FANDOM


The 2019–20 season was the 52nd season of the Northern Premier League. After one season, the two divisions of Division One were re-aligned from West and East to North West and South East.

The League announced on 8 July 2019 that the new sponsors for 2019–20 were BetVictor.

As a result of the COVID-19 pandemic, this season's competition was formally abandoned on 26 March 2020, with all results from the season being expunged, and no promotion or relegation taking place to, from, or within the competition. On 30 March 2020, sixty-six non-league clubs sent an open letter to the Football Association requesting that they reconsider their decision. A legal appeal against the decision, funded by South Shields, was dismissed in June 2020.

Premier Division

Northern Premier League
Premier Division

2019–20
Season information
Season statistics
Previous season
Next season
 ← 2018–19
2020–21 → 

The Premier Division consists of 24 clubs.

Team changes

The following 5 clubs left the Premier Division before the season -

Marine had been in the highest division of the league for 40 consecutive seasons before their relegation.

The following 5 clubs joined the Premier Division before the season -

Stadia and locations

Club Location Ground Capacity
Ashton United Ashton-under-Lyne Hurst Cross 4,500
Atherton Collieries Atherton Alder Street 2,500
Bamber Bridge Bamber Bridge Irongate 2,264
Basford United Nottingham (Basford) Greenwich Avenue 2,200
Buxton Buxton The Silverlands 5,200
FC United of Manchester Manchester (Moston) Broadhurst Park 4,400
Gainsborough Trinity Gainsborough The Northolme 4,304
Grantham Town Grantham South Kesteven Sports Stadium 7,500
Hyde United Hyde Ewen Fields 4,250
Lancaster City Lancaster Giant Axe 3,500
Matlock Town Matlock Causeway Lane 2,214
Mickleover Sports Derby (Mickleover) Station Road 1,500
Morpeth Town Morpeth Craik Park 1,500
Nantwich Town Nantwich The Weaver Stadium 3,500
Radcliffe Radcliffe Stainton Park 3,500
Scarborough Athletic Scarborough Flamingo Land Stadium 2,833
South Shields South Shields Mariners Park 3,500
Stafford Rangers Stafford Marston Road 4,000
Stalybridge Celtic Stalybridge Bower Fold 6,500
Warrington Town Warrington Cantilever Park3,500
Whitby Town Whitby Turnbull Ground 3,500
Witton Albion Northwich Wincham Park 4,813

League table

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Ashton United 0 00
2 Atherton Collieries 0 00
3 Bamber Bridge 0 00
4 Basford United 0 00
5 Buxton 0 00
6 Gainsborough Trinity 0 00
7 Grantham Town 0 00
8 Hyde United 0 00
9 Lancaster City 0 00
10 Matlock Town 0 00
11 Mickleover Sports 0 00
12 Morpeth Town 0 00
13 Nantwich Town 0 00
14 Radcliffe 0 00
15 Scarborough Athletic 0 00
16 South Shields 0 00
17 Stafford Rangers 0 00
18 Stalybridge Celtic 0 00
19 Warrington Town 0 00
20 Whitby Town 0 00
21 Witton Albion 0 00
22 F.C. United of Manchester 0 00
Source: NPL official site
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round; (Q) = Qualified to the phase of tournament


Top 10 goalscorers

Rank Player Club Goals
1 England Tunde Owolabi F.C. United of Manchester 28
2 England Diego De Girolamo Buxton 23
3 England James Walshaw Scarborough Athletic 16
England Josh Wilson Ashton United
5 England Jason Gilchrist South Shields 15
England Darius Osei South Shields & Stalybridge Celtic
7 England Alistair Waddecarr Bamber Bridge 14
8 England David Norris Lancaster City 13
9 England Liam Hardy Buxton 12
England Gregg Smith Gainsborough Trinity & Grantham Town
England Craig Westcarr Grantham Town

Updated to matches played on 14 March 2020

Division One West

Northern Premier League
Division One West

2019–20
Season information
Season statistics
Previous season
Next season
 ← 2018–19
2020–21 → 

Division One North consists of 22 clubs.

