Football Wiki
Advertisement
Football Wiki
Information.png
Current
This article contains information about a current League, Cup or Match.
It may contain tentative information; the content may change as the event approaches and more information becomes available.
2022–23 UEFA Europa Conference League
Tournament details
DatesQualifying:
7 July – 25 August 2022
Competition proper:
8 September 2022 – 7 June 2023
TeamsCompetition proper: 32+8
Total: 136+45
2023–24

The 2022–23 UEFA Europa Conference League will be the second season of the UEFA Europa Conference League, Europe's tertiary club football tournament organised by UEFA.

The final will be played at a single venue. The winners of the 2022–23 UEFA Europa Conference League will automatically qualify for the 2023–24 UEFA Europa League group stage, unless they manage to qualify for the 2023–24 UEFA Champions League group stage.

This season is the second since 1998–99 (the last season that the UEFA Cup Winners' Cup was played) where three major European club competitions (UEFA Champions League, UEFA Europa League and UEFA Europa Conference League) organised by UEFA take place.

On 24 June 2021, UEFA approved the proposal to abolish the away goals rule in all UEFA club competitions, which had been used since 1965. Therefore, if in a two-legged tie, two teams score the same amount of aggregate goals, the winner of tie will not be decided by the number of away goals scored by each team, but always by 30 minutes of extra time, and if the two teams score the same amount of goals in extra time, the winner will be decided by a penalty shoot-out.

Association team allocation

A total of 181 teams from 54 of the 55 UEFA member associations (excluding Russia) will participate in the 2022–23 UEFA Europa Conference League. The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–5 each have one team qualify.
  • Associations 6–15 (except Russia)Note RUS[›] and 51–55 each have two teams qualify.
  • Associations 16–50 (except Liechtenstein)[Note LIE] each have three teams qualify.
  • Liechtenstein have one team qualify (Liechtenstein organises only a domestic cup and no domestic league).[Note LIE]
  • Moreover, 19 teams eliminated from the 2022–23 UEFA Champions League and 25 teams eliminated from the 2022–23 UEFA Europa League are transferred to the Europa Conference League.

Association ranking

For the 2022–23 UEFA Europa Conference League, the associations are allocated places according to their 2021 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2016–17 to 2020–21.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Europa Conference League, as noted below:

  • (UCL) – Additional teams transferred to/from the UEFA Champions League
  • (UEL) – Additional teams transferred from the UEFA Europa League
Association ranking for 2022–23 UEFA Europa Conference League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1  England 100.569 1
2  Spain 97.855
3  Italy 75.438
4  Germany 73.570
5  France 56.081
6  Portugal 48.549 2
7  Netherlands 39.200
8  Russia 38.382 0 [Note RUS]
9  Belgium 36.500 2
10  Austria 35.825
11  Scotland 33.375
12  Ukraine 33.100
13  Turkey 30.100
14  Denmark 27.875
15  Cyprus 27.750
16  Serbia 26.750
17  Czech Republic 26.600 3
18  Croatia 26.275
19  Switzerland 26.225
Rank Association Coeff. Teams Notes
20  Greece 26.000 3
21  Israel 24.375
22  Norway 21.000
23  Sweden 20.500
24  Bulgaria 20.375
25  Romania 18.200
26  Azerbaijan 16.875
27  Kazakhstan 15.625
28  Hungary 15.500
29  Belarus 15.250
30  Poland 15.125
31  Slovenia 14.250
32  Slovakia 13.625
33  Liechtenstein 9.000 1 Note LIE[›]
34  Lithuania 8.750 3
35  Luxembourg 8.250
36  Bosnia and Herzegovina 8.000
37  Republic of Ireland 7.875
Rank Association Coeff. Teams Notes
38  North Macedonia 7.625 3
39  Armenia 7.375
40  Latvia 7.375
41  Albania 7.250
42  Northern Ireland 6.958
43  Georgia 6.875
44  Finland 6.875
45  Moldova 6.875
46  Malta 6.375
47  Faroe Islands 6.125
48  Kosovo 5.833
49  Gibraltar 5.666
50  Montenegro 5.000
51  Wales 5.000 2
52  Iceland 4.875
53  Estonia 4.750
54  Andorra 3.331
55  San Marino 1.166

Distribution

The following is the access list for this season. In the default access list, the title holders of the Europa Conference League qualify for the Europa League group stage.

