FANDOM


FA Trophy
2015–16
Region England.png England
Flag of Guernsey.png Guernsey
Flag of Wales.gif Wales
Number of teams 276
Champions FC Halifax Town
Runner-up Grimsby Town
Previous season
Next season
 ← 2014-15
2016-15 → 

The 2015–16 FA Trophy was the 46th season of the FA Trophy, the Football Association's cup competition for teams at levels 5–8 of the English football league system. A total of 276 clubs entered the competition.

Calendar

The calendar for the 2015–16 FA Cup qualifying rounds, as announced by The Football Association.

Round Date Matches Clubs New entries this round Prize money
Preliminary Round 3 October 2015 64 276 → 212 128 £2,500
First Round Qualifying 31 October 2015 72 212 → 140 80 £2,700
Second Round Qualifying 14 November 2015 36 140 → 104 none £3,250
Third Round Qualifying 28 November 2015 40 104 → 64 44 £4,000
First Round 12 December 2015 32 64 → 32 24 £5,000
Second Round 16 January 2016 16 32 → 16 none £6,000
Third Round 6 February 2016 8 16 → 8 none £7,000
Fourth Round 27 February 2016 4 8 → 4 none £8,000
Semi-finals 12 March and 19 March 2016 2 4 → 2 none £16,000
Final 22 May 2016 1 2 → 1 none Runner-up £ Winner £25,000

