Football Wiki
Advertisement
Football Wiki
2021–22 UEFA Europa Conference League

Thee Arena Kombëtare in Tirana will host the final.
Tournament details
DatesQualifying:
8 July – 26 August 2021
Competition proper:
16 September 2021 – 25 May 2022
TeamsCompetition proper: 32+8
Total: 136+45
Final positions
ChampionsItaly Roma (1st title)
Runner-upNetherlands Feyenoord
Tournament statistics
Matches played140
Goals scored401 (2.86 per match)
Attendance1,978,850 (14,135 per match)
Top scorer(s)Flag of Nigeria Cyriel Dessers (10 goals)

The 2021–22 UEFA Europa Conference League is the inaugural season of the UEFA Europa Conference League, Europe's tertiary club football tournament organised by UEFA.

The final will be played at the Arena Kombëtare in Tirana, Albania. The winners of the 2021–22 UEFA Europa Conference League will automatically qualify for the 2022–23 UEFA Europa League group stage, unless they manage to qualify for the 2022–23 UEFA Champions League group stage.

This season is the first since 1998–99 (the last season that the UEFA Cup Winners' Cup was played) where three major European club competitions (UEFA Champions League, UEFA Europa League and UEFA Europa Conference League) organised by UEFA take place.

On 24 June 2021, UEFA approved the proposal to abolish the away goals rule in all UEFA club competitions, which had been used since 1965. Therefore, if in a two-legged tie, two teams score the same amount of aggregate goals, the winner of tie will not be decided by the number of away goals scored by each team, but always by 30 minutes of extra time, and if the two teams score the same amount of goals in extra time, the winner will be decided by a penalty shootout.

Association team allocation

A total of 181 teams from at least 54 of the 55 UEFA member associations participate in the 2021–22 UEFA Europa Conference League (the possible exception being Spain, although one of their teams may still participate after finishing third in the Europa League group stage). The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–5 each have one team qualify.
  • Associations 6–15 and 51–55 each have two teams qualify.
  • Associations 16–50 (except Liechtenstein) each have three teams qualify.
    • As the UEFA Europa Conference League title holders' berth in the UEFA Europa League is vacant this season, association 16 (Cyprus) have their domestic cup winner promoted from the Europa Conference League to the Europa League, so they only have two teams qualify.
  • Liechtenstein have one team qualify (Liechtenstein organises only a domestic cup and no domestic league).
  • Moreover, 20 teams eliminated from the 2021–22 UEFA Champions League and 26 teams eliminated from the 2021–22 UEFA Europa League are transferred to the Europa Conference League.
    • For this season, only 19 teams eliminated from the 2021–22 UEFA Champions League are transferred, as there is one fewer team competing in the Champions Path qualifying of 2021–22 UEFA Champions League.

Association ranking

For the 2021–22 UEFA Europa Conference League, the associations are allocated places according to their 2020 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2015–16 to 2019–20.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Europa Conference League, as noted below:

  • (UCL) – Additional teams transferred to/from the UEFA Champions League
  • (UEL) – Additional teams transferred from the UEFA Europa League
Association ranking for 2021–22 UEFA Europa Conference League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1  Spain 102.283 1 –1 (UCL)
2  England 90.462
3  Germany 74.784
4  Italy 70.653
5  France 59.248
6  Portugal 49.449 2
7  Russia 45.549
8  Belgium 37.900
9  Ukraine 36.100
10  Netherlands 35.750
11  Turkey 33.600
12  Austria 32.925
13  Denmark 29.250
14  Scotland 27.875
15  Czech Republic 27.300
16  Cyprus 26.750
17  Switzerland 26.400 3
18  Greece 26.300
19  Serbia 25.500
Rank Association Coeff. Teams Notes
20  Croatia 24.875 3
21  Sweden 22.750
22  Norway 21.750 +1 (UCL)
23  Israel 19.625 +1 (UCL)
24  Kazakhstan 19.250
25  Belarus 18.875 +1 (UCL)
26  Azerbaijan 18.750
27  Bulgaria 17.375
28  Romania 16.700
29  Poland 16.625
30  Slovakia 15.875
31  Liechtenstein 13.500 1 Note LIE[›]
32  Slovenia 13.000 3
33  Hungary 12.875
34  Luxembourg 8.000 +1 (UCL)
35  Lithuania 7.875
36  Armenia 7.625
37  Latvia 7.625 +1 (UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
38  Albania 7.375 3 +1 (UCL)
39  North Macedonia 7.375 +1 (UCL)
40  Bosnia and Herzegovina 6.875 +1 (UCL)
41  Moldova 6.750
42  Republic of Ireland 6.700 +1 (UCL)
43  Finland 6.500
44  Georgia 5.750 +1 (UCL)
45  Malta 5.750 +1 (UCL)
46  Iceland 5.375 +1 (UCL)
47  Wales 5.000 +1 (UCL)
48  Northern Ireland 4.875 +1 (UCL)
49  Gibraltar 4.750
50  Montenegro 4.375 +1 (UCL)
51  Estonia 4.375 2
52  Kosovo 4.000 +1 (UCL)
53  Faroe Islands 3.750 +1 (UCL)
54  Andorra 2.831 +1 (UCL)
55  San Marino 0.666 +1 (UCL)

Distribution

The following is the access list for this season. In the default access list, the title holders of the Europa Conference League qualify for the Europa League group stage. However, since this berth is vacant this season, the following changes to the access list were made:

  • The cup winners of association 16 (Cyprus) enter the Europa League instead of the second qualifying round of the Europa Conference League.
  • The cup winners of associations 30 (Slovakia) and 31 (Liechtenstein) enter the second qualifying round instead of the first qualifying round.