Due to the suspension of Russia for the 2022–23 European season, the following changes to the access list have been made:

  • The cup winners of association 16 (Serbia) enter the Europa League instead of the second qualifying round.
  • The cup winners of associations 17 to 19 (Czech Republic, Croatia and Switzerland) enter the third qualifying round instead of the second qualifying round.
  • The cup winners of associations 30 to 39 (Poland, Slovenia, Slovakia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Bosnia and Herzegovina, Republic of Ireland, North Macedonia and Armenia) enter the second qualifying round instead of the first qualifying round.
Access list for 2022–23 UEFA Europa Conference League
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League or Europa League
First qualifying round
(62 teams)
  • 16 domestic cup winners from associations 40–55
  • 25 domestic league runners-up from associations 30–55 (except Liechtenstein)[Note LIE]
  • 21 domestic league third-placed teams from associations 29–50 (except Liechtenstein)[Note LIE]
Second qualifying round
(106 teams)
Champions Path
(16 teams)
  • 3 teams eliminated from Champions League preliminary round
  • 13 teams eliminated from Champions League first qualifying round
Main Path
(90 teams)
  • 20 domestic cup winners from associations 20–39
  • 14 domestic league runners-up from associations 16–29
  • 16 domestic league third-placed teams from associations 13–28
  • 8 domestic league fourth-placed teams from associations 7–15 (except Russia)[Note RUS]
  • 1 domestic league fifth-placed team from association 6
  • 31 winners from the first qualifying round
Third qualifying round
(64 teams)
Champions Path
(10 teams)
  • 8 winners from the second qualifying round (Champions Path)
  • 2 teams eliminated from Champions League first qualifying round
Main Path
(54 teams)
  • 3 cup winners from associations 17–19
  • 5 domestic league third-placed teams from associations 7–12 (except Russia)[Note RUS]
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 6
  • 45 winners from the second qualifying round (Main Path)
Play-off round
(44 teams)
Champions Path
(10 teams)
  • 5 winners from the third qualifying round (Champions Path)
  • 5 teams eliminated from Europa League third qualifying round (Champions Path)
Main Path
(34 teams)
  • 1 domestic league fifth-placed team from association 5
  • 4 domestic league sixth-placed teams from associations 1–4 (EFL Cup winners for England)
  • 27 winners from the third qualifying round (Main Path)
  • 2 teams eliminated from Europa League third qualifying round (Main Path)
Group stage
(32 teams)
  • 5 winners from the play-off round (Champions Path)
  • 17 winners from the play-off round (Main Path)
  • 10 teams eliminated from Europa League play-off round
Preliminary knockout round
(16 teams)
  • 8 group runners-up from the group stage
  • 8 group third-placed teams from Europa League group stage
Knockout phase
(16 teams)
  • 8 group winners from the group stage
  • 8 winners from the preliminary knockout round

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Domestic cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position of the previous season
  • Abd-: League positions of abandoned season as determined by the national association; all teams are subject to approval by UEFA
  • LC: League cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season Europa Conference League play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • Q1: Losers from the first qualifying round
    • PR: Losers from the preliminary round (F: final; SF: semi-finals)
  • UEL: Transferred from the Europa League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • CH/MP Q3: Losers from the third qualifying round (Champions/Main Path)

The second qualifying round, third qualifying round and play-off round are divided into Champions Path (CH) and Main Path (MP).

Note: Teams in italics may still qualify for the 2022–23 UEFA Champions League or 2022–23 UEFA Europa League, through domestic performance.

CC: 2022 UEFA club coefficients.