Preliminary Round

Preliminary Round fixtures were due to be played on 3 October 2015, with replays taking place no later than 9 October 2015. A total of 128 teams, from Level 8 of English football, entered at this stage of the competition. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Burscough (8) 2–0 Bamber Bridge (8) 212
2 Ossett Town (8) 1–2 Warrington Town (8) 101
3 Shaw Lane Aquaforce (8) 3–0 New Mills (8) 165
4 Lancaster City (8) 1–1 Northwich Victoria (8) 189
replay Northwich Victoria (8) 4–0 Lancaster City (8) 123
5 Farsley Celtic (8) 4–0 Prescot Cables (8) 115
6 Witton Albion (8) 2–2 Ossett Albion (8) 193
replay Ossett Albion (8) 0–2 Witton Albion (8) 101
7 Sheffield (8) 4–1 Trafford (8) 177
8 Mossley (8) 1–0 Harrogate Railway Athletic (8) 107
9 Glossop North End (8) 1–1 Spennymoor Town (8) 369
replay Spennymoor Town (8) 3–2 Glossop North End (8) 385
10 Clitheroe (8) 1–2 Stocksbridge Park Steels (8) 186
11 Radcliffe Borough (8) 2–1 Droylsden (8) 137
12 Kendal Town (8) 4–0 Scarborough Athletic (8) 213
13 Newcastle Town (8) 5–4 Spalding United (8) 60
14 St Ives Town (8) 4–2 Rugby Town (8) 205
15 Stafford Rangers (8) 3–1 Tividale (8) 420
16 Soham Town Rangers (8) 1–3 Carlton Town (8) 75
17 Leek Town (8) 1–3 Lincoln United (8) 207
18 Loughborough Dynamo (8) 0–3 Kidsgrove Athletic (8) 90
19 AFC Rushden & Diamonds (8) 1–3 Basford United (8) 391
20 Romulus (8) 0–0 Gresley (8) 113
replay Gresley (8) 2–1 Romulus (8) 152
21 Belper Town (8) 1–0 Market Drayton Town (8) 168
22 Coalville Town (8) 3–2 Daventry Town (8) 128
23 Chasetown (8) 1–1 Evesham United (8) 203
replay Evesham United (8) 2–1 Chasetown (8) 163
24 Northwood (8) 1–1 Potters Bar Town (8) 96
replay Potters Bar Town (8) 0–1 Northwood (8) 69
25 Thurrock (8) 2–0 Guernsey (8) 122
26 Witham Town (8) 2–4 Herne Bay (8) 112
27 Arlesey Town (8) 1–1 Redbridge (8) 89
replay Redbridge (8) 2–0 Arlesey Town (8) 61
28 Hanwell Town (8) 1–2 Cheshunt (8) 48
29 Walton Casuals (8) 1–0 Sittingbourne (8) 85
30 Chalfont St Peter (8) 3–0 Beaconsfield SYCOB (8) 91
31 Aylesbury United (8) 1–2 Heybridge Swifts (8) 182
32 Whyteleafe (8) 0–1 Phoenix Sports (8) 86
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
33 Corinthian Casuals (8) 2–1 Three Bridges (8) 102
34 Barton Rovers (8) 1–1 AFC Sudbury (8) 121
replay AFC Sudbury (8) 4–3 Barton Rovers (8) 133
35 Royston Town (8) 3–0 Great Wakering Rovers (8) 108
36 Wroxham (8) 2–3 Hastings United (8) 112
37 Maldon & Tiptree (8) 2–3 Ramsgate (8) 122
38 Faversham Town (8) 0–1 Bury Town (8) 174
39 Carshalton Athletic (8) 0–2 Leighton Town (8) 110
40 Folkestone Invicta (8) 1–1 Haringey Borough (8) 244
replay Haringey Borough (8) 1–0 Folkestone Invicta (8) 70
41 Dereham Town (8) 1–2 Waltham Abbey (8) 99
42 Tooting & Mitcham United (8) 3–2 Walton & Hersham (8) 136
43 Tilbury (8) 5–0 Barkingside (8) 54
44 Chipstead (8) 2–1 Uxbridge (8) 40
45 Whitstable Town (8) 2–4 Worthing (8) 154
46 Harlow Town (8) 3–1 Ware (8) 284
47 Thamesmead Town (8) 1–1 Brightlingsea Regent (8) 38
replay Brightlingsea Regent (8) 1–4 Thamesmead Town (8) 53
48 Romford (8) 3–2 North Greenford United (8) 76
49 Cray Wanderers (8) 2–3 East Grinstead Town (8) 76
50 Aveley (8) 1–4 South Park (8) 42
51 Aylesbury (8) 3–0 Hythe Town (8) 78
52 Tiverton Town (8) 2–0 AFC Totton (8) 180
53 Slimbridge (8) 0–1 Egham Town (8) 45
54 Taunton Town (8) 4–1 Godalming Town (8) 215
55 Bishop's Cleeve (8) 2–4 North Leigh (8) 66
56 Yate Town (8) 1–3 Banbury United (8) 141
57 Molesey (8) 5–1 Fleet Town (8) 67
58 Larkhall Athletic (8) 3–1 Wimborne Town (8) 94
59 Bashley (8) 1–0 Cinderford Town (8) 75
60 Mangotsfield United (8) 4–3 Shortwood United (8) 103
61 Marlow (8) 5–2 Wantage Town (8) 86
62 Didcot Town (8) 0–0 Bridgwater Town (8) 118
replay Bridgwater Town (8) 1–3 Didcot Town (8) 107
63 Burnham (8) 0–2 Dorking Wanderers (8) 41
64 Petersfield Town (8) 1–3 Winchester City (8) 136

