Cup stub
This article about 2019–20 EFL Trophy is a stub, an article too short to provide more than rudimentary information about a subject. You can help The Football Wiki by expanding it.
|
EFL Trophy 2019–20 | ||
Region | England | |
Dates | 6 August 2019– | |
Number of teams | 64 | |
Defending champions | Portsmouth | |
← 2018–19
|
2020–21 →
|
The 2019–20 EFL Trophy, known as the Checkatrade Trophy for sponsorship reasons, is the 37th season in the history of the competition, a knock-out tournament for English football clubs in League One and League Two of the English football system, and also including 16 Premier League and Championship "B teams" with Category One status.
Portsmouth are the defending champions.
Participating clubs[]
- Forty-eight clubs from League One and League Two
- Sixteen invited Category One Academy teams.
Eligibility criteria for players[]
- For EFL Clubs
- Minimum of four qualifying outfield players in their starting XI. A qualifying outfield player will be one who meets any of the following requirements:
- Any player who started the previous or following first-team fixture
- Any player who is in the top 10 players at the club, who have made the most starting appearances in league and domestic cup competitions that season
- Any player with 40 or more first-team appearances in their career
- Any player on loan from a Premier League club or any EFL Category One Academy club.
- A club can play any eligible goalkeeper in the competition
- For invited teams
- Minimum of six players in the starting line-up who played at under-21 level, as at 30 June 2019.
- Teams may only include two players on the team sheet, aged over 21, who have made forty or more senior appearances, as at 30 June 2019.
- A senior appearance will be defined as having played in a professional first-team fixture. A non-playing substitute does not count.
Competition format[]
- Group Stage
- Sixteen groups of 4 teams will be organised on a regionalised basis.
- All groups will include one invited club.
- All clubs will play each other once, either home or away (Academies play all group matches away from home).
- Clubs will be awarded three points for a win and one point for a draw.
- In the event of a drawn game (after 90 minutes), a penalty shootout will be held with the winning team earning an additional point.
- The top two teams will progress to the Knockout Stage.
- Knockout Stage
- Round 2 and 3 of the competition will be drawn on a regionalised basis.
- In Round 2, the group winners shall be seeded and the group runners-up shall be unseeded in the draw.
- In Round 2, teams who played in the same group as each other in the Group Stage shall not be drawn against each other.
Group Stage and Knockout Rounds[]
Northern Section[]
Group A[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ACA | Leicester City U21 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | Advance to Round 2 |
2 | L2 | Scunthorpe United | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | |
3 | L1 | Sunderland | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 4 | 7 | –3 | 3 | |
4 | L2 | Grimsby Town | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 7 | –3 | 0 |
3 September 2019 | Grimsby Town | 1–2 | Scunthorpe United | Cleethorpes | |
19:45 BST | Cardwell 49' | Report | van Veen 28', 75' | Stadium: Blundell Park Attendance: 1,302 |