As Villarreal, which otherwise would have qualified for the Europa Conference League play-off round via their domestic league, won the 2020–21 UEFA Europa League, thereby earning an automatic spot in the Champions League group stage as the Europa League title holders, thus vacating a berth in the play-off round. The following changes have been confirmed by UEFA:

  • The domestic cup winners of associations 17 (Switzerland) and 18 (Greece) enter the third qualifying round instead of the second qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 32 (Slovenia), 33 (Hungary), 34 (Luxembourg) and 35 (Lithuania) enter the second qualifying round instead of the first qualifying round.

Moreover, in the default access list, originally 17 losers from the Champions League first qualifying round are transferred to the Europa Conference League second qualifying round (Champions Path). However, since the Champions League title holders, Chelsea, which were guaranteed a berth in the Champions League group stage, already qualified via their domestic league, only 16 losers from the Champions League first qualifying round are transferred to the Europa Conference League second qualifying round (Champions Path) after the Champions League access list was rebalanced. As a result, only 19 teams enter the Champions Path second qualifying round (one of the losers from the Champions League first qualifying round is drawn to receive a bye to the third qualifying round).

Access list for 2021–22 UEFA Europa Conference League
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League or Europa League
First qualifying round
(66 teams)
  • 20 domestic cup winners from associations 36–55
  • 25 domestic league runners-up from associations 30–55 (except Liechtenstein)
  • 21 domestic league third-placed teams from associations 29–50 (except Liechtenstein)
Second qualifying round
(108 teams)
Champions Path
(18 teams)
  • 3 teams eliminated from Champions League preliminary round
  • 15 teams eliminated from Champions League first qualifying round
Main Path
(90 teams)
  • 17 domestic cup winners from associations 19–35
  • 14 domestic league runners-up from associations 16–29
  • 16 domestic league third-placed teams from associations 13–28
  • 9 domestic league fourth-placed teams from associations 7–15
  • 1 domestic league fifth-placed team from association 6
  • 33 winners from the first qualifying round
Third qualifying round
(64 teams)
Champions Path
(10 teams)
  • 9 winners from the second qualifying round (Champions Path)
  • 1 team eliminated from Champions League first qualifying round
Main Path
(54 teams)
  • 2 domestic cup winners from associations 17–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 7–12
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 6
  • 45 winners from the second qualifying round (Main Path)
Play-off round
(44 teams)
Champions Path
(10 teams)
  • 5 winners from the third qualifying round (Champions Path)
  • 5 teams eliminated from Europa League third qualifying round (Champions Path)
Main Path
(34 teams)
  • 1 domestic league fifth-placed team from association 5
  • 4 domestic league sixth-placed teams from associations 1–4 (EFL Cup winners for England)
  • −1 Europa League title holder from association 1
  • 27 winners from the third qualifying round (Main Path)
  • 3 teams eliminated from Europa League third qualifying round (Main Path)
Group stage
(32 teams)
  • 5 winners from the play-off round (Champions Path)
  • 17 winners from the play-off round (Main Path)
  • 10 teams eliminated from Europa League play-off round
Preliminary knockout round
(16 teams)
  • 8 group runners-up from the group stage
  • 8 group third-placed teams from Europa League group stage
Knockout phase
(16 teams)
  • 8 group winners from the group stage
  • 8 winners from the preliminary knockout round

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Domestic cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position of the previous season
  • LC: League cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season Europa Conference League play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • Q1: Losers from the first qualifying round
    • PR: Losers from the preliminary round (F: final; SF: semi-finals)
  • UEL: Transferred from the Europa League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • CH/MP Q3: Losers from the third qualifying round (Champions/Main Path)
  • Abd-: League positions of abandoned season due to the COVID-19 pandemic in Europe as determined by the national association; all teams are subject to approval by UEFA as per the guidelines for entry to European competitions in response to the COVID-19 pandemic.

The second qualifying round, third qualifying round and play-off round are divided into Champions Path (CH) and Main Path (MP).

CC: 2021 UEFA club coefficients.