† – After extra time

First Round Qualifying

First Qualifying Round fixtures were due to be played on 31 October 2015, with replays taking place no later than 6 November. A total of 144 teams took part in this stage of the competition including 64 winners from the Preliminary Round, 72 teams from Level 7 of English football and 8 teams from level 8, who get a bye in the Premilinary Round. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Marine (7) 1–0 Sheffield (8) 259
2 Witton Albion (8) 1–2 Radcliffe Borough (8) 153
3 Buxton (7) 2–1 Frickley Athletic (7) 151
4 Blyth Spartans (7) 4–0 Kendal Town (8) 442
5 Shaw Lane Aquaforce (8) 4–3 Farsley (8) 182
6 Workington (7) 0–3 Whitby Town (7) 343
7 Northwich Victoria (8) 1–2 Stocksbridge Park Steels (8) 168
8 Nantwich Town (7) 2–1 Salford City (7) 550
9 Spennymoor Town (8) 6–0 Goole (8) 411
10 Ashton United (7) 2–2 Ramsbottom United (7) 138
replay Ramsbottom United (7) 2–2† Ashton United (7) 151
Ashton United advance 10-9 on penalties
11 Skelmersdale United (7) 3–3 Hyde United (7) 209
replay Hyde United (7) A–A Skelmersdale United (7)
Tie abandoned after 22 minutes due to fog
replay Hyde United (7) 0–1 Skelmersdale United (7) 224
12 Warrington Town (8) 2–0 Brighouse Town (8) 235
13 Burscough (8) 1–0 Colwyn Bay (7) 156
14 Darlington 1883 (7) 3–2 Mossley (8) 635
15 Leamington (7) 6–1 Barwell (7) 291
16 Cambridge City (7) 0–1 Ilkeston (7) 232
17 Sutton Coldfield Town (7) 2–0 Coalville Town (8) 138
18 Evesham United (8) 1–0 Redditch United (7) 302
19 Carlton Town (8) 2–1 Stamford (7) 96
20 Belper Town (8) 1–1 King's Lynn Town (7) 236
replay King's Lynn Town (7) 5–1 Belper Town (8) 376
21 Histon (7) 0–0 Stratford Town (7) 187
replay Stratford Town (7) 4–1 Histon (7) 133
22 Basford United (8) 3–1 Grantham Town (7) 162
23 St Ives Town (8) 0–1 Kettering Town (7) 325
24 Rushall Olympic (7) 1–0 Mickleover Sports (7) 101
25 Stafford Rangers (8) 1–1 Lincoln United (8) 414
replay Lincoln United (8) 1–1† Stafford Rangers (8) 111
Lincoln United advance 5-4 on penalties
26 Halesowen Town (7) 1–2 Stourbridge (7) 808
27 Newcastle Town (8) 2–2 Kidsgrove Athletic (8) 132
replay Kidsgrove Athletic (8) 3–0 Newcastle Town (8) 190
28 Matlock Town (7) 2–0 Gresley (8) 242
29 St Neots Town (7) 2–0 Bedworth United (7) 215
30 Northwood (8) 1–3 Bedford Town (8) 91
31 East Thurrock United (7) 4–0 South Park (8) 68
32 Corinthian Casuals (8) 4–1 Redbridge (8) 76
33 Chipstead (8) 1–2 Hastings United (8) 94
34 Leatherhead (7) 1–5 Kingstonian (7) 260
35 Enfield Town (7) 4–0 Leighton Town (8) 312
36 Aylesbury (8) 1–1 Brentwood Town (7) 66
replay Brentwood Town (7) 2–0 Aylesbury (8) 89
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
37 Phoenix Sports (8) 1–1 Tonbridge Angels (7) 244
replay Tonbridge Angels (7) 2–0 Phoenix Sports (8) 339
38 Herne Bay (8) 1–1 Walton Casuals (8) 117
replay Walton Casuals (8) 2–3 Herne Bay (8) 46
39 AFC Hornchurch (8) 2–3 Metropolitan Police (7) 110
40 Thurrock (8) 3–0 Chatham Town (8) 84
41 VCD Athletic (7) 2–1 Staines Town (7) 102
42 Chalfont St Peter (8) 1–3 Waltham Abbey (8) 59
43 Cheshunt (8) 2–0 Heybridge Swifts (8) 112
44 Billericay Town (7) 0–2 Chesham United (7) 271
45 Thamesmead Town (8) 1–0 Ramsgate (8) 96
46 East Grinstead Town (8) 0–3 Bognor Regis Town (7) 249
Tie played at Bognor Regis Town
47 Tilbury (8) 2–1 Tooting & Mitcham United (8) 101
48 Dunstable Town (7) 1–3 Haringey Borough (8) 76
49 Hitchin Town (7) 3–2 Burgess Hill Town (7) 190
50 Lewes (7) 0–0 Hampton & Richmond Borough (7) 325
replay Hampton & Richmond Borough (7) 2–1 Lewes (7) 171
51 Grays Athletic (7) 2–1 Biggleswade Town (7) 151
52 Romford (8) 0–4 Slough Town (7) 134
53 Wingate & Finchley (7) 0–2 Royston Town (8) 103
54 Harrow Borough (7) 0–3 Dulwich Hamlet (7) 185
55 Hendon (7) 0–1 AFC Sudbury (8) 182
56 Worthing (8) 1–3 Leiston (7) 311
57 Merstham (7) 0–0 Harlow Town (8) 123
replay Harlow Town (8) 6–2 Merstham (7) 210
58 Bury Town (8) 2–0 Kings Langley (8) 272
59 Needham Market (7) 0–2 Canvey Island (7) 191
60 Paulton Rovers (7) 2–3 Swindon Supermarine (8) 101
61 Molesey (8) 1–0 Didcot Town (8) 95
62 Taunton Town (8) 1–1 Dorking Wanderers (8) 194
replay Dorking Wanderers (8) 1–3 Taunton Town (8) 118
63 Hungerford Town (7) 0–0 Banbury United (8) 128
replay Banbury United (8) 0–3 Hungerford Town (7) 170
64 Cirencester Town (7) 2–1 North Leigh (8) 85
65 Dorchester Town (7) 2–1 Chippenham Town (7) 254
66 Mangotsfield United (8) 6–1 Bashley (8) 111
67 Egham Town (8) 1–2 Frome Town (7) 72
68 Merthyr Town (7) 1–0 Poole Town (7) 270
69 Peacehaven & Telscombe (8) 0–3 Tiverton Town (8) 130
70 Winchester City (8) 1–2 Weymouth (7) 349
71 Bideford (7) 1–1 Farnborough (7) 182
replay Farnborough (7) 2–2† Bideford (7) 115
Bideford advance 5-4 on penalties
72 Marlow (8) 3–0 Larkhall Athletic (8) 105