Team changes

The following 10 clubs left Division One West before the season -

The following 10 clubs joined Division One North West before the season -

Stadia and locations

Team Location Stadium Capacity
Brighouse Town Brighouse St Giles Road 1,000
City of Liverpool Aintree New Bucks Park 3,750
Clitheroe Clitheroe Shawbridge 2,000
Colne Colne Holt House 1,800
Droylsden Droylsden Butcher's Arms Ground 3,000
Dunston UTS Dunston Wellington Road 2,500
Kendal Town Kendal Parkside Road 2,400
Marine Crosby Marine Travel Arena 3,185
Marske United Marske-by-the-Sea Mount Pleasant 2,500
Mossley Mossley Seel Park 4,000
Ossett United Ossett Ingfield 1,950
Pickering Town Pickering Mill Lane 2,000
Pontefract Collieries Pontefract Harratt Nissan Stadium 1,200
Prescot Cables Prescot Valerie Park 3,200
Ramsbottom United Ramsbottom The Harry Williams Riverside 2,000
Runcorn Linnets Runcorn Millbank Linnets Stadium 1,600
Tadcaster Albion Tadcaster Ings Lane 2,000
Trafford Urmston Shawe View 2,500
Widnes Widnes Select Security Stadium 13,350
Workington Workington Borough Park 3,101

League table

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Brighouse Town 0 00
2 Template:Fb team City of Liverpool 0 00
3 Clitheroe 0 00
4 Colne 0 00
5 Droylsden 0 00
6 Dunston UTS 0 00
7 Kendal Town 0 00
8 Marine 0 00
9 Marske United 0 00
10 Mossley 0 00
11 Ossett United 0 00
12 Pickering Town 0 00
13 Pontefract Collieries 0 00
14 Prescot Cables 0 00
15 Ramsbottom United 0 00
16 Runcorn Linnets 0 00
17 Tadcaster Albion 0 00
18 Trafford 0 00
19 Widnes 0 00
20 Workington 0 00
Source: [ BBC Sport]
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round; (Q) = Qualified to the phase of tournament

Top 10 goalscorers

Rank Player Club Goals
1 England Scott Allison Workington 22
2 England Niall Cummins Marine 19
3 England Nic Evangelinos Ramsbottom United 18
4 England Tom Greaves Ossett United 16
5 England Connor Gaul Clitheroe 15
England Curtis Round Marske United
7 England Jamie Rainford Widnes, Mossley & Runcorn Linnets 14
8 England Lewis Salmon Trafford 12
9 England Jacob Day Tadcaster Albion 11
England Joe Lumsden Pontefract Collieries

Updated to matches played on 14 March 2019

Division One East

Northern Premier League
Division One East

2019–20
Season information
Season statistics
Previous season
Next season
 ← 2018–19
2020–21 → 

Division One South consists of 22 clubs.

Team changes

The following 9 clubs left Division One East before the season -

The following 9 clubs joined Division One South East before the season -

Stadia and locations

Team Location Stadium Capacity
Belper Town Belper Christchurch Meadow 2,650
Carlton Town Carlton Bill Stokeld Stadium 1,500
Chasetown Burntwood The Scholars Ground 2,000
Cleethorpes Town Grimsby Bradley Football Centre 1,000
Frickley Athletic South Elmsall Westfield Lane 2,087
Glossop North End Glossop The Amdec Forklift Stadium 1,350
Ilkeston Town Ilkeston New Manor Ground 3,029
Kidsgrove Athletic Kidsgrove The Autonet Insurance Stadium 2,000
Leek Town Leek Harrison Park 3,600
Lincoln United Lincoln Ashby Avenue 2,200
Loughborough Dynamo Loughborough Nanpantan Sports Ground 1,500
Market Drayton Town Market Drayton Greenfields Sports Ground 1,000
Newcastle Town Newcastle-under-Lyme Lyme Valley Stadium 4,000
Sheffield Dronfield Coach and Horses Ground 2,089
Spalding United Spalding Sir Halley Stewart Field 3,500
Stamford Stamford Borderville Sports Centre 2,000
Stocksbridge Park Steels Stocksbridge Bracken Moor 3,500
Sutton Coldfield Town Sutton Coldfield Central Ground 2,000
Wisbech Town Wisbech Fenland Stadium 1,118
Worksop Town Worksop Sandy Lane 2,500

