10 winners from third qualifying round (Champions Path)
  • 6 losers from Champions League third qualifying round (Champions Path)
Main Path
(26 teams)
  • 26 winners from third qualifying round (Main Path)
Group stage
(48 teams)
  • 8 winners from play-off round (Champions Path)
  • 13 winners from play-off round (Main Path)
  • 12 domestic cup winners from associations 1–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 5
  • 4 domestic league fifth-placed teams from associations 1–4
  • 4 losers from Champions League play-off round (Champions Path)
  • 2 losers from Champions League play-off round (League Path)
  • 4 losers from Champions League third qualifying round (League Path)
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from group stage
  • 12 group runners-up from group stage
  • 8 third-placed teams from Champions League group stage

Changes were made to the default access list, if any of the teams that qualified for the Europa League via their domestic competitions also qualified for the Champions League as the Champions League or Europa League title holders, or if there were fewer teams transferred from the Champions League due to changes in the Champions League access list. In any case where a spot in the Europa League was vacated, cup winners of the highest-ranked associations in earlier rounds were promoted accordingly.

  • In the default access list, originally 17 losers from the Champions League first qualifying round were transferred to the Europa League second qualifying round (Champions Path). However, since the Champions League title holders (Liverpool) qualified for the Champions League group stage via their domestic league, only 16 losers from the Champions League first qualifying round were transferred to the Europa League second qualifying round (Champions Path). As a result, only 19 teams entered the Champions Path second qualifying round (one of the losers from the Champions League first qualifying round would be drawn to receive a bye to the third qualifying round).
  • In the default access list, originally three losers from the Champions League second qualifying round (League Path) were transferred to the Europa League third qualifying round (Main Path). However, since the Europa League title holders (Chelsea) qualified for the Champions League group stage via their domestic league, only two losers from the Champions League second qualifying round (League Path) were transferred to the Europa League third qualifying round (Main Path). As a result, the following changes to the access list were made:
    • The cup winners of association 18 (Israel) entered the third qualifying round instead of the second qualifying round.
    • The cup winners of association 25 (Serbia) entered the second qualifying round instead of the first qualifying round.
    • The cup winners of associations 50 and 51 (Wales and Faroe Islands) entered the first qualifying round instead of the preliminary round.

Redistribution rules

A Europa League place was vacated when a team qualified for both the Champions League and the Europa League, or qualified for the Europa League by more than one method. When a place was vacated, it was redistributed within the national association by the following rules:

