FANDOM


2018–19 UEFA Europa League
UEFA Europa League Logo.png
Tournament details
DatesQualifying:
26 June – 30 August 2018
Competition proper:
20 September 2018 – 29 May 2019
TeamsCompetition proper: 48+8
Total: 158+55
Final positions
ChampionsEngland Chelsea (2nd title)
Runner-upEngland Arsenal
Tournament statistics
Matches played205
Goals scored565 (2.76 per match)
Attendance5,094,104 (24,849 per match)
Top scorer(s)Flag of France Olivier Giroud
(11 goals)

The 2018–19 UEFA Europa League was the 48th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the 10th season since it was renamed from the UEFA Cup to the UEFA Europa League.

The final will be played at the Olympic Stadium in Baku, Azerbaijan. The winners of the 2018–19 UEFA Europa League will earn the right to play against the winners of the 2018–19 UEFA Champions League in the 2019 UEFA Super Cup. They will also automatically qualify for the 2019–20 UEFA Champions League group stage, and if they have already qualified through their league performance, the berth reserved will be given to the third-placed team of the 2018–19 Ligue 1, the 5th-ranked association according to next season's access list.

As the title holders of Europa League, Atlético Madrid qualified for the 2018–19 UEFA Champions League, albeit they have qualified before the final through their league performance. They will only be able to defend their title if they finish third in their group in the Champions League group stage.

Format changes

On 9 December 2016, UEFA confirmed the reforming plan for the UEFA Champions League for the 2018–2021 cycle, which was announced on 26 August 2016. As per the new regulations, all teams that are eliminated in the UEFA Champions League qualifying rounds will get a second chance in the Europa League.

Association team allocation

A total of 214 teams from all 55 UEFA member associations participate in the 2018–19 UEFA Europa League. The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–51 (except Liechtenstein) each have three teams qualify.
  • Associations 52–54 each have two teams qualify.
  • Liechtenstein and Kosovo (association 55) each have one team qualify (Liechtenstein organises only a domestic cup and no domestic league; Kosovo as per decision by the UEFA Executive Committee).
  • Moreover, 55 teams eliminated from the 2018–19 UEFA Champions League are transferred to the Europa League (default number is 57, but two fewer teams compete in the 2018–19 UEFA Champions League).

Association ranking

For the 2018–19 UEFA Europa League, the associations are allocated places according to their 2017 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2012–13 to 2016–17.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Champions League, as noted below:

  • (UCL) – Additional teams transferred from the UEFA Champions League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Flag of Spain Spain 104.998 3
2 Germany Germany 79.498
3 England England 75.962
4 Flag of Italy Italy 73.332
5 Flag of France France 56.665
6 Flag of Russia Good One Russia 50.532
7 Flag of Portugal Portugal 49.332
8 Flag of Ukraine Ukraine 42.633
9 Belgium Belgium 42.400
10 Flag of Turkey Turkey 39.200
11 Flag of Czech Czech Republic 33.175
12 Switzerland Switzerland 32.075
13 Netherlands Netherlands 31.063
14 Flag of Greece.svg Greece 27.900
15 Flag of Austria Austria 25.350
16 Croatia Croatia 25.250
17 Romania Romania 24.350
18 Flag of Denmark Denmark 24.000
19 Belarus Flag Belarus 19.875
Rank Association Coeff. Teams Notes
20 Flag of Poland Poland 19.750 3
21 Flag of Sweden Good one Sweden 19.725
22 Flag of Israel Israel 19.375
23 Scotland Scotland 18.925
24 Flag of Cyprus Cyprus 18.550
25 Flag of Norway Norway 18.325
26 Flag of Azerbaijan Azerbaijan 17.750
27 Flag of Bulgaria Bulgaria 15.875
28 Flag of Serbia Serbia 15.375
29 Flag of Kazakhstan Kazakhstan 15.250
30 Flag of Slovenia Slovenia 13.125
31 Slovakia Slovakia 11.750
32 Liechtenstein Liechtenstein 11.000 1
33 Flag of Hungary Hungary 9.500 3
34 Flag of Moldova Moldova 9.500
35 Flag of Iceland Iceland 8.375
36 Flag of Finland Finland 7.650
37 Flag of Albania Albania 6.625
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Flag of Republic Ireland Republic of Ireland 6.575 3
39 Flag of Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 6.500
40 Flag of Georgia Georgia 6.375
41 Latvia Latvia 6.125
42 Flag of Macedonia Macedonia 5.625
43 Flag of Estonia Estonia 5.250
44 Flag of Montenegro Montenegro 5.250
45 Flag of Armenia Armenia 5.125
46 Luxembourg Luxembourg 4.875
47 Flag of Northern Ireland Northern Ireland 4.500
48 Flag of Lithuania Lithuania 4.125
49 Malta Malta 4.000
50 Flag of Wales Wales 3.875
51 Faroe Islands Faroe Islands 3.500
52 Flag of Gibraltar Gibraltar 2.500 2
53 Flag of Andorra Andorra 1.165
54 San Marino San Marino 0.333
55 Flag of Kosovo Kosovo 0.000 1

Distribution

In the default access list, originally 17 losers from the Champions League first qualifying round are transferred to the Europa League second qualifying round (Champions Path). However, one fewer loser would be transferred since the Champions League title holders already qualified for the group stage via their domestic league. Therefore, only 19 teams entered the Champions Path second qualifying round (one of them would be drawn to receive a bye to the third qualifying round).