League table

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Belper Town 0 00
2 Carlton Town 0 00
3 Chasetown 0 00
4 Cleethorpes Town 0 00
5 Frickley Athletic 0 00
6 Glossop North End 0 00
7 Ilkeston Town 0 00
8 Kidsgrove Athletic 0 00
9 Leek Town 0 00
10 Lincoln United 0 00
11 Loughborough Dynamo 0 00
12 Market Drayton Town 0 00
13 Newcastle Town 0 00
14 Sheffield 0 00
15 Spalding United 0 00
16 Stamford 0 00
17 Stocksbridge Park Steels 0 00
18 Sutton Coldfield Town 0 00
19 Wisbech Town 0 00
20 Worksop Town 0 00
Source: [ BBC Sport]
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round; (Q) = Qualified to the phase of tournament


Top 10 goalscorers

Rank Player Club Goals
1 England Tim Grice Leek Town 24
2 England Scott Vernon Cleethorpes Town 23
3 England Jonathon Margetts Frickley Athletic 19
4 England Tyler Blake Carlton Town 18
England Tom Siddons Stamford
6 England Luke Mangham Stocksbridge Park Steels 16
7 England Jacob Hazel Frickley Athletic 14
8 England Scott Ruthven Stocksbridge Park Steels 13
9 England Ryan McLean Newcastle Town & Market Drayton Town 12
England Isai Marselia Sutton Coldfield Town
England Marc Newsham Sheffield

Updated to matches played on 14 March 2020

Challenge Cup

Northern Premier League Challenge Cup
2019–20
Previous season
Next season
 ← 2018–19
2020–21 → 

The 2019–20 Northern Premier League Challenge Cup, known as the 2019–20 Integro Doodson League Cup for sponsorship reasons, is the 50th season of the Northern Premier League Challenge Cup, the main cup competition in the Northern Premier League. It was sponsored by Doodson Sport for an eighth consecutive season. 62 clubs entered the competition, beginning with the First Round, and all ties ended after 90 minutes and if the scores were level concluded with penalties.

The format from last season remains with two clubs to receive a bye into Round 2.

The defending champions are Trafford.