Qualified teams for 2022–23 UEFA Europa Conference League
Entry round Teams
Knockout round play-offs ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS)
? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS)
Group stage ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO)
? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO)
? (UEL PO) ? (UEL PO)
Play-off round CH ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3)
? (UEL CH Q3)
MP England West Ham United (7th) Spain Villarreal (7th) Italy Fiorentina (7th) Germany 1. FC Köln (7th)
France Nice (5th) ? (UEL MP Q3) ? (UEL MP Q3)
Third qualifying round CH Belarus Shakhtyor Soligorsk (UCL Q1)[Note UCL Q1] Latvia RFS (UCL Q1)[Note UCL Q1]
MP Portugal Gil Vicente (5th) Netherlands Twente (4th) Belgium Anderlecht (3rd) Austria Wolfsberger AC (4th)
Scotland Dundee United (4th) Ukraine Zorya Luhansk (Abd-4th)[Note UKR] Croatia Hajduk Split (CW) Switzerland Lugano (CW)
Greece Panathinaikos (CW)
Second qualifying round CH Romania CFR Cluj (UCL Q1) Kazakhstan Tobol (UCL Q1) Poland Lech Poznań (UCL Q1) Bosnia and Herzegovina Zrinjski (UCL Q1)
Albania Tirana (UCL Q1) Georgia Dinamo Batumi (UCL Q1) Malta Hibernians (UCL Q1) Faroe Islands KÍ Klaksvík (UCL Q1)
Kosovo Ballkani (UCL Q1) Gibraltar Lincoln Red Imps (UCL Q1) Montenegro Sutjeska Nikšić (UCL Q1) Wales The New Saints (UCL Q1)
Iceland Víkingur Reykjavík (UCL Q1) Andorra Inter Club d'Escaldes (UCL PR F) Estonia FCI Levadia (UCL PR SF) San Marino La Fiorita (UCL PR SF)
MP Portugal Vitória de Guimarães (6th) Netherlands AZ Alkmaar (PW) Belgium Antwerp (4th) Austria Rapid Wien (PW)
Scotland Motherwell (5th) Ukraine Vorskla Poltava (Abd-5th)[Note UKR] Turkey Konyaspor (3rd) Turkey İstanbul Başakşehir (4th)
Denmark Brøndby (4th) Denmark Viborg (PW) Cyprus APOEL (3rd) Cyprus Aris Limassol (4th)
Serbia Čukarički (3rd) Serbia Radnički Niš (4th) Czech Republic Slavia Prague (2nd) Czech Republic Sparta Prague (3rd)
Croatia Osijek (3rd) Croatia Rijeka (4th) Switzerland Basel (2nd) Switzerland Young Boys (3rd)
Greece PAOK (2nd) Greece Aris (3rd) Israel Hapoel Be'er Sheva (CW) Israel Maccabi Tel Aviv (3rd)
Israel Maccabi Netanya (4th) Norway Molde (CW) Norway Viking (3rd) Norway Lillestrøm (4th)
Sweden AIK (2nd) Sweden Djurgårdens IF (3rd) Sweden IF Elfsborg (4th) Bulgaria Levski Sofia (CW)
Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Bulgaria Botev Plovdiv (PW) Romania Sepsi Sfântu Gheorghe (CW) Romania FCSB (2nd)
Romania Universitatea Craiova (PW) Azerbaijan Neftçi Baku (2nd) Azerbaijan Zira (3rd) Azerbaijan Gabala (4th)
Kazakhstan Kairat (CW) Kazakhstan Astana (2nd) Kazakhstan Kyzylzhar (4th) Hungary Kisvárda (2nd)
Hungary Puskás Akadémia (3rd) Hungary Fehérvár (4th) Belarus Gomel (CW) Belarus BATE Borisov (2nd)
Poland Raków Częstochowa (CW) Slovenia Koper (CW) Slovakia Spartak Trnava (CW) Liechtenstein Vaduz (CW)[Note LIE]
Lithuania Sūduva (2nd) Luxembourg Racing Union (CW) Bosnia and Herzegovina Velež Mostar (CW) Republic of Ireland St Patrick's Athletic (CW)
North Macedonia Makedonija Gjorče Petrov (CW) Armenia Ararat-Armenia (2nd)[Note ARM] Latvia Valmiera (2nd) Albania (CW)[Note ALB]
First qualifying round Belarus Dinamo Minsk (3rd) Poland Pogoń Szczecin (3rd) Poland Lechia Gdańsk (4th) Slovenia Olimpija Ljubljana (3rd)
Slovenia Mura (4th) Slovakia Ružomberok (2nd) Slovakia DAC Dunajská Streda (PW) Lithuania Kauno Žalgiris (3rd)
Lithuania Panevėžys (4th) Luxembourg Differdange 03 (2nd) Luxembourg Fola Esch (3rd) Bosnia and Herzegovina Tuzla City (2nd)
Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka (3rd) Republic of Ireland Sligo Rovers (3rd) Republic of Ireland Derry City (4th) North Macedonia Akademija Pandev (2nd)
North Macedonia Shkëndija (3rd) Armenia Alashkert (3rd) Armenia Ararat Yerevan (4th)[Note ARM] Latvia Liepāja (3rd)
Latvia Riga (4th) Albania (2nd/4th)[Note ALB] Albania Partizani (3rd) Northern Ireland Crusaders (CW)
Northern Ireland Cliftonville (2nd) Northern Ireland Larne (PW) Georgia Saburtalo Tbilisi (CW) Georgia Dinamo Tbilisi (2nd)
Georgia Dila Gori (3rd) Finland KuPS (CW) Finland SJK (3rd) Finland Inter Turku (4th)
Moldova Petrocub Hîncești (2nd) Moldova Milsami Orhei (3rd) Moldova Sfîntul Gheorghe (4th) Malta Floriana (CW)
Malta Ħamrun Spartans (3rd) Malta Gżira United (4th) Faroe Islands B36 Tórshavn (CW) Faroe Islands HB Tórshavn (2nd)
Faroe Islands Víkingur (3rd) Kosovo Llapi (CW) Kosovo Drita (2nd) Kosovo Gjilani (3rd)
Gibraltar Europa (2nd) Gibraltar St Joseph's (3rd) Gibraltar Bruno's Magpies (4th) Montenegro Budućnost Podgorica (CW)
Montenegro Dečić (3rd) Montenegro Iskra (4th) Wales Bala Town (2nd) Wales Newtown (3rd)
Iceland Breiðablik (2nd) Iceland KR (3rd) Estonia Paide Linnameeskond (CW) Estonia Flora (2nd)
Andorra Atlètic d'Escaldes (CW) Andorra UE Santa Coloma (2nd) San Marino Tre Fiori (CW) San Marino Tre Penne (2nd)