24 September 2019 | Scunthorpe United | 1–1 (1–3 pen)
|
Leicester City U21 | Scunthorpe | |
19:45 BST | Colclough 88' | Report | Dewsbury-Hall 87' | Stadium: Glanford Park Attendance: 572 | |
Penalties | |||||
Colclough Miller Dales Sutton |
Dewsbury-Hall Muskwe Felix-Eppiah Thomas |
8 October 2019 | Sunderland | 3–2 | Grimsby Town | Sunderland | |
19:45 BST | Watmore 68' McNulty 79' Grigg 86' |
Report | Green 59' Whitehouse 81' |
Stadium: Stadium of Light Attendance: 6,952 |
29 October 2019 | Grimsby Town | 1–2 | Leicester City U21 | Cleethorpes | |
19:45 GMT | Ogbu 31' | Report | Felix-Eppiah 68', 90' | Stadium: Blundell Park Attendance: 341 |
5 November 2019 | Sunderland | 1–2 | Leicester City U21 | Sunderland | |
19:45 GMT | Maguire 14' | Report | Hirst 50' (pen.) Dewsbury-Hall 53' |
Stadium: Stadium of Light Attendance: 7,649 |
12 November 2019 | Scunthorpe United | 3–0 | Sunderland | Scunthorpe | |
19:45 GMT | Novak 66' (pen.), 90+1' Eisa 88' |
Report | O'Nien 65' | Stadium: Glanford Park |
Group B[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | L1 | Accrington Stanley | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 9 | Advance to Round 2 |
2 | L1 | Fleetwood Town | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 5 | |
3 | L2 | Oldham Athletic | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | 10 | –5 | 3 | |
4 | ACA | Liverpool U21 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 9 | –4 | 1 |
7 August 2019 | Oldham Athletic | v | Liverpool U21s | Boundary Park | |
19:45 |
3 September 2019 | Accrington Stanley | v | Fleetwood Town | Crown Ground | |
19:45 |
25 September 2019 | Fleetwood Town | v | Liverpool U21s | Highbury Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Oldham Athletic | v | Accrington Stanley | Boundary Park | |
19:45 |
29 October 2019 | Accrington Stanley | v | Liverpool U21s | Crown Ground | |
19:45 |
12 November 2019 | Fleetwood Town | v | Oldham Athletic | Highbury Stadium | |
19:45 |
Group C[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Bury | v | Tranmere Rovers | Gigg Lane | |
19:45 |
3 September 2019 | Salford City | v | Aston Villa U21s | Moor Lane | |
19:45 |
8 October 2019 | Salford City | v | Bury | Moor Lane | |
19:45 |
8 October 2019 | Tranmere Rovers | v | Aston Villa U21s | Prenton Park | |
19:45 |
12 November 2019 | Bury | v | Aston Villa U21s | Gigg Lane | |
19:45 |
12 November 2019 | Tranmere Rovers | v | Salford City | Prenton Park | |
19:45 |
Group D[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Macclesfield Town | v | Newcastle United U21s | Moss Rose | |
19:45 |
3 September 2019 | Port Vale | v | Shrewsbury Town | Vale Park | |
19:45 |
24 September 2019 | Shrewsbury Town | v | Newcastle United U21s | New Meadow | |
19:45 |
24 September 2019 | Macclesfield Town | v | Port Vale | Moss Rose | |
19:45 |
12 November 2019 | Shrewsbury Town | v | Macclesfield Town | New Meadow | |
19:45 |
12 November 2019 | Port Vale | v | Newcastle United U21s | Vale Park | |
19:45 |
Group E[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
27 August 2019 | Mansfield Town | v | Everton U21s | Field Mill | |
19:45 |
3 September 2019 | Crewe Alexandra | v | Burton Albion | Gresty Road | |
19:45 |