First round

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Monday 16 September 2019
1 Basford United (7) 3–0 Carlton Town (8) 191
2 Brighouse Town (8) P–P Stocksbridge Park Steels (8)
3 Kidsgrove Athletic (8) P–P Warrington Town (7)
5 Atherton Collieries (7) 0–0 (4–3 p) Prescot Cables (8) 192
Tuesday 17 September 2019
4 Ashton United (7) P–P Stalybridge Celtic (7)
5 Atherton Collieries(7) P–P Prescot Cables (8)
6 Belper Town (8) P–P Matlock Town (8)
7 Buxton (7) P–P Ilkeston Town (8)
8 City of Liverpool (8) 0–1 Mossley (8) 186
9 Cleethorpes Town (8) 1–4 Grantham Town (7) 119
10 Dunston UTS (8) P–P Scarborough Athletic (7)
11 FC United of Manchester (7) P–P Glossop North End (8)
12 Frickley Athletic (8) P–P Sheffield (8)
13 Lancaster City (7) P–P Colne (8)
14 Leek Town (8) P–P Runcorn Linnets (8)
15 Marine (8) P–P Clitheroe (8)
16 Market Drayton Town (8) P–P Sutton Coldfield Town (8)
17 Mickleover Sports (7) P–P Loughborough Dynamo (8)
18 Morpeth Town (7) P–P Marske United (8)
19 Nantwich Town (7) P–P Widnes (8)
20 Newcastle Town (8) P–P Witton Albion (7)
21 Pickering Town (8) P–P Whitby Town (7)
22 Pontefract Collieries (8) P–P Ossett United (8)
23 Radcliffe (7) 4–0 Droylsden (8) 129
24 Ramsbottom United (8) P–P Bamber Bridge (7)
25 Stafford Rangers (7) P–P Chasetown (8)
26 Spalding United (8) 0–0 (5–6 p) Gainsborough Trinity (7) 103
27 Stamford (8) P–P Lincoln United (8)
28 Tadcaster Albion (8) 0–4 South Shields (7) 212
29 Workington (8) 6–1 Kendal Town (8) 210
Wednesday 18 September 2019
30 Worksop Town (8) 4–1 Wisbech Town (8) 210
Tuesday 8 October 2019
12 Frickley Athletic (8) 1–1 (3–4 p) Sheffield (8) 121
Tuesday 15 October 2019
2 Brighouse Town (8) P–P Stocksbridge Park Steels (8)
Monday 21 October 2019
2 Brighouse Town (8) 3–0 Stocksbridge Park Steels (8) 75
Monday 11 November 2019
3 Kidsgrove Athletic (8) 2–2 (4–2 p) Warrington Town (7) 99
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Tuesday 12 November 2019
4 Ashton United (7) 1–2 Stalybridge Celtic (7) 182
6 Belper Town (8) P–P Matlock Town (8)
7 Buxton (7) 3–0 Ilkeston Town (8) 91
10 Dunston UTS (8) P–P Scarborough Athletic (7)
14 Leek Town (8) P–P Runcorn Linnets (8)
15 Marine (8) 1–1 (3–2 p) Clitheroe (8) 173
16 Market Drayton Town (8) P–P Sutton Coldfield Town (8)
17 Mickleover Sports (7) P–P Loughborough Dynamo (8)
18 Morpeth Town (7) P–P Marske United (8)
20 Newcastle Town (8) 1–0 Witton Albion (7) 58
21 Pickering Town (8) P–P Whitby Town (7)
22 Pontefract Collieries (8) P–P Ossett United (8)
24 Ramsbottom United (8) P–P Bamber Bridge (7)
25 Stafford Rangers (7) 0–2 Chasetown (8) 220
27 Stamford (8) 0–0 (4–5 p) Lincoln United (8) 114
Tuesday 19 November 2019
6 Belper Town (8) P–P Matlock Town (8)
10 Dunston UTS (8) 5–1 Scarborough Athletic (7) 354
Match at Scarborough Athletic.
11 FC United of Manchester (7) 2–2 (6–5 p) Glossop North End (8) 372
13 Lancaster City (7) 2–1 Colne (8) 120
17 Mickleover Sports (7) 3–2 Loughborough Dynamo (8) 84
19 Nantwich Town (7) 5–6 Widnes (8) 116
24 Ramsbottom United (8) P–P Bamber Bridge (7)
Tuesday 26 November 2019
6 Belper Town (8) 2–2 (5–6 p) Matlock Town (8) 275
18 Morpeth Town (7) P–P Marske United (8)
21 Pickering Town (8) 2–1 Whitby Town (7) 109
Tuesday 3 December 2019
14 Leek Town (8) 0–1 Runcorn Linnets (8) 151
Match at Runcorn Linnets.
16 Market Drayton Town (8) 2–0 Sutton Coldfield Town (8) 66
18 Morpeth Town (7) A–A Marske United (8)
Match abandoned after 36 minutes due to a floodlight failure when the score was 0–0.
22 Pontefract Collieries (8) 0–2 Ossett United (8) 133
Tuesday 17 December 2019
18 Morpeth Town (7) P–P Marske United (8)
24 Ramsbottom United (8) P–P Bamber Bridge (7)
Tuesday 7 January 2020
18 Morpeth Town (7) 5–2 Marske United (8) 175
24 Ramsbottom United (8) 2–1 Bamber Bridge (7) 139