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association with the latest starting round) also qualified for the Champions League, their Europa League place was vacated. As a result, the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions qualified for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finished above them in the league moved up one "place".
  • When the domestic cup winners also qualified for the Europa League through league position, their place through the league position was vacated. As a result, the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions qualified for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finished above them in the league moved up one "place" if possible.
  • For associations where a Europa League place was reserved for either the League Cup or end-of-season European competition play-offs winners, they always qualified for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier. If the League Cup winners had already qualified for European competitions through other methods, this reserved Europa League place was taken by the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • LC: League Cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season Europa League play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
    • Q2: Losers from the second qualifying round
    • Q1: Losers from the first qualifying round
    • PR: Losers from the preliminary round (F: final; SF: semi-finals)
Qualified teams for 2019–20 UEFA Europa League (by entry round)
Round of 32
Belgium Club Brugge (UCL GS) Ukraine Shakhtar Donetsk (UCL GS) Austria Red Bull Salzburg (UCL GS) Portugal Benfica (UCL GS)
Greece Olympiacos (UCL GS) Germany Bayer Leverkusen (UCL GS) Italy Inter Milan (UCL GS) Netherlands Ajax (UCL GS)
Group stage
Spain Getafe (5th) Germany Wolfsburg (6th) Turkey Beşiktaş (3rd) Russia Krasnodar (UCL PO)
Spain Sevilla (6th) France Rennes (CW) Austria Wolfsberg (3rd) Austria LASK (UCL PO)
England Arsenal (5th) France Saint-Étienne (4th) Switzerland Lugano (3rd) Portugal Porto (UCL Q3)
England Manchester United (6th) Russia CSKA Moscow (4th) Switzerland Young Boys (UCL PO) Ukraine Dynamo Kyiv (UCL Q3)
Italy Lazio (CW) Portugal Sporting CP (CW) Cyprus APOEL (UCL PO) Turkey İstanbul Başakşehir (UCL Q3)
Italy Roma (6th)[Note ITA] Ukraine Oleksandriya (3rd) Romania CFR Cluj (UCL PO) Switzerland Basel (UCL Q3)
Germany Borussia Mönchengladbach (5th) Belgium Standard Liège (3rd)[Note BEL] Norway Rosenborg (UCL PO)
Play-off round
Champions Path Main Path
Greece PAOK (UCL Q3) Scotland Celtic (UCL Q3)
Denmark Copenhagen (UCL Q3) Slovenia Maribor (UCL Q3)
Azerbaijan Qarabağ (UCL Q3) Hungary Ferencváros (UCL Q3)
Third qualifying round
Champions Path Main Path
Israel Maccabi Tel Aviv (UCL Q2) Estonia Nõmme Kalju (UCL Q2) Russia Spartak Moscow (5th) Netherlands Feyenoord (3rd)
Sweden AIK (UCL Q2) Montenegro Sutjeska Nikšić (UCL Q2) Portugal Braga (4th) Greece AEK Athens (3rd)
Belarus BATE Borisov (UCL Q2) Georgia Saburtalo Tbilisi (UCL Q2) Ukraine Mariupol (4th) Croatia Rijeka (CW)
Finland HJK (UCL Q2) Malta Valletta (UCL Q2) Belgium Antwerp (PW)[Note BEL] Denmark Midtjylland (CW)
Republic of Ireland Dundalk (UCL Q2) Wales The New Saints (UCL Q2) Turkey Trabzonspor (4th) Israel Bnei Yehuda (CW)
Bosnia and Herzegovina Sarajevo (UCL Q1)[Note UCL Q1] Austria Austria Wien (4th) Czech Republic Viktoria Plzeň (UCL Q2)
Switzerland Thun (4th) Netherlands PSV Eindhoven (UCL Q2)
Czech Republic Sparta Prague (3rd)
Second qualifying round
Champions Path Main Path
Poland Piast Gliwice (UCL Q1) Lithuania Sūduva (UCL Q1) Spain Espanyol (7th) Netherlands AZ (4th)
Bulgaria Ludogorets Razgrad (UCL Q1) Armenia Ararat-Armenia (UCL Q1) England Wolverhampton Wanderers (7th) Netherlands FC Utrecht (PW)
Kazakhstan Astana (UCL Q1) Luxembourg F91 Dudelange (UCL Q1) Italy Torino (7th)[Note ITA] Greece Atromitos (4th)
Slovakia Slovan Bratislava (UCL Q1) Northern Ireland Linfield (UCL Q1) Germany Eintracht Frankfurt (7th) Greece Aris (5th)
Moldova Sheriff Tiraspol (UCL Q1) Faroe Islands HB Tórshavn (UCL Q1) France Strasbourg (LC) Croatia Osijek (3rd)
Albania Partizani (UCL Q1) Kosovo Feronikeli (UCL Q1) Russia Arsenal Tula (6th) Denmark Esbjerg (3rd)
Iceland Valur (UCL Q1) Andorra FC Santa Coloma (UCL PR F) Portugal Vitória de Guimarães (5th) Cyprus AEL Limassol (CW)
North Macedonia Shkëndija (UCL Q1) Gibraltar Lincoln Red Imps (UCL PR SF) Ukraine Zorya Luhansk (5th) Romania Viitorul Constanța (CW)
Latvia Riga (UCL Q1) San Marino Tre Penne (UCL PR SF) Belgium Gent (5th)[Note BEL] Poland Lechia Gdańsk (CW)
Turkey Yeni Malatyaspor (5th) Sweden BK Häcken (CW)
Austria Sturm Graz (PW) Azerbaijan Gabala (CW)
Switzerland Luzern (5th) Bulgaria Lokomotiv Plovdiv (CW)
Czech Republic Jablonec (4th) Serbia Partizan (CW)
Czech Republic Mladá Boleslav (PW)
First qualifying round
Croatia Hajduk Split (4th) Belarus Dinamo Minsk (3rd) Iceland Breiðablik (2nd) Estonia Flora (3rd)
Denmark Brøndby (PW) Belarus Vitebsk (4th) Iceland KR (4th) Lithuania Žalgiris (CW)
Israel Maccabi Haifa (2nd) Kazakhstan Kairat (CW) Hungary Fehérvár (CW) Lithuania Riteriai (3rd)
Israel Hapoel Be'er Sheva (3rd) Kazakhstan Tobol (3rd) Hungary Debrecen (3rd) Lithuania Kauno Žalgiris (5th)[Note LTU]
Cyprus AEK Larnaca (2nd) Kazakhstan Ordabasy (4th) Hungary Honvéd (4th) Montenegro Budućnost Podgorica (CW)
Cyprus Apollon Limassol (3rd) Norway Molde (2nd) North Macedonia Akademija Pandev (CW) Montenegro Zeta (3rd)
Romania FCSB (2nd) Norway Brann (3rd) North Macedonia Shkupi (4th) Montenegro Titograd (4th)
Romania Universitatea Craiova (4th) Norway Haugesund (4th) North Macedonia Makedonija GP (5th)[Note MKD] Georgia Torpedo Kutaisi (CW)
Poland Legia Warsaw (2nd) Slovenia Olimpija Ljubljana (CW) Finland Inter Turku (CW) Georgia Dinamo Tbilisi (2nd)
Poland Cracovia (4th) Slovenia Domžale (3rd) Finland RoPS (2nd) Georgia Chikhura Sachkhere (4th)
Sweden IFK Norrköping (2nd) Slovenia Mura (4th) Finland KuPS (3rd) Armenia Alashkert (CW)
Sweden Malmö FF (3rd) Liechtenstein Vaduz (CW) Republic of Ireland Cork City (2nd) Armenia Pyunik (2nd)
Azerbaijan Neftçi Baku (2nd) Slovakia Spartak Trnava (CW) Republic of Ireland Shamrock Rovers (3rd) Armenia Banants (3rd)
Azerbaijan Sabail (3rd) Slovakia DAC Dunajská Streda (2nd) Republic of Ireland St Patrick's Athletic (5th)[Note IRL] Malta Balzan (CW)
Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Slovakia Ružomberok (3rd) Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar (2nd) Malta Hibernians (2nd)
Bulgaria Levski Sofia (PW) Moldova Milsami Orhei (2nd) Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (3rd) Malta Gżira United (3rd)
Serbia Radnički Niš (2nd) Moldova Petrocub Hîncești (3rd) Bosnia and Herzegovina Radnik Bijeljina (5th)[Note BIH] Luxembourg Fola Esch (2nd)
Serbia Čukarički (4th) Moldova Speranța Nisporeni (4th) Latvia Ventspils (2nd) Luxembourg Jeunesse Esch (3rd)
Scotland Rangers (2nd) Albania Kukësi (CW) Latvia RFS (3rd) Northern Ireland Crusaders (CW)
Scotland Kilmarnock (3rd) Albania Teuta (3rd) Latvia Liepāja (4th) Wales Connah's Quay Nomads (2nd)
Scotland Aberdeen (4th) Albania Laçi (6th)[Note ALB] Estonia Narva Trans (CW) Faroe Islands B36 Tórshavn (CW)
Belarus Shakhtyor Soligorsk (CW) Iceland Stjarnan (CW) Estonia FCI Levadia (2nd)
Preliminary round
Luxembourg Progrès Niederkorn (4th) Wales Cardiff Metropolitan University (PW) Gibraltar St Joseph's (3rd) San Marino La Fiorita (2nd)
Northern Ireland Ballymena United (2nd) Faroe Islands NSÍ Runavík (2nd) Andorra Engordany (CW) Kosovo Prishtina (2nd)
Northern Ireland Cliftonville (PW) Faroe Islands KÍ Klaksvík (4th) Andorra Sant Julià (2nd)
Wales Barry Town United (3rd) Gibraltar Europa (CW) San Marino Tre Fiori (CW)