In addition, originally three losers from the Champions League second qualifying round (League Path) are transferred to the Europa League third qualifying round (Main Path). However, one fewer loser would be transferred since the Europa League title holders already qualified for the group stage via their domestic league. As a result, the following changes to the access list was made:

  • The cup winners of association 18 (Denmark) entered the third qualifying round instead of the second qualifying round.
  • The cup winners of association 25 (Norway) entered the second qualifying round instead of the first qualifying round.
  • The cup winners of associations 50 and 51 (Wales and Faroe Islands) entered the first qualifying round instead of the preliminary round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Preliminary round
(14 teams)
  • 4 domestic cup winners from associations 52–55
  • 6 domestic league runners-up from associations 49–54
  • 4 domestic league third-placed teams from associations 48–51
First qualifying round
(94 teams)
  • 26 domestic cup winners from associations 26–51
  • 30 domestic league runners-up from associations 18–48 (except Liechtenstein)
  • 31 domestic league third-placed teams from associations 16–47 (except Liechtenstein)
  • 7 winners from preliminary round
Second qualifying round Champions Path
(19 teams)
  • 16 losers from Champions League first qualifying round
  • 3 losers from Champions League preliminary round
Main Path
(74 teams)
  • 7 domestic cup winners from associations 19–25
  • 2 domestic league runners-up from associations 16–17
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 13–15
  • 9 domestic league fourth-placed teams from associations 7–15
  • 2 domestic league fifth-placed teams from associations 5–6 (League Cup winners for France)
  • 4 domestic league sixth-placed teams from associations 1–4 (League Cup winners for England)
  • 47 winners from first qualifying round
Third qualifying round Champions Path
(20 teams)
  • 10 winners from second qualifying round (Champions Path)
  • 10 losers from Champions League second qualifying round (Champions Path)
Main Path
(52 teams)
  • 6 domestic cup winners from associations 13–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 7–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 6
  • 37 winners from second qualifying round (Main Path)
  • 2 losers from Champions League second qualifying round (League Path)
Play-off round Champions Path
(16 teams)
  • 10 winners from third qualifying round (Champions Path)
  • 6 losers from Champions League third qualifying round (Champions Path)
Main Path
(26 teams)
  • 26 winners from third qualifying round (Main Path)
Group stage
(48 teams)
  • 12 domestic cup winners from associations 1–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 5
  • 4 domestic league fifth-placed teams from associations 1–4
  • 8 winners from play-off round (Champions Path)
  • 13 winners from play-off round (Main Path)
  • 4 losers from Champions League play-off round (Champions Path)
  • 2 losers from Champions League play-off round (League Path)
  • 4 losers from Champions League third qualifying round (League Path)
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from group stage
  • 12 group runners-up from group stage
  • 8 third-placed teams from Champions League group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualifies for both the Champions League and the Europa League, or qualifies for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association with the latest starting round) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated. As a result, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place".
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated. As a result, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place" if possible.
  • For associations where a Europa League place is reserved for either the League Cup or end-of-season European competition play-offs winners, they always qualify for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier. If the League Cup winners have already qualified for European competitions through other methods, this reserved Europa League place is taken by the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • LC: League Cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season Europa League play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
    • Q2: Losers from the second qualifying round
    • Q1: Losers from the first qualifying round
    • PR: Losers from the preliminary round
Qualified teams for 2018–19 UEFA Europa League (by entry round)
Round of 32
Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS)
Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS) Flag of None (UCL GS)
Group stage
Flag of Spain Villarreal (5th) Flag of Italy Milan (6th)[Note ITA] Flag of Turkey Akhisarspor (CW) Flag of Ukraine Dynamo Kyiv (UCL PO)
Flag of Spain Real Betis (6th) Flag of France Marseille (4th) Flag of Czech Jablonec (3rd) Flag of Greece.svg PAOK (UCL PO)
Germany Eintracht Frankfurt (CW) Flag of France Rennes (5th) Switzerland Zürich (CW) Flag of Russia Good One Spartak Moscow (UCL Q3)
Germany Bayer Leverkusen (5th) Flag of Russia Good One Krasnodar (4th)[Note RUS] Flag of Austria Red Bull Salzburg (UCL PO) Belgium Standard Liège (UCL Q3)
England Chelsea (CW) Flag of Portugal Sporting CP (3rd)[Note POR] Croatia Dinamo Zagreb (UCL PO) Flag of Turkey Fenerbahçe (UCL Q3)
England Arsenal (6th) Flag of Ukraine Vorskla Poltava (3rd) Belarus Flag BATE Borisov (UCL PO) Flag of Czech Slavia Prague (UCL Q3)
Flag of Italy Lazio (5th) Belgium Anderlecht (3rd) Flag of Hungary MOL Vidi (UCL PO)
Play-off round
Champions Path Main Path
Flag of Sweden Good one Malmö FF (UCL Q3) Flag of Kazakhstan Astana (UCL Q3)
Scotland Celtic (UCL Q3) Slovakia Spartak Trnava (UCL Q3)
Flag of Azerbaijan Qarabağ (UCL Q3) Flag of Macedonia Shkëndija (UCL Q3)
Third qualifying round
Champions Path Main Path
