FANDOM


2016–17 UEFA Europa League
UEFA Europa League Logo.png
Tournament details
DatesJune/July – August 2016 (qualifying)
September 2016 – May 2017 (competition proper)
Teams48+8 (competition proper)
156+31 or 32 or 33 or 34 (total)
Final positions
ChampionsEngland Manchester United (1st title)
Runner-upNetherlands Ajax
Tournament statistics
Matches played72
Goals scored192 (2.67 per match)
Attendance802,633 (11,148 per match)
Top scorer(s)Guillaume Hoarau
Nikola Kalinić
Aleksandr Kokorin
Khouma Babacar
Joãozinho
Leon Bailey
Giuliano
(3 goals each)

The 2016–17 UEFA Europa League was the 46th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the 8th season since it was renamed from the UEFA Cup to the UEFA Europa League. Manchester United were the champions and qualified for the 2017–18 UEFA Champions League.

The 2017 UEFA Europa League Final was played at the Friends Arena in Solna, Sweden.

The winners of the 2016–17 UEFA Europa League will qualify for the 2017–18 UEFA Champions League, and also earn the right to play against the winners of the 2016–17 UEFA Champions League in the 2017 UEFA Super Cup.

Sevilla won the three most recent tournaments. They qualified for the 2016–17 UEFA Champions League group stage as the Europa League title holders, and will not participate in the 2016–17 UEFA Europa League unless they finish third in their Champions League group.

Association team allocation

A total of 188 teams from 54 of the 55 UEFA member associations are expected to participate in the 2016–17 UEFA Europa League (the exception being Kosovo, whose participation was not accepted in their first attempt as UEFA members). The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–51 (except Liechtenstein) each have three teams qualify.
  • Associations 52–54 (except Gibraltar) each have two teams qualify.
  • Liechtenstein and Gibraltar each have one team qualify (Liechtenstein organises only a domestic cup and no domestic league; Gibraltar as per decision by the UEFA Executive Committee).
  • Moreover, 33 teams eliminated from the 2016–17 UEFA Champions League are transferred to the Europa League.
  • Since the winners of the 2015–16 UEFA Europa League, Sevilla, qualified for the 2016–17 UEFA Champions League, their berth in the 2016–17 UEFA Europa League (which they qualified for as the seventh-placed team of the 2015–16 La Liga) is vacated and not replaced by any other team.

The UEFA Executive Committee approved in December 2014 changes to the rewards given according to the Respect Fair Play ranking, and starting from the 2016–17 season, the three Fair Play berths were no longer allocated to the Europa League.

Association ranking

For the 2016–17 UEFA Champions League, the associations are allocated places according to their 2015 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2010–11 to 2014–15.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Europa League, as noted below:

  • (CL) – Additional teams transferred from Champions League
  • (EL) – Vacated berth due to Europa League title holders playing in Champions League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Flag of Spain Spain 99.999 3 +1(CL)
−1(EL)
2 England England 80.391
3 Germany Germany 79.415
4 Flag of Italy Italy 70.510 +1(CL)
5 Flag of Portugal Portugal 61.382
6 Flag of France France 52.416
7 Flag of Russia Good One Russia 50.498
8 Flag of Ukraine Ukraine 45.166 +1(CL)
9 Netherlands Netherlands 40.979 +1(CL)
10 Belgium Belgium 37.200 +1(CL)
11 Switzerland Switzerland 34.375 +1(CL)
12 Flag of Turkey Turkey 32.600 +1(CL)
13 Flag of Greece.svg Greece 31.900 +2(CL)
14 Flag of Czech Czech Republic 29.125 +2(CL)
15 Romania Romania 26.299 +2(CL)
16 Flag of Austria Austria 25.675 +1(CL)
17 Croatia Croatia 23.500
18 Flag of Cyprus Cyprus 22.300 +1(CL)
19 Flag of Poland Poland 21.500
Rank Association Coeff. Teams Notes
20 Flag of Israel Israel 21.000 3 +1(CL)
21 Belarus Flag Belarus 20.750 +1(CL)
22 Flag of Denmark Denmark 19.800
23 Scotland Scotland 17.900
24 Flag of Sweden Good one Sweden 17.725
25 Flag of Bulgaria Bulgaria 16.750
26 Flag of Norway Norway 14.375 +1(CL)
27 Flag of Serbia Serbia 13.875 +1(CL)
28 Flag of Slovenia Slovenia 13.625
29 Flag of Azerbaijan Azerbaijan 12.500 +1(CL)
30 Slovakia Slovakia 11.250 +1(CL)
31 Flag of Hungary Hungary 11.000
32 Flag of Kazakhstan Kazakhstan 10.375 +1(CL)
33 Flag of Moldova Moldova 10.000
34 Flag of Georgia Georgia 9.375 +1(CL)
35 Flag of Finland Finland 8.200
36 Flag of Iceland Iceland 8.000
37 Flag of Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 7.500
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Liechtenstein Liechtenstein 6.000 1
39 Flag of Macedonia Macedonia 5.875 3
40 Flag of Republic Ireland Republic of Ireland 5.750 +1(CL)
41 Flag of Montenegro Montenegro 5.625
42 Flag of Albania Albania 5.375 +1(CL)
43 Luxembourg Luxembourg 5.125
44 Flag of Northern Ireland Northern Ireland 4.875
45 Flag of Lithuania Lithuania 4.500
46 Latvia Latvia 4.250
47 Malta Malta 4.208
48 Flag of Estonia Estonia 3.500
49 Faroe Islands Faroe Islands 3.500
50 Flag of Wales Wales 2.875
51 Flag of Armenia Armenia 2.750
52 Flag of Andorra Andorra 0.833 2
53 San Marino San Marino 0.499
54 Flag of Gibraltar Gibraltar 0.250 1
55 Flag of Kosovo Kosovo[Note KOS] 0.000 0
Notes
  1. ^ Kosovo (KOS): Kosovo became a UEFA member on 3 May 2016. UEFA decided that their domestic cup winners could participate in the 2016–17 UEFA Europa League only if they could meet licensing criteria under article 15 of the UEFA Club Licensing & Financial Fair Play regulations, which would be confirmed following the assessment made by the UEFA administration within the deadline of 31 May 2016. However, Kosovo's entry, Prishtina (as the winners of the 2015–16 Kosovar Cup), was denied by UEFA in June due to the club failing licensing requirements, and also because the club could not provide a suitable stadium and UEFA did not allow them to play their home matches in a foreign country.