† – After extra time

Second Round Qualifying

Second Qualifying Round fixtures were due to be played on 14 November 2015, with replays taking place no later than 20 November. A total of 72 teams took part in this stage of the competition, all winners from the First Qualifying Round. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Blyth Spartans (7) 1–0 Whitby Town (7) 643
2 Ashton United (7) 2–1 Stratford Town (7) 112
3 Evesham United (8) 1–2 Spennymoor Town (8) 294
4 Buxton (7) 5–1 Radcliffe Borough (8) 183
5 Skelmersdale United (7) 4–2 Lincoln United (8) 185
6 Sutton Coldfield Town (7) 1–0 Darlington 1883 (7) 360
7 Nantwich Town (7) 5–1 King's Lynn Town (7) 329
8 Shaw Lane Aquaforce (8) 1–2 Matlock Town (7) 232
9 Leamington (7) 0–0 Rushall Olympic (7) 296
replay Rushall Olympic (7) 2–3† Leamington (7) 181
10 Warrington Town (8) 3–0 Basford United (8) 202
11 Marine (7) 2–2 Kidsgrove Athletic (8) 274
replay Kidsgrove Athletic (8) 0–1 Marine (7) 156
12 Ilkeston (7) 1–1 Stocksbridge Park Steels (8) 406
replay Stocksbridge Park Steels (8) 3–2 Ilkeston (7) 108
13 Kettering Town (7) 0–3 Burscough (8) 435
14 Stourbridge (7) 2–0 Carlton Town (8) 428
15 Bideford (7) 3–2 Brentwood Town (7) 185
16 St Neots Town (7) 1–2 Hungerford Town (7) 207
17 Haringey Borough (8) 1–1 Hitchin Town (7) 119
replay Hitchin Town (7) 3–0 Haringey Borough (8) 109
18 Thurrock (8) 3–2 Cheshunt (8) 77
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
19 Tonbridge Angels (7) 1–2 Cirencester Town (7) 372
20 Enfield Town (7) 0–2 Thamesmead Town (8) 270
21 Tilbury (8) 4–2 Royston Town (8) 106
22 Leiston (7) 1–2 Corinthian Casuals (8) 185
23 Bedford Town (8) 1–4 Weymouth (7) 229
24 Swindon Supermarine (8) 2–3 Chesham United (7) 211
25 Taunton Town (8) 1–4 Bognor Regis Town (7) 351
26 Molesey (8) 4–3 Harlow Town (8) 94
27 East Thurrock United (7) 5–0 Tiverton Town (8) 141
28 Waltham Abbey (8) 0–2 Grays Athletic (7) 146
29 Dulwich Hamlet (7) 2–0 VCD Athletic (7) 795
30 Frome Town (7) 2–1 Slough Town (7) 151
31 Hampton & Richmond Borough (7) 3–1 AFC Sudbury (8) 212
32 Dorchester Town (7) 2–2 Kingstonian (7) 312
replay Kingstonian (7) 2–1 Dorchester Town (7) 221
33 Marlow (8) 1–0 Mangotsfield United (8) 118
34 Canvey Island (7) 0–2 Metropolitan Police (7) 187
35 Hastings United (8) A–A Merthyr Town (7) 281
Tie abandoned at halftime due to waterlogged pitch
35 Hastings United (8) 1–2 Merthyr Town (7) 150
36 Bury Town (8) 1–1 Herne Bay (8) 316
replay Herne Bay (8) 1–1† Bury Town (8) 131
Bury Town advance 4-3 on penalties