One team not playing a national top division took part in the competition; Vaduz (representing Liechtenstein) played in 2018–19 Swiss Challenge League, which is Switzerland's 2nd tier.

Notes
  1. ^ Albania (ALB): Skënderbeu would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2018–19 Albanian Superliga, but were banned from entering UEFA competitions. As a result, the berth was given to the sixth-placed team of the league, Laçi, since the fifth-placed team of the league, Flamurtari, failed to obtain a UEFA licence.
  2. ^ Belgium (BEL): Mechelen would have qualified for the Europa League group stage as the winners of the 2018–19 Belgian Cup, but were found guilty on match-fixing as part of the 2017–19 Belgian football fraud scandal, and thus prohibited by the Royal Belgian Football Association to take part in the 2019–20 European competitions. Mechelen appealed the decision, but the final ruling was announced on 17 July 2019 by the Belgian Arbitration Court for Sports, and Mechelen remained banned, and were subsequently replaced by UEFA. As a result, the third-placed team of the 2018–19 Belgian First Division A, Standard Liège, entered the group stage instead of the third qualifying round, the Europa League play-off winners of the league, Antwerp, entered the third qualifying round instead of the second qualifying round, and the second qualifying round berth was given to the fifth-placed team of the league, Gent.
  3. ^ Bosnia and Herzegovina (BIH): Željezničar would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth placed team of the 2018–19 Premier League of Bosnia and Herzegovina, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Radnik Bijeljina.
  4. ^ Italy (ITA): Milan qualified for the Europa League group stage as the fifth-placed of the 2018–19 Serie A, but were found guilty of breaching Financial Fair Play rules and were excluded from competing in European competitions in 2019–20. As a result, the sixth-placed team of the 2018–19 Serie A, Roma, entered the group stage instead of the second qualifying round, and the second qualifying round berth was given to the seventh-placed team of the league, Torino.
  5. ^ Lithuania (LTU): Stumbras would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth placed team of the 2018 A Lyga, but had their UEFA licence stripped. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Kauno Žalgiris.
  6. ^ North Macedonia (MKD): Vardar would have qualified for the Europa League first qualifying round as the runners-up of the 2018–19 Macedonian First Football League, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Makedonija GP.
  7. ^ Republic of Ireland (IRL): Waterford would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2018 League of Ireland Premier Division, but were ruled by UEFA to have not passed the "three-year rule" as the club were reformed in 2016. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, St Patrick's Athletic.
  8. ^ Champions League (UCL Q1): Sarajevo were drawn to receive a bye to the third qualifying round, as one fewer loser from the Champions League first qualifying round were transferred to the Europa League second qualifying round (Champions Path), due to a Champions League group stage berth vacated by the Champions League title holders.

Round and draw dates

The schedule of the competition was as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).

The competition was suspended on 17 March 2020 due to the COVID-19 pandemic in Europe. A working group was set up by UEFA to decide the calendar of the remainder of the season. On 17 June 2020, UEFA announced the revised schedule for the quarter-finals, semi-finals and final of the competition, to be played in single-leg matches.