Romania CFR Cluj (UCL Q2) Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad (UCL Q2) Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg (5th)[Note RUS] Flag of Greece.svg Olympiacos (3rd)
Flag of Denmark Midtjylland (UCL Q2) Flag of Moldova Sheriff Tiraspol (UCL Q2) Flag of Portugal Braga (4th)[Note POR] Flag of Austria Rapid Wien (3rd)
Flag of Poland Legia Warsaw (UCL Q2) Flag of Finland HJK (UCL Q2) Flag of Ukraine Zorya Luhansk (4th) Croatia Rijeka (2nd)
Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva (UCL Q2) Flag of Albania Kukësi (UCL Q2) Belgium Gent (4th) Romania Universitatea Craiova (CW)
Flag of Norway Rosenborg (UCL Q2) Flag of Lithuania Sūduva Marijampolė (UCL Q2) Flag of Turkey İstanbul Başakşehir (3rd) Flag of Denmark Brøndby (CW)
Flag of Czech Sigma Olomouc (4th) Switzerland Basel (UCL Q2)
Switzerland Luzern (3rd) Flag of Austria Sturm Graz (UCL Q2)
Netherlands Feyenoord (CW)
Second qualifying round
Champions Path Main Path
Flag of Cyprus APOEL (UCL Q1) Luxembourg F91 Dudelange (UCL Q1) Flag of Spain Sevilla (7th) Flag of Greece.svg Atromitos (4th)
Flag of Slovenia Olimpija Ljubljana (UCL Q1) Flag of Northern Ireland Crusaders (UCL Q1) Germany RB Leipzig (6th) Flag of Greece.svg Asteras Tripolis (5th)
Flag of Iceland Valur (UCL Q1) Malta Valletta (UCL Q1) England Burnley (7th) Flag of Austria LASK Linz (4th)
Flag of Republic Ireland Cork City (UCL Q1)[Note IRL] Flag of Wales The New Saints (UCL Q1) Flag of Italy Atalanta (7th) Flag of Austria Admira Wacker Mödling (5th)
Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar (UCL Q1) Faroe Islands Víkingur Gøta (UCL Q1) Flag of France Bordeaux (6th) Croatia Hajduk Split (3rd)
Flag of Georgia Torpedo Kutaisi (UCL Q1) Flag of Kosovo Drita (UCL Q1) Flag of Russia Good One Ufa (6th)[Note RUS] Romania FCSB (2nd)
Latvia Spartaks Jūrmala (UCL Q1) Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps (UCL PR) Flag of Portugal Rio Ave (5th)[Note POR] Belarus Flag Dynamo Brest (CW)
Flag of Estonia Flora Tallinn (UCL Q1) Flag of Andorra FC Santa Coloma (UCL PR) Flag of Ukraine Mariupol (5th) Flag of Poland Jagiellonia Białystok (2nd)
Flag of Montenegro Sutjeska Nikšić (UCL Q1) San Marino La Fiorita (UCL PR) Belgium Genk (PW) Flag of Sweden Good one Djurgårdens IF (CW)
Flag of Armenia Alashkert (UCL Q1) Flag of Turkey Beşiktaş (4th) Flag of Israel Hapoel Haifa (CW)
Flag of Czech Sparta Prague (5th) Scotland Aberdeen (2nd)
Switzerland St. Gallen (5th) Flag of Cyprus AEK Larnaca (CW)
Netherlands AZ (3rd) Flag of Norway Lillestrøm (CW)
Netherlands Vitesse (PW)
First qualifying round
Croatia Osijek (4th) Flag of Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Flag of Iceland Stjarnan (2nd) Flag of Macedonia Shkupi (4th)
Romania Viitorul Constanța (4th) Flag of Bulgaria Levski Sofia (PW) Flag of Iceland FH (3rd) Flag of Estonia FCI Levadia (CW)
Flag of Denmark Nordsjælland (3rd) Flag of Serbia Partizan (CW) Flag of Finland KuPS (2nd) Flag of Estonia Nõmme Kalju (3rd)
Flag of Denmark Copenhagen (PW) Flag of Serbia Radnički Niš (3rd) Flag of Finland Ilves (3rd) Flag of Estonia Narva Trans (5th)[Note EST]
Belarus Flag Dinamo Minsk (2nd) Flag of Serbia Spartak Subotica (4th) Flag of Finland Lahti (4th) Flag of Montenegro Titograd Podgorica (CW)
Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk (3rd) Flag of Kazakhstan Kairat (CW) Flag of Albania Luftëtari (3rd) Flag of Montenegro Budućnost Podgorica (2nd)
Flag of Poland Lech Poznań (3rd) Flag of Kazakhstan Irtysh Pavlodar (4th) Flag of Albania Laçi (4th) Flag of Montenegro Rudar Pljevlja (5th)[Note MNE]
Flag of Poland Górnik Zabrze (4th) Flag of Kazakhstan Tobol (5th)[Note KAZ] Flag of Albania Partizani (5th)[Note ALB] Flag of Armenia Gandzasar Kapan (CW)
Flag of Sweden Good one AIK (2nd) Flag of Slovenia Maribor (2nd) Flag of Republic Ireland Dundalk (2nd) Flag of Armenia Banants (2nd)
Flag of Sweden Good one BK Häcken (4th) Flag of Slovenia Domžale (3rd) Flag of Republic Ireland Shamrock Rovers (3rd) Flag of Armenia Pyunik (5th)[Note ARM]
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv (2nd) Flag of Slovenia Rudar Velenje (4th) Flag of Republic Ireland Derry City (4th)[Note IRL] Luxembourg Racing FC (CW)
Flag of Israel Beitar Jerusalem (3rd) Slovakia Slovan Bratislava (CW) Flag of Bosnia and Herzegovina Željezničar (CW) Luxembourg Progrès Niederkorn (2nd)
Scotland Rangers (3rd) Slovakia DAC Dunajská Streda (3rd) Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo (3rd) Luxembourg Fola Esch (3rd)
Scotland Hibernian (4th) Slovakia Trenčín (PW) Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (4th) Flag of Northern Ireland Coleraine (CW)
Flag of Cyprus Apollon Limassol (2nd) Liechtenstein Vaduz (CW) Flag of Georgia Chikhura Sachkhere (CW) Flag of Northern Ireland Glenavon (3rd)
Flag of Cyprus Anorthosis Famagusta (3rd) Flag of Hungary Újpest (CW) Flag of Georgia Dinamo Tbilisi (2nd) Flag of Northern Ireland Cliftonville (PW)
Flag of Norway Molde (2nd) Flag of Hungary Ferencváros (2nd) Flag of Georgia Samtredia (3rd) Flag of Lithuania Stumbras (CW)
Flag of Norway Sarpsborg 08 (3rd) Flag of Hungary Honvéd (4th) Latvia Liepāja (CW) Flag of Lithuania Žalgiris (2nd)
Flag of Azerbaijan Keşla (CW) Flag of Moldova Milsami Orhei (CW) Latvia Riga FC (3rd) Malta Balzan (2nd)
Flag of Azerbaijan Gabala (2nd) Flag of Moldova Petrocub Hîncești (3rd) Latvia Ventspils (4th) Flag of Wales Connah's Quay Nomads (CW)
Flag of Azerbaijan Neftçi Baku (3rd) Flag of Moldova Zaria Bălți (5th)[Note MDA] Flag of Macedonia Vardar (2nd) Faroe Islands NSÍ Runavík (CW)
Flag of Bulgaria Slavia Sofia (CW) Flag of Iceland ÍBV (CW) Flag of Macedonia Rabotnički (3rd)
Preliminary round
Flag of Lithuania Trakai (3rd) Flag of Wales Cefn Druids (PW) Flag of Gibraltar St Joseph's (3rd) San Marino Tre Fiori (3rd)
Malta Gżira United (3rd) Faroe Islands KÍ Klaksvík (2nd) Flag of Andorra Engordany (2nd) Flag of Kosovo Prishtina (CW)
Malta Birkirkara (4th) Faroe Islands B36 Tórshavn (3rd) Flag of Andorra Sant Julià (3rd)
Flag of Wales Bala Town (4th)[Note WAL] Flag of Gibraltar Europa (CW) San Marino Folgore (2nd)

