Football Wiki
Advertisement
Football Wiki
Stub.png
League stub
This article about 2020–21 FA Trophy is a stub, an article too short to provide more than rudimentary information about a subject. You can help The Football Database Wiki by expanding it.
FA Trophy
2020–21
The FA Trophy logo.
Region  England
 Guernsey
 Wales
 ← 2019–20
2021–22 → 

The 2020-21 FA Trophy (known for sponsorship reasons as the Buildbase FA Trophy) is the 52nd season of the FA Trophy, an annual football competition for teams at levels 5-8 of the English National League System. In a change in format from previous years, the competition consists of three qualifying rounds, and seven proper rounds. Teams from level 8 enter into the first qualifying round, level 7 into the third qualifying round, level 6 (the National League North and National League South) into round 2, and level 5 (the National League) into round 3.

All matches are scheduled to be a single-match knockout format, with the winner decided by extra-time and penalties if the match is drawn. This reflects a change from previous seasons where replays were used and where the semi-finals were secheduled as two-legged; the changes reflect the late start of the season due to the covid-19 pandemic. The final will be a single-match held at Wembley Stadium and decided in extra time or penalties if tied after regulation.

Calendar

The calendar for the 2020-21 Buildbase FA Trophy, as announced by The Football Association.

Round Main Date Number of Fixtures Clubs Remaining New Entries This Round Prize Money
First Round Qualifying 26 September 2020 17 293 → 276 24
Second Round Qualifying 17 October 2020 61 276 → 215 105
Third Round Qualifying 31 October 2020 87
First Round Proper 14 November 2020 0
Second Round Proper 5 December 2020 43
Third Round Proper 19 December 2020 24
Fourth Round Proper 16 January 2021 16 32 → 16 0
Fifth Round Proper 6 February 2021 8 16 → 8 0
Quarter-Finals 27 February 2021 4 8 → 4 0
Semi-Finals 27 March 2021 2 4 → 2 0
Final 8 May 2021 1 2 → 1 0

First Round Qualifying

The draw was made on 18 August 2020. All results taken from the The Football Association website.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 26 September 2020
1 Tadcaster Albion (8) 1–3 Marine (8) 221
2 Ossett United (8) 0–2 Ramsbottom United (8) 346
3 Market Drayton Town (8) 0–1 Bury Town (8) 78
4 Cambridge City (8) 2–3 Kidsgrove Athletic (8) 212
5 Soham Town Rangers (8) 0–3 Corby Town (8) 131
6 Evesham United (8) 2–1 Biggleswade (8) 271
7 South Park (8) 0–1 Three Bridges (8) 111
8 Waltham Abbey (8) 3–2 Staines Town (8) 100
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
9 Hullbridge Sports (8) 0–1 Ashford Town (8)
10 Hythe Town (8) 3–0 Chalfont St Peter (8) 178
11 AFC Sudbury (8) 1–2 Barking (8) 178
12 Felixstowe & Walton United (8) 2–1 Great Wakering Rovers (8) 202
13 Northwood (8) 1–1 (4–3 p) Basildon United (8) 111
14 AFC Dunstable (8) 1–2 Tooting & Mitcham United (8) 97
15 Witham Town (8) 0–2 Hanwell Town (8) 104
16 Melksham Town (8) 3–3 (4–5 p) North Leigh (8) 259
17 Cirencester Town (8) 1–1 (5–4 p) Paulton Rovers (8) 100