Schedule for 2019–20 UEFA Europa League
Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying Preliminary round 11 June 2019 27 June 2019 4 July 2019
First qualifying round 18 June 2019 11 July 2019 18 July 2019
Second qualifying round 19 June 2019 25 July 2019 1 August 2019
Third qualifying round 22 July 2019 8 August 2019 15 August 2019
Play-off Play-off round 5 August 2019 22 August 2019 29 August 2019
Group stage Matchday 1 30 August 2019
(Monaco)
19 September 2019
Matchday 2 3 October 2019
Matchday 3 24 October 2019
Matchday 4 7 November 2019
Matchday 5 28 November 2019
Matchday 6 12 December 2019
Knockout phase Round of 32 16 December 2019 20 February 2020 27 February 2020
Round of 16 28 February 2020 12 March 2020 5–6 August 2020
Quarter-finals 10 July 2020, 13:00 10–11 August 2020
Semi-finals 16–17 August 2020
Final 21 August 2020 at RheinEnergieStadion, Cologne

Notes:

  • The two round of 16 ties which did not play their first leg will be played on 5–6 August 2020.
  • Round of 16 second legs originally scheduled for 19 March 2020.
  • The quarter-final, semi-final, and final draws were originally scheduled for 20 March 2020, with: quarter-final first legs were originally scheduled for 9 April, and second legs 16 April 2020; semi-final first legs were originally scheduled for 30 April, and second legs 7 May 2020; and final was originally scheduled for 27 May 2020.

Matches in the qualifying (including preliminary and play-off) and knockout rounds could also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Preliminary round

Main article: 2019–20 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#Preliminary round

In the preliminary round, teams were divided into seeded and unseeded teams based on their 2019 UEFA club coefficients, and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association could not be drawn against each other.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Progrès Niederkorn Luxembourg 2–2 (a) Flag of Wales Cardiff Metropolitan University 1–0 1–2
La Fiorita San Marino 1–3 Flag of Andorra Engordany 0–1 1–2
Sant Julià Flag of Andorra 3–6 Flag of Gibraltar Europa 3–2 0–4
Ballymena United Flag of Northern Ireland 2–0 Faroe Islands NSÍ Runavík 2–0 0–0
Prishtina Flag of Kosovo 1–3 Flag of Gibraltar St Joseph's 1–1 0–2
KÍ Klaksvík Faroe Islands 9–1 San Marino Tre Fiori 5–1 4–0
Barry Town United Flag of Wales 0–4 Flag of Northern Ireland Cliftonville 0–0 0–4

Qualifying rounds

Main article: 2019–20 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#First qualifying round

In the qualifying rounds and the play-off round, teams were divided into seeded and unseeded teams based on their 2019 UEFA club coefficients, and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association could not be drawn against each other.

First qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Malmö FF Flag of Sweden Good one 11–0 Flag of Northern Ireland Ballymena United 7–0 4–0
Connah's Quay Nomads Flag of Wales 3–2 Scotland Kilmarnock 1–2 2–0
KuPS Flag of Finland 3–1 Belarus Flag Vitebsk 2–0 1–1
Breiðablik Flag of Iceland 1–2 Liechtenstein Vaduz 0–0 1–2
Brann Flag of Norway 3–4 Flag of Republic Ireland Shamrock Rovers 2–2 1–2
Ordabasy Flag of Kazakhstan 3–0 Flag of Georgia Torpedo Kutaisi 1–0 2–0
Europa Flag of Gibraltar 0–3 Flag of Poland Legia Warsaw 0–0 0–3
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 4–0 Flag of Montenegro Titograd 4–0 0–0
Gżira United Malta 3–3 (a) Croatia Hajduk Split 0–2 3–1
Flora Flag of Estonia 4–2 Flag of Serbia Radnički Niš 2–0 2–2
Maccabi Haifa Flag of Israel 5–2 Flag of Slovenia Mura 2–0 3–2
Debrecen Flag of Hungary 4–1 Flag of Albania Kukësi 3–0 1–1
Čukarički Flag of Serbia 8–0 Flag of Armenia Banants 3–0 5–0
Jeunesse Esch Luxembourg 1–1 (a) Flag of Kazakhstan Tobol 0–0 1–1
FCSB Romania 4–1 Flag of Moldova Milsami Orhei 2–0 2–1
Crusaders Flag of Northern Ireland 5–2 Faroe Islands B36 Tórshavn 2–0 3–2
Brøndby Flag of Denmark 4–3 Flag of Finland Inter Turku 4–1 0–2
Molde Flag of Norway 7–1 Flag of Iceland KR 7–1 0–0
St Joseph's Flag of Gibraltar 0–10 Scotland Rangers 0–4 0–6
Cork City Flag of Republic Ireland 2–3 Luxembourg Progrès Niederkorn 0–2 2–1
Ružomberok Slovakia 0–4 Flag of Bulgaria Levski Sofia 0–2 0–2
Akademija Pandev Flag of Macedonia 0–6 Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar 0–3 0–3
Speranța Nisporeni Flag of Moldova 0–9 Flag of Azerbaijan Neftçi Baku 0–3 0–6
Zeta Flag of Montenegro 1–5 Flag of Hungary Fehérvár 1–5 0–0
Shakhtyor Soligorsk Belarus Flag 2–0 Malta Hibernians 1–0 1–0
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 4–3 Latvia RFS 2–3 2–0
Honvéd Flag of Hungary 4–2 Flag of Lithuania Žalgiris 3–1 1–1
Alashkert Flag of Armenia 6–1 Flag of Macedonia Makedonija GP 3–1 3–0
Radnik Bijeljina Flag of Bosnia and Herzegovina 2–2 (2–3 p) Slovakia Spartak Trnava 2–0 0–2 (a.e.t.)
Fola Esch Luxembourg 2–4 Flag of Georgia Chikhura Sachkhere 1–2 1–2
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 7–0 Flag of Andorra Engordany 6–0 1–0
Široki Brijeg Flag of Bosnia and Herzegovina 2–4 Flag of Kazakhstan Kairat 1–2 1–2
DAC Dunajská Streda Slovakia 3–3 (a) Flag of Poland Cracovia 1–1 2–2 (a.e.t.)
Kauno Žalgiris Flag of Lithuania 0–6 Flag of Cyprus Apollon Limassol 0–2 0–4
Ventspils Latvia 3–1 Flag of Albania Teuta 3–0 0–1
Stjarnan Flag of Iceland 4–4 (a) Flag of Estonia FCI Levadia 2–1 2–3 (a.e.t.)
Cliftonville Flag of Northern Ireland 1–6 Flag of Norway Haugesund 0–1 1–5
Riteriai Flag of Lithuania 1–1 (a) Faroe Islands KÍ Klaksvík 1–1 0–0
Liepāja Latvia 3–2 Belarus Flag Dinamo Minsk 1–1 2–1
St Patrick's Athletic Flag of Republic Ireland 1–4 Flag of Sweden Good one IFK Norrköping 0–2 1–2
Aberdeen Scotland 4–2 Flag of Finland RoPS 2–1 2–1
Balzan Malta 3–5 Flag of Slovenia Domžale 3–4 0–1
Laçi Flag of Albania 1–2 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 1–1 0–1
Narva Trans Flag of Estonia 1–6} Flag of Montenegro Budućnost Podgorica 0–2 1–4
Sabail Flag of Azerbaijan 4–6 Romania Universitatea Craiova 2–3 2–3
Pyunik Flag of Armenia 5–4 Flag of Macedonia Shkupi 3–3 2–1
AEK Larnaca Flag of Cyprus 2–0 Flag of Moldova Petrocub Hîncești 1–0 1–0

Second qualifying round

The second qualifying round was split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for cup winners and league non-champions).

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina Bye N/A N/A N/A
Tre Penne San Marino 0–10 Flag of Lithuania Sūduva 0–5 0–5
Piast Gliwice Flag of Poland 4–4 (a) Latvia Riga 3–2 1–2
Partizani Flag of Albania 1–2 Flag of Moldova Sheriff Tiraspol 0–1 1–1
Ararat-Armenia Flag of Armenia 4–1 Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps 2–0 2–1
Valur Flag of Iceland 1–5 Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 1–1 0–4
Slovan Bratislava Slovakia 4–1 Flag of Kosovo Feronikeli 2–1 2–0
FC Santa Coloma Flag of Andorra 1–4 Flag of Kazakhstan Astana 0–0 1–4
HB Tórshavn Faroe Islands 2–3 Flag of Northern Ireland Linfield 2–2 0–1
Shkëndija Flag of Macedonia 2–3 Luxembourg F91 Dudelange 1–2 1–1
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
IFK Norrköping Flag of Sweden Good one 3–0 Latvia Liepāja 2–0 1–0
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 3–1 Flag of Kazakhstan Kairat 2–0 1–1
Arsenal Tula Flag of Russia Good One 0–4 Flag of Azerbaijan Neftçi Baku 0–1 0–3
Espanyol Flag of Spain 7–1 Flag of Iceland Stjarnan 4–0 3–1
DAC Dunajská Streda Slovakia 3–5 Flag of Greece.svg Atromitos 1–2 2–3
Haugesund Flag of Norway 3–2 Flag of Austria Sturm Graz 2–0 1–2
AEK Larnaca Flag of Cyprus 7–0 Flag of Bulgaria Levski Sofia 3–0 4–0
Legia Warsaw Flag of Poland 1–0 Flag of Finland KuPS 1–0 0–0
FC Utrecht Netherlands 2–3 Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar 1–1 1–2 (a.e.t.)
Pyunik Flag of Armenia 2–1 Flag of Czech Jablonec 2–1 0–0
Lechia Gdańsk Flag of Poland 3–5 Flag of Denmark Brøndby 2–1 1–4 (a.e.t.)
Fehérvár Flag of Hungary 1–2 Liechtenstein Vaduz 1–0 0–2 (a.e.t.)
Gabala Flag of Azerbaijan 0–5 Flag of Georgia Dinamo Tbilisi 0–2 0–3
Yeni Malatyaspor Flag of Turkey 3–2 Flag of Slovenia Olimpija Ljubljana 2–2 1–0
Flora Flag of Estonia 2–4 Germany Eintracht Frankfurt 1–2 1–2
Domžale Flag of Slovenia 4–5 Flag of Sweden Good one Malmö FF 2–2 2–3
Molde Flag of Norway 3–1 Flag of Serbia Čukarički 0–0 3–1
Chikhura Sachkhere Flag of Georgia 1–6 Scotland Aberdeen 1–1 0–5
KAA Gent Belgium 7–5 Romania Viitorul Constanța 6–3 1–2
Budućnost Podgorica Flag of Montenegro 1–4 Flag of Ukraine Zorya Luhansk 1–3 0–1
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 1–1 (4–3 p) Croatia Osijek 1–0 0–1 (a.e.t.)
Torino Flag of Italy 7–1 Flag of Hungary Debrecen 3–0 4–1
Luzern Switzerland 2–0 Faroe Islands KÍ Klaksvík 1–0 1–0
Rangers Scotland 2–0 Luxembourg Progrès Niederkorn 2–0 0–0
Ventspils Latvia 6–2 Malta Gżira United 4–0 2–2
Strasbourg Flag of France 4–3 Flag of Israel Maccabi Haifa 3–1 1–2
Mladá Boleslav Flag of Czech 4–3 Flag of Kazakhstan Ordabasy 1–1 3–2
Shamrock Rovers Flag of Republic Ireland 3–4 Flag of Cyprus Apollon Limassol 2–1 1–3 (a.e.t.)
AZ Netherlands 3–0 Flag of Sweden Good one BK Häcken 0–0 3–0
Alashkert Flag of Armenia 3–5 Romania FCSB 0–3 3–2
Lokomotiv Plovdiv Flag of Bulgaria 3–3 (a) Slovakia Spartak Trnava 2–0 1–3
Wolverhampton Wanderers England 6–1 Flag of Northern Ireland Crusaders 2–0 4–1
Aris Flag of Greece.svg 1–0 Flag of Cyprus AEL Limassol 0–0 1–0
Jeunesse Esch Luxembourg 0–5 Flag of Portugal Vitória de Guimarães 0–1 0–4
Honvéd Flag of Hungary 0–0 (1–3 p) Romania Universitatea Craiova 0–0 0–0 (a.e.t.)
Shakhtyor Soligorsk Belarus Flag 2–0 Flag of Denmark Esbjerg 2–0 0–0
Connah's Quay Nomads Flag of Wales 0–4 Flag of Serbia Partizan 0–1 0–3