Notably one team that is not playing a national top division takes part in the competition; Vaduz (representing Liechtenstein) played in 2017–18 Swiss Challenge League, which is Switzerland's 2nd tier.

Notes
  1. ^ Albania (ALB): In March 2018, Skënderbeu Korçë was handed a 10-year ban from UEFA club competitions over match fixing. Since they finished as champions of the 2017–18 Albanian Superliga, the runners-up of the league, Kukësi, entered the 2018–19 UEFA Champions League instead of the 2018–19 UEFA Europa League. As a result, their Europa League first qualifying round berth was given to the fifth-placed team of the league, Partizani.
  2. ^ Armenia (ARM): Shirak would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2017–18 Armenian Premier League, but were penalized by the Football Federation of Armenia for match fixing, and subsequently informed UEFA their withdrawal from competing in the Europa League. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Pyunik.
  3. ^ Estonia (EST): FCI Tallinn would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2017 Meistriliiga, but were disbanded and merged with Levadia Tallinn after the season. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Narva Trans.
  4. ^ Italy (ITA): Milan qualified for the Europa League group stage as the sixth-placed team of the 2017–18 Serie A, but were originally banned by UEFA from European competition due to violations of Financial Fair Play regulations. They appealed to the Court of Arbitration for Sport, and the ban was overturned on 20 July 2018.
  5. ^ Kazakhstan (KAZ): Ordabasy would have qualified for the Europa League first qualifying round as the third-placed team of the 2017 Kazakhstan Premier League, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Tobol.
  6. ^ Moldova (MDA): Dacia Chișinău would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2017 Moldovan National Division, but were disbanded after the season. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Zaria Bălți.
  7. ^ Montenegro (MNE): Grbalj would have qualified for the Europa League first qualifying round as the fourth-placed team of the 2017–18 Montenegrin First League, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fifth-placed team of the league, Rudar Pljevlja.
  8. ^ Portugal (POR): Desportivo das Aves would have qualified for the Europa League group stage as the winners of the 2017–18 Taça de Portugal, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the third-placed team of the 2017–18 Primeira Liga, Sporting CP, entered the group stage instead of the third qualifying round, the fourth-placed team of the league, Braga, entered the third qualifying round instead of the second qualifying round, and the second qualifying round berth was given to the fifth-placed team of the league, Rio Ave.
  9. ^ Republic of Ireland (IRL):
  10. ^ Russia (RUS): Tosno would have qualified for the Europa League group stage as the winners of the 2017–18 Russian Cup, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the fourth-placed team of the 2017–18 Russian Premier League, Krasnodar, entered the group stage instead of the third qualifying round, the fifth-placed team of the league, Zenit Saint Petersburg, entered the third qualifying round instead of the second qualifying round, and the second qualifying round berth was given to the sixth-placed team of the league, Ufa.
  11. ^ Wales (WAL): Bangor City would have qualified for the Europa League preliminary round as the runners-up of the 2017–18 Welsh Premier League, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, and because the third-placed team Connah's Quay Nomads were Welsh Cup winners, the berth was given to the fourth-placed team of the league, Bala Town.

Round and draw dates

The schedule of the competition is as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).

Phase Round Draw date First leg Second leg
Preliminary Preliminary round 12 June 2018 28 June 2018 5 July 2018
Qualifying First qualifying round 19 June 2018 (Champions Path)
20 June 2018 (Main Path)
12 July 2018 19 July 2018
Second qualifying round 26 July 2018 2 August 2018
Third qualifying round 23 July 2018 9 August 2018 16 August 2018
Play-off Play-off round 6 August 2018 23 August 2018 30 August 2018
Group stage Matchday 1 31 August 2018
(Monaco)
20 September 2018
Matchday 2 4 October 2018
Matchday 3 25 October 2018
Matchday 4 8 November 2018
Matchday 5 29 November 2018
Matchday 6 13 December 2018
Knockout phase Round of 32 17 December 2018 14 February 2019 21 February 2019
Round of 16 22 February 2019 7 March 2019 14 March 2019
Quarter-finals 15 March 2019 11 April 2019 18 April 2019
Semi-finals 19 April 2019 2 May 2019 9 May 2019
Final 29 May 2019 at Olympic Stadium, Baku

Matches in the qualifying (including preliminary and play-off) and knockout rounds may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

From this season, the kick-off times starting from the group stage will be slightly changed to 18:55 CET and 21:00 CET. Kick-off times starting from the quarter-finals will be 21:00 CET.

Preliminary round

Main article: 2018–19 UEFA Europa League qualifying phase and play-offs (Main Path)

In the preliminary, qualifying and play-off rounds, teams are divided into seeded and unseeded teams based on their 2018 UEFA club coefficients (used for Main Path only), and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association cannot be drawn against each other.