1 October 2019 | Burton Albion | v | Everton U21s | Pirelli Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Mansfield Town | v | Crewe Alexandra | Field Mill | |
19:45 |
12 November 2019 | Burton Albion | v | Mansfield Town | Pirelli Stadium | |
19:45 |
12 November 2019 | Crewe Alexandra | v | Everton U21s | Gresty Road | |
19:45 |
Group F[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Bolton Wanderers | v | Bradford City | University of Bolton Stadium | |
19:45 |
3 September 2019 | Rochdale | v | Manchester City U21s | Spotland Stadium | |
19:45 |
1 October 2019 | Rochdale | v | Bolton Wanderers | Spotland Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Bradford City | v | Manchester City U21s | Valley Parade | |
19:45 |
12 November 2019 | Bolton Wanderers | v | Manchester City U21s | University of Bolton Stadium | |
19:45 |
12 November 2019 | Bradford City | v | Rochdale | Valley Parade | |
19:45 |
Group G[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Blackpool | v | Morecambe | Bloomfield Road | |
19:45 |
24 September 2019 | Carlisle United | v | Wolverhampton Wanderers U21s | Brunton Park | |
19:45 |
1 October 2019 | Morecambe | v | Wolverhampton Wanderers U21s | Globe Arena | |
19:45 |
15 October 2019 | Carlisle United | v | Blackpool | Brunton Park | |
19:45 |
5 November 2019 | Blackpool | v | Wolverhampton Wanderers U21s | Bloomfield Road | |
19:45 |
12 November 2019 | Morecambe | v | Carlisle United | Globe Arena | |
19:45 |
Group H[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
6 August 2019 | Rotherham United | 0–2 | Manchester United U21s | New York Stadium | |
19:45 |
3 September 2019 | Doncaster Rovers | v | Lincoln City | Keepmoat Stadium | |
19:45 |
24 September 2019 | Lincoln City | v | Manchester United U21s | Sincil Bank | |
19:45 |
8 October 2019 | Rotherham United | v | Doncaster Rovers | New York Stadium | |
19:30 |
29 October 2019 | Doncaster Rovers | v | Manchester United U21s | Keepmoat Stadium | |
19:30 |
12 November 2019 | Lincoln City | v | Rotherham United | Sincil Bank | |
19:45 |
Southern Section[]
Group A[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Gillingham | v | Colchester United | Priestfield Stadium | |
19:45 |
3 September 2019 | Ipswich Town | v | Tottenham Hotspur U21s | Portman Road | |
19:45 |
8 October 2019 | Colchester United | v | Tottenham Hotspur U21s | Colchester Community Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Ipswich Town | v | Gillingham | Portman Road | |
19:30 |
12 November 2019 | Colchester United | v | Ipswich Town | Colchester Community Stadium | |
19:30 |
12 November 2019 | Gillingham | v | Tottenham Hotspur U21s | Priestfield Stadium | |
19:45 |
Group B[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Oxford United | v | Norwich City U21s | Kassam Stadium | |
19:45 |
3 September 2019 | Portsmouth | v | Crawley Town | Fratton Park | |
19:45 |
1 October 2019 | Crawley Town | v | Norwich City U21s | Broadfield Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Oxford United | v | Portsmouth | Kassam Stadium | |
19:30 |
5 November 2019 | Portsmouth | v | Norwich City U21s | Fratton Park | |
19:30 |
12 November 2019 | Crawley Town | v | Oxford United | Broadfield Stadium | |
19:45 |
Group C[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | AFC Wimbledon | v | Brighton and Hove Albion U21s | Kingsmeadow | |
19:45 |