Second Round Qualifying

The draw was made on 18 August 2020.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 17 October 2020
1 Pontefract Collieries (8) 1–4 Workington (8) 191
2 Prescot Cables (8) W/O Frickley Athletic (8)
Frickley Athletic awarded a walkover due to a Prescot Cables player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
3 Worksop Town (8) 4–4 (5–4 p) Ramsbottom United (8) 298
4 Pickering Town (8) 1–0 Trafford (8) 124
5 Kendal Town (8) 1–0 Brighouse Town (8) 210
Kendal Town removed from competition for fielding two ineligible players.
6 Marine (8) 5–0 Mossley (8) 260
7 Widnes (8) 3–4 Colne (8) 0
8 Sheffield (8) 2–3 Runcorn Linnets (8) 281
9 Dunston UTS (8) 0–1 Clitheroe (8) 212
10 Stocksbridge Park Steels (8) 0–4 Marske United (8) 230
11 City of Liverpool (8) W/O Cleethorpes Town (8)
City of Liverpool awarded a walkover due to Cleethorpes Town refusing to travel to a Tier 3 area.
12 Droylsden (8) W/O Glossop North End (8)
Glossop North End awarded a walkover due to Droylsden withdrawing from competition.
13 Sutton Coldfield Town (8) 2–3 Dereham Town (8) 283
14 Newcastle Town (8) 2–2 (5–4 p) Belper Town (8) 214
15 Yaxley (8) W/O Chasetown (8)
Yaxley awarded a walkover due to a Chasetown player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
16 Corby Town (8) 1–0 Halesowen Town (8) 400
17 Daventry Town (8) 0–2 Kidsgrove Athletic (8) 95
18 Ilkeston Town (8) 2–1 Kempston Rovers (8) 370
19 Evesham United (8) 2–0 Carlton Town (8) 269
20 Histon (8) 1–2 Leek Town (8) 226
21 Loughborough Dynamo (8) 1–0 Bury Town (8) 120
22 Spalding United (8) 0–1 Bedford Town (8) 224
23 Wisbech Town (8) 1–2 Coleshill Town (8) 164
24 Stamford (8) 2–1 Lincoln United (8) 288
25 Bedworth United (8) 1–4 St Neots Town (8) 154
26 Hastings United (8) 3–0 FC Romania (8) 377
27 Northwood (8) 3–3 (4–5 p) Heybridge Swifts (8) 151
28 Sittingbourne (8) 1–0 East Grinstead Town (8) 175
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
29 Felixstowe & Walton United (8) 5–0 Westfield (8) 266
30 Phoenix Sports (8) 0–2 Marlow (8) 63
31 Ashford Town (8) 1–0 Whitstable Town (8) 163
32 VCD Athletic (8) 1–2 Herne Bay (8) 128
33 Faversham Town (8) 4–1 Hertford Town (8) 212
34 Barking (8) 1–0 Harlow Town (8) 107
35 Tooting & Mitcham United (8) 2–0 Romford (8) 400
36 Chertsey Town (8) 1–2 Berkhamsted (8) 340
37 Whitehawk (8) 2–1 Barton Rovers (8) 400
38 Ramsgate (8) W/O Canvey Island (8)
Ramsgate awarded a walkover due to Canvey Island players experiencing COVID-19 symptoms, forcing them to forfeit.
39 Bedfont Sports (8) 0–0 (5–6 p) Coggeshall Town (8) 92
40 Whyteleafe (8) 0–0 (3–2 p) Cray Valley PM (8) 227
41 Maldon & Tiptree (8) 4–1 Grays Athletic (8) 319
42 Brentwood Town (8) 3–2 Chicester City (8) 301
43 Chipstead (8) 1–2 Three Bridges (8) 132
44 Uxbridge (8) 2–1 Waltham Abbey (8) 137
45 Aylesbury United (8) 2–2 (4–2 p) Tilbury (8) 197
46 Bracknell Town (8) 2–0 Sevenoaks Town (8) 204
47 Hythe Town (8) 2–2 (7–6 p) Ashford United (8) 388
48 Burgess Hill Town (8) 2–0 Ware (8) 250
49 Haywards Heath Town (8) 1–4 Welwyn Garden City (8) 163
50 Hanwell Town (8) 1–1 (7–8 p) Aveley (8) 201
51 Thame United (8) 4–1 Cirencester Town (8) 160
52 Thatcham Town (8) 2–4 North Leigh (8) 186
53 A.F.C. Totton (8) 2–2 (5–6 p) Frome Town (8) 252
54 Sholing (8) 0–2 Wantage Town (8) 174
55 Bideford (8) 3–2 Slimbridge (8) 200
56 Moneyfields (8) 2–1 Basingstoke Town (8) 198
57 Highworth Town (8) 2–1 Winchester City (8) 124
58 Larkhall Athletic (8) 5–0 Barnstaple Town (8) 120
59 Kidlington (8) 2–1 Didcot Town (8) 170
60 Willand Rovers (8) 2–1 Bristol Manor Farm (8) 157
61 Mangotsfield United (8) 1–2 Cinderford Town (8) 154