One team not playing in a national top division will take part in the competition: Vaduz (2nd tier).


Notes

  1. ^ Champions League (UCL Q1): Two of the Champions League first qualifying round losers will be drawn to receive byes to the third qualifying round (Champions Path), as two fewer losers were transferred to the second qualifying round (Champions Path), due to Champions League group stage berths vacated following the UCL Title Holders qualifying via league position and the suspension of Russia from the 2022–23 European season.
  2. ^ Albania (ALB): Laçi have qualified for the 2022–23 UEFA Europa Conference League due to their final position in the 2021–22 Kategoria Superiore. They will enter the second qualifying round if they win the 2021–22 Albanian Cup. Otherwise, they will enter the first qualifying round.
  3. ^ Armenia (ARM): Noravank would have qualified for the Europa Conference League second qualifying round as the winners of the 2021–22 Armenian Cup, but failed to obtain a UEFA license. As a result, the berth reserved for the second qualifying round was given to the second-placed team of the 2021–22 Armenian Premier League, Ararat-Armenia, who originally entered the first qualifying round, and the berth reserved for the first qualifying round was given to the fourth-placed team, Ararat Yerevan.
  4. ^ Liechtenstein (LIE): The seven teams affiliated with the Liechtenstein Football Association (LFV) all play in the Swiss football league system. The only competition organised by the LFV is the Liechtenstein Football Cup – the winners of which qualify for the UEFA Europa Conference League.
  5. ^ Russia (RUS): On 28 February 2022, Russian football clubs and national teams were suspended from FIFA and UEFA competitions due to the 2022 Russian invasion of Ukraine. On 2 May 2022, UEFA confirmed that Russian clubs would be excluded from the 2022–23 UEFA competitions.
  6. ^ Ukraine (UKR): The 2021–22 Ukrainian Premier League was abandoned due to the 2022 Russian invasion of Ukraine. The fourth and fifth-placed teams of the league at the time of the abandonment (Zorya Luhansk and Vorskla Poltava) were selected to play in the 2022–23 UEFA Europa Conference League by the Football Federation of Ukraine.