Qualified teams for 2021–22 UEFA Europa Conference League
Entry round Teams
Knockout round play-offs ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS)
? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS) ? (UEL GS)
Group stage ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO)
? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO) ? (UEL PO)
? (UEL PO) ? (UEL PO)
Play-off round CH ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3) ? (UEL CH Q3)
? (UEL CH Q3)
MP England Tottenham Hotspur (7th) Germany Union Berlin (7th) Italy Roma (7th) France Rennes (6th)
? (UEL MP Q3) ? (UEL MP Q3) ? (UEL MP Q3)
Third qualifying round CH Republic of Ireland Shamrock Rovers (UCL Q1)[Note UCL Q1]
MP Portugal Paços de Ferreira (5th) Russia Rubin Kazan (4th) Belgium Anderlecht (4th) Ukraine Kolos Kovalivka (4th)
Netherlands Vitesse (4th) Turkey Trabzonspor (4th) Austria LASK (4th) Switzerland Luzern (CW)
Greece PAOK (CW)
Second qualifying round CH Norway Bodø/Glimt (UCL Q1) Israel Maccabi Haifa (UCL Q1) Belarus Shakhtyor Soligorsk (UCL Q1) Luxembourg Fola Esch (UCL Q1)
Latvia Riga (UCL Q1) Albania Teuta (UCL Q1) North Macedonia Shkëndija (UCL Q1) Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka (UCL Q1)
Georgia Dinamo Tbilisi (UCL Q1) Malta Hibernians (UCL Q1) Iceland Valur (UCL Q1) Wales Connah's Quay Nomads (UCL Q1)
Northern Ireland Linfield (UCL Q1) Montenegro Budućnost Podgorica (UCL Q1) Kosovo Prishtina (UCL Q1) Andorra Inter Club d'Escaldes (UCL PR F)
Faroe Islands HB Tórshavn (UCL PR SF) San Marino Folgore (UCL PR SF)
MP Portugal Santa Clara (6th) Russia Sochi (5th) Belgium Gent (PW) Ukraine Vorskla Poltava (5th)
Netherlands Feyenoord (PW) Turkey Sivasspor (5th) Austria Austria Wien (PW) Denmark Copenhagen (3rd)
Denmark AGF (PW) Scotland Hibernian (3rd) Scotland Aberdeen (4th) Czech Republic Slovácko (4th)
Czech Republic Viktoria Plzeň (5th) Cyprus Apollon Limassol (2nd) Cyprus AEL Limassol (3rd) Switzerland Basel (2nd)
Switzerland Servette (3rd) Greece Aris Thessaloniki (3rd) Greece AEK Athens (4th) Serbia Partizan (2nd)
Serbia Čukarički (3rd) Serbia Vojvodina (4th) Croatia Osijek (2nd) Croatia Rijeka (3rd)
Croatia Hajduk Split (4th) Sweden Hammarby IF (CW) Sweden IF Elfsborg (2nd) Sweden BK Häcken (3rd)
Norway Molde (2nd) Norway Vålerenga (3rd) Norway Rosenborg (4th)[Note NOR] Israel Maccabi Tel Aviv (CW)
Israel Ashdod (3rd) Israel Hapoel Be'er Sheva (4th) Kazakhstan Tobol (2nd) Kazakhstan Astana (3rd)
Kazakhstan Shakhter Karagandy (4th)[Note KAZ] Belarus BATE Borisov (CW) Belarus Torpedo Zhodino (3rd) Belarus Dynamo Brest (4th)
Azerbaijan Keşla (CW) Azerbaijan Qarabağ (2nd) Azerbaijan Sumgayit (3rd) Bulgaria CSKA Sofia (CW)
Bulgaria Lokomotiv Plovdiv (2nd) Bulgaria Arda (PW) Romania Universitatea Craiova (CW) Romania FCSB (2nd)
Romania Sepsi OSK (PW) Poland Raków Częstochowa (CW) Poland Pogoń Szczecin (3rd) Slovakia DAC Dunajská Streda (2nd)
Liechtenstein Vaduz (Abd-Cup)[Note LIE] Slovenia Olimpija Ljubljana (CW) Hungary Újpest (CW) Luxembourg F91 Dudelange (2nd)
Lithuania Panevėžys (CW)
First qualifying round Poland Śląsk Wrocław (4th) Slovakia Spartak Trnava (3rd) Slovakia Žilina (PW) Slovenia Maribor (2nd)
Slovenia Domžale (4th) Hungary Puskás Akadémia (2nd) Hungary Fehérvár (3rd) Luxembourg Swift Hesperange (3rd)
Luxembourg Racing Luxembourg (4th)[Note LUX] Lithuania Sūduva (2nd) Lithuania Kauno Žalgiris (3rd) Armenia Ararat Yerevan (CW)
Armenia Noah (2nd) Armenia Urartu (3rd) Latvia Liepāja (CW) Latvia RFS (2nd)
Latvia Valmiera (3rd) Albania Vllaznia (CW) Albania Partizani (3rd) Albania Laçi (4th)
North Macedonia Sileks (CW) North Macedonia Shkupi (2nd) North Macedonia Struga (3rd) Bosnia and Herzegovina Sarajevo (CW)
Bosnia and Herzegovina Velež Mostar (3rd) Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (4th) Moldova Sfântul Gheorghe (CW) Moldova Petrocub Hîncești (2nd)
Moldova Milsami Orhei (3rd) Republic of Ireland Dundalk (CW) Republic of Ireland Bohemians (2nd) Republic of Ireland Sligo Rovers (4th)
Finland Inter Turku (2nd) Finland KuPS (3rd) Finland Honka (4th) Georgia Gagra (CW)
Georgia Dinamo Batumi (2nd) Georgia Dila Gori (3rd) Malta Gżira United (Abd-3rd)[Note MLT] Malta Birkirkara (Abd-4th)[Note MLT]
Malta Mosta (Abd-6th)[Note MLT] Iceland FH (Abd-2nd)[Note ISL] Iceland Stjarnan (Abd-3rd)[Note ISL] Iceland Breiðablik (Abd-4th)[Note ISL]
Wales The New Saints (2nd) Wales Bala Town (3rd)[Note WAL] Wales Newtown (PW) Northern Ireland Coleraine (2nd)
Northern Ireland Glentoran (3rd) Northern Ireland Larne (PW) Gibraltar Europa (2nd) Gibraltar St Joseph's (3rd)
Gibraltar Mons Calpe (4th) Montenegro Sutjeska (2nd) Montenegro Dečić (3rd) Montenegro Podgorica (4th)
Estonia FCI Levadia (CW) Estonia Paide Linnameeskond (2nd) Kosovo Llapi (CW) Kosovo Drita (2nd)
Faroe Islands NSÍ (2nd) Faroe Islands (3rd) Andorra Sant Julià (CW) Andorra FC Santa Coloma (3rd)
San Marino La Fiorita (CW) San Marino Tre Penne (3rd)

Three teams not playing a national top division take part in the competition: Gagra (2nd tier), Sileks (2nd tier) and Vaduz (2nd tier).

Schedule

The schedule of the competition is as follows. Matches are scheduled for Thursdays apart from the final, which takes place on a Wednesday, though exceptionally can take place on Tuesdays or Wednesdays due to scheduling conflicts (especially featuring teams from countries where there are very few sufficient stadiums, such as Gibraltar and Wales). Scheduled kick-off times starting from the group stage are 18:45 (instead of 18:55 previously) and 21:00 CEST/CET, though exceptionally can take place at 16:30 due to geographical reasons.