The draw for the preliminary round was held on 12 June 2018. The first legs were played on 26 and 28 June, and the second legs was played on 5 July 2018.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Europa Flag of Gibraltar 1–6 Flag of Kosovo Prishtina 1–1 0–5
Sant Julià Flag of Andorra 1–4 Malta Gżira United 0–2 1–2
Engordany Flag of Andorra 3–2 San Marino Folgore 2–1 1–1
B36 Tórshavn Faroe Islands 2–2 (4–2p) Flag of Gibraltar St Joseph's 1–1 1–1 (a.e.t.)
Birkirkara Malta 2–3 Faroe Islands KÍ Klaksvík 1–1 1–2
Tre Fiori San Marino 3–1 Flag of Wales Bala Town 3–0 0–1
Cefn Druids Flag of Wales 1–2 Flag of Lithuania Trakai 1–1 0–1

Qualifying rounds

Main article: 2018–19 UEFA Europa League qualifying phase and play-offs (Main Path)

Note: All qualified teams below are listed with their 2018 UEFA club coefficients (CC). A new club coefficient system will be used for seeding starting from the 2018–19 season, which is calculated by the maximum of either the club points in the previous five years or 20% of the association points over the same period (instead of the sum of the two values). In cases where the club coefficients are to be determined (teams from their associations are still active in 2017–18 UEFA club competitions), the latest club coefficients are listed.

First qualifying round

The first legs were played on 10, 11 and 12 July, and the second legs were played on 17, 18 and 19 July 2018.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Stjarnan Flag of Iceland 3–1 Flag of Estonia Nõmme Kalju 3–0 0–1
Ilves Flag of Finland 1–3 Flag of Bulgaria Slavia Sofia 0–1 1–2
KÍ Klaksvík Faroe Islands 2–3 Flag of Lithuania Žalgiris 1–2 1–1
Fola Esch Luxembourg 0–0 (5–4 p) Flag of Kosovo Prishtina 0–0 0–0 (a.e.t.)
Glenavon Flag of Northern Ireland 3–6 Flag of Norway Molde 2–1 1–5
DAC Dunajská Streda Slovakia 3–2 Flag of Georgia Dinamo Tbilisi 1–1 2–1
Stumbras Flag of Lithuania 1–2 Flag of Cyprus Apollon Limassol 1–0 0–2
Široki Brijeg Flag of Bosnia and Herzegovina 3–3 (a) Flag of Slovenia Domžale 2–2 1–1
Rangers Scotland 2–0 Flag of Macedonia Shkupi 2–0 0–0
Gabala Flag of Azerbaijan 1–2 Luxembourg Progrès Niederkorn 0–2 1–0
Racing FC Luxembourg 0–2 Romania Viitorul Constanța 0–2 0–0
Samtredia Flag of Georgia 0–3 Flag of Kazakhstan Tobol 0–1 0–2
Partizani Flag of Albania 0–3 Flag of Slovenia Maribor 0–1 0–2
Neftçi Baku Flag of Azerbaijan 3–5 Flag of Hungary Újpest 3–1 0–4
Budućnost Podgorica Flag of Montenegro 1–3 Slovakia Trenčín 0–2 1–1
Derry City Flag of Republic Ireland 2–3 Belarus Flag Dinamo Minsk 0–2 2–1
B36 Tórshavn Faroe Islands 2–1 Flag of Montenegro Titograd Podgorica 0–0 2–1
Górnik Zabrze Flag of Poland 2–1[A] Flag of Moldova Zaria Bǎlți 1–0 1–1
Spartak Subotica Flag of Serbia 3–1 Flag of Northern Ireland Coleraine 1–1 2–0
Pyunik Flag of Armenia 3–0 Flag of Macedonia Vardar 1–0 2–0
Shamrock Rovers Flag of Republic Ireland 1–2 Flag of Sweden Good one AIK 0–1 1–1 (a.e.t.)
Connah's Quay Nomads Flag of Wales 1–5 Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk 1–3 0–2
Lahti Flag of Finland 0–3 Flag of Iceland FH 0–3 0–0
Ventspils Latvia 8–3 Flag of Albania Luftëtari 5–0 3–3
Cliftonville Flag of Northern Ireland 1–3 Flag of Denmark Nordsjælland 0–1 1–2
Banants Flag of Armenia 1–5 Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo 1–2 0–3
Engordany Flag of Andorra 1–10 Flag of Kazakhstan Kairat 0–3 1–7
Petrocub Hîncești Flag of Moldova 2–3 Croatia Osijek 1–1 1–2
Anorthosis Famagusta Flag of Cyprus 2–2 (a) Flag of Albania Laçi 2–1 0–1
Ferencváros Flag of Hungary 1–2 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–1 0–1
Balzan Malta 5–3 Flag of Azerbaijan Keşla 4–1 1–2
Rabotnički Flag of Macedonia 2–5[A] Flag of Hungary Honvéd 2–1 0–4
Rudar Pljevlja Flag of Montenegro 0–6 Flag of Serbia Partizan 0–3 0–3
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 1–1 (5–3 p) Latvia Riga FC 1–0 0–1 (a.e.t.)
Milsami Orhei Flag of Moldova 2–9 Slovakia Slovan Bratislava 2–4 0–5
Radnički Niš Flag of Serbia 5–0 Malta Gżira United 4–0 1–0
Lech Poznań Flag of Poland 3–2 Flag of Armenia Gandzasar Kapan 2–0 1–2
Chikhura Sachkhere Flag of Georgia 2–1 Flag of Israel Beitar Jerusalem 0–0 2–1
Vaduz Liechtenstein 3–3 (a) Flag of Bulgaria Levski Sofia 1–0 2–3
Narva Trans Flag of Estonia 1–5[A] Flag of Bosnia and Herzegovina Željezničar 0–2 1–3
Trakai Flag of Lithuania 1–0 Flag of Kazakhstan Irtysh Pavlodar 0–0 1–0
Hibernian Scotland 12–5 Faroe Islands NSÍ Runavík 6–1 6–4
Rudar Velenje Flag of Slovenia 10–0 San Marino Tre Fiori 7–0 3–0
FCI Levadia Flag of Estonia 1–3 Flag of Republic Ireland Dundalk 0–1 1–2
ÍBV Flag of Iceland 0–6 Flag of Norway Sarpsborg 08 0–4 0–2
KuPS Flag of Finland 1–2 Flag of Denmark Copenhagen 0–1 1–1
Liepāja Latvia 2–4 Flag of Sweden Good one BK Häcken 0–3 2–1
Notes
  1. ^ a b c d e Order of legs reversed after original draw.