† – After extra time

Third Round Qualifying

Third Qualifying Round fixtures were due to be played on 28 November 2015, with replays taking place no later than 4 December. A total of 80 teams took part in this stage of the competition, all winners from the Second Qualifying Round and the teams from Level 6 of English football. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 FC United of Manchester (6) 1–2 AFC Telford United (6) 1,034
2 Solihull Moors (6) 1–0 Boston United (6) 319
3 Leamington (7) 4–2 Hednesford Town (6) 308
4 Stourbridge (7) 4–2 Spennymoor Town (8) 393
5 Harrogate Town (6) 0–1 Curzon Ashton (6) 237
6 Marine (7) 1–2 Burscough (8) 294
7 Corby Town (6) 2–6 Tamworth (6) 335
8 Gainsborough Trinity (6) 0–0 Ashton United (7) 307
replay Ashton United (7) 3–1 Gainsborough Trinity (6) 106
9 Brackley Town (6) 0–2 Worcester City (6) 227
10 Chorley (6) 0–0 Skelmersdale United (7) 559
replay Skelmersdale United (7) 5–2 Chorley (6) 559
11 Warrington Town (8) 0–2 AFC Fylde (6) 297
12 Buxton (7) A–A Bradford Park Avenue (6) 203
Tie abandoned at halftime due to waterlogged pitch
12 Buxton (7) 1–2 Bradford Park Avenue (6) 205
13 Matlock Town (7) 4–2 Blyth Spartans (7) 303
14 Nuneaton Town (6) 2–0 Alfreton Town (6) 467
15 Sutton Coldfield Town (7) 1–0 Stalybridge Celtic (6) 140
16 North Ferriby United (6) 1–2 Stocksbridge Park Steels (8) 252
17 Stockport County (6) 0–2 Nantwich Town (7) 1,066
18 Merthyr Town (7) 1–1 East Thurrock United (7) 225
replay East Thurrock United (7) 3–1 Merthyr Town (7) 162
19 Hampton & Richmond Borough (7) 0–1 Maidstone United (6) 488
20 Ebbsfleet United (6) 4–1 Molesey (8) 672
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
21 Maidenhead United (6) 4–0 Bideford (7) 262
22 Cirencester Town (7) 2–1 Gosport Borough (6) 88
23 Hungerford Town (7) 3–0 Thamesmead Town (8) 120
24 Tilbury (8) 3–0 Bishop's Stortford (6) 132
25 Weston-super-Mare (6) 4–0 Hitchin Town (7) 175
26 Oxford City (6) 6–3 Marlow (8) 177
27 Chelmsford City (6) 1–1 Gloucester City (6) 359
replay Gloucester City (6) 0–1 Chelmsford City (6) 238
28 Lowestoft Town (6) 4–0 St Albans City (6) 420
29 Metropolitan Police (7) 0–2 Wealdstone (6) 152
30 Hemel Hempstead Town (6) 1–0 Weymouth (7) 289
31 Dartford (6) 1–2 Whitehawk (6) 601
32 Concord Rangers (6) 3–1 Sutton United (6) 202
Tie ordered replayed due to Concord Rangers using ineligible player
32 Sutton United (6) 2–0 Concord Rangers (6) 251
33 Frome Town (7) 1–1 Chesham United (7) 133
replay Chesham United (7) 2–1 Frome Town (7) 214
34 Bury Town (8) 4–2 Thurrock (8) 319
35 Dulwich Hamlet (7) 2–1 Margate (6) 1,479
36 Grays Athletic (7) 0–0 Corinthian Casuals (8) 150
replay Corinthian Casuals (8) 1–0 Grays Athletic (7) 127
37 Bognor Regis Town (7) 1–0 Bath City (6) 362
38 Havant & Waterlooville (6) 2–1 Basingstoke Town (6) 277
39 Hayes & Yeading United (6) 2–2 Eastbourne Borough (6) 158
replay Eastbourne Borough (6) 4–0 Hayes & Yeading United (6) 204
40 Kingstonian (7) 0–3 Truro City (6) 316