All draws start at 13:00 or 14:00 CEST/CET and are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland. On 16 July 2021, UEFA announced that the group stage draw will be held in Istanbul, Turkey.

Schedule for 2021–22 UEFA Europa Conference League
Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 15 June 2021 8 July 2021 15 July 2021
Second qualifying round 16 June 2021 22 July 2021 29 July 2021
Third qualifying round 19 July 2021 5 August 2021 12 August 2021
Play-offs 2 August 2021 19 August 2021 26 August 2021
Group stage Matchday 1 27 August 2021 16 September 2021
Matchday 2 30 September 2021
Matchday 3 21 October 2021
Matchday 4 4 November 2021
Matchday 5 25 November 2021
Matchday 6 9 December 2021
Knockout phase Knockout round play-offs 13 December 2021 17 February 2022 24 February 2022
Round of 16 25 February 2022 10 March 2022 17 March 2022
Quarter-finals 18 March 2022 7 April 2022 14 April 2022
Semi-finals 28 April 2022 5 May 2022
Final 25 May 2022 at Arena Kombëtare, Tirana

Qualifying rounds

Main article: 2021–22 UEFA Europa Conference League qualifying phase and play-off round

First qualifying round

The draw for the first qualifying round was held on 15 June 2021, 13:30 CEST. The first legs were played on 6 and 8 July, and the second legs were played on 13 and 15 July.

The winners of the ties advanced to the Main Path second qualifying round. The losers were eliminated and will not compete in another European tie for the rest of the season.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
FCI Levadia Flag of Estonia 4–2 Flag of Gibraltar St Joseph's 3–1 1–1
Inter Turku Flag of Finland 1–3 Flag of Hungary Puskás Akadémia 1–1 0–2
Drita Flag of Kosovo 3–1 Flag of Montenegro Dečić 2–1 1–0
Sūduva Flag of Lithuania 2–1 Flag of Latvia Valmiera 2–1 0–0
Birkirkara Flag of Malta 2–1 Flag of San Marino La Fiorita 1–0 1–1
Mons Calpe Flag of Gibraltar 1–5 Flag of Andorra FC Santa Coloma 1–1 0–4
Velež Mostar Flag of Bosnia and Herzegovina 4–2 Flag of Northern Ireland Coleraine 2–1 2–1
Domžale Flag of Slovenia 2–1 Flag of Luxembourg Swift Hesperange 1–0 1–1
Shkupi Flag of North Macedonia 3–1 Flag of Kosovo Llapi 2–0 1–1
Tre Penne Flag of San Marino 0–7 Flag of Georgia Dinamo Batumi 0–4 0–3
Partizani Flag of Albania 8–4 Flag of Moldova Sfîntul Gheorghe 5–2 3–2
Maribor Flag of Slovenia 2–0 Flag of Armenia Urartu 1–0 1–0
Podgorica Flag of Montenegro 1–3 Flag of Albania Laçi 1–0 0–3 (a.e.t.)
Milsami Orhei Flag of Moldova 1–0 Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo 0–0 1–0
Noah Flag of Armenia 1–5 Flag of Finland KuPS 1–0 0–5
Žilina Flag of Slovakia 6–3 Flag of Georgia Dila Gori 5–1 1–2
FH Flag of Iceland 3–1 Flag of Republic of Ireland Sligo Rovers 1–0 2–1
Paide Linnameeskond Flag of Estonia 1–4 Flag of Poland Śląsk Wrocław 1–2 0–2
Rīgas Flag of Latvia 6–5 Flag of Faroe Islands 2–3 4–2 (a.e.t.)
Bala Town Flag of Wales 0–2 Flag of Northern Ireland Larne 0–1 0–1
Fehérvár Flag of Hungary 1–3 Flag of Armenia Ararat Yerevan 1–1 0–2
Sutjeska Flag of Montenegro 2–1 Flag of Georgia Gagra 1–0 1–1
Sileks Flag of North Macedonia 1–2 Flag of Moldova Petrocub Hîncești 1–1 0–1
Široki Brijeg Flag of Bosnia and Herzegovina 3–4 Flag of Albania Vllaznia 3–1 0–3
Stjarnan Flag of Iceland 1–4 Flag of Republic of Ireland Bohemians 1–1 0–3
Glentoran Flag of Northern Ireland 1–3 Flag of Wales The New Saints 1–1 0–2
Sant Julià Flag of Andorra 1–1 (3–5 p) Flag of Malta Gżira United 0–0 1–1 (a.e.t.)
Europa Flag of Gibraltar 0–2 Flag of Lithuania Kauno Žalgiris 0–0 0–2
Dundalk Flag of Republic of Ireland 5–0 Flag of Wales Newtown 4–0 1–0
Mosta Flag of Malta 3–4 Flag of Slovakia Spartak Trnava 3–2 0–2
Liepāja Flag of Latvia 5–2 Flag of North Macedonia Struga 1–1 4–1
Racing Luxembourg Flag of Luxembourg 2–5 Flag of Iceland Breiðablik 2–3 0–2
Honka Flag of Finland 3–1 Flag of Faroe Islands NSÍ Runavík 0–0 3–1

Second qualifying round

The draw for the second qualifying round was held on 16 June 2021, 13:30 CEST. The first legs were played on 20, 21 and 22 July, and the second legs on 27 and 29 July.