3 September 2019 | Leyton Orient | v | Southend United | Brisbane Road | |
19:45 |
1 October 2019 | Southend United | v | Brighton and Hove Albion U21s | Roots Hall | |
19:45 |
8 October 2019 | AFC Wimbledon | v | Leyton Orient | Kingsmeadow | |
19:30 |
5 November 2019 | Leyton Orient | v | Brighton and Hove Albion U21s | Brisbane Road | |
19:30 |
12 November 2019 | Southend United | v | AFC Wimbledon | Roots Hall | |
19:45 |
Group D[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Forest Green Rovers | v | Southampton U21s | The New Lawn | |
19:45 |
3 September 2019 | Coventry City | v | Walsall | St Andrews Stadium | |
19:45 |
1 October 2019 | Walsall | v | Southampton U21s | Bescot Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Forest Green Rovers | v | Coventry City | The New Lawn | |
19:30 |
5 November 2019 | Coventry City | v | Southampton U21s | St Andrews Stadium | |
19:30 |
12 November 2019 | Walsall | v | Forest Green Rovers | Bescot Stadium | |
19:45 |
Group E[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Exeter City | v | Cheltenham Town | St James Park | |
19:45 |
4 September 2019 | Newport County | v | West Ham United U21s | Rodney Parade | |
19:45 |
8 October 2019 | Cheltenham Town | v | West Ham United U21s | Whaddon Road | |
19:45 |
8 October 2019 | Newport County | v | Exeter City | Rodney Parade | |
19:30 |
12 November 2019 | Cheltenham Town | v | Newport County | Whaddon Road | |
19:30 |
13 November 2019 | Exeter City | v | West Ham United U21s | St James Park | |
19:45 |
Group F[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
6 August 2019 | Swindon Town | 2–3 | Chelsea U21s | County Ground | |
19:45 |
3 September 2019 | Plymouth Argyle | v | Bristol Rovers | Home Park | |
19:45 |
24 September 2019 | Bristol Rovers | v | Chelsea U21s | Memorial Stadium | |
19:45 |
8 October 2019 | Swindon Town | v | Plymouth Argyle | County Ground | |
19:30 |
29 October 2019 | Plymouth Argyle | v | Chelsea U21s | Home Park | |
19:30 |
12 November 2019 | Bristol Rovers | v | Swindon Town | Memorial Stadium | |
19:45 |
Group G[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
3 September 2019 | Stevenage | v | MK Dons | Broadhall Way | |
19:45 |
1 October 2019 | MK Dons | v | Fulham U21s | Stadium MK | |
19:45 |
8 October 2019 | Wycombe Wanderers | v | Stevenage | Adams Park | |
19:45 |
29 October 2019 | Stevenage | v | Fulham U21s | Broadhall Way | |
19:30 |
5 November 2019 | Wycombe Wanderers | v | Fulham U21s | Adams Park | |
19:30 |
12 November 2019 | MK Dons | v | Wycombe Wanderers | Stadium MK | |
19:45 |
Group H[]
Pos | Lge | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ' | Advance to Round 2 | ||||||||||
2 | ' | |||||||||||
3 | ' | |||||||||||
4 | ' |
27 August 2019 | Northampton Town | v | Arsenal U21s | Sixfields Stadium | |
19:45 |
3 September 2019 | Northampton Town | v | Peterborough United | Sixfields Stadium | |
19:45 |
1 October 2019 | Peterborough United | v | Arsenal U21s | London Road Stadium | |
19:45 |
29 October 2019 | Cambridge United | v | Northampton Town | Abbey Stadium | |
19:30 |
5 November 2019 | Cambridge United | v | Arsenal U21s | Abbey Stadium | |
19:30 |
12 November 2019 | Peterborough United | v | Cambridge United | London Road Stadium | |
19:45 |
Round 2[]
Northern Section[]