Schedule

The schedule of the competition is as follows. Matches are scheduled for Thursdays apart from the final, which takes place on a Wednesday, though exceptionally can take place on Tuesdays or Wednesdays due to scheduling conflicts (especially featuring teams from associations where there are few approved stadiums, such as Gibraltar and Wales). Scheduled kick-off times starting from the group stage are 18:45 and 21:00 CEST/CET, though exceptionally can take place at 16:30 due to geographical reasons.

All draws start at 13:00 or 14:00 CEST/CET and are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.

Schedule for 2022–23 UEFA Europa Conference League
Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 14 June 2022 7 July 2022 14 July 2022
Second qualifying round 15 June 2022 21 July 2022 28 July 2022
Third qualifying round 18 July 2022 4 August 2022 11 August 2022
Play-offs 2 August 2022 18 August 2022 25 August 2022
Group stage Matchday 1 26 August 2022 8 September 2022
Matchday 2 15 September 2022
Matchday 3 6 October 2022
Matchday 4 13 October 2022
Matchday 5 27 October 2022
Matchday 6 3 November 2022
Knockout phase Knockout round play-offs 7 November 2022 16 February 2023 23 February 2023
Round of 16 TBD 2023 9 March 2023 16 March 2023
Quarter-finals TBD 2023 13 April 2023 20 April 2023
Semi-finals 11 May 2023 18 May 2023
Final 7 June 2023 at TBD

Qualifying rounds

Main article: 2022–23 UEFA Europa Conference League qualifying phase and play-off round

First qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Alashkert Flag of Armenia 2–4 Flag of Malta Ħamrun Spartans 1–0 1–4
Lechia Gdańsk Flag of Poland 6–2 Flag of North Macedonia Akademija Pandev 4–1 2–1
Inter Turku Flag of Finland 1–3 Flag of Kosovo Drita 1–0 0–3
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 4–4 (5–6 p) Flag of Estonia Paide Linnameeskond 2–3 2–1 (a.e.t.)
Panevėžys Flag of Lithuania 0–2 Flag of Moldova Milsami Orhei 0–0 0–2
Laçi Flag of Albania 1–0 Flag of Montenegro Iskra 0–0 1–0
Gjilani Flag of Kosovo 2–3 Flag of Latvia Liepāja 1–0 1–3
Sfîntul Gheorghe Flag of Moldova 2–4 Flag of Slovenia Mura 1–2 1–2
KuPS Flag of Finland 2–0 Flag of Georgia Dila Gori 2–0 0–0
Ružomberok Flag of Slovakia 2–0 Flag of Lithuania Kauno Žalgiris 2–0 0–0
Budućnost Podgorica Flag of Montenegro 4–2 Flag of Kosovo Llapi 2–0 2–2
Gżira United Flag of Malta 2–1 Flag of Andorra Atlètic Club d'Escaldes 1–1 1–0 (a.e.t.)
Borac Banja Luka Flag of Bosnia and Herzegovina 3–3 (3–4 p) Flag of Faroe Islands B36 Tórshavn 2–0 1–3 (a.e.t.)
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 3–2 Flag of Luxembourg Differdange 03 1–1 2–1 (a.e.t.)
St Joseph's Flag of Gibraltar 1–0 Flag of Northern Ireland Larne 0–0 1–0
UE Santa Coloma Flag of Andorra 1–5 Flag of Iceland Breiðablik 0–1 1–4
DAC Dunajská Streda Flag of Slovakia 5–1 Flag of Northern Ireland Cliftonville 2–1 3–0
Víkingur Flag of Faroe Islands 3–1 Flag of Gibraltar Europa 1–0 2–1
Bala Town Flag of Wales 2–2 (3–4 p) Flag of Republic of Ireland Sligo Rovers 1–2 1–0 (a.e.t.)
Fola Esch Flag of Luxembourg 1–4 Flag of San Marino Tre Fiori 0–1 1–3
Dinamo Minsk Flag of Belarus 3–2 Flag of Montenegro Dečić 1–1 2–1
Tre Penne Flag of San Marino 0–8 Flag of Bosnia and Herzegovina Tuzla City 0–2 0–6
Saburtalo Tbilisi Flag of Georgia 1–1 (5–4 p) Flag of Albania Partizani 0–1 1–0 (a.e.t.)
Shkëndija Flag of North Macedonia 4–2 Flag of Armenia Ararat Yerevan 2–0 2–2
Floriana Flag of Malta 0–1 Flag of Moldova Petrocub Hîncești 0–0 0–1
Pogoń Szczecin Flag of Poland 4–2 Flag of Iceland KR 4–1 0–1
HB Flag of Faroe Islands 2–2 (2–4 p) Flag of Wales Newtown 1–0 1–2 (a.e.t.)
Bruno's Magpies Flag of Gibraltar 3–4 Flag of Northern Ireland Crusaders 2–1 1–3
Flora Flag of Estonia 3–4 Flag of Finland SJK 1–0 2–4 (a.e.t.)
Derry City Flag of Republic of Ireland 0–4 Flag of Latvia Riga 0–2 0–2