The winners of the ties will advance to the third qualifying round. The losers will be eliminated.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Shamrock Rovers Flag of Republic of Ireland Bye N/A
Teuta Flag of Albania 3–2 Flag of Andorra Inter Club d'Escaldes 0–2 3–0 (a.e.t.)
Riga Flag of Latvia 3–0 Flag of North Macedonia Shkëndija 2–0 1–0
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 2–7 Flag of Israel Maccabi Haifa 1–2 1–5
HB Tórshavn Flag of Faroe Islands 6–0 Flag of Montenegro Budućnost Podgorica 4–0 2–0
Linfield Flag of Northern Ireland 4–0 Flag of Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka 4–0 0–0
Shakhtyor Soligorsk Flag of Belarus 1–3 Flag of Luxembourg Fola Esch 1–2 0–1
Folgore Flag of San Marino 3–7 Flag of Malta Hibernians 1–3 2–4
Prishtina Flag of Kosovo 6–5 Flag of Wales Connah's Quay Nomads 4–1 2–4
Valur Flag of Iceland 0–6 Flag of Norway Bodø/Glimt 0–3 0–3
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
KuPS Flag of Finland 5–4 Flag of Ukraine Vorskla Poltava 2–2 3–2 (a.e.t.)
FCSB Flag of Romania 2–2 (3–5 p) Flag of Kazakhstan Shakhter Karagandy 1–0 1–2 (a.e.t.)
Arda Flag of Bulgaria 0–6 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 0–2 0–4
Apollon Limassol Flag of Cyprus 3–5 Flag of Slovakia Žilina 1–3 2–2
Čukarički Flag of Serbia 2–0 Flag of Azerbaijan Sumgayit 0–0 2–0
Sutjeska Flag of Montenegro 1–3 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 0–0 1–3
Astana Flag of Kazakhstan 3–2 Flag of Greece Aris Thessaloniki 2–0 1–2 (a.e.t.)
Petrocub Hîncești Flag of Moldova 0–2 Flag of Turkey Sivasspor 0–1 0–1
AEL Limassol Flag of Cyprus 2–0 Flag of Albania Vllaznia 1–0 1–0
Sochi Flag of Russia 7–2 Flag of Azerbaijan Keşla 3–0 4–2
IF Elfsborg Flag of Sweden 9–0 Flag of Moldova Milsami Orhei 4–0 5–0
Rīgas Flag of Latvia 5–0 Flag of Hungary Puskás Akadémia 3–0 2–0
Dinamo Batumi Flag of Georgia 4–2 Flag of Belarus BATE Borisov 0–1 4–1
Partizan Flag of Serbia 3–0 Flag of Slovakia DAC Dunajská Streda 1–0 2–0
Dundalk Flag of Republic of Ireland 4–3 Flag of Estonia FCI Levadia 2–2 2–1
Gżira United Flag of Malta 0–3 Flag of Croatia Rijeka 0–2 0–1
Viktoria Plzeň Flag of Czech Republic 4–2 Flag of Belarus Dynamo Brest 2–1 2–1
Kauno Žalgiris Flag of Lithuania 1–10 Flag of Wales The New Saints 0–5 1–5
Domžale Flag of Slovenia 2–1 Flag of Finland Honka 1–1 1–0
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 0–0 (3–1 p) Flag of Latvia Liepāja 0–0 0–0 (a.e.t.)
Shkupi Flag of North Macedonia 0–5 Flag of Portugal Santa Clara 0–3 0–2
Hibernian Flag of Scotland 5–1 Flag of Andorra FC Santa Coloma 3–0 2–1
Larne Flag of Northern Ireland 3–2 Flag of Denmark AGF 2–1 1–1
Gent Flag of Belgium 4–2 Flag of Norway Vålerenga 4–0 0–2
F91 Dudelange Flag of Luxembourg 0–4 Flag of Republic of Ireland Bohemians 0–1 0–3
Velež Mostar Flag of Bosnia and Herzegovina 2–2 (3–2 p) Flag of Greece AEK Athens 2–1 0–1 (a.e.t.)
Qarabağ Flag of Azerbaijan 1–0 Flag of Israel Ashdod 0–0 1–0
Lokomotiv Plovdiv Flag of Bulgaria 1–1 (3–2 p) Flag of Czech Republic Slovácko 1–0 0–1 (a.e.t.)
Ararat Yerevan Flag of Armenia 5–7 Flag of Poland Śląsk Wrocław 2–4 3–3
Laçi Flag of Albania 1–0 Flag of Romania Universitatea Craiova 1–0 0–0
Drita Flag of Kosovo 2–3 Flag of Netherlands Feyenoord 0–0 2–3
Basel Flag of Switzerland 5–0 Flag of Albania Partizani 3–0 2–0
Pogoń Szczecin Flag of Poland 0–1 Flag of Croatia Osijek 0–0 0–1
Austria Wien Flag of Austria 2–3 Flag of Iceland Breiðablik 1–1 1–2
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 1–1 (5–4 p) Flag of Malta Birkirkara 1–0 0–1 (a.e.t.)
Hammarby IF Flag of Sweden 4–1 Flag of Slovenia Maribor 3–1 1–0
Molde Flag of Norway 3–2 Flag of Switzerland Servette 3–0 0–2
Újpest Flag of Hungary 5–2 Flag of Liechtenstein Vaduz 2–1 3–1
Sūduva Flag of Lithuania 0–0 (3–4 p) Flag of Poland Raków Częstochowa 0–0 0–0 (a.e.t.)
Spartak Trnava Flag of Slovakia 1–1 (4–3 p) Flag of Romania Sepsi OSK 0–0 1–1 (a.e.t.)
FH Flag of Iceland 1–6 Flag of Norway Rosenborg 0–2 1–4
Copenhagen Flag of Denmark 9–1 Flag of Belarus Torpedo-BelAZ Zhodino 4–1 5–0
Panevėžys Flag of Lithuania 0–2 Flag of Serbia Vojvodina 0–1 0–1
Hajduk Split Flag of Croatia 3–4 Flag of Kazakhstan Tobol 2–0 1–4 (a.e.t.)
Aberdeen Flag of Scotland 5–3 Flag of Sweden BK Häcken 5–1 0–2

Third qualifying round

The first legs were played on 3 and 5 August, and the second legs were played on 10 and 12 August.