Third qualifying round

The third qualifying round was split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for cup winners and league non-champions).

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Sutjeska Nikšić Flag of Montenegro 3–5 Flag of Northern Ireland Linfield 1–2 2–3
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel 2–4 Flag of Lithuania Sūduva 1–2 1–2
Ararat-Armenia Flag of Armenia 3–2 Flag of Georgia Saburtalo Tbilisi 1–2 2–0
Riga Latvia 3–3 (a) Flag of Finland HJK 1–1 2–2
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria 9–0 Flag of Wales The New Saints 5–0 4–0
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina 1–2 Belarus Flag BATE Borisov 1–2 0–0
F91 Dudelange Luxembourg 4–1 Flag of Estonia Nõmme Kalju 3–1 1–0
Astana Flag of Kazakhstan 9–1 Malta Valletta 5–1 4–0
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova 2–3 Flag of Sweden Good one AIK 1–2 1–1
Slovan Bratislava Slovakia 4–1 Flag of Republic Ireland Dundalk 1–0 3–1
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
IFK Norrköping Flag of Sweden Good one 2–4 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 1–1 1–3
Torino Flag of Italy 6–1 Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk 5–0 1–1
Antwerp Belgium 2–2 (a) Flag of Czech Viktoria Plzeň 1–0 1–2 (a.e.t.)
Austria Wien Flag of Austria 2–5 Flag of Cyprus Apollon Limassol 1–2 1–3
Feyenoord Netherlands 5–1 Flag of Georgia Dinamo Tbilisi 4–0 1–1
Brøndby Flag of Denmark 3–7 Flag of Portugal Braga 2–4 1–3
Molde Flag of Norway 4–3 Flag of Greece.svg Aris 3–0 1–3 (a.e.t.)
Lokomotiv Plovdiv Flag of Bulgaria 0–2 Flag of France Strasbourg 0–1 0–1
Thun Switzerland 3–5 Flag of Russia Good One Spartak Moscow 2–3 1–2
FCSB Romania 1–0 Flag of Czech Mladá Boleslav 0–0 1–0
Pyunik Flag of Armenia 0–8 England Wolverhampton Wanderers 0–4 0–4
Midtjylland Flag of Denmark 3–7 Scotland Rangers 2–4 1–3
Mariupol Flag of Ukraine 0–4 Netherlands AZ 0–0 0–4
AEK Larnaca Flag of Cyprus 1–4 Belgium KAA Gent 1–1 0–3
Legia Warsaw Flag of Poland 2–0 Flag of Greece.svg Atromitos 0–0 2–0
Haugesund Flag of Norway 0–1 Netherlands PSV Eindhoven 0–1 0–0
Rijeka Croatia 4–0 Scotland Aberdeen 2–0 2–0
Ventspils Latvia 0–9 Flag of Portugal Vitória de Guimarães 0–3 0–6
Vaduz Liechtenstein 0–6 Germany Eintracht Frankfurt 0–5 0–1
Partizan Flag of Serbia 3–2 Flag of Turkey Yeni Malatyaspor 3–1 0–1
Malmö FF Flag of Sweden Good one 3–1 Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar 3–0 0–1
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 1–2 Flag of Ukraine Zorya Luhansk 1–1 0–1
Neftçi Baku Flag of Azerbaijan 3–4 Flag of Israel Bnei Yehuda 2–2 1–2
Luzern Switzerland 0–6 Flag of Spain Espanyol 0–3 0–3
Sparta Prague Flag of Czech 3–4 Flag of Turkey Trabzonspor 2–2 1–2
Universitatea Craiova Romania 1–3 Flag of Greece.svg AEK Athens 0–2 1–1