† – After extra time

First Round

First Round fixtures were due to be played on 12 December 2015, with replays taking place no later than 18 December. A total of 64 teams took part in this stage of the competition, all winners from the Third Qualifying Round and the teams from Level 5 of English football. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 FC Halifax Town (5) 5–0 Tamworth (6) 439
2 Grimsby Town (5) 1–1 Solihull Moors (6) 1,071
replay Solihull Moors (6) 2–3 Grimsby Town (5) 479
3 Sutton Coldfield Town (7) 0–1 Barrow (5) 326
4 Burscough (8) 2–2 Guiseley (5) 227
replay Guiseley (5) 3–2 Burscough (8) 233
5 Macclesfield Town (5) A–A Ashton United (7) 607
Tie abandoned at half due to waterlogged pitch
5 Macclesfield Town (5) 4–0 Ashton United (7) 610
6 Nantwich Town (7) 2–0 Matlock Town (7) 423
7 Southport (5) 0–0 Worcester City (6) 270
replay Worcester City (6) 2–3 Southport (5) 452
8 Curzon Ashton (6) 3–1 Nuneaton Town (6) 121
9 Altrincham (5) 1–1 Leamington (7) 355
replay Leamington (7) 1–2† Altrincham (5) 332
10 AFC Telford United (6) 0–2 Chester (5) 850
11 Stourbridge (7) 2–1 Kidderminster Harriers (5) 902
12 Gateshead (5) 4–1 Stocksbridge Park Steels (8) 199
13 AFC Fylde (6) 4–4 Skelmersdale United (7) 221
replay Skelmersdale United (7) 0–4 AFC Fylde (6) 186
14 Bradford Park Avenue (6) 2–1 Lincoln City (5) 360
15 Tranmere Rovers (5) 2–4 Wrexham (5) 3,397
16 Eastbourne Borough (6) 7–4 Hemel Hempstead Town (6) 317
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
17 Tilbury (8) 3–4 Welling United (5) 186
18 Truro City (6) 2–2 Cirencester Town (7) 302
replay Cirencester Town (7) 0–1 Truro City (6) 123
19 Torquay United (5) 0–0 Chesham United (7) 1,130
replay Chesham United (7) 0–2 Torquay United (5) 356
20 Whitehawk (6) 1–3 Dover Athletic (5) 372
21 Corinthian Casuals (8) 1–2 Hungerford Town (7) 162
22 Boreham Wood (5) 1–2 Woking (5) 275
23 Sutton United (6) 3–1 Lowestoft Town (6) 454
24 Maidstone United (6) 0–1 Bognor Regis Town (7) 892
25 Cheltenham Town (5) 3–1 Chelmsford City (6) 1,124
26 East Thurrock United (7) 1–4 Maidenhead United (6) 156
27 Oxford City (6) 3–1 Ebbsfleet United (6) 495
28 Aldershot Town (5) 0–1 Eastleigh (5) 877
29 Weston-super-Mare (6) 3–2 Wealdstone (6) 155
30 Havant & Waterlooville (6) 2–0 Forest Green Rovers (5) 266
31 Bury Town (8) 1–2 Dulwich Hamlet (7) 441
32 Braintree Town (5) 1–0 Bromley (5) 204