Second qualifying round

The draw for the second qualifying round Champions Path was held on 19 June 2018, 16:00 CEST, and the draw for the second qualifying round Main Path was held on 20 June 2018, 14:50 CEST.

Seeding

A total of 18 teams were involved in the second qualifying round Champions Path draw.

  • Seeded: 15 of the 16 losers of the Champions League first qualifying round (excluding the losers of the Champions League first qualifying round given a bye to the third qualifying round as decided by an additional draw held after the Champions League first qualifying round draw)
  • Unseeded: the three losers of the Champions League preliminary round

They were divided into three groups of six teams, where five teams were seeded and one team were unseeded. Teams from Serbia and Kosovo, and Bosnia Herzegovina and Kosovo, could not be drawn into the same tie, and if such a potential pairing was drawn, the second team drawn in the current tie would be moved to the next tie.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Cork City Flag of Republic Ireland Bye N/A N/A N/A
The New Saints Flag of Wales 3–2 Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps 2–1 1–1
Torpedo Kutaisi Flag of Georgia 7–0 Faroe Islands Víkingur Gøta 3–0 4–0
Zrinjski Mostar Flag of Bosnia and Herzegovina 3–2 Malta Valletta 1–1 2–1
FC Santa Coloma Flag of Andorra 1–3 Flag of Iceland Valur 1–0 0–3
Sutjeska Nikšić Flag of Montenegro 0–1 Flag of Armenia Alashkert 0–1 0–0
F91 Dudelange Luxembourg 3–2 Flag of Kosovo Drita 2–1 1–1
Spartaks Jūrmala Latvia 9–0 San Marino La Fiorita 6–0 3–0
APOEL Flag of Cyprus 5–2 Flag of Estonia Flora Tallinn 5–0 0–2
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 6–2 Flag of Northern Ireland Crusaders 5–1 1–1
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Molde Flag of Norway 5–0 Flag of Albania Laçi 3–0 2–0
Atalanta Flag of Italy 10–2[B] Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo 2–2 8–0
Žalgiris Flag of Lithuania 2–1 Liechtenstein Vaduz 1–0 1–1
Kairat Flag of Kazakhstan 3–2 Netherlands AZ 2–0 1–2
Aberdeen Scotland 2–4 England Burnley 1–1 1–3 (a.e.t.)
Partizan Flag of Serbia 2–1 Flag of Lithuania Trakai 1–0 1–1
Balzan Malta 3–4 Slovakia Slovan Bratislava 2–1 1–3
Nordsjælland Flag of Denmark 2–0 Flag of Sweden Good one AIK 1–0 1–0
Rudar Velenje Flag of Slovenia 0–6 Romania FCSB 0–2 0–4
Hapoel Haifa Flag of Israel 2–1 Flag of Iceland FH 1–1 1–0
Dundalk Flag of Republic Ireland 0–4 Flag of Cyprus AEK Larnaca 0–0 0–4
Górnik Zabrze Flag of Poland 1–5 Slovakia Trenčín 0–1 1–4
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel 4–2 Flag of Serbia Radnički Niš 2–0 2–2
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 6–1 Flag of Austria Admira Wacker Mödling 3–0 3–1
Spartak Subotica Flag of Serbia 3–2 Flag of Czech Sparta Prague 2–0 1–2
RB Leipzig Germany 5–1 Flag of Sweden Good one BK Häcken 4–0 1–1
Stjarnan Flag of Iceland 0–7 Flag of Denmark Copenhagen 0–2 0–5
Ufa Flag of Russia Good One 1–1 (a) Flag of Slovenia Domžale 0–0 1–1
Tobol Flag of Kazakhstan 2–2 (a) Flag of Armenia Pyunik 2–1 0–1
Jagiellonia Białystok Flag of Poland 5–4 Flag of Portugal Rio Ave 1–0 4–4
LASK Linz Flag of Austria 6–1 Flag of Norway Lillestrøm 4–0 2–1
Honvéd Flag of Hungary 1–2 Luxembourg Progrès Niederkorn 1–0 0–2
Osijek Croatia 1–2 Scotland Rangers 0–1 1–1
B36 Tórshavn Faroe Islands 0–8 Flag of Turkey Beşiktaş 0–2 0–6
DAC Dunajská Streda Slovakia 2–7 Belarus Flag Dinamo Minsk 1–3 1–4
Ventspils Latvia 1–3 Flag of France Bordeaux 0–1 1–2
Željezničar Flag of Bosnia and Herzegovina 2–5 Flag of Cyprus Apollon Limassol 1–2 1–3
Viitorul Constanța Romania 3–5 Netherlands Vitesse 2–2 1–3
St. Gallen Switzerland 2–2 (a) Flag of Norway Sarpsborg 08 2–1 0–1
Dynamo Brest Belarus Flag 5–4 Flag of Greece.svg Atromitos 4–3 1–1
Sevilla Flag of Spain 7–1 Flag of Hungary Újpest 4–0 3–1
Shakhtyor Soligorsk Belarus Flag 2–4 Flag of Poland Lech Poznań 1–1 1–3 (a.e.t.)
Hibernian Scotland 4–3 Flag of Greece.svg Asteras Tripolis 3–2 1–1
Chikhura Sachkhere Flag of Georgia 0–2 Flag of Slovenia Maribor 0–0 0–2
Genk Belgium 9–1 Luxembourg Fola Esch 5–0 4–1
Djurgårdens IF Flag of Sweden Good one 2–3 Flag of Ukraine Mariupol 1–1 1–2 (a.e.t.)
Hajduk Split Croatia 4–2 Flag of Bulgaria Slavia Sofia 1–0 3–2
Notes
  1. ^ Order of legs reversed after original draw.