Third Round Qualifying

The draw was made on 19 October 2020. Due to the withdrawal of Merthyr Town from the competition, there was an odd number of teams competing in this round. As a result, Willand Rovers were drawn to receive a bye to the First Round Proper.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Friday 30 October 2020
69 Wantage Town (8) 1–4 North Leigh (8) 398
Saturday 31 October 2020
1 FC United of Manchester (7) 2–3 Marske United (8) 600
2 Atherton Collieries (7) P–P City of Liverpool (8)
3 Hyde United (7) 2–1 Frickley Athletic (8) 273
4 Warrington Town (7) 1–1 (4–3 p) Lancaster City (7) 406
5 Brighouse Town (8) 0–2 Buxton (7) 276
6 Ashton United (7) 1–0 Clitheroe (8) 253
7 Radcliffe (7) 1–2 Bamber Bridge (7) 447
8 Scarborough Athletic (7) W/O Witton Albion (7)
Witton Albion awarded a walkover due to two Scarborough Athletic players testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
9 Pickering Town (8) 1–4 Runcorn Linnets (8) 166
10 Marine (8) 3–2 Stalybridge Celtic (7) 400
11 Glossop North End (8) 0–1 Workington (8) 313
12 South Shields (7) 1–0 Colne (8) 300
13 Morpeth Town (7) 3–1 Whitby Town (7) 300
14 Newcastle Town (8) 0–2 Nuneaton Borough (7) 301
15 Evesham United (8) 3–2 Leek Town (8) 271
16 Redditch United (7) 2–3 Nantwich Town (7) 341
17 Tamworth (7) 2–1 Banbury United (7) 355
18 Bromsgrove Sporting (7) 0–1 Coleshill Town (8) 482
19 AFC Rushden & Diamonds (7) W/O Ilkeston Town (8)
AFC Rushden & Diamonds awarded a walkover due to Ilkeston Town refusing to participate in the fixture, forcing them to forfeit.
20 Yaxley (8) 0–2 Grantham Town (7) 119
21 Loughborough Dynamo (8) 1–3 Bedford Town (8) 169
22 Rushall Olympic (7) 4–1 Barwell (7) 308
23 Mickleover Sports (7) 5–0 Dereham Town (8) 203
24 Coalville Town (7) P–P Matlock Town (7)
25 Peterborough Sports (7) 4–2 Gainsborough Trinity (7) 213
26 Stourbridge (7) 0–3 Stamford (8) 572
27 Basford United (7) 2–1 Alvechurch (7) 191
28 Corby Town (8) 1–2 Hednesford Town (7) 391
29 St Neots Town (8) 6–1 Worksop Town (8) 371
30 St Ives Town (7) 1–1 (4–1 p) Stafford Rangers (7) 156
31 Stratford Town (7) 1–3 Kidsgrove Athletic (8) 198
32 Maldon & Tiptree (8) 3–2 Kingstonian (7) 256
33 Hastings United (8) 1–1 (4–2 p) Ashford Town (8) 400
34 Leiston (7) 4–4 (4–2 p) Worthing (7) 160
35 Burgess Hill Town (8) 4–1 Harrow Borough (7) 190
36 Marlow (8) P–P Berkhamsted (8)
37 Needham Market (7) 4–1 Three Bridges (8) 189
38 Bowers & Pitsea (7) 1–3 Hornchurch (7) 260
39 Royston Town (7) 2–0 Hythe Town (8) 290