Distribution

In the default access list, Sevilla enter the third qualifying round (as the seventh-placed team of the 2015–16 La Liga). However, since they qualified for the Champions League as the Europa League title holders, the spot which they qualified for in the Europa League third qualifying round is vacated, and the following changes to the default allocation system are made:

  • The domestic cup winners of association 18 (Cyprus) are promoted from the second qualifying round to the third qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 27 and 28 (Serbia and Slovenia) are promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
First qualifying round
(96 teams)
  • 26 domestic cup winners from associations 29–54
  • 35 domestic league runners-up from associations 18–53 (except Liechtenstein)
  • 35 domestic league third-placed teams from associations 16–51 (except Liechtenstein)
Second qualifying round
(66 teams)
  • 10 domestic cup winners from associations 19–28
  • 2 domestic league runners-up from associations 16–17
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 48 winners from first qualifying round
Third qualifying round
(58 teams)
  • 6 domestic cup winners from associations 13–18
  • 9 domestic league third-placed teams from associations 7–15
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 5–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
  • −1 Europa League title holders
  • 33 winners from second qualifying round
Play-off round
(44 teams)
  • 29 winners from third qualifying round
  • 15 losers from Champions League third qualifying round
Group stage
(48 teams)
  • 12 domestic cup winners from associations 1–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 4
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • 22 winners from play-off round
  • 10 losers from Champions League play-off round
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from group stage
  • 12 group runners-up from group stage
  • 8 third-placed teams from Champions League group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualifies for both the Champions League and the Europa League, or qualifies for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules (regulations Articles 3.03 and 3.04):