26 November 2019 | Everton U21 | 0–4 | Fleetwood Town | Liverpool | |
19:45 GMT | Report | Andrew 2' Coutts 75' Madden 79' Burns 87' |
Stadium: Goodison Park |
27 November 2019 | Blackpool | 1–3 | Scunthorpe United | Blackpool | |
19:45 GMT | Guy 19', 73' Nuttall 70' |
Report | van Veen 12' Eisa 25', 90' |
Stadium: Bloomfield Road Attendance: 1,196 |
3 December 2019 | Port Vale | 2–2 (4–2 pen)
|
Mansfield Town | Stoke-on-Trent | |
19:45 GMT | Browne 64' Taylor 82' |
Report | Hamilton 50' Sterling-James 90+2' |
Stadium: Vale Park Attendance: 1,164 Referee: Marc Edwards | |
Penalties | |||||
Joyce Taylor Burgess Atkinson |
Hamilton Mellis Benning Knowles |
3 December 2019 | Salford City | 3–0 | Wolverhampton Wanderers U21 | Salford | |
19:45 GMT | Armstrong 43', 47' Towell 87' |
Report | Stadium: Moor Lane Attendance: 505 |
3 December 2019 | Shrewsbury Town | 1–1 (5–6 pen)
|
Manchester City U21 | Shrewsbury | |
19:45 GMT | Golbourne 24' | Report | Doyle 68' | Stadium: New Meadow Attendance: 1,384 Referee: Peter Wright | |
Penalties | |||||
Norburn Walker Edwards Okenabirhie Goss Golbourne |
Doyle McDonald Fiorini Bernabe Simmonds Poveda |
4 December 2019 | Doncaster Rovers | 0–3 | Leicester City U21 | Doncaster | |
19:45 GMT | Report | Muskwe 13', 66' Hirst 89' |
Stadium: Keepmoat Stadium Attendance: 1,322 Referee: Ollie Yates |
4 December 2019 | Tranmere Rovers | 3–2 | Manchester United U21 | Birkenhead | |
19:45 GMT | Hepburn-Murphy 2' Jennings 40' Blackett-Taylor 54' |
Report | Chong 9', 31' Sotona 90+17' |
Stadium: Prenton Park Attendance: 632 Referee: Ross Joyce |
10 December 2019 | Accrington Stanley | 2–0 | Bolton Wanderers | Accrington | |
19:45 GMT | Zanzala 10' Bishop 85' |
Report | Stadium: Wham Stadium |
Southern Section[]
3 December 2019 | Brighton & Hove Albion U21 | 0–0 (4–5 pen)
|
Newport County | Brighton | |
19:00 GMT | Report | Stadium: Amex Stadium Attendance: 292 Referee: Sam Perkiss | |||
Penalties | |||||
Davies Cashman Gwargis Yapi Tolaj |
Abrahams Haynes Matt Maloney Nurse |
3 December 2019 | Colchester United | 1–2 | Stevenage | Colchester | |
19:30 GMT | Stokes 61' (o.g.) | Report | Cowley 4', 31' | Stadium: Colchester Community Stadium Attendance: 959 Referee: Neil Hair |
3 December 2019 | Walsall | 3–2 | Chelsea U21 | Walsall | |
19:45 GMT | Lavery 52' (pen.) McDonald 79' Scarr 90+4' |
Report | Lamptey 2', 10' | Stadium: Bescot Stadium Attendance: 941 |
3 December 2019 | Portsmouth | 2–1 | Northampton Town | Portsmouth | |
19:45 GMT | Maloney 39' Harness 62' |
Harriman 12' | Stadium: Fratton Park |
3 December 2019 | Milton Keynes Dons | 2–0 | Coventry City | Milton Keynes | |
19:45 GMT | Agard 62' Mason 71' Dickenson 78', 85' |
Report | Stadium: Stadium MK Attendance: 1,686 |
4 December 2019 | Exeter City | 0–0 (3–0 pen)
|
Oxford United | Exeter | |
19:00 GMT | Report | Stadium: St James Park Attendance: 483 Referee: Kevin Johnson | |||
Penalties | |||||
Jay Sweeney Seymour |
Forde Hall Sykes |
4 December 2019 | Peterborough United | 1–1 (5–6 pen)
|
Ipswich Town | Peterborough | |
19:30 GMT | Jones 32' | Report | El Mizouni 23' | Stadium: Weston Homes Stadium Attendance: 2,310 Referee: Graham Salisbury | |
Penalties | |||||
Eisa Toney Dembélé Butler Mason Barker Kent |
Roberts McGavin Kenlock El Mizouni Norwood Huws Cotter |
4 December 2019 | Bristol Rovers | 1–1 (4–2 pen)