† – After extra time

Second Round

Second Round fixtures were due to be played on 16 January 2016, with replays taking place no later than 22 January. A total of 32 teams took part in this stage of the competition, all winners from the First Round. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Dulwich Hamlet (7) 1–2 Guiseley (5) 1,949
2 Dover Athletic (5) 2–1 Southport (5) 629
3 Havant & Waterlooville (6) 2–1 Welling United (5) 371
4 Truro City (6) 2–2 Macclesfield Town (5) 685
replay Macclesfield Town (5) 2–0 Truro City (6) 507
5 Braintree Town (5) 0–1 Stourbridge (7) 244
6 Chester (5) 4–0 Hungerford Town (7) 1,276
7 Eastbourne Borough (6) 1–4 AFC Fylde (6) 352
8 Sutton United (6) 1–0 Curzon Ashton (6) 605
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
9 Torquay United (5) 1–0 Wrexham (5) 1,361
10 Grimsby Town (5) 3–1 Weston-super-Mare (6) 1,230
11 FC Halifax Town (5) 1–0 Barrow (5) 673
12 Eastleigh (5) 1–2 Gateshead (5) 453
13 Bognor Regis Town (7) 2–1 Altrincham (5) 520
14 Bradford Park Avenue (6) 1–1 Nantwich Town (7) 207
replay Nantwich Town (7) 5–0 Bradford Park Avenue (6) 281
15 Woking (5) 6–1 Maidenhead United (6) 1,006
16 Oxford City (6) 2–2 Cheltenham Town (5) 926
replay Cheltenham Town (5) 0–3 Oxford City (6) 776

† – After extra time

Third Round

Third Round fixtures were due to be played on 6 February 2015, with replays taking place no later than 12 February. A total of 16 teams took part in this stage of the competition, all winners from the Second Round. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Torquay United (5) 3–3 Macclesfield Town (5) 838
replay Macclesfield Town (5) 0–1 Torquay United (5) 566
2 Grimsby Town (5) 3–0 Havant & Waterlooville (6) 1,613
3 Gateshead (5) 1–0 AFC Fylde (6) 485
4 FC Halifax Town (5) 1–0 Chester (5) 878
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
5 Woking (5) 1–0 Oxford City (6) 923
6 Dover Athletic (5) 2–2 Guiseley (5) 667
replay Guiseley (5) 0–3 Dover Athletic (5) 476
7 Sutton United (6) 0–0 Bognor Regis Town (7) 1,258
replay Bognor Regis Town (7) 2–1† Sutton United (6) 941
8 Nantwich Town (7) 1–0 Stourbridge (7) 510

† – After extra time

Fourth Round

Fourth Round fixtures were due to be played on 27 February 2015, with replays taking place no later than 4 March. A total of 8 teams took part in this stage of the competition, all winners from the Third Round. The draw was as follows:

Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Attendance
1 Nantwich Town (7) 2–1 Dover Athletic (5) 892
2 FC Halifax Town (5) 0–0 Gateshead (5) 1,431
replay Gateshead (5) 3–3† FC Halifax Town (5) 724
Halifax Town advances 5-4 on penalty kicks
Tie no Home team (Tier) Score Away team (Tier) Attendance
3 Grimsby Town (5) 2–0 Woking (5) 1,675
4 Bognor Regis Town (7) 1–0 Torquay United (5) 1,821

† – After extra time

Semi-finals

Semi final fixtures were due to be played on 12 March and 19 March 2016, with the second leg going to extra time and penalties if required. A total of 4 teams took part in this stage of the competition. The draw was as follows:

First leg

12 March 2016
15:00 GMT
Nantwich Town (7) 2–4 FC Halifax Town (5) Weaver Stadium, Nantwich
Attendance: 2,078
Referee: Graham Salisbury

12 March 2016
15:00 GMT
Bognor Regis Town (7) 0–1 Grimsby Town (5) Nyewood Lane, Bognor Regis
Attendance: 2,629
Referee: Simon Hooper

Second leg

19 March 2016
15:00 GMT
FC Halifax Town (5) 2–2 Nantwich Town (7) The Shay, Halifax
Attendance: 3,009
Referee: Peter Bankes

FC Halifax Town won 6–4 on aggregate.


19 March 2016
15:00 GMT
Grimsby Town (5) 2–1 Bognor Regis Town (7) Blundell Park, Cleethorpes
Referee: Mark Heywood

Grimsby Town F.C won 3–1 on aggregate.