Second qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Gżira United Flag of Malta 5–5 (3–1 p) Flag of Serbia Radnički Niš 2–2 3–3 (a.e.t.)
Aris Flag of Greece 7–2 Flag of Belarus Gomel 5–1 2–1
Botev Plovdiv Flag of Bulgaria 0–2 Flag of Cyprus APOEL 0–0 0–2
Fehérvár Flag of Hungary 5–3 Flag of Azerbaijan Gabala 4–1 1–2
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 2–1 Flag of Israel Maccabi Netanya 1–1 1–0
Aris Limassol Flag of Cyprus 2–3 Flag of Azerbaijan Neftçi Baku 2–0 0–3
Velež Mostar Flag of Bosnia and Herzegovina 0–2 Flag of Malta Ħamrun Spartans 0–1 0–1
Saburtalo Tbilisi Flag of Georgia 3–4 Flag of Romania FCSB 1–0 2–4
Makedonija Gjorče Petrov Flag of North Macedonia 0–4 Flag of Bulgaria CSKA Sofia 0–0 0–4
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 3–1 Flag of Belarus Dinamo Minsk 2–1 1–0
Zira Flag of Azerbaijan 0–3 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 0–3 0–0
Vllaznia Flag of Albania 1–4 Flag of Romania Universitatea Craiova 1–1 0–3
Ararat-Armenia Flag of Armenia 0–0 (3–5 p) Flag of Estonia Paide Linnameeskond 0–0 0–0 (a.e.t.)
Kairat Flag of Kazakhstan 0–2 Flag of Hungary Kisvárda 0–1 0–1
BATE Borisov Flag of Belarus 0–5 Flag of Turkey Konyaspor 0–3 0–2
Sepsi Sfântu Gheorghe Flag of Romania 3–3 (4–2 p) Flag of Slovenia Olimpija Ljubljana 3–1 0–2 (a.e.t.)
Kyzylzhar Flag of Kazakhstan 3–2 Flag of Croatia Osijek 1–2 2–0
Liepāja Flag of Latvia 0–4 Flag of Switzerland Young Boys 0–1 0–3
Rapid Wien Flag of Austria 2–1 Flag of Poland Lechia Gdańsk 0–0 2–1
SJK Flag of Finland 2–6 Flag of Norway Lillestrøm 0–1 2–5
Breiðablik Flag of Iceland 3–2 Flag of Montenegro Budućnost Podgorica 2–0 1–2
St Patrick's Athletic Flag of Republic of Ireland 1–1 (6–5 p) Flag of Slovenia Mura 1–1 0–0 (a.e.t.)
St Joseph's Flag of Gibraltar 0–11 Flag of Czech Republic Slavia Prague 0–4 0–7
Spartak Trnava Flag of Slovakia 6–2 Flag of Wales Newtown 4–1 2–1
Sūduva Flag of Lithuania 0–2 Flag of Denmark Viborg 0–1 0–1
Víkingur Flag of Faroe Islands 0–4 Flag of Slovakia DAC Dunajská Streda 0–2 0–2
Pogoń Szczecin Flag of Poland 1–5 Flag of Denmark Brøndby 1–1 0–4
AZ Flag of Netherlands 5–0 Flag of Bosnia and Herzegovina Tuzla City 1–0 4–0
Motherwell Flag of Scotland 0–3 Flag of Republic of Ireland Sligo Rovers 0–1 0–2
Molde Flag of Norway 6–2 Flag of Sweden Elfsborg 4–1 2–1
Koper Flag of Slovenia 1–2 Flag of Liechtenstein Vaduz 0–1 1–1 (a.e.t.)
B36 Tórshavn Flag of Faroe Islands 1–0 Flag of San Marino Tre Fiori 1–0 0–0
Ružomberok Flag of Slovakia 1–5 Flag of Latvia Riga 0–3 1–2
Basel Flag of Switzerland 3–1 Flag of Northern Ireland Crusaders 2–0 1–1
Antwerp Flag of Belgium 2–0 Flag of Kosovo Drita 0–0 2–0
Petrocub Hîncești Flag of Moldova 4–1 Flag of Albania Laçi 0–0 4–1
Racing Union Flag of Luxembourg 1–8 Flag of Serbia Čukarički 1–4 0–4
Levski Sofia Flag of Bulgaria 3–1 Flag of Greece PAOK 2–0 1–1
Vitória de Guimarães Flag of Portugal 3–0 Flag of Hungary Puskás Akadémia 3–0 0–0
Rijeka Flag of Croatia 1–4 Flag of Sweden Djurgårdens IF 1–2 0–2
Vorskla Poltava Flag of Ukraine 3–4 Flag of Sweden AIK 3–2 0–2 (a.e.t.)
Valmiera Flag of Latvia 2–5 Flag of North Macedonia Shkëndija 1–2 1–3
Raków Częstochowa Flag of Poland 6–0 Flag of Kazakhstan Astana 5–0 1–0
KuPS Flag of Finland 6–3 Flag of Moldova Milsami Orhei 2–2 4–1
Sparta Prague Flag of Czech Republic 1–2 Flag of Norway Viking 0–0 1–2