40 East Thurrock United (7) 3–4 Cheshunt (7)
41 Faversham Town (8) 1–2 Haringey Borough (7) 228
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
42 Walton Casuals (7) 2–1 Folkestone Invicta (7) 203
43 Merstham (7) P–P Carshalton Athletic (7)
44 Coggeshall Town (8) 1–1 (0–3 p) Wingate & Finchley (7) 134
45 Kings Langley (7) 4–1 Brightlingsea Regent (7) 236
46 Lowestoft Town (7) 3–1 Lewes (7) 236
47 Biggleswade Town (7) 1–0 Heybridge Swifts (8) 133
48 Aveley (8) 3–0 Beaconsfield Town (7) 164
49 Uxbridge (8) P–P Hayes & Yeading United (7)
50 Enfield Town (7) 8–1 Ramsgate (8) 415
51 Barking (8) 1–1 (4–3 p) Sittingbourne (8) 158
52 Bishop's Stortford (7) P–P Brentwood Town (8)
53 Hitchin Town (7) 3–1 Herne Bay (8) 443
54 Bognor Regis Town (7) 2–0 Tooting & Mitcham United (8) 486
55 Whitehawk (8) 0–3 Cray Wanderers (7) 390
57 Leatherhead (7) 3–1 Potters Bar Town (7) 258
58 Chesham United (7) 2–2 (3–2 p) Whyteleafe (8) 315
59 Horsham (7) 1–1 (3–5 p) Welwyn Garden City (8) 473
60 Felixstowe & Walton United (8) 3–1 Metropolitan Police (7) 322
61 Corinthian-Casuals (7) 5–4 Hendon (7) 407
62 Frome Town (8) 3–0 Farnborough (7) 253
63 Taunton Town (7) P–P Truro City (7)
64 Bracknell Town (8) W/O Cinderford Town (8)
Bracknell Town awarded a walkover due to Cinderford Town withdrawing due to players having in contact with a person who has tested positive for COVID-19, and with two players experiencing symptoms.
65 Dorchester Town (7) 2–1 Gosport Borough (7) 247
66 Moneyfields (8) 3–2 Kidlington (8) 128
67 Thame United (8) W/O Wimborne Town (7)
Thame United awarded a walkover due to a Wimborne Town player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
68 Salisbury (7) 6–0 Tiverton Town (7) 519
70 Hartley Wintney (7) 1–4 Poole Town (7) 255
71 Weston-super-Mare (7) 2–1 Larkhall Athletic (8)
72 Highworth Town (8) 2–3 Swindon Supermarine (7) 302
73 Yate Town (7) W/O Bideford (8)
Bideford awarded a walkover due to a Yate Town player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
Willand Rovers (8) Bye
Sunday 1 November 2020
56 Aylesbury United (8) 2–4 Margate (7) 243
Tuesday 3 November 2020
24 Coalville Town (7) 3–3 (2–4 p) Matlock Town (7) 362
36 Marlow (8) 2–1 Berkhamsted (8) 230
49 Uxbridge (8) 2–1 Hayes & Yeading United (7) 251
63 Taunton Town (7) 2–4 Truro City (7) 427
Wednesday 4 November 2020
2 Atherton Collieries (7) 0–3 City of Liverpool (8) 294
43 Merstham (7) 1–3 Carshalton Athletic (7) 166
52 Bishop's Stortford (7) 3–2 Brentwood Town (8) 406