Third qualifying round

The third qualifying round is split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and Main Path (for cup winners and league non-champions). The draw for the third qualifying round was held on 23 July 2018. The first legs were played on 7 and 9 August, and the second legs were played on 16 August 2018.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria 2–1 Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar 1–0 1–1
Legia Warsaw Flag of Poland 3–4 Luxembourg F91 Dudelange 1–2 2–2
Alashkert Flag of Armenia 0–7 Romania CFR Cluj 0–2 0–5
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 7–1 Flag of Finland HJK 3–0 4–1
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova 2–2 (a) Flag of Iceland Valur 1–0 1–2
Cork City Flag of Republic Ireland 0–5 Flag of Norway Rosenborg 0–2 0–3
Spartaks Jūrmala Latvia 0–1 Flag of Lithuania Sūduva Marijampolė 0–1 0–0
The New Saints Flag of Wales 1–5 Flag of Denmark Midtjylland 0–2 1–3
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 3–5 Flag of Cyprus APOEL 2–2 1–3
Torpedo Kutaisi Flag of Georgia 5–4 Flag of Albania Kukësi 5–2 0–2
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Pyunik Flag of Armenia 1–2 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 0–0 1–2
Dinamo Minsk Belarus Flag 5–8 Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg 4–0 1–8 (a.e.t.)
Sturm Graz Flag of Austria 0–7 Flag of Cyprus AEK Larnaca 0–2 0–5
Sarpsborg 08 Flag of Norway 2–1 Croatia Rijeka 1–1 1–0
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 0–1 England Burnley 0–0 0–1 (a.e.t.)
Zorya Luhansk Flag of Ukraine 3–3 (a) Flag of Portugal Braga 1–1 2–2
Hapoel Haifa Flag of Israel 1–6 Flag of Italy Atalanta 1–4 0–2
Genk Belgium 4–1 Flag of Poland Lech Poznań 2–0 2–1
Vitesse Netherlands 0–2 Switzerland Basel 0–1 0–1
Nordsjælland Flag of Denmark 3–5 Flag of Serbia Partizan 1–2 2–3
Hibernian Scotland 0–3 Flag of Norway Molde 0–0 0–3
Hajduk Split Croatia 1–2 Romania FCSB 0–0 1–2
Sevilla Flag of Spain 6–0 Flag of Lithuania Žalgiris 1–0 5–0
Sigma Olomouc Flag of Czech 4–1 Flag of Kazakhstan Kairat 2–0 2–1
Slovan Bratislava Slovakia 2–5 Flag of Austria Rapid Wien 2–1 0–4
Mariupol Flag of Ukraine 2–5 Flag of France Bordeaux 1–3 1–2
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 2–4 Flag of Denmark Copenhagen 1–2 1–2
Olympiacos Flag of Greece.svg 7–1 Switzerland Luzern 4–0 3–1
Rangers Scotland 3–1 Flag of Slovenia Maribor 3–1 0–0
Trenčín Slovakia 5–1 Netherlands Feyenoord 4–0 1–1
Jagiellonia Białystok Flag of Poland 1–4 Belgium Gent 0–1 1–3
Spartak Subotica Flag of Serbia 1–4 Flag of Denmark Brøndby 0–2 1–2
Ufa Flag of Russia Good One 4–3 Luxembourg Progrès Niederkorn 2–1 2–2
Beşiktaş Flag of Turkey 2–2 (a) Flag of Austria LASK Linz 1–0 1–2
Apollon Limassol Flag of Cyprus 4–1 Belarus Flag Dynamo Brest 4–0 0–1
RB Leipzig Germany 4–2 Romania Universitatea Craiova 3–1 1–1

Play-off round

The play-off round is split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and Main Path (for cup winners and league non-champions). The draw for the play-off round was held on 6 August 2018. The first legs were played on 23 August, and the second legs were played on 30 August 2018.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 1–3 Slovakia Spartak Trnava 0–2 1–1
APOEL Flag of Cyprus 1–1 (1–2 p) Flag of Kazakhstan Astana 1–0 0–1 (a.e.t.)
Rosenborg Flag of Norway 5–1 Flag of Macedonia Shkëndija 3–1 2–0
F91 Dudelange Luxembourg 5–2 Romania CFR Cluj 2–0 3–2
Sūduva Marijampolė Flag of Lithuania 1–4 Scotland Celtic 1–1 0–3
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova 1–3 Flag of Azerbaijan Qarabağ 1–0 0–3
Malmö FF Flag of Sweden Good one 4–2 Flag of Denmark Midtjylland 2–2 2–0
Torpedo Kutaisi Flag of Georgia 0–5 Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 0–1 0–4
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Sigma Olomouc Flag of Czech 0–4 Flag of Spain Sevilla 0–1 0–3
Sarpsborg 08 Flag of Norway 4–3 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 3–1 1–2
Gent Belgium 0–2 Flag of France Bordeaux 0–0 0–2
Partizan Flag of Serbia 1–4 Flag of Turkey Beşiktaş 1–1 0–3
Rapid Wien Flag of Austria 4–3 Romania FCSB 3–1 1–2
Basel Switzerland 3–3 (a)[C] Flag of Cyprus Apollon Limassol 3–2 0–1
Rangers Scotland 2–1 Flag of Russia Good One Ufa 1–0 1–1
Atalanta Flag of Italy 0–0 (3–4 p) Flag of Denmark Copenhagen 0–0 0–0 (a.e.t.)
Zenit Saint Petersburg Flag of Russia Good One 4–3 Flag of Norway Molde 3–1 1–2
Trenčín Slovakia 1–4 Flag of Cyprus AEK Larnaca 1–1 0–3
Genk Belgium 9–4 Flag of Denmark Brøndby 5–2 4–2
Olympiacos Flag of Greece.svg 4–2 England Burnley 3–1 1–1
Zorya Luhansk Flag of Ukraine 2–3 Germany RB Leipzig 0–0 2–3
Notes
  1. ^ Order of legs reversed after original draw.