Play-off round

Main article: 2019–20 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#Play-off round

The play-off round was split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for cup winners and league non-champions).

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Sūduva Flag of Lithuania 2–4 Flag of Hungary Ferencváros 0–0 2–4
Copenhagen Flag of Denmark 3–2 Latvia Riga 3–1 0–1
Celtic Scotland 6–1 Flag of Sweden Good one AIK 2–0 4–1
Ararat-Armenia Flag of Armenia 3–3 (4–5 p) Luxembourg F91 Dudelange 2–1 1–2 (a.e.t.)
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria 2–2 (a) Flag of Slovenia Maribor 0–0 2–2
Linfield Flag of Northern Ireland 4–4 (a) Flag of Azerbaijan Qarabağ 3–2 1–2
Slovan Bratislava Slovakia 3–3 (a) Flag of Greece.svg PAOK 1–0 2–3
Astana Flag of Kazakhstan 3–2 Belarus Flag BATE Borisov 3–0 0–2
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Torino Flag of Italy 3–5 England Wolverhampton Wanderers 2–3 1–2
Legia Warsaw Flag of Poland 0–1 Scotland Rangers 0–0 0–1
FCSB Romania 0–1 Flag of Portugal Vitória de Guimarães 0–0 0–1
PSV Eindhoven Netherlands 7–0 Flag of Cyprus Apollon Limassol 3–0 4–0
AEK Athens Flag of Greece.svg 3–3 (a) Flag of Turkey Trabzonspor 1–3 2–0
Feyenoord Netherlands 6–0 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 3–0 3–0
KAA Gent Belgium 3–2 Croatia Rijeka 2–1 1–1
Espanyol Flag of Spain 5–3 Flag of Ukraine Zorya Luhansk 3–1 2–2
Partizan Flag of Serbia 3–2 Flag of Norway Molde 2–1 1–1
Braga Flag of Portugal 3–1 Flag of Russia Good One Spartak Moscow 1–0 2–1
Malmö FF Flag of Sweden Good one 4–0 Flag of Israel Bnei Yehuda 3–0 1–0
Strasbourg Flag of France 1–3 Germany Eintracht Frankfurt 1–0 0–3
AZ Netherlands 5–2 Belgium Antwerp 1–1 4–1 (a.e.t.)

Group stage

Main article: 2019–20 UEFA Europa League group stage

The draw for the group stage was held on 30 August 2019, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco. The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association could not be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on their 2019 UEFA club coefficients.

In each group, teams played against each other home-and-away in around-robin format. The group winners and runners-up advance to the round of 32, where they are joined by the eight third-placed teams of the 2019–20 UEFA Champions League group stage. The matchdays are 19 September, 3 October, 24 October, 7 November, 28 November, and 12 December 2019.

A total of 26 national associations were represented in the group stage. Espanyol, Ferencváros, LASK, Oleksandriya, Wolfsberger AC and Wolverhampton Wanderers made their debut appearance in the group stage (although Espanyol and Ferencváros had appeared in the UEFA Cup group stage).

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Sevilla 6 5 0 1 14 3 +11 15 Advance to knockout phase
Flag of Cyprus APOEL 6 3 1 2 10 8 +2 10
Flag of Azerbaijan Qarabağ 6 1 2 3 8 11 −3 5
Luxembourg F91 Dudelange 6 1 1 4 8 18 −10 4

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Sweden Good one Malmö FF 6 3 2 1 8 6 +2 11 Advance to knockout phase
Flag of Denmark Copenhagen 6 2 3 1 5 4 +1 9
Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 6 1 4 1 7 7 0 7
Switzerland Lugano 6 0 3 3 2 5 −3 3

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Switzerland Basel 6 4 1 1 12 4 +8 13 Advance to knockout phase
Flag of Spain Getafe 6 4 0 2 8 4 +4 12
Flag of Russia Good One Krasnodar 6 3 0 3 7 11 −4 9
Flag of Turkey Trabzonspor 6 0 1 5 3 11 −8 1

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Austria LASK 6 4 1 1 11 4 +7 13 Advance to knockout phase
Flag of Portugal Sporting CP 6 4 0 2 11 7 +4 12
Netherlands PSV Eindhoven 6 2 2 2 9 12 −3 8
Flag of Norway Rosenborg 6 0 1 5 3 11 −8 1