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association with the latest starting round) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated. As a result, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place".
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated. As a result, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place" if possible.
  • For associations where a Europa League place is reserved for the League Cup winners, they always qualify for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier. If the League Cup winners have already qualified for European competitions through other methods, this reserved Europa League place is taken by the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • LC: League Cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season European competition play-offs winners
  • CL: Transferred from Champions League
    • GS: Third-placed teams from group stage
    • PO: Losers from play-off round
    • Q3: Losers from third qualifying round
Round of 32
Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS)
Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS) Flag of None (CL GS)
Group stage
Flag of Spain Athletic Bilbao (5th) Flag of Italy Fiorentina (5th) Switzerland Zürich (CW) Romania Steaua București (CL PO)
Flag of Spain Celta Vigo (6th) Flag of Portugal Braga (CW) Flag of Turkey Konyaspor (3rd)[Note TUR] Flag of Italy Roma (CL PO)
England Manchester United (CW) Flag of France Nice (4th) Flag of Czech Viktoria Plzeň (CL PO) Netherlands Ajax (CL PO)
England Southampton (6th) Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg (CW) Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva (CL PO) Switzerland Young Boys (CL PO)
Germany Schalke 04 (5th) Flag of Ukraine Zorya Luhansk (4th)[Note UKR] Flag of Cyprus APOEL (CL PO) Flag of Spain Villarreal (CL PO)
Germany Mainz 05 (6th) Netherlands Feyenoord (CW) Flag of Republic Ireland Dundalk (CL PO)
Flag of Italy Internazionale (4th) Belgium Standard Liège (CW) Flag of Austria Red Bull Salzburg (CL PO)
Play-off round
Flag of Norway Rosenborg (CL Q3) Slovakia Trenčín (CL Q3) Flag of Serbia Red Star Belgrade (CL Q3) Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk (CL Q3)
Flag of Georgia Dinamo Tbilisi (CL Q3) Flag of Azerbaijan Qarabağ (CL Q3) Flag of Albania Partizani Tirana (CL Q3) Belgium Anderlecht (CL Q3)
Flag of Greece.svg Olympiacos (CL Q3) Romania Astra Giurgiu (CL Q3) Flag of Greece.svg PAOK (CL Q3) Flag of Turkey Fenerbahçe (CL Q3)
Flag of Kazakhstan Astana (CL Q3) Belarus Flag BATE Borisov (CL Q3) Flag of Czech Sparta Prague (CL Q3)
Third qualifying round
England West Ham United (7th) Flag of Russia Good One Krasnodar (4th) Switzerland Luzern (3rd) Romania Viitorul Constanța (5th)[Note ROU]
Germany Hertha BSC (7th) Flag of Russia Good One Spartak Moscow (5th) Flag of Turkey İstanbul Başakşehir (4th)[Note TUR] Flag of Austria Rapid Wien (2nd)
Flag of Italy Sassuolo (6th) Flag of Ukraine Vorskla Poltava (5th) Flag of Greece.svg AEK Athens (CW) Croatia Rijeka (2nd)
Flag of Portugal Arouca (5th) Flag of Ukraine FC Oleksandriya (6th)[Note UKR] Flag of Greece.svg Panathinaikos (3rd) Flag of Cyprus Apollon Limassol (CW)
Flag of Portugal Rio Ave (6th) Netherlands AZ (4th) Flag of Czech Mladá Boleslav (CW)
Flag of France Lille (5th) Netherlands Heracles Almelo (PW) Flag of Czech Slovan Liberec (3rd)
Flag of France Saint-Étienne (6th) Belgium Gent (3rd) Romania Pandurii Târgu Jiu (3rd)
Second qualifying round
Belgium Genk (PW) Romania CSMS Iași (7th)[Note ROU] Belarus Flag Torpedo-BelAZ Zhodino (CW) Flag of Norway Strømsgodset (2nd)
Switzerland Grasshopper (4th) Flag of Austria Austria Wien (3rd) Flag of Denmark SønderjyskE (2nd) Flag of Serbia Partizan (CW)
Flag of Turkey Osmanlıspor (5th)[Note TUR] Croatia Hajduk Split (3rd) Scotland Hibernian (CW) Flag of Slovenia Maribor (CW)
Flag of Greece.svg PAS Giannina (6th)[Note GRE] Flag of Poland Piast Gliwice (2nd) Flag of Sweden Good one BK Häcken (CW)
Flag of Czech Slavia Prague (5th) Flag of Israel Maccabi Haifa (CW) Flag of Bulgaria Levski Sofia (2nd)[Note BUL]
First qualifying round
Flag of Austria Admira Wacker Mödling (4th) Flag of Azerbaijan Gabala (3rd) Flag of Bosnia and Herzegovina Radnik Bijeljina (CW) Flag of Lithuania Sūduva Marijampolė (4th)
Croatia Lokomotiva (4th) Flag of Azerbaijan Kapaz (5th)[Note AZE] Flag of Bosnia and Herzegovina Sloboda Tuzla (2nd) Latvia Jelgava (CW)
Flag of Cyprus AEK Larnaca (2nd) Flag of Azerbaijan Neftçi Baku (6th)[Note AZE] Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (3rd) Latvia Ventspils (3rd)
Flag of Cyprus Omonia (4th) Slovakia Slovan Bratislava (2nd) Liechtenstein Vaduz (CW) Latvia Spartaks Jūrmala (5th)[Note LVA]
Flag of Poland Zagłębie Lubin (3rd) Slovakia Spartak Myjava (3rd) Flag of Macedonia Shkëndija (CW) Malta Hibernians (2nd)
Flag of Poland Cracovia (4th) Slovakia Spartak Trnava (4th) Flag of Macedonia Sileks (3rd) Malta Birkirkara (3rd)
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv (2nd) Flag of Hungary Videoton (2nd) Flag of Macedonia Rabotnički (4th) Malta Balzan (4th)[Note MLT]
Flag of Israel Beitar Jerusalem (3rd) Flag of Hungary Debrecen (3rd) Flag of Republic Ireland Cork City (2nd) Flag of Estonia Levadia Tallinn (2nd)
Belarus Flag Dinamo Minsk (2nd) Flag of Hungary MTK Budapest (4th) Flag of Republic Ireland Shamrock Rovers (3rd) Flag of Estonia Nõmme Kalju (3rd)
Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk (3rd) Flag of Kazakhstan Kairat (CW) Flag of Republic Ireland St Patrick's Athletic (4th) Flag of Estonia Infonet Tallinn (4th)
Flag of Denmark Midtjylland (3rd) Flag of Kazakhstan Aktobe (3rd) Flag of Montenegro Rudar Pljevlja (CW) Faroe Islands Víkingur Gøta (CW)
Flag of Denmark Brøndby (4th) Flag of Kazakhstan Ordabasy (4th) Flag of Montenegro Budućnost Podgorica (2nd) Faroe Islands NSÍ Runavík (2nd)
Scotland Aberdeen (2nd) Flag of Moldova Zaria Bălți (CW) Flag of Montenegro Bokelj (4th) Faroe Islands HB (4th)
Scotland Heart of Midlothian (3rd) Flag of Moldova Dacia Chișinău (2nd) Flag of Albania Kukësi (CW) Flag of Wales Bala Town (2nd)
Flag of Sweden Good one IFK Göteborg (2nd) Flag of Moldova Zimbru Chișinău (3rd) Flag of Albania Partizani Tirana (2nd)[Note ALB] Flag of Wales Llandudno (3rd)
Flag of Sweden Good one AIK (3rd) Flag of Georgia Samtredia (2nd) Flag of Albania Teuta Durrës (4th) Flag of Wales Connah's Quay Nomads (PW)
Flag of Bulgaria Beroe Stara Zagora (3rd) Flag of Georgia Dila Gori (3rd) Luxembourg Fola Esch (2nd) Flag of Armenia Banants (CW)
Flag of Bulgaria Slavia Sofia (4th)[Note BUL] Flag of Georgia Chikhura Sachkhere (4th) Luxembourg Differdange 03 (3rd) Flag of Armenia Shirak (2nd)
Flag of Norway Stabæk (3rd) Flag of Finland IFK Mariehamn (CW) Luxembourg Jeunesse Esch (4th) Flag of Armenia Pyunik (3rd)
Flag of Norway Odd (4th) Flag of Finland RoPS (2nd) Flag of Northern Ireland Glenavon (CW) Flag of Andorra UE Santa Coloma (CW)
Flag of Serbia Čukarički (3rd) Flag of Finland HJK (3rd) Flag of Northern Ireland Linfield (2nd) Flag of Andorra Lusitanos (2nd)
Flag of Serbia Vojvodina (4th) Flag of Iceland Valur (CW) Flag of Northern Ireland Cliftonville (PW) San Marino La Fiorita (CW)
Flag of Slovenia Domžale (3rd) Flag of Iceland Breiðablik (2nd) Flag of Lithuania Trakai (2nd) San Marino Folgore (3rd)
Flag of Slovenia Gorica (4th) Flag of Iceland KR (3rd) Flag of Lithuania Atlantas (3rd) Flag of Gibraltar Europa FC (2nd)

Notably two teams will take part in the competition that are not playing in their national top division, Zürich (2nd tier) and Hibernian (2nd tier).