Group stage

Main article: 2018–19 UEFA Europa League group stage

The draw for the group stage was held on 31 August 2018 at the Grimaldi Forum in Monaco. The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association cannot be drawn against each other. For the draw, the teams are seeded into four pots based on their 2018 UEFA club coefficients.

In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advance to the round of 32 where they are joined by the eight third-placed teams of the 2018–19 UEFA Champions League group stage. The matchdays are 20 September, 4 October, 25 October, 8 November, 29 November, and 13 December 2018.

A total of 27 national associations are represented in the group stage. Akhisarspor, Chelsea, F91 Dudelange, Jablonec, Rangers, RB Leipzig, Sarpsborg 08, Spartak Moscow and Spartak Trnava will make their debut appearances in the UEFA Europa League group stage (although Chelsea, Rangers, RB Leipzig and Spartak Moscow have already competed in the UEFA Europa League knockout phase after a third place in the UEFA Champions League group stage, while Rangers and Spartak Moscow have appeared in the UEFA Cup group stage). F91 Dudelange will be the first team from Luxembourg to play in either the Champions League or Europa League group stage.

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Germany Bayer Leverkusen 6 4 1 1 16 9 +7 13 Advance to knockout phase
Switzerland Zürich 6 3 1 2 7 6 +1 10
Flag of Cyprus AEK Larnaca 6 1 2 3 6 12 −6 5
Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 0 4 2 5 7 −2 4

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Austria Red Bull Salzburg 6 6 0 0 17 6 +11 18 Advance to knockout phase
Scotland Celtic 6 3 0 3 6 8 −2 9
Germany RB Leipzig 6 2 1 3 9 8 +1 7
Flag of Norway Rosenborg 6 0 1 5 4 14 −10 1

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg 6 3 2 1 6 5 +1 11 Advance to knockout phase
Flag of Czech Slavia Prague 6 3 1 2 4 3 +1 10
Flag of France Bordeaux 6 2 1 3 6 6 0 7
Flag of Denmark Copenhagen 6 1 2 3 3 5 −2 5

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Croatia Dinamo Zagreb 6 4 2 0 11 3 +8 14 Advance to knockout phase
Flag of Turkey Fenerbahçe 6 2 2 2 7 7 0 8
Slovakia Spartak Trnava 6 2 1 3 4 7 −3 7
Belgium Anderlecht 6 0 3 3 2 7 −5 3

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Arsenal 6 5 1 0 12 2 +10 16 Advance to knockout phase
Flag of Portugal Sporting CP 6 4 1 1 13 3 +10 13
Flag of Ukraine Vorskla Poltava 6 1 0 5 4 13 −9 3
Flag of Azerbaijan Qarabağ 6 1 0 5 2 13 −11 3

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Real Betis 6 3 3 0 7 2 +5 12 Advance to knockout phase
Flag of Greece.svg Olympiacos 6 3 1 2 11 6 +5 10
Flag of Italy Milan 6 3 1 2 12 9 +3 10
Luxembourg F91 Dudelange 6 0 1 5 3 16 −13 1

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Villarreal 6 2 4 0 12 5 +7 10 Advance to knockout phase
Flag of Austria Rapid Wien 6 3 1 2 6 9 −3 10
Scotland Rangers 6 1 3 2 8 8 0 6
Flag of Russia Good One Spartak Moscow 6 1 2 3 8 12 −4 5

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Germany Eintracht Frankfurt 6 6 0 0 17 5 +12 18 Advance to knockout phase
Flag of Italy Lazio 6 3 0 3 9 11 −2 9
Flag of Cyprus Apollon Limassol 6 2 1 3 10 10 0 7
Flag of France Marseille 6 0 1 5 6 16 −10 1

Group I

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Belgium Genk 6 3 2 1 14 8 +6 11 Advance to knockout phase
Flag of Sweden Good one Malmö FF 6 2 3 1 7 6 +1 9
Flag of Turkey Beşiktaş 6 2 1 3 9 11 −2 7
Flag of Norway Sarpsborg 08 6 1 2 3 8 13 −5 5

Group J

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Sevilla 6 4 0 2 18 6 +12 12 Advance to knockout phase
Flag of Russia Good One Krasnodar 6 4 0 2 8 8 0 12
Belgium Standard Liège 6 3 1 2 7 9 −2 10
Flag of Turkey Akhisarspor 6 0 1 5 4 14 −10 1

Group K

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 6 3 2 1 10 7 +3 11 Advance to knockout phase
Flag of France Rennes 6 3 0 3 7 8 −1 9
Flag of Kazakhstan Astana 6 2 2 2 7 7 0 8
Flag of Czech Jablonec 6 1 2 3 6 8 −2 5

Group L

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Chelsea 6 5 1 0 12 3 +9 16 Advance to knockout phase
Belarus Flag BATE Borisov 6 3 0 3 9 9 0 9
Flag of Hungary MOL Vidi 6 2 1 3 5 7 −2 7
Flag of Greece.svg PAOK 6 1 0 5 5 12 −7 3

Knockout phase

Main article: 2018–19 UEFA Europa League knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final. The mechanism of the draws for each round is as follows:

  • In the draw for the round of 32, the twelve group winners and the four third-placed teams from the Champions League group stage with the better group records are seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association cannot be drawn against each other.
  • In the draws for the round of 16 onwards, there are no seedings, and teams from the same group or the same association can be drawn against each other.

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals
 Flag of Czech Viktoria Plzeň 2 0 2  
 Croatia Dinamo Zagreb 1 3 4      Croatia Dinamo Zagreb 1 0 1  
 Flag of Turkey Galatasaray 1 0 1    Flag of Portugal Benfica (a.e.t.) 0 3 3  
 Flag of Portugal Benfica 2 0 2        Flag of Portugal Benfica 4 0 4  
 Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 2 1 3        Germany Eintracht Frankfurt (a) 2 2 4  
 Germany Eintracht Frankfurt 2 4 6      Germany Eintracht Frankfurt 0 1 1
 Flag of Austria Rapid Wien 0 0 0    Flag of Italy Inter Milan 0 0 0  
 Flag of Italy Inter Milan 1 4 5