The winners of the ties will advance to the play-off round of their respective path. The losers will be eliminated from European competitions for the season.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Maccabi Haifa Flag of Israel 7–3 Flag of Faroe Islands HB Tórshavn 7–2 0–1
Linfield Flag of Northern Ireland 2–4 Flag of Luxembourg Fola Esch 1–2 1–2
Shamrock Rovers Flag of Republic of Ireland 3–0 Flag of Albania Teuta 1–0 2–0
Riga Flag of Latvia 4–2 Flag of Malta Hibernians 0–1 4–1 (a.e.t.)
Prishtina Flag of Kosovo 2–3 Flag of Norway Bodø/Glimt 2–1 0–2
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Dinamo Batumi Flag of Georgia 2–3 Flag of Turkey Sivasspor 1–2 1–1 (a.e.t.)
KuPS Flag of Finland 5–4 Flag of Kazakhstan Astana 1–1 4–3
Sochi Flag of Russia 3–3 (2–4 p) Flag of Serbia Partizan 1–1 2–2 (a.e.t.)
Śląsk Wrocław Flag of Poland 2–5 Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 2–1 0–4
Santa Clara Flag of Portugal 3–0 Flag of Slovenia Olimpija Ljubljana 2–0 1–0
Újpest Flag of Hungary 1–6 Flag of Switzerland Basel 1–2 0–4
IF Elfsborg Flag of Sweden 5–2 Flag of Bosnia and Herzegovina Velež Mostar 1–1 4–1
Kolos Kovalivka Flag of Ukraine 0–0 (1–3 p) Flag of Kazakhstan Shakhter Karagandy 0–0 0–0 (a.e.t.)
Paços de Ferreira Flag of Portugal 4–1 Flag of Northern Ireland Larne 4–0 0–1
Luzern Flag of Switzerland 0–6 Flag of Netherlands Feyenoord 0–3 0–3
Gent Flag of Belgium 3–2 Flag of Latvia RFS 2–2 1–0
Hibernian Flag of Scotland 2–5 Flag of Croatia Rijeka 1–1 1–4
Breiðablik Flag of Iceland 3–5 Flag of Scotland Aberdeen 2–3 1–2
Trabzonspor Flag of Turkey 4–4 (4–3 p) Flag of Norway Molde 3–3 1–1 (a.e.t.)
Bohemians Flag of Republic of Ireland 2–3 Flag of Greece PAOK 2–1 0–2
The New Saints Flag of Wales 5–5 (1–4 p) Flag of Czech Republic Viktoria Plzeň 4–2 1–3 (a.e.t.)
Raków Częstochowa Flag of Poland 1–0 Flag of Russia Rubin Kazan 0–0 1–0 (a.e.t.)
Lokomotiv Plovdiv Flag of Bulgaria 3–5 Flag of Denmark Copenhagen 1–1 2–4
Čukarički Flag of Serbia 4–6 Flag of Sweden Hammarby IF 3–1 1–5
Tobol Flag of Kazakhstan 0–6 Flag of Slovakia Žilina 0–1 0–5
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 5–3 Flag of Croatia Osijek 4–2 1–1
Vojvodina Flag of Serbia 1–7 Flag of Austria LASK 0–1 1–6
AEL Limassol Flag of Cyprus 1–2 Flag of Azerbaijan Qarabağ 1–1 0–1
Spartak Trnava Flag of Slovakia 0–1 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 0–0 0–1
Rosenborg Flag of Norway 8–2 Flag of Slovenia Domžale 6–1 2–1
Laçi Flag of Albania 1–5 Flag of Belgium Anderlecht 0–3 1–2
Vitesse Flag of Netherlands 4–3 Flag of Republic of Ireland Dundalk 2–2 2–1

Play-off round

The draw for the play-off round will be held on 2 August 2021, 14:00 CEST. The first legs will be played on 19 August, and the second legs on 26 August.

The winners of the ties will advance to the group stage. The losers will be eliminated from European competitions for the season.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Žalgiris Flag of Lithuania 2–3 Flag of Norway Bodø/Glimt 2–2 0–1
Neftçi Baku Flag of Azerbaijan 3–7 Flag of Israel Maccabi Haifa 3–3 0–4
Flora Flag of Estonia 5–2 Flag of Republic of Ireland Shamrock Rovers 4–2 1–0
Riga Flag of Latvia 2–4 Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps 1–1 1–3 (a.e.t.)
Fola Esch Flag of Luxembourg 2–7 Flag of Kazakhstan Kairat 1–4 1–3
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Main Path
Qarabağ Flag of Azerbaijan 4–1 Flag of Scotland Aberdeen 1–0 3–1
Basel Flag of Switzerland 4–4 (4–3 p) Flag of Sweden Hammarby IF 3–1 1–3 (a.e.t.)
Viktoria Plzeň Flag of Czech Republic 2–3 Flag of Bulgaria CSKA Sofia 2–0 0–3 (a.e.t.)
Paços de Ferreira Flag of Portugal 1–3 Flag of England Tottenham Hotspur 1–0 0–3
Rennes Flag of France 5–1 Flag of Norway Rosenborg 2–0 3–1
Anderlecht Flag of Belgium 4–5 Flag of Netherlands Vitesse 3–3 1–2
LASK Flag of Austria 3–1 Flag of Scotland St Johnstone 1–1 2–0
Shakhter Karagandy Flag of Kazakhstan 1–4 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–2 0–2
PAOK Flag of Greece 3–1 Flag of Croatia Rijeka 1–1 2–0
KuPS Flag of Finland 0–4 Flag of Germany Union Berlin 0–4 0–0
Feyenoord Flag of Netherlands 6–3 Flag of Sweden IF Elfsborg 5–0 1–3
Raków Częstochowa Flag of Poland 1–3 Flag of Belgium Gent 1–0 0–3
Sivasspor Flag of Turkey 1–7 Flag of Denmark Copenhagen 1–2 0–5
Santa Clara Flag of Portugal 2–3 Flag of Serbia Partizan 2–1 0–2
Trabzonspor Flag of Turkey 1–5 Flag of Italy Roma 1–2 0–3
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 1–3 Flag of Cyprus Anorthosis Famagusta 0–0 1–3
Jablonec Flag of Czech Republic 8–1 Flag of Slovakia Žilina 5–1 3–0