Notes
  1. ^ Albania (ALB): Partizani Tirana were transferred to the 2016–17 UEFA Champions League second qualifying round following the exclusion of Skënderbeu Korçë by UEFA for match-fixing.
  2. ^ Azerbaijan (AZE): Zira and Inter Baku would have qualified for the Europa League first qualifying round as the runners-up and fourth-placed team of the 2015–16 Azerbaijan Premier League respectively, but Zira failed to obtain a UEFA licence as the club has existed professionally for fewer than three seasons, and Inter Baku were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by the UEFA Club Financial Control Body. As a result, the berths were given to the fifth-placed team Kapaz and the sixth-placed team Neftçi Baku.
  3. ^ Bulgaria (BUL): CSKA Sofia would have qualified for the Europa League second qualifying round as the winners of the 2015–16 Bulgarian Cup, but were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by the UEFA Club Financial Control Body. As a result, the runners-up of the 2015–16 A Group, Levski Sofia, entered the second qualifying round instead of the first qualifying round, and the first qualifying round berth was given to the fourth-placed team Slavia Sofia.
  4. ^ Greece (GRE): Panionios would have qualified for the Europa League second qualifying round as the fifth-placed team of the 2015–16 Superleague Greece, but were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by UEFA for financial reasons. As a result, the berth was given to the sixth-placed team PAS Giannina.
  5. ^ Latvia (LVA): Skonto would have qualified for the Europa League first qualifying round as the runners-up of the 2015 Latvian Higher League, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fifth-placed team Spartaks Jūrmala.
  6. ^ Malta (MLT): Sliema Wanderers would have qualified for the Europa League first qualifying round as the winners of the 2015–16 Maltese FA Trophy, but failed to obtain a UEFA licence. As a result, the berth was given to the fourth-placed team of the 2015–16 Maltese Premier League, Balzan.
  7. ^ Romania (ROU): CFR Cluj would have qualified for the Europa League third qualifying round as the winners of the 2015–16 Cupa României, but failed to obtain a UEFA licence after filing for insolvency in 2015. Dinamo București would have qualified for the Europa League second qualifying round as the fourth-placed team of the 2015–16 Liga I, but failed to obtain a UEFA licence after filing for insolvency in 2014. Dinamo București appealed to the Romanian Football Federation but the appeal was denied, and an appeal to Court of Arbitration for Sport was also rejected. As a result, the third qualifying round berth was given to the fifth-placed team Viitorul Constanța, and the second qualifying round berth was given to the seventh-placed team CSMS Iași, since the sixth-placed team Târgu Mureș were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by the UEFA Club Financial Control Body.
  8. ^ Turkey (TUR): Galatasaray would have qualified for the Europa League group stage as the winners of the 2015–16 Turkish Cup, but were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by the UEFA Club Financial Control Body. As a result, the third-placed team of the 2015–16 Süper Lig, Konyaspor, entered the group stage instead of the third qualifying round, the fourth-placed team İstanbul Başakşehir entered the third qualifying round instead of the second qualifying round, and the second qualifying round berth was given to the fifth-placed team Osmanlıspor. Galatasaray appealed the decision to the Court of Arbitration for Sport], but it was rejected.
  9. ^ Ukraine (UKR): Dnipro Dnipropetrovsk would have qualified for the Europa League group stage as the third-placed team of the 2015–16 Ukrainian Premier League, but were excluded from participating in the 2016–17 European competitions by the UEFA Club Financial Control Body. As a result, the fourth-placed team Zorya Luhansk entered the group stage instead of the third qualifying round, and the third qualifying round berth was given to the sixth-placed team FC Oleksandriya.

Round and draw dates

The schedule of the competition is as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 20 June 2016 30 June 2016 7 July 2016
Second qualifying round 14 July 2016 21 July 2016
Third qualifying round 15 July 2016 28 July 2016 4 August 2016
Play-off Play-off round 5 August 2016 18 August 2016 25 August 2016
Group stage Matchday 1 26 August 2016
(Monaco)
15 September 2016
Matchday 2 29 September 2016
Matchday 3 20 October 2016
Matchday 4 3 November 2016
Matchday 5 24 November 2016
Matchday 6 8 December 2016
Knockout phase Round of 32 12 December 2016 16 February 2017 23 February 2017
Round of 16 24 February 2017 9 March 2017 16 March 2017
Quarter-finals 17 March 2017 13 April 2017 20 April 2017
Semi-finals 21 April 2017 4 May 2017 11 May 2017
Final 24 May 2017 at Friends Arena, Solna

Matches in the qualifying, play-off, and knockout rounds may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Qualifying rounds

Main article: 2016–17 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round

In the qualifying rounds and the play-off round, teams were divided into seeded and unseeded teams based on their 2016 UEFA club coefficients, and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association could not be drawn against each other.