|
Leyton Orient | Bristol | |
19:45 GMT | Kilgour 16' | Report | Angol 20' | Stadium: Memorial Stadium Attendance: 865 | |
Penalties | |||||
Clarke-Harris Rodman Craig Sercombe |
Wright Harrold Marsh Sotiriou |
Round 3[]
Northern Section[]
7 January 2020 | Salford City | 3–0 | Port Vale | Salford | |
19:45 GMT | Burgess 35' Armstrong 79' Jervis 84' |
Report | Stadium: Moor Lane Attendance: 630 |
7 January 2020 | Tranmere Rovers | 1–2 | Leicester City U21 | Birkenhead | |
19:45 GMT | Gilmour 31' | Report | Hirst 52' Muskwe 74' |
Stadium: Prenton Park |
7 January 2020 | Fleetwood Town | 2–2 (3–5 pen)
|
Accrington Stanley | Fleetwood | |
19:45 GMT | Morris 50' Andrew 68' |
Report | Pritchard 35' Sykes 90' |
Stadium: Highbury Stadium Attendance: 548 | |
Penalties | |||||
Madden Andrew McAleny Biggins |
Bursik Pritchard Opoku Charles Finley |
8 January 2020 | Scunthorpe United | 3–1 | Manchester City U21 | Scunthorpe | |
19:45 GMT | van Veen 9', 28' Lund 32' |
Report | Doyle 71' (pen.) | Stadium: Glanford Park Attendance: 1,270 |
Southern Section[]
4 January 2020 | Exeter City | 2–1 | Ipswich Town | Exeter | |
15:00 GMT | Ajose 45' Martin 90+3' |
Report | Keane 57' | Stadium: St James Park Attendance: 2,299 Referee: Josh Smith |
7 January 2020 | Newport County | 3–0 | Milton Keynes Dons | Newport | |
19:30 GMT | Abrahams 4' Amond 25' Sorinola 35' (o.g.) |
Report | Stadium: Rodney Parade Attendance: 767 Referee: John Busby |
7 January 2020 | Walsall | 1–2 | Portsmouth | Walsall | |
19:45 GMT | Lavery 86' (pen.) | Report | Marquis 23' Harrison 82' |
Stadium: Bescot Stadium Attendance: 1,082 |
8 January 2020 | Bristol Rovers | 0–1 | Stevenage | Bristol | |
19:45 GMT | Upson 74', 87' | Report | Mackail-Smith 17' | Stadium: Memorial Stadium |
Quarter-finals[]
4 February 2020 | Newport County | 1–0 | Leicester City U21 | Newport | |
19:00 GMT | Bennett 13' | Report | Stadium: Rodney Parade Attendance: 1,357 Referee: Ben Toner |
21 January 2020 | Exeter City | 3–0 | Stevenage | Exeter | |
19:45 GMT | Ajose 25' Jay 30', 48' |
Report | Stadium: St James Park Attendance: 1,190 Referee: Antony Coggins |
21 January 2020 | Salford City | 2–1 | Accrington Stanley | Salford | |
19:45 GMT | Burgess 45+3' Elliott 49' |
Report | Finley 11' | Stadium: Moor Lane Attendance: 1,401 |
21 January 2020 | Portsmouth | 2–1 | Scunthorpe United | Portsmouth | |
19:45 GMT | Marquis 13' McGeehan 66' |
Report | Eisa 62' | Stadium: Fratton Park Attendance: 5,832 |
Semi-finals[]
18 February 2020 | Portsmouth | 3–2 | Exeter City | Portsmouth | |
19:45 GMT | Harness 86' McGeehan 90+1' Marquis 90+6' |
Report | Taylor 79' Burgess 89' (o.g.) |
Stadium: Fratton Park Attendance: 14,735 Referee: Craig Hicks |
19 February 2020 | Newport County | 0–0 (5–6 pen)
|
Salford City | Newport | |
19:45 GMT | Report | Stadium: Rodney Parade Attendance: 4,070 Referee: Anthony Backhouse | |||
Penalties | |||||
Demetriou Sheehan Abrahams Labadie Dolan Matt Inniss |
Rooney Touray Jervis Conway Thomas-Asante Gibson Wilson |
Final[]
- Main article: 2020 EFL Trophy Final
TBA |
Portsmouth | v | Salford City | Wembley Stadium |
---|---|---|---|---|
External links[]
Football League Trophy |
Football League Trophy seasons |
2014–15 · 2015–16 · 2016–17 · 2017–18 · 2018–19 · 2019–20 · 2020–21 · 2021–22 · |
Football League Trophy finals |