Second round

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Monday 9 December 2019
2 Basford United (7) P–P Matlock Town (8)
8 Kidsgrove Athletic (8) 2–1 Market Drayton Town (8) 65
Tuesday 10 December 2019
1 Atherton Collieries (7) P–P Stalybridge Celtic (7)
3 Dunston UTS (8) P–P South Shields (7)
4 FC United of Manchester (7) P–P Sheffield (8)
5 Gainsborough Trinity (7) P–P Lincoln United (8)
6 Grantham Town(7) 0–0 (0–3 p) Worksop Town (8) 93
7 Hyde United (7) 0–0 (4–3 p) Lancaster City (7) 57
9 Leek Town (8) P–P Widnes (8)
10 Marine (8) P–P Radcliffe (7)
11 Mickleover Sports (7) P–P Buxton (7)
12 Morpeth Town (7) P–P Pickering Town (8)
14 Ossett United (8) P–P Brighouse Town (8)
16 Workington (8) P–P Mossley (8)
Tuesday 17 December 2019
10 Marine (8) 3–0 Radcliffe (7) 128
13 Newcastle Town (8) P–P Chasetown (8)
16 Workington (8) 2–0 Mossley (8) 180
Tuesday 7 January 2020
5 Gainsborough Trinity (7) 1–1 (0–3 p) Lincoln United (8) 147
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
9 Leek Town (8) 2–2 (4–5 p) Widnes (8) 123
11 Mickleover Sports (7) 2–3 Buxton (7) 108
14 Ossett United (8) 3–0 Brighouse Town (8) 199
Wednesday 8 January 2020
13 Newcastle Town (8) 2–1 Chasetown (8) 85
Tuesday 14 January 2020
1 Atherton Collieries (7) P–P Stalybridge Celtic (7)
2 Basford United (7) 0–5 Matlock Town (8) 165
3 Dunston UTS (8) P–P South Shields (7)
12 Morpeth Town (7) P–P Pickering Town (8)
15 Trafford (8) 5–2 Ramsbottom United (8) 129
Tuesday 21 January 2020
4 FC United of Manchester (7) 1–2 Sheffield (8) 482
Tuesday 28 January 2020
1 Atherton Collieries (7) P–P Stalybridge Celtic (7)
3 Dunston UTS (8) 1–1 (5–6 p) South Shields (7) 345
12 Morpeth Town (7) 3–1 Pickering Town (8) 220
Tuesday 11 February 2020
1 Atherton Collieries (7) P–P Stalybridge Celtic (7)
Tuesday 3 March 2020
1 Atherton Collieries (7) 4–1 Stalybridge Celtic (7) 106
Match at Stalybridge Celtic.

Third round

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Tuesday 11 February 2020
1 Atherton Collieries (7) P–P Marine (8)
2 South Shields (7) P–P Morpeth Town (7)
3 Sheffield (8) P–P Trafford (8)
4 Gainsborough Trinity (7) P–P Kidsgrove Athletic (8)
Gainsborough Trinity were re-instated after Lincoln United were found guilty of playing an ineligible player.
5 Newcastle Town (8) 3–1 Buxton (7) 75
7 Workington (8) P–P Ossett United (8)
Wednesday 12 February 2020
2 South Shields (7) 2–5 Morpeth Town (7) 479
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
6 Widnes (8) 1–2 Hyde United (7) 125
8 Worksop Town (8) 1–2 Matlock Town (8) 251
Tuesday 18 February 2020
1 Atherton Collieries (7) P–P Marine (8)
4 Gainsborough Trinity (7) 1–1 (9–10 p) Kidsgrove Athletic (8) 135
Tuesday 3 March 2020
3 Sheffield (8) 3–3 (4–3 p) Trafford (8) 82
7 Workington (8) 2–0 Ossett United (8) 163
Thursday 19 March 2020
1 Atherton Collieries (7) Marine (8)

Quarter-finals

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Wednesday 4 March 2020
3 Kidsgrove Athletic (8) 1–2 Hyde United (7) 133
Thursday 19 March 2020
4 Newcastle Town (8) Matlock Town (8)
Thursday 26 March 2020
2 Workington (8) Sheffield (8)
Date To Be Determined
1 Atherton Collieries (7) or
Marine (8)
Morpeth Town (7)

See also

External links

Template:Northern Premier League

220px-England crest 2009.svg
England 2019–20 in English football
FA competitions
FA Cup (Qualifying Rounds, Final) · FA Community Shield · FA Trophy (Final) · FA Vase (Final)
League cups
EFL Cup (Final) · EFL Trophy (Final)
Premier and Football League
Premier League · Football League (Championship · League One · League Two)
National League
National League (National League · North · South)
Lower leagues
Isthmian League (Premier · North · South Central · South East) · Northern Premier League (Premier · North West · South East) · Southern Football League (Premier Central · Premier South · Division One Central · Division One South) · Combined Counties League (Premier, One) · East Midlands Counties League (level 10 only) · Eastern Counties League (Premier, One North, One South) · Essex Senior League (level 9 only) · Hellenic League (Premier, One East, One West) · Midland League (Premier, One) · Northern Counties East League (Premier, One) · Northern League (One, Two) · North West Counties League (Premier, One North, One South) · Southern Combination League (Premier, One, Two) · Southern Counties East League (Premier, One) · South West Peninsula League (Premier, One East, One West) · Spartan South Midlands League (Premier, One) · United Counties League (Premier, One) · Wessex League (Premier, One) · Western League (Premier, One) · West Midlands (Regional) League (level 10 only)
Playoffs