Third qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Spartak Trnava Flag of Slovakia Match 1 Flag of Poland Raków Częstochowa 4 Aug 11 Aug
AIK Flag of Sweden Match 2 Flag of North Macedonia Shkëndija 4 Aug 11 Aug
Viking Flag of Norway Match 3 Flag of Republic of Ireland Sligo Rovers 4 Aug 11 Aug
Breiðablik Flag of Iceland Match 4 Flag of Turkey İstanbul Başakşehir 4 Aug 11 Aug
KuPS Flag of Finland Match 5 Flag of Switzerland Young Boys 4 Aug 11 Aug
Paide Linnameeskond Flag of Estonia Match 6 Flag of Belgium Anderlecht 4 Aug 11 Aug
Viborg Flag of Denmark Match 7 Flag of Faroe Islands B36 Tórshavn 4 Aug 9 Aug
Hajduk Split Flag of Croatia Match 8 Flag of Portugal Vitória de Guimarães 4 Aug 10 Aug
Brøndby Flag of Denmark Match 9 Flag of Switzerland Basel 4 Aug 11 Aug
Lillestrøm Flag of Norway Match 10 Flag of Belgium Antwerp 4 Aug 11 Aug
CSKA Sofia Flag of Bulgaria Match 11 Flag of Republic of Ireland St Patrick's Athletic 4 Aug 11 Aug
Dundee United Flag of Scotland Match 12 Flag of Netherlands AZ 4 Aug 11 Aug
APOEL Flag of Cyprus Match 13 Flag of Kazakhstan Kyzylzhar 4 Aug 11 Aug
DAC Dunajská Streda Flag of Slovakia Match 14 Flag of Romania FCSB 3 Aug 11 Aug
Riga Flag of Latvia Match 15 Flag of Portugal Gil Vicente 3 Aug 11 Aug
Wolfsberger AC Flag of Austria Match 16 Flag of Malta Gżira United 3 Aug 11 Aug
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel Match 17 Flag of Greece Aris 4 Aug 11 Aug
Molde Flag of Norway Match 18 Flag of Hungary Kisvárda 4 Aug 11 Aug
Neftçi Baku Flag of Azerbaijan Match 19 Flag of Austria Rapid Wien 4 Aug 11 Aug
Lugano Flag of Switzerland Match 20 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 4 Aug 11 Aug
Ħamrun Spartans Flag of Malta Match 21 Flag of Bulgaria Levski Sofia 4 Aug 11 Aug
Čukarički Flag of Serbia Match 22 Flag of Netherlands Twente 4 Aug 11 Aug
Zorya Luhansk Flag of Ukraine Match 23 Flag of Romania Universitatea Craiova 4 Aug 11 Aug
Vaduz Flag of Liechtenstein Match 24 Flag of Turkey Konyaspor 4 Aug 11 Aug
Sepsi Sfântu Gheorghe Flag of Romania Match 25 Flag of Sweden Djurgården 4 Aug 11 Aug
Fehérvár Flag of Hungary Match 26 Flag of Moldova Petrocub Hîncești 4 Aug 11 Aug
Slavia Prague Flag of Czech Republic Match 27 Flag of Greece Panathinaikos 4 Aug 11 Aug