First qualifying round

The draws for the first and second qualifying round were held on 20 June 2016. The first legs were played on 28 and 30 June, and the second legs were played on 5, 6 and 7 July 2016.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Midtjylland Flag of Denmark 2–0 Flag of Lithuania Sūduva Marijampolė 1–0 1–0
Heart of Midlothian Scotland 6–3[A] Flag of Estonia Infonet Tallinn 2–1 4–2
Connah's Quay Nomads Flag of Wales 1–0[A] Flag of Norway Stabæk 0–0 1–0
Ventspils Latvia 4–0 Faroe Islands Víkingur Gøta 2–0 2–0
Linfield Flag of Northern Ireland 1–2 Flag of Republic Ireland Cork City 0–1 1–1
Levadia Tallinn Flag of Estonia 3–1 Faroe Islands HB 1–1 2–0
Atlantas Flag of Lithuania 1–3 Flag of Finland HJK 0–2 1–1
IFK Göteborg Flag of Sweden Good one 7–1 Flag of Wales Llandudno 5–0 2–1
St Patrick's Athletic Flag of Republic Ireland 2–2 (a) Luxembourg Jeunesse Esch 1–0 1–2
KR Flag of Iceland 8–1 Flag of Northern Ireland Glenavon 2–1 6–0
Shamrock Rovers Flag of Republic Ireland 1–3 Flag of Finland RoPS 0–2 1–1
Valur Flag of Iceland 1–10 Flag of Denmark Brøndby 1–4 0–6
Aberdeen Scotland 3–2 Luxembourg Fola Esch 3–1 0–1
Trakai Flag of Lithuania 3–5[A] Flag of Estonia Nõmme Kalju 2–1 1–4
Dinamo Minsk Belarus Flag 4–1 Latvia Spartaks Jūrmala 2–1 2–0
Breiðablik Flag of Iceland 4–5 Latvia Jelgava 2–3 2–2
NSÍ Runavík Faroe Islands 0–7 Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk 0–2 0–5
AIK Flag of Sweden Good one 4–0 Flag of Wales Bala Town 2–0 2–0
Differdange 03 Luxembourg 1–3 Flag of Northern Ireland Cliftonville 1–1 0–2
Odd Flag of Norway 3–1 Flag of Finland IFK Mariehamn 2–0 1–1
Domžale Flag of Slovenia 5–2 Flag of Andorra Lusitanos 3–1 2–1
Bokelj Flag of Montenegro 1–6 Flag of Serbia Vojvodina 1–1 0–5
AEK Larnaca Flag of Cyprus 6–1 San Marino Folgore 3–0 3–1
Dila Gori Flag of Georgia 1–1 (1–4 p) Flag of Armenia Shirak 1–0 0–1 (a.e.t.)
Široki Brijeg Flag of Bosnia and Herzegovina 1–3 Malta Birkirkara 1–1 0–2
Videoton Flag of Hungary 3–2 Flag of Moldova Zaria Bălți 3–0 0–2
UE Santa Coloma Flag of Andorra 2–7 Croatia Lokomotiva 1–3 1–4
Europa FC Flag of Gibraltar 3–2[A] Flag of Armenia Pyunik 2–0 1–2
Čukarički Flag of Serbia 6–3 Flag of Kazakhstan Ordabasy 3–0 3–3
Rabotnički Flag of Macedonia 1–2 Flag of Montenegro Budućnost Podgorica 1–1 0–1
Zimbru Chișinău Flag of Moldova 3–3 (a) Flag of Georgia Chikhura Sachkhere 0–1 3–2
Sloboda Tuzla Flag of Bosnia and Herzegovina 0–1 Flag of Israel Beitar Jerusalem 0–0 0–1
Kukësi Flag of Albania 2–1 Flag of Montenegro Rudar Pljevlja 1–1 1–0
Balzan Malta 2–3[A] Flag of Azerbaijan Neftçi Baku 0–2 2–1
Admira Wacker Mödling Flag of Austria 4–3 Slovakia Spartak Myjava 1–1 3–2
Beroe Stara Zagora Flag of Bulgaria 2–0 Flag of Bosnia and Herzegovina Radnik Bijeljina 0–0 2–0
La Fiorita San Marino 0–7 Flag of Hungary Debrecen 0–5 0–2
Vaduz Liechtenstein 5–2 Flag of Macedonia Sileks 3–1 2–1
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel 4–0 Flag of Slovenia Gorica 3–0 1–0
Gabala Flag of Azerbaijan 6–3 Flag of Georgia Samtredia 5–1 1–2
Teuta Durrës Flag of Albania 0–6 Flag of Kazakhstan Kairat 0–1 0–5
Spartak Trnava Slovakia 6–0 Malta Hibernians 3–0 3–0
Banants Flag of Armenia 1–5 Flag of Cyprus Omonia 0–1 1–4 (a.e.t.)
Shkëndija Flag of Macedonia 4–1 Flag of Poland Cracovia 2–0 2–1
Slavia Sofia Flag of Bulgaria 1–3 Flag of Poland Zagłębie Lubin 1–0 0–3
Aktobe Flag of Kazakhstan 1–3 Flag of Hungary MTK Budapest 1–1 0–2
Partizani Tirana Flag of Albania w/o[B] Slovakia Slovan Bratislava 0–0 Cancelled
Kapaz Flag of Azerbaijan 1–0 Flag of Moldova Dacia Chișinău 0–0 1–0
Notes
  1. ^ a b c d e Order of legs reversed after original draw.
  2. ^ Partizani Tirana replaced Skënderbeu Korçë in the 2016–17 UEFA Champions League second qualifying round and Slovan Bratislava proceeded directly to the UEFA Europa League second qualifying round, after Skënderbeu Korçë was excluded by UEFA for match-fixing.

Second qualifying round

The first legs were played on 14 July, and the second legs were played on 20 and 21 July 2016.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Shirak Flag of Armenia 1–3 Slovakia Spartak Trnava 1–1 0–2
Dinamo Minsk Belarus Flag 2–1 Flag of Republic Ireland St Patrick's Athletic 1–1 1–0
Partizan Flag of Serbia 0–0 (3–4 p) Flag of Poland Zagłębie Lubin 0–0 0–0 (a.e.t.)
Vojvodina Flag of Serbia 3–1 Flag of Wales Connah's Quay Nomads 1–0 2–1
Maccabi Haifa Flag of Israel 2–2 (3–5 p)[C] Flag of Estonia Nõmme Kalju 1–1 1–1 (a.e.t.)
Hibernian Scotland 1–1 (3–5 p) Flag of Denmark Brøndby 0–1 1–0 (a.e.t.)
Shakhtyor Soligorsk Belarus Flag 2–3 Flag of Slovenia Domžale 1–1 1–2
Austria Wien Flag of Austria 5–1 Flag of Albania Kukësi 1–0 4–1
MTK Budapest Flag of Hungary 1–4 Flag of Azerbaijan Gabala 1–2 0–2
Beroe Stara Zagora Flag of Bulgaria 1–2 Flag of Finland HJK 1–1 0–1
RoPS Flag of Finland 1–4 Croatia Lokomotiva 1–1 0–3
Neftçi Baku Flag of Azerbaijan 0–1 Flag of Macedonia Shkëndija 0–0 0–1
KR Flag of Iceland 4–5[C] Switzerland Grasshopper 3–3 1–2
Midtjylland Flag of Denmark 5–2 Liechtenstein Vaduz 3–0 2–2
Zimbru Chișinău Flag of Moldova 2–7 Flag of Turkey Osmanlıspor 2–2 0–5
PAS Giannina Flag of Greece.svg 4–3 Flag of Norway Odd 3–0 1–3 (a.e.t.)
Birkirkara Malta 2–1 Scotland Heart of Midlothian 0–0 2–1
Maribor Flag of Slovenia 1–1 (a) Flag of Bulgaria Levski Sofia 0–0 1–1
Piast Gliwice Flag of Poland 0–3 Flag of Sweden Good one IFK Göteborg 0–3 0–0
Slovan Bratislava Slovakia 0–3 Latvia Jelgava 0–0 0–3
Beitar Jerusalem Flag of Israel 3–3 (a) Flag of Cyprus Omonia 1–0 2–3
Admira Wacker Mödling Flag of Austria 3–0 Flag of Azerbaijan Kapaz 1–0 2–0
Aberdeen Scotland 4–0 Latvia Ventspils 3–0 1–0
BK Häcken Flag of Sweden Good one 1–2 Flag of Republic Ireland Cork City 1–1 0–1
Kairat Flag of Kazakhstan 2–3 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–1 1–2
Debrecen Flag of Hungary 1–3 Belarus Flag Torpedo-BelAZ Zhodino 1–2 0–1
CSMS Iași Romania 3–4 Croatia Hajduk Split 2–2 1–2
Videoton Flag of Hungary 3–1 Flag of Serbia Čukarički 2–0 1–1
Cliftonville Flag of Northern Ireland 2–5 Flag of Cyprus AEK Larnaca 2–3 0–2
AIK Flag of Sweden Good one 2–0 Flag of Gibraltar Europa FC 1–0 1–0
Levadia Tallinn Flag of Estonia 3–3 (a) Flag of Czech Slavia Prague 3–1 0–2
Genk Belgium 2–2 (4–2 p) Flag of Montenegro Budućnost Podgorica 2–0 0–2 (a.e.t.)
SønderjyskE Flag of Denmark 4–3 Flag of Norway Strømsgodset 2–1 2–2 (a.e.t.)
Notes
  1. ^ a b Order of legs reversed after original draw.