Championship (Final) · League One (Final) · League Two (Final)
National League (Final) · North (Final) · South (Final)

European competitions

Champions League (Final) · Europa League (Final)

National teams

Senior (UEFA Euro 2020 · qualifying) · U21 (UEFA Euro 2021 · qualifying (group 3)) · U19 (UEFA Euro 2020 · qualifying) · U17 (UEFA Euro 2020 · qualifying)

Other

Summer 2019 transfers · Winter 2019–20 transfers · Summer 2020 transfers

Club seasons
Premier League

Arsenal · Aston Villa · Bournemouth · Brighton & Hove Albion · Burnley · Chelsea · Crystal Palace · Everton · Leicester City · Liverpool · Manchester City · Manchester United · Newcastle United · Norwich City · Sheffield United · Southampton · Tottenham Hotspur · Watford · West Ham United · Wolverhampton Wanderers

Championship

Barnsley · Birmingham City · Blackburn Rovers · Brentford · Bristol City · Cardiff City · Charlton Athletic · Derby County · Fulham · Huddersfield Town · Hull City · Leeds United · Luton Town · Middlesbrough · Millwall · Nottingham Forest · Preston North End · Queens Park Rangers · Reading · Sheffield Wednesday · Stoke City · Swansea City · West Bromwich Albion · Wigan Athletic

League One

Accrington Stanley · AFC Wimbledon · Blackpool · Bolton Wanderers · Bristol Rovers · Burton Albion · Bury · Coventry City · Doncaster Rovers · Fleetwood Town · Gillingham · Ipswich Town · Lincoln City · Milton Keynes Dons · Oxford United · Peterborough United · Portsmouth · Rochdale · Rotherham United · Shrewsbury Town · Southend United · Sunderland · Tranmere Rovers · Wycombe Wanderers

League Two

Bradford City · Cambridge United · Carlisle United · Cheltenham Town · Colchester United · Crawley Town · Crewe Alexandra · Exeter City · Forest Green Rovers · Grimsby Town · Leyton Orient · Macclesfield Town · Mansfield Town · Morecambe · Newport County · Northampton Town · Oldham Athletic · Plymouth Argyle · Port Vale · Salford City · Scunthorpe United · Stevenage · Swindon Town · Walsall

National League

Barnet · Barrow · Boreham Wood · Bromley · Chesterfield · Chorley · Dagenham & Redbridge · Dover Athletic · Eastleigh · Ebbsfleet United · Fylde · Gateshead · Halifax Town · Harrogate Town · Hartlepool United · Maidenhead United · Notts County · Solihull Moors · Stockport County · Sutton United · Torquay United · Woking · Wrexham · Yeovil Town

National League North

AFC Telford United · Alfreton Town · Altrincham · Blyth Spartans · Boston United · Brackley Town · Bradford Park Avenue · Chester · Curzon Ashton · Darlington · Farsley Celtic · Gloucester City · Guiseley · Hereford · Kettering Town · Kidderminster Harriers · King's Lynn Town · Leamington · Oxford City · Southport · Spennymoor Town · York City

National League South

Aldershot Town · Bath City · Billericay Town · Braintree Town · Chelmsford City · Chippenham Town · Concord Rangers · Dartford · Dorking Wanderers · Dulwich Hamlet · Eastbourne Borough · Hampton & Richmond Borough · Havant & Waterlooville · Hemel Hempstead Town · Hungerford Town · Maidstone United · Slough Town · St Albans City · Tonbridge Angels · Wealdstone · Welling United · Weymouth ·

2018–19                                                        2020–21

Football in England
League competitions The FA Cup competitions
Premier League England (B) (C) FA Cup
Football League (Champ, 1, 2) (U-21) (U-20) Football League Cup
National League (Prem, N, S) (U-19) (U-18) FA Community Shield
Northern Premier (Prem, 1N, 1S) (U-17) (U-16) EFL Trophy
Southern League (Prem, Cen, 1S&W) List of clubs FA Trophy
Isthmian League (Prem, 1N, 1SC) List of stadiums Conference League Cup (Defunt)
(by capacity) FA Vase
List of leagues
Records

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.