Group stage

Main article: 2021–22 UEFA Europa Conference League group stage

The draw for the group stage was held on 27 August 2021, 13:30 CEST (14:30 TRT), in Istanbul, Turkey. The 32 teams were drawn into eight groups of four. For the draw, the teams were seeded into four pots, each of eight teams, based on their 2021 UEFA club coefficients. Teams from the same association, and due to political reasons, teams from Azerbaijan and Armenia, could not be drawn into the same group. Prior to the draw, UEFA formed pairings of teams from the same association, including those playing in the Europa League group stage (one pairing for associations with two or three teams, two pairings for associations with four or five teams), based on television audiences, where one team was drawn into Groups A–D and another team was drawn into Groups E–H, so that the two teams would have different kick-off times.

The matches will be played on 14 and 16 September, 30 September, 21 October, 4 November, 25 November, and 9 December 2021. The winners of each group will advance to the round of 16, while the runners-up will advance to the knockout round play-offs. The third-placed and fourth-placed teams will be eliminated from European competitions for the season.

Alashkert, Bodø/Glimt, Flora, Kairat, Lincoln Red Imps, Mura, Randers and Union Berlin made their debut appearances in a UEFA competition group stage. Alashkert, Flora and Lincoln Red Imps are the first teams from Armenia, Estonia and Gibraltar, respectively, to play in a UEFA competition group stage.

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Austria LASK 6 5 1 0 12 1 +11 16 Advance to round of 16
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 14 4 +10 11 Advance to preliminary knockout round
Flag of Finland HJK 6 2 0 4 5 15 −10 6
Flag of Armenia Alashkert 6 0 1 5 4 15 −11 1

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Belgium Gent 6 4 1 1 6 2 +4 13 Advance to round of 16
Flag of Serbia Partizan 6 2 2 2 6 4 +2 8 Advance to preliminary knockout round
Flag of Cyprus Anorthosis Famagusta 6 1 3 2 6 9 −3 6
Flag of Estonia Flora 6 1 2 3 5 8 −3 5

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Roma 6 4 1 1 18 11 +7 13 Advance to round of 16
Flag of Norway Bodø/Glimt 6 3 3 0 14 5 +9 12 Advance to preliminary knockout round
Flag of Ukraine Zorya Luhansk 6 2 1 3 5 11 −6 7
Flag of Bulgaria CSKA Sofia 6 0 1 5 3 13 −10 1

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Netherlands AZ 6 4 2 0 8 3 +5 14 Advance to round of 16
Flag of Denmark Randers 6 1 4 1 9 9 0 7 Advance to preliminary knockout round
Flag of Czech Republic Jablonec 6 1 3 2 6 8 −2 6
Flag of Romania CFR Cluj 6 1 1 4 4 7 −3 4

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Netherlands Feyenoord 6 4 2 0 11 6 +5 14 Advance to round of 16
Flag of Czech Republic Slavia Prague 6 2 2 2 8 7 +1 8 Advance to preliminary knockout round
Flag of Germany Union Berlin 6 2 1 3 8 9 −1 7
Flag of Israel Maccabi Haifa 6 1 1 4 2 7 −5 4

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Denmark Copenhagen 6 5 0 1 15 5 +10 15 Advance to round of 16
Flag of Greece PAOK 6 3 2 1 8 4 +4 11 Advance to preliminary knockout round
Flag of Slovakia Slovan Bratislava 6 2 2 2 8 7 +1 8
Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps 6 0 0 6 2 17 −15 0

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of France Rennes 6 4 2 0 13 7 +6 14 Advance to round of 16
Flag of Netherlands Vitesse 6 3 1 2 12 9 +3 10 Advance to preliminary knockout round
Flag of England Tottenham Hotspur 6 2 1 3 11 11 0 7
Flag of Slovenia Mura 6 1 0 5 5 14 −9 3

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Switzerland Basel 6 4 2 0 14 6 +8 14 Advance to round of 16
Flag of Azerbaijan Qarabağ 6 3 2 1 10 8 +2 11 Advance to preliminary knockout round
Flag of Cyprus Omonia 6 0 4 2 5 10 −5 4
Flag of Kazakhstan Kairat 6 0 2 4 6 11 −5 2

Knockout phase

Main article: 2021–22 UEFA Europa Conference League knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.The mechanism of the draws for each round is as follows:

  • In the draw for the knockout round play-offs, the eight group runners-up were seeded, and the eight Europa League group third-placed teams were unseeded. The seeded teams were drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same association could not be drawn against each other. Since the identity of the Group G runners-up was not known at the time of the draw (due to the match between Tottenham Hotspur and Rennes not played as scheduled), and could be either Tottenham Hotspur or Vitesse, they could not be drawn against Leicester City or PSV Eindhoven.
  • In the draw for the round of 16, the eight group winners are seeded, and the eight winners of the knockout round play-offs are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same association cannot be drawn against each other.
  • In the draws for the quarter-finals and semi-finals, there are no seedings, and teams from the same association can be drawn against each other. As the draws for the quarter-finals and semi-finals are held together before the quarter-finals are played, the identity of the quarter-final winners is not known at the time of the semi-final draw. A draw is also held to determine which semi-final winner is designated as the "home" team for the final (for administrative purposes as it is played at a neutral venue).