Third qualifying round

The draw for the third qualifying round was held on 15 July 2016. The first legs were played on 28 July, and the second legs were played on 3 and 4 August 2016.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Lokomotiva Croatia 3–2 Flag of Ukraine Vorskla Poltava 0–0 3–2
Saint-Étienne Flag of France 1–0 Flag of Greece.svg AEK Athens 0–0 1–0
AEK Larnaca Flag of Cyprus 2–1 Flag of Russia Good One Spartak Moscow 1–1 1–0
Pandurii Târgu Jiu Romania 2–5 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–3 1–2
Vojvodina Flag of Serbia 3–1 Belarus Flag Dinamo Minsk 1–1 2–0
Zagłębie Lubin Flag of Poland 2–3 Flag of Denmark SønderjyskE 1–2 1–1
Luzern Switzerland 1–4 Flag of Italy Sassuolo 1–1 0–3
Slavia Prague Flag of Czech 1–1 (a) Flag of Portugal Rio Ave 0–0 1–1
Birkirkara Malta 1–6 Flag of Russia Good One Krasnodar 0–3 1–3
AZ Netherlands 3–1 Flag of Greece.svg PAS Giannina 1–0 2–1
Jelgava Latvia 1–4 Flag of Israel Beitar Jerusalem 1–1 0–3
Austria Wien Flag of Austria 1–1 (5–4 p) Slovakia Spartak Trnava 0–1 1–0 (a.e.t.)
Panathinaikos Flag of Greece.svg 3–0[D] Flag of Sweden Good one AIK 1–0 2–0
Osmanlıspor Flag of Turkey 3–0 Flag of Estonia Nõmme Kalju 1–0 2–0
Aberdeen Scotland 1–2 Flag of Slovenia Maribor 1–1 0–1
Lille Flag of France 1–2 Flag of Azerbaijan Gabala 1–1 0–1
FC Oleksandriya Flag of Ukraine 1–6 Croatia Hajduk Split 0–3 1–3
Hertha BSC Germany 2–3 Flag of Denmark Brøndby 1–0 1–3
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 2–2 (a) Croatia Rijeka 0–0 2–2
Heracles Almelo Netherlands 1–1 (a) Flag of Portugal Arouca 1–1 0–0
Torpedo-BelAZ Zhodino Belarus Flag 0–3 Flag of Austria Rapid Wien 0–0 0–3
Genk Belgium 3–1 Flag of Republic Ireland Cork City 1–0 2–1
Shkëndija Flag of Macedonia 2–1 Flag of Czech Mladá Boleslav 2–0 0–1
Domžale Flag of Slovenia 2–4[D] England West Ham United 2–1 0–3
Videoton Flag of Hungary 1–2 Flag of Denmark Midtjylland 0–1 1–1 (a.e.t.)
IFK Göteborg Flag of Sweden Good one 3–2 Flag of Finland HJK 1–2 2–0
Admira Wacker Mödling Flag of Austria 1–4 Flag of Czech Slovan Liberec 1–2 0–2
Gent Belgium 5–0 Romania Viitorul Constanța 5–0 0–0
Grasshopper Switzerland 5–4 Flag of Cyprus Apollon Limassol 2–1 3–3 (a.e.t.)
Notes
  1. ^ a b Order of legs reversed after original draw.

Play-off round

Main article: 2016–17 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#Play-off round

The draw for the play-off round was held on 5 August 2016. The first legs were played on 17 and 18 August, and the second legs were played on 25 August 2016.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Astana Flag of Kazakhstan 4–2 Belarus Flag BATE Borisov 2–0 2–2
Arouca Flag of Portugal 1–3 Flag of Greece.svg Olympiacos 0–1 1–2 (a.e.t.)
Midtjylland Flag of Denmark 0–3 Flag of Turkey Osmanlıspor 0–1 0–2
Trenčín Slovakia 2–4 Flag of Austria Rapid Wien 0–4 2–0
Lokomotiva Croatia 2–4 Belgium Genk 2–2 0–2
AEK Larnaca Flag of Cyprus 0–4 Flag of Czech Slovan Liberec 0–1 0–3
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 0–5 Flag of Greece.svg PAOK 0–3 0–2
Austria Wien Flag of Austria 4–2 Flag of Norway Rosenborg 2–1 2–1
Beitar Jerusalem Flag of Israel 1–2 Flag of France Saint-Étienne 1–2 0–0
Vojvodina Flag of Serbia 0–3 Netherlands AZ 0–3 0–0
Gabala Flag of Azerbaijan 3–2[E] Flag of Slovenia Maribor 3–1 0–1
Slavia Prague Flag of Czech 0–6 Belgium Anderlecht 0–3 0–3
Astra Giurgiu Romania 2–1 England West Ham United 1–1 1–0
Fenerbahçe Flag of Turkey 5–0 Switzerland Grasshopper 3–0 2–0
Panathinaikos Flag of Greece.svg 4–1[E] Flag of Denmark Brøndby 3–0 1–1
Krasnodar Flag of Russia Good One 4–0 Flag of Albania Partizani Tirana 4–0 0–0
Gent Belgium 6–1 Flag of Macedonia Shkëndija 2–1 4–0
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 1–4 Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 1–2 0–2
SønderjyskE Flag of Denmark 2–3 Flag of Czech Sparta Prague 0–0 2–3
Sassuolo Flag of Italy 4–1 Flag of Serbia Red Star Belgrade 3–0 1–1
IFK Göteborg Flag of Sweden Good one 1–3 Flag of Azerbaijan Qarabağ 1–0 0–3
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel 3–3 (4–3 p) Croatia Hajduk Split 2–1 1–2 (a.e.t.)
Notes
  1. ^ a b Order of legs reversed after original draw.