Final

Main article: 2016 FA Trophy Final
22 May 2016
16:15 BST
FC Halifax Town (5) 1–0 Grimsby Town (5) Wembley Stadium, London]]
McManus Soccerball 48'
FA Trophy
FA Trophy seasons

1969-70 · 1970-71 · 1971-72 · 1972-73 · 1973-74 · 1974-75 · 1975-76 · 1976-77 · 1977-78 · 1978-79 · 1979-80 · 1980-81 · 1981-82 · 1982-83 · 1983-84 · 1984-85 · 1985-86 · 1986-87 · 1987-88 · 1988-89 · 1989-90 · 1990-91 · 1991-92 · 1992-93 · 1993-94 · 1994-95 · 1995-96 · 1996-97 · 1997-98 · 1998-99 · 1999-00 · 2000-01 · 2001-02 · 2002-03 · 2003-04 · 2004-05 · 2005-06 · 2006-07 · 2007-08 · 2008-09 · 2009-10 · 2010-11 · 2011-12 · 2012-13 · 2013-14 · 2014-15 · 2015-16 · 2016-17 · 2017-18 · 2018-19 · 2019-20 ·

FA Trophy finals

1970 · 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 ·

England 2015–16 in English football
FA competitions
FA Cup (Qualifying Rounds, Final (men), Final (Women) · FA Community Shield · FA Trophy (Final) · FA Vase (Final)
League cups
Football League Cup (Final) · Football League Trophy (Final) · Northern Premier League Integro League Cup · Southern Football League Cup · North West Counties Football League Challenge Cup · Northern Counties East Football League Cup
Premier and Football League
Premier League · Football League (Championship · League One · League Two)

Play-offs · (Championship final · League One final · League Two final)

Football Conference
National League (National League · North · South)
Lower leagues
Isthmian League (Isthmian League Cup· Northern Premier League · Southern Football League
European competitions

Champions League (Final) · Europa League (Final)

National teams

Senior (UEFA Euro 2016 qualifying Group E)

Other

Summer 2015 transfers · Winter 2015–16 transfers · Summer 2016 transfers

Club seasons
Premier League

Arsenal · Aston Villa · Bournemouth · Chelsea · Crystal Palace · Everton · Leicester City · Liverpool · Manchester City · Manchester United · Newcastle United · Norwich City · Southampton · Stoke City · Sunderland · Swansea City · Tottenham Hotspur · Watford · West Bromwich Albion · West Ham United

Championship

Birmingham City · Blackburn Rovers · Bolton Wanderers · Brentford · Brighton & Hove Albion · Bristol City · Burnley · Cardiff City · Charlton Athletic · Derby County · Fulham · Huddersfield Town · Hull City · Ipswich Town · Leeds United · Middlesbrough · Milton Keynes Dons · Nottingham Forest · Preston North End · Queens Park Rangers · Reading · Rotherham United · Sheffield Wednesday · Wolverhampton Wanderers

League One

Barnsley · Blackpool · Bradford City · Burton Albion · Bury · Chesterfield · Colchester United · Coventry City · Crewe Alexandra · Doncaster Rovers · Fleetwood Town · Gillingham · Millwall · Oldham Athletic · Peterborough United · Port Vale · Rochdale · Scunthorpe United · Sheffield United · Shrewsbury Town · Southend United · Swindon Town · Walsall · Wigan Athletic

League Two

Accrington Stanley · AFC Wimbledon · Barnet · Bristol Rovers · Cambridge United · Carlisle United · Crawley Town · Dagenham & Redbridge · Exeter City · Hartlepool United · Leyton Orient · Luton Town · Mansfield Town · Morecambe · Newport County · Northampton Town · Notts County · Oxford United · Plymouth Argyle · Portsmouth · Stevenage · Wycombe Wanderers · Yeovil Town · York City

National League

Aldershot Town · Altrincham · Barrow · Boreham Wood · Braintree Town · Bromley · Cheltenham Town · Chester · Dover Athletic · Eastleigh · Forest Green Rovers · Gateshead · Grimsby Town · Guiseley · Halifax Town · Kidderminster Harriers · Lincoln City · Macclesfield Town · Southport · Torquay United · Tranmere Rovers · Welling United · Woking · Wrexham

2014-15                                                        2016-17

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.