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Scotland Celtic 6 4 1 1 10 6 +4 13 Advance to knockout phase
Romania CFR Cluj 6 4 0 2 6 4 +2 12
Flag of Italy Lazio 6 2 0 4 6 9 −3 6
Flag of France Rennes 6 1 1 4 5 8 −3 4

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Arsenal 6 3 2 1 14 7 +7 11 Advance to knockout phase
Germany Eintracht Frankfurt 6 3 0 3 8 10 −2 9
Belgium Standard Liège 6 2 2 2 8 10 −2 8
Flag of Portugal Vitória de Guimarães 6 1 2 3 7 10 −3 5

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Portugal Porto 6 3 1 2 8 9 −1 10 Advance to knockout phase
Scotland Rangers 6 2 3 1 8 6 +2 9
Switzerland Young Boys 6 2 2 2 8 7 +1 8
Netherlands Feyenoord 6 1 2 3 7 9 −2 5

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Espanyol 6 3 2 1 12 4 +8 11 Advance to knockout phase
Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 2 2 2 10 10 0 8
Flag of Hungary Ferencváros 6 1 4 1 5 7 −2 7
Flag of Russia Good One CSKA Moscow 6 1 2 3 3 9 −6 5

Group I

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Belgium KAA Gent 6 3 3 0 11 7 +4 12 Advance to knockout phase
Germany VfL Wolfsburg 6 3 2 1 9 7 +2 11
Flag of France Saint-Étienne 6 0 4 2 6 8 −2 4
Flag of Ukraine Oleksandriya 6 0 3 3 6 10 −4 3

Group J

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Turkey İstanbul Başakşehir 6 3 1 2 7 9 −2 10 Advance to knockout phase
Flag of Italy Roma 6 2 3 1 12 6 +6 9
Germany Borussia Mönchengladbach 6 2 2 2 6 9 −3 8
Flag of Austria Wolfsberger AC 6 1 2 3 7 8 −1 5

Group K

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Portugal Braga 6 4 2 0 15 9 +6 14 Advance to knockout phase
England Wolverhampton Wanderers 6 4 1 1 11 5 +6 13
Slovakia Slovan Bratislava 6 1 1 4 10 13 −3 4
Flag of Turkey Beşiktaş 6 1 0 5 6 15 −9 3

Group L

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Manchester United 6 4 1 1 10 2 +8 13 Advance to knockout phase
Netherlands AZ 6 2 3 1 15 8 +7 9
Flag of Serbia Partizan 6 2 2 2 10 10 0 8
Flag of Kazakhstan Astana 6 1 0 5 4 19 −15 3

Knockout phase

Main article: 2019–20 UEFA Europa League knockout phase

In the knockout phase, teams played against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final. The mechanism of the draws for each round is as follows:

  • In the draw for the round of 32, the twelve group winners and the four third-placed teams from the Champions League group stage with the better group records are seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association cannot be drawn against each other.
  • In the draws for the round of 16 onwards, there are no seedings, and teams from the same group or the same association can be drawn against each other.

Qualified teams

Europa League group stage winners and runners-up

Group Winners
(seeded in round of 32 draw)
Runners-up
(unseeded in round of 32 draw)
A Spain Sevilla Cyprus APOEL
B Sweden Malmö FF Denmark Copenhagen
C Switzerland Basel Spain Getafe
D Austria LASK Portugal Sporting CP
E Scotland Celtic Romania CFR Cluj
F England Arsenal Germany Eintracht Frankfurt
G Portugal Porto Scotland Rangers
H Spain Espanyol Bulgaria Ludogorets Razgrad
I Belgium Gent Germany Wolfsburg
J Turkey İstanbul Başakşehir Italy Roma
K Portugal Braga England Wolverhampton Wanderers
L England Manchester United Netherlands AZ

Champions League group stage third-placed teams

Rnk
Grp
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts Qualification
1 H Netherlands Ajax 6 3 1 2 12 6 +6 10 Seeded in round of 32 draw
2 E Flag of Austria Red Bull Salzburg 6 2 1 3 16 13 +3 7
3 F Flag of Italy Inter Milan 6 2 1 3 10 9 +1 7
4 G Flag of Portugal Benfica 6 2 1 3 10 11 −1 7
5 D Germany Bayer Leverkusen 6 2 0 4 5 9 −4 6 Unseeded in round of 32 draw
6 C Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 6 1 3 2 8 13 −5 6
7 B Flag of Greece.svg Olympiacos 6 1 1 4 8 14 −6 4
8 A Belgium Club Brugge 6 0 3 3 4 12 −8 3
Source: UEFA

Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Away goals scored; 5) Wins; 6) Away wins; 7) Disciplinary points; 8) Club coefficient (UCL Regulations Article 16.04).

Round of 32

The draw for the round of 32 was held on 16 December 2019, 13:00 CET.

Summary

The first legs were played on 20 February, and the second legs were played on 26, 27 and 28 February 2020.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Wolverhampton Wanderers England 6–3 Flag of Spain Espanyol 4–0 2–3
Sporting CP Flag of Portugal 4–5