Group stage

Main article: 2016–17 UEFA Europa League group stage

The draw for the group stage was held on 26 August 2016, at the Grimaldi Forum in Monaco. The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association could not be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on their 2016 UEFA club coefficients.

In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advance to the round of 32, where they are joined by the eight third-placed teams of the 2016–17 UEFA Champions League group stage. The matchdays are 15 September, 29 September, 20 October, 3 November, 24 November, and 8 December 2016.

A total of 21 national associations will be represented in the group stage. Astana, Celta Vigo, Dundalk, Hapoel Be'er Sheva, Konyaspor, Mainz 05, Manchester United, Nice, Olympiacos, Osmanlıspor, Sassuolo, Southampton and Zorya Luhansk will make their debut appearances in the UEFA Europa League group stage (although Celta Vigo and Olympiacos have appeared in the UEFA Cup group stage and Manchester United and Olympiacos had already disputed the UEFA Europa League knockout phase after a third place in the UEFA Champions League group stage).

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Turkey Fenerbahçe 6 4 1 1 8 6 +2 13 Advance to knockout phase
England Manchester United 6 4 0 2 12 4 +8 12
Netherlands Feyenoord 6 2 1 3 3 7 −4 7
Flag of Ukraine Zorya Luhansk 6 0 2 4 2 8 −6 2

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Cyprus APOEL 6 4 0 2 8 6 +2 12 Advance to knockout phase
Flag of Greece.svg Olympiacos 6 2 2 2 7 6 +1 8
Switzerland Young Boys 6 2 2 2 7 4 +3 8
Flag of Kazakhstan Astana 6 1 2 3 5 11 −6 5

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Belgium Anderlecht 4 2 2 0 11 4 +7 8 Advance to knockout phase
Flag of France Saint-Étienne 4 2 2 0 5 3 +2 8
Germany Mainz 05 4 1 2 1 6 10 −4 5
Flag of Azerbaijan Gabala 4 0 0 4 4 9 −5 0

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg 4 4 0 0 13 5 +8 12 Advance to knockout phase
Flag of Republic Ireland Dundalk 4 1 1 2 4 5 −1 4
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 4 1 1 2 5 6 −1 4
Netherlands AZ 4 0 2 2 2 8 −6 2

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Roma 4 2 2 0 12 6 +6 8 Advance to knockout phase
Flag of Austria Austria Wien 4 1 2 1 8 9 −1 5
Romania Astra Giurgiu 4 1 1 2 5 9 −4 4
Flag of Czech Viktoria Plzeň 4 0 3 1 3 4 −1 3

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Belgium Genk 4 2 0 2 10 9 +1 6 Advance to knockout phase
Flag of Spain Athletic Bilbao 4 2 0 2 6 8 −2 6
Flag of Austria Rapid Wien 4 1 2 1 6 6 0 5
Flag of Italy Sassuolo 4 1 2 1 7 6 +1 5

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Netherlands Ajax 4 3 1 0 8 5 +3 10 Advance to knockout phase
Flag of Spain Celta Vigo 4 1 2 1 7 6 +1 5
Belgium Standard Liège 4 1 2 1 6 4 +2 5
Flag of Greece.svg Panathinaikos 4 0 1 3 3 9 −6 1

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 4 4 0 0 13 3 +10 12 Advance to knockout phase
Flag of Portugal Braga 4 1 2 1 5 5 0 5
Belgium Gent 4 1 1 2 6 11 −5 4
Flag of Turkey Konyaspor 4 0 1 3 2 7 −5 1

Group I

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Germany Schalke 04 4 4 0 0 7 1 +6 12 Advance to knockout phase
Flag of Russia Good One Krasnodar 4 2 0 2 6 5 +1 6
Flag of Austria Red Bull Salzburg 4 1 0 3 3 5 −2 3
Flag of France Nice 4 1 0 3 3 8 −5 3

Group J

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Fiorentina 4 3 1 0 11 2 +9 10 Advance to knockout phase
Flag of Azerbaijan Qarabağ 4 2 1 1 6 7 −1 7
Flag of Greece.svg PAOK 4 1 1 2 2 4 −2 4
Flag of Czech Slovan Liberec 4 0 1 3 4 10 −6 1

Group K

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Czech Sparta Prague 4 3 0 1 6 4 +2 9 Advance to knockout phase
England Southampton 4 2 1 1 5 2 +3 7
Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 4 1 1 2 2 3 −1 4
Flag of Italy Internazionale 4 1 0 3 3 7 −4 3

Group L

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Turkey Osmanlıspor 4 2 1 1 7 5 +2 7 Advance to knockout phase
Flag of Spain Villarreal 4 1 2 1 6 6 0 5
Switzerland Zürich 4 1 2 1 4 4 0 5
Romania Steaua București 4 0 3 1 2 4 −2 3

Knockout phase

Main article: 2016–17 UEFA Europa League knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final. The mechanism of the draws for each round is as follows:

  • In the draw for the round of 32, the twelve group winners and the four third-placed teams from the Champions League group stage with the better group records are seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association cannot be drawn against each other.
  • In the draws for the round of 16 onwards, there are no seedings, and teams from the same group or the same association can be drawn against each other.