First Round Proper

The draw was made on 2 November 2020. Originally scheduled for 14 November 2020, the First Round Proper ties were postponed due to the COVID-19 pandemic.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 5 December 2020
32 Moneyfields (8) 1–5 Truro City (7) 237
34 Evesham United (8) 1–1 (5–4 p) Bideford (8) 309
35 Swindon Supermarine (7) 3–2 Dorchester Town (7) 289
36 Poole Town (7) P–P Willand Rovers (8)
Tuesday 8 December 2020
1 Ashton United (7) 2–1 South Shields (7) 0
2 Runcorn Linnets (8) 2–2 (2–3 p) Morpeth Town (7) 270
3 Witton Albion (7) P–P Bamber Bridge (7)
4 Marske United (8) 3–1 Warrington Town (7) 0
5 Nantwich Town (7) 3–1 Workington (8) 272
6 Marine (8) P–P Hyde United (7)
7 Buxton (7) 1–2 City of Liverpool (8) 0
8 Royston Town (7) 3–1 Tamworth (7) 179
9 Grantham Town (7) P–P St Ives Town (7)
10 Coleshill Town (8) 5–2 Matlock Town (7) 0
11 St Neots Town (8) 3–1 Kings Langley (7) 270
12 Hitchin Town (7) 3–0 Mickleover Sports (7) 203
13 Marlow (8) 1–4 Nuneaton Borough (7) 135
14 Biggleswade Town (7) 0–0 (3–5 p) Bedford Town (8) 201
15 AFC Rushden & Diamonds (7) 1–5 Peterborough Sports (7) 252
16 Kidsgrove Athletic (8) P–P Stamford (8)
17 Basford United (7) 5–0 Rushall Olympic (7) 0
18 Welwyn Garden City (8) 3–1 Hednesford Town (7) 119
19 Aveley (8) 1–0 Hastings United (8) 139
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
20 Carshalton Athletic (7) 3–0 Barking (8) 396
21 Lowestoft Town (7) 0–3 Cheshunt (7) 200
22 Haringey Borough (7) 2–1 Bishop's Stortford (7) 192
23 Needham Market (7) P–P Leiston (7)
24 Margate (7) W/O Burgess Hill Town (8)
Burgess Hill Town awarded a walkover due to Margate withdrawing from the competition.
25 Corinthian-Casuals (7) W/O Walton Casuals (7)
Corinthian-Casuals awarded a walkover due to Walton Casuals withdrawing from the competition.
26 Hornchurch (7) 4–1 Wingate & Finchley (7) 208
27 Uxbridge (8) 1–3 Cray Wanderers (7) 102
28 Leatherhead (7) 0–1 Felixstowe & Walton United (8) 223
30 Salisbury (7) 0–1 Bracknell Town (8) 402
31 North Leigh (8) 0–1 Frome Town (8) 105
33 Thame United (8) 2–5 Bognor Regis Town (7) 161
36 Poole Town (7) 3–1 Willand Rovers (8) 257
37 Weston-super-Mare (7) 1–3 Chesham United (7) 0
Wednesday 9 December 2020
29 Enfield Town (7) 2–2 (3–4 p) Maldon & Tiptree (8) 335
Thursday 10 December 2020
9 Grantham Town (7) 3–4 St Ives Town (7) 0
Saturday 12 December 2020
3 Witton Albion (7) 2–0 Bamber Bridge (7) 300
6 Marine (8) 1–0 Hyde United (7) 400
16 Kidsgrove Athletic (8) 0–2 Stamford (8) 198
23 Needham Market (7) 2–1 Leiston (7) 230