Knockout round play-offs

The draw for the knockout round play-offs was held on 13 December 2021, 14:00 CET. The first legs will be played on 17 February, and the second legs will be played on 24 February 2022.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Marseille Flag of France 6–1 Flag of Azerbaijan Qarabağ 3–1 3–0
PSV Eindhoven Flag of Netherlands 2–1 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–0 1–1
Fenerbahçe Flag of Turkey 4–6 Flag of Czech Republic Slavia Prague 2–3 2–3
Midtjylland Flag of Denmark 2–2 (3–5 p) Flag of Greece PAOK 1–0 1–2 (a.e.t.)
Leicester City Flag of England 7–2 Flag of Denmark Randers 4–1 3–1
Celtic Flag of Scotland 1–5 Flag of Norway Bodø/Glimt 1–3 0–2
Sparta Prague Flag of Czech Republic 1–3 Flag of Serbia Partizan 0–1 1–2
Rapid Wien Flag of Austria 2–3 Flag of Netherlands Vitesse 2–1 0–2

Round of 16

The draw for the round of 16 was held on 25 February 2022, 13:00 CET.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Marseille Flag of France 4–2 Flag of Switzerland Basel 2–1 2–1
Leicester City Flag of England 3–2 Flag of France Rennes 2–0 1–2
PAOK Flag of Greece 3–1 Flag of Belgium Gent 1–0 2–1
Vitesse Flag of Netherlands 1–2 Flag of Italy Roma 0–1 1–1
PSV Eindhoven Flag of Netherlands 8–4 Flag of Denmark Copenhagen 4–4 4–0
Slavia Prague Flag of Czech Republic 7–5 Flag of Austria LASK 4–1 3–4
Bodø/Glimt Flag of Norway 4–3 Flag of Netherlands AZ 2–1 2–2 (a.e.t.)
Partizan Flag of Serbia 3–8 Flag of Netherlands Feyenoord 2–5 1–3

Quarter-finals

The draw for the quarter-finals was held on 18 March 2022, 13:30 CET.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Bodø/Glimt Flag of Norway 2–5 Flag of Italy Roma 2–1 0–4
Feyenoord Flag of Netherlands 6–4 Flag of Czech Republic Slavia Prague 3–3 3–1
Marseille Flag of France 3–1 Flag of Greece PAOK 2–1 1–0
Leicester City Flag of England 2–1 Flag of Netherlands PSV Eindhoven 0–0 2–1

Semi-finals

The draw for the semi-finals was held on 18 March 2022, 15:00 CET, after the quarter-final draw.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Leicester City Flag of England 1–2 Flag of Italy Roma 1–1 0–1
Feyenoord Flag of Netherlands 3–2 Flag of France Marseille 3–2 0–0

Final

Main article: 2022 UEFA Europa Conference League Final

The final was played on 25 May 2022 at the Arena Kombëtare in Tirana. A draw was held on 18 March 2022, after the quarter-final and semi-final draws, to determine the "home" team for administrative purposes.

25 May 2022 (2022-05-25)
21:00 CEST
Roma Italy 1–0 Netherlands Feyenoord Arena Kombëtare, Tirana
Attendance: 19,597
Referee: István Kovács (Romania)
Zaniolo Goal 32' Report

See also

External links

UEFA Europa Conference League
Tournament
2021–22 · 2022–23
Finals
2022 · 2023
202122 in European football (UEFA)
Domestic leagues

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus '21 '22 · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia '21 '22 · Faroe Islands '21 '22 · Finland '21 '22 · France · Georgia '21 '22 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '21 '22 · Israel · Italy · Kazakhstan '21 '22 · Kosovo · Latvia '21 '22 · Lithuania '21 '22 · Luxembourg · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway '21 '22 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '21 '22 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden '21 '22 · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

Domestic cups

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia · Faroe Islands '21 '22 · Finland '21 '22 · France · Georgia '21 '22 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '21 '22 · Israel · Italy · Kazakhstan '21 '22 · Kosovo · Latvia '21 '22 · Liechtenstein · Lithuania '21 '22 · Luxembourg · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway · Poland · Portugal · Republic of Ireland '21 '22 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

League cups

England · Iceland · Israel · Northern Ireland · Portugal · Republic of Ireland '22 · Scotland · Wales

Supercups

Albania · Andorra · Armenia · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bulgaria · Croatia · Cyprus · England · Estonia · Faroe Islands · France · Georgia · Germany · Iceland · Israel · Italy · Kazakhstan · Kosovo · Lithuania · Malta · Netherlands · Northern Ireland · Poland · Portugal · Republic of Ireland '21 '22 · Romania · Russia · San Marino · Spain · Turkey · Ukraine

UEFA competitions
Champions League (qualifying phase and play-off round, group stage, knockout phase, Final) · Europa League (qualifying phase and play-off round, Champions Path, Main Path, group stage, knockout phase, Final) · Europa Conference League (qualifying phase and play-off round, Champions Path, Main Path, group stage, knockout phase, Final) · Super Cup
International competitions
2022 FIFA World Cup (qualification) · 2020–21 UEFA Nations League (League C relegation play-offs · Finals) · 2023 Euro Under-21 (qualification) · 2022 Euro Under-19 (qualification) · 2022 Euro Under-17 (qualification)
Advertisement