Play-off round

Main article: 2022–23 UEFA Europa Conference League qualifying phase and play-off round#Play-off round


Group stage

Main article: 2022–23 UEFA Europa Conference League group stage

The draw for the group stage will be held on 26 August 2022. The 32 teams will be drawn into eight groups of four. For the draw, the teams will be seeded into four pots, each of eight teams, based on their 2022 UEFA club coefficients. Teams from the same association could not be drawn into the same group.

  • 10 losers from Europa League play-off round
  • 17 winners from the play-off round (Main Path)
  • 5 winners from the play-off round (Champions Path)

See also

External links

UEFA Europa Conference League
Tournament
2021–22 · 2022–23
Finals
2022 · 2023
202223 in European football (UEFA)
Domestic leagues

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus '22 '23 · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia '22 '23 · Faroe Islands '22 '23 · Finland '22 '23 · France · Georgia '22 '23 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '22 '23 · Israel · Italy · Kazakhstan '22 '23 · Kosovo · Latvia '22 '23 · Lithuania '22 '23 · Luxembourg · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway '22 '23 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '22 '23 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden '22 '23 · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

Domestic cups

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia · Faroe Islands '22 '23 · Finland '22 '23 · France · Georgia '22 '23 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '22 '23 · Israel · Italy · Kazakhstan '22 '23 · Kosovo · Latvia '22 '23 · Liechtenstein · Lithuania '22 '23 · Luxembourg · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway · Poland · Portugal · Republic of Ireland '22 '23 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

League cups

England · Iceland · Israel · Northern Ireland · Portugal · Republic of Ireland '23 · Scotland · Wales

Supercups

Albania · Andorra · Armenia · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bulgaria · Croatia · Cyprus · England · Estonia · Faroe Islands · France · Georgia · Germany · Iceland · Israel · Italy · Kazakhstan · Kosovo · Lithuania · Malta · Netherlands · Northern Ireland · Poland · Portugal · Republic of Ireland '22 '23 · Romania · Russia · San Marino · Spain · Turkey · Ukraine

UEFA competitions
Champions League (qualifying phase and play-off round, group stage, knockout phase, Final) · Europa League (qualifying phase and play-off round, Champions Path, Main Path, group stage, knockout phase, Final) · Europa Conference League (qualifying phase and play-off round, Champions Path, Main Path, group stage, knockout phase, Final) · Super Cup
International competitions

2022 FIFA World Cup · UEFA Euro 2024 (qualification) · 2022–23 UEFA Nations League (League A · League B · League C · League D · Finals · Final)

Advertisement