Second Round Proper

The draw was made on 9 December 2020.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 12 December 2020
19 Hitchin Town (7) 0–4 Peterborough Sports (7) 385
20 Basford United (7) 3–0 Felixstowe & Walton United (8) 247
39 Swindon Supermarine (7) 0–0 (5–4 p) Carshalton Athletic (7) 221
Monday 14 December 2020
13 Evesham United (8) 0–3 Boston United (6) 370
Tuesday 15 December 2020
1 Spennymoor Town (6) 6–2 Marske United (8) 0
2 Witton Albion (7) 2–5 Nantwich Town (7) 351
3 Chester (6) 3–1 Bradford (Park Avenue) (6) 552
4 Guiseley (6) 2–0 Chorley (6) 0
5 Gateshead (6) 2–3 Farsley Celtic (6) 0
6 Ashton United (7) 3–3 (4–2 p) York City (6) 0
7 Curzon Ashton (6) 1–4 AFC Fylde (6) 0
9 Marine (8) 0–1 Southport (6) 400
10 Blyth Spartans (6) W/O Morpeth Town (7)
Morpeth Town awarded a walkover due to Blyth Spartans withdrawing after a positive test for COVID-19 within their camp.
11 Stamford (8) 1–0 Kidderminster Harriers (6) 0
12 Brackley Town (6) 3–2 Royston Town (7) 159
14 Coleshill Town (8) 1–10 AFC Telford United (6) 0
15 Leamington (6) 5–0 St Ives Town (7) 0
16 Alfreton Town (6) W/O Bedford Town (8)
Alfreton Town awarded a walkover due to several Bedford Town players testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
17 Hereford (6) 3–0 St Neots Town (8) 285
18 Kettering Town (6) 5–1 Nuneaton Borough (7) 177
21 Gloucester City (6) 4–2 Needham Market (7) 808
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
22 Slough Town (6) 2–2 (5–6 p) Dartford (6) 0
23 Dulwich Hamlet (6) 3–1 Cheshunt (7) 0
24 Welling United (6) 0–2 Oxford City (6) 231
25 Bracknell Town (8) 2–3 Havant & Waterlooville (6) 324
26 Billericay Town (6) 1–1 (2–4 p) Braintree Town (6) 302
27 Dorking Wanderers (6) 2–0 Hungerford Town (6)
28 Maidstone United (6) P–P Poole Town (7)
29 Concord Rangers (6) P–P Truro City (7)
30 Aveley (8) 1–3 Chesham United (7) 121
31 Corinthian-Casuals (7) P–P Hemel Hempstead Town (6)
32 Ebbsfleet United (6) 1–1 (4–2 p) Chippenham Town (6) 0
33 Bath City (6) 3–2 Chelmsford City (6) 0
34 Maldon & Tiptree (8) 2–1 Bognor Regis Town (7) 184
35 St Albans City (6) 3–0 Cray Wanderers (7) 174
36 Welwyn Garden City (8) 2–1 Burgess Hill Town (8) 216
37 Tonbridge Angels (6) 0–1 Hornchurch (7) 0
38 Haringey Borough (7) 3–1 Eastbourne Borough (6) 199
40 Frome Town (8) W/O Hampton & Richmond Borough (6)
Frome Town awarded a walkover due to Hampton & Richmond Borough withdrawing after a staff member tested positive for COVID-19.
Wednesday 16 December 2020
8 Darlington (6) 2–0 City of Liverpool (8) 0
Saturday 19 December 2020
28 Maidstone United (6) 2–0 Poole Town (7) 0
29 Concord Rangers (6) 1–2 Truro City (7) 0
31 Corinthian-Casuals (7) 0–0 (2–4 p) Hemel Hempstead Town (6) 0

Third Round Proper

The draw was made on 9 December with ties scheduled to be played on 19 December. Stamford were awarded a bye due to the withdrawal of Macclesfield Town.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 19 December 2020
1 Darlington (6) 2–2 (5–3 p) AFC Telford United (6) 0
2 Peterborough Sports (7) 3–2 Basford United (7) 0
3 FC Halifax Town (5) 3–3 (4–2 p) Hartlepool United (5) 0
4 Alfreton Town (6) P–P King's Lynn Town (5)
5 Solihull Moors (5) 4–0 Farsley Celtic (6) 0
6 Wrexham (5) 0–0 (5–6 p) Leamington (6) 0
7 Altrincham (5) 2–1 Chester (6) 0
Match played at Chester.
8 Stockport County (5) 3–1 Guiseley (6) 0
9 Ashton United (7) 1–2 Kettering Town (6) 0
10 Spennymoor Town (6) 2–2 (4–5 p) Southport (6) 0
11 Morpeth Town (7) 0–3 Notts County (5) 0
12 Nantwich Town (7) 0–1 Hereford (6) 433
13 Chesterfield (5) 0–0 (4–3 p) Brackley Town (6) 0
14 Boston United (6) 1–1 (4–2 p) AFC Fylde (6) 0
15 Dorking Wanderers (6) 3–1 Barnet (5) 0
16 Weymouth (5) 3–2 Maidenhead United (5) 306
18 Chesham United (7) 0–1 Torquay United (5) 0
19 Dagenham & Redbridge (5) 5–2 Ebbsfleet United (6) 0
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
20 St Albans City (6) 0–2 Sutton United (5) 0
21 Dulwich Hamlet (6) 1–2 Hornchurch (7) 0
22 Welwyn Garden City (8) 1–5 Aldershot Town (5) 0
23 Havant & Waterlooville (6) 1–0 Braintree Town (6) 0
24 Bath City (6) 4–0 Swindon Supermarine (7) 0
25 Dartford (6) 0–1 Haringey Borough (7) 0
28 Woking (5) 2–1 Dover Athletic (5) 0
29 Maldon & Tiptree (8) P–P Gloucester City (6)
31 Wealdstone (5) 4–3 Eastleigh (5) 0
Stamford (8) Bye
Tuesday 22 December 2020
4 Alfreton Town (6) 1–3 King's Lynn Town (5)
26 Bromley (5) 2–0 Hemel Hempstead Town (6)
Wednesday 23 December 2020
17 Oxford City (6) W/O Truro City (7)
Oxford City awarded a walkover due to a Truro City player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
30 Maidstone United (6) W/O Frome Town (8)
Maidstone United awarded a walkover due to Frome Town withdrawing.
27 Boreham Wood (5) W/O Yeovil Town (5)
Boreham Wood awarded a walkover due to Yeovil Town players showing symptoms for COVID-19, forcing them to forfeit.
29 Maldon & Tiptree (8) 1–7 Gloucester City (6)