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
                                   
 Ludogorets 1 0 1  
 Copenhagen 2 0 2      Copenhagen 2 0 2  
 Legia Warsaw 0 0 0    Ajax 1 2 3  
 Ajax 0 1 1        Ajax (a.e.t.) 2 2 4  
 PAOK 0 1 1        Schalke 04 0 3 3  
 Schalke 3 1 4      Schalke 04 (a) 1 2 3
 Mönchengladbach 0 4 4    Borussia Mönchengladbach 1 2 3  
 Fiorentina 1 2 3        Ajax 4 1 5  
 AZ 1 1 2        Lyon 1 3 4  
 Lyon 4 7 11      Lyon 4 1 5  
 Villarreal 0 1 1    Roma 2 2 4  
 Roma 4 0 4        Lyon (p) 2 1 3 (7)
 Olympiacos 0 3 3        Beşiktaş 1 2 3 (6)  
 Osmanlıspor 0 0 0      Olympiacos 1 1 2
 Hapoel Be'er Sheva 1 1 2    Beşiktaş 1 4 5  
 Beşiktaş 3 2 5        Ajax 0
 Celta Vigo (a.e.t.) 0 2 2        Manchester United 2
 Shakhtar Donetsk 1 0 1      Celta Vigo 2 2 4  
 Krasnodar 1 1 2    Krasnodar 1 0 1  
 Fenerbahçe 0 1 1        Celta Vigo 3 1 4  
 Gent 2 1 3        Genk 2 1 3  
 Tottenham Hotspur 0 2 2      Gent 2 1 3
 Astra Giurgiu 2 0 2    Genk 5 1 6  
 Genk 2 1 3        Celta Vigo 0 1 1
 Athletic Bilbao 3 0 3        Manchester United 1 1 2  
 APOEL 2 2 4      APOEL 0 0 0  
 Anderlecht (a) 2 1 3    Anderlecht 1 1 2  
 Zenit Saint Petersburg 0 3 3        Anderlecht 1 1 2
 Rostov 4 1 5        Manchester United (a.e.t.) 1 2 3  
 Sparta Prague 0 1 1      Rostov 1 0 1
 Manchester United 3 1 4    Manchester United 1 1 2  
 Saint-Étienne 0 0 0  

Round of 32

The draw for the round of 32 was held on 12 December 2016. The first legs were played on 16 February, and the second legs were played on 23 February 2017.

Summary

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Athletic Bilbao Flag of Spain 3–4 Flag of Cyprus APOEL 3–2 0–2
Legia Warsaw Flag of Poland 0–1 Netherlands Ajax 0–0 0–1
Anderlecht Belgium 3–3 (a) Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg 2–0 1–3
Astra Giurgiu Romania 2–3 Belgium Genk 2–2 0–1
Manchester United England 4–0 Flag of France Saint-Étienne 3–0 1–0
Villarreal Flag of Spain 1–4 Flag of Italy Roma 0–4 1–0
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria 1–2 Flag of Denmark Copenhagen 1–2 0–0
Celta Vigo Flag of Spain 2–1 Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 0–1 2–0 (a.e.t.)
Olympiacos Flag of Greece.svg 3–0 Flag of Turkey Osmanlıspor 0–0 3–0
Gent Belgium 3–2 England Tottenham Hotspur 1–0 2–2
Rostov Flag of Russia Good One 5–1 Flag of Czech Sparta Prague 4–0 1–1
Krasnodar Flag of Russia Good One 2–1 Flag of Turkey Fenerbahçe 1–0 1–1
Borussia Mönchengladbach Germany 4–3 Flag of Italy Fiorentina 0–1 4–2
AZ Netherlands 2–11 Flag of France Lyon 1–4 1–7
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 2–5 Flag of Turkey Beşiktaş 1–3 1–2
PAOK Flag of Greece.svg 1–4 Germany Schalke 04 0–3 1–1

Matches

16 February 2017 (2017-02-16)
21:05
Athletic Bilbao Flag of Spain 3–2 Flag of Cyprus APOEL San Mamés, Bilbao
Attendance: 32,675
Referee: Jonas Eriksson (Sweden)
Merkis Soccerball 38' (o.g.)
Aduriz Soccerball 61'
Williams Soccerball 72'
Report Efrem Soccerball 36'
Gianniotas Soccerball 89'
23 February 2017 (2017-02-23)
19:00
APOEL Flag of Cyprus 2–0 Flag of Spain Athletic Bilbao GSP Stadium, Nicosia
Attendance: 15,275
Referee: Vladislav Bezborodov (Russia)
Sotiriou Soccerball 46'
Gianniotas Soccerball 54' (pen.)
Report

APOEL won 4–3 on aggregate.


16 February 2017 (2017-02-16)
21:05
Legia Warsaw Flag of Poland 0–0 Netherlands Ajax Polish Army Stadium, Warsaw
Attendance: 28,742
Referee: David Fernández Borbalán (Spain)
Report
23 February 2017 (2017-02-23)
19:00
Ajax Netherlands 1–0 Flag of Poland Legia Warsaw Amsterdam Arena, Amsterdam
Attendance: 52,285
Referee: Anthony Taylor (England)
Viergever Soccerball 49' Report

Ajax won 1–0 on aggregate.


16 February 2017 (2017-02-16)
21:05
Anderlecht Belgium 2–0 Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg Constant Vanden Stock Stadium, Anderlecht
Attendance: 13,415
Referee: Michael Oliver (England)
Acheampong Soccerball 5'31' Report
23 February 2017 (2017-02-23)
19:00
Zenit Saint Petersburg Flag of Russia Good One 3–1 Belgium Anderlecht Petrovsky Stadium, Saint Petersburg
Attendance: 17,992
Referee: Anastasios Sidiropoulos (Greece)
Giuliano Soccerball 24'78'
Dzyuba Soccerball 72'
Report Kiese Thelin Soccerball 90'

3–3 on aggregate. Anderlecht won on away goals.


16 February 2017 (2017-02-16)
19:00
Astra Giurgiu Romania 2–2 Belgium Genk Stadionul Marin Anastasovici, Giurgiu
Attendance: 3,775
Referee: Svein Oddvar Moen (Norway)
Budescu Soccerball 43'
Seto Soccerball 90'
Report Castagne Soccerball 25'
Trossard Soccerball 83'
23 February 2017 (2017-02-23)
21:05
Genk Belgium 1–0 Romania Astra Giurgiu Luminus Arena, Genk
Attendance: 8,804
Referee: Serdar Gözübüyük (Netherlands)
Pozuelo Soccerball 67' Report

Genk won 3–2 on aggregate.


16 February 2017 (2017-02-16)
21:05
Manchester United England 3–0 Flag of France Saint-Étienne Old Trafford, Manchester
Attendance: 67,192
Referee: Pavel Královec (Czech Republic)
Ibrahimović Soccerball 15'75'88' (pen.) Report
22 February 2017 (2017-02-22)
18:00
Saint-Étienne Flag of France 0–1