Fourth Round Proper

The draw was made on 21 December with ties scheduled to be played on 16 January.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Attendance
Saturday 16 January 2021
1 Kettering Town (6) P–P Leamington (6)
2 FC Halifax Town (5) P–P Southport (6)
3 Aldershot Town (5) P–P Solihull Moors (5)
4 Weymouth (5) 0–1 Darlington (6) 0
5 Sutton United (5) 3–1 Dagenham & Redbridge (5) 0
6 Stockport County (5) 1–2 Notts County (5) 0
7 Maidstone United (6) 2–1 Dorking Wanderers (6) 0
8 Wealdstone (5) P–P Gloucester City (6)
9 Boreham Wood (5) P–P Torquay United (5)
10 Havant & Waterlooville (6) W/O Altrincham (5)
Havant & Waterlooville awarded a walkover due to an Altrincham player testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
11 Boston United (6) P–P Chesterfield (5)
12 Stamford (8) P–P Hereford (6)
13 Bath City (6) 0–1 Peterborough Sports (7) 0
14 Hornchurch (7) 1–1 (3–0 p) King's Lynn Town (5) 0
15 Bromley (5) P–P Woking (5)
16 Oxford City (6) 4–2 Haringey Borough (7) 0
Monday 18 January 2021
8 Wealdstone (5) 3–1 Gloucester City (6) 0
Tuesday 19 January 2021
1 Kettering Town (6) 0–3 Leamington (6)
2 FC Halifax Town (5) 1–2 Southport (6)
3 Aldershot Town (5) 3–2 Solihull Moors (5)
9 Boreham Wood (5) 0–4 Torquay United (5)
12 Stamford (8) 0–2 Hereford (6)
15 Bromley (5) 1–1 (6–7 p) Woking (5)
Wednesday 20 January 2021
11 Boston United (6) 1–1 (1–4 p) Chesterfield (5)

Fifth Round Proper

The draw was made on 18 January, with ties scheduled to be played on 6 February.

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Saturday 6 February 2021
1 Sutton United (5) Woking (5)
2 Aldershot Town (5) Chesterfield (5)
3 Darlington (6) Wealdstone (5)
4 Hereford (6) Leamington (6)
5 Havant & Waterlooville (6) Notts County (5)
6 Southport (6) Torquay United (5)
7 Oxford City (6) Peterborough Sports (7)
8 Hornchurch (7) Maidstone United (6)
FA Trophy
FA Trophy seasons

1969-70 · 1970-71 · 1971-72 · 1972-73 · 1973-74 · 1974-75 · 1975-76 · 1976-77 · 1977-78 · 1978-79 · 1979-80 · 1980-81 · 1981-82 · 1982-83 · 1983-84 · 1984-85 · 1985-86 · 1986-87 · 1987-88 · 1988-89 · 1989-90 · 1990-91 · 1991-92 · 1992-93 · 1993-94 · 1994-95 · 1995-96 · 1996-97 · 1997-98 · 1998-99 · 1999-00 · 2000-01 · 2001-02 · 2002-03 · 2003-04 · 2004-05 · 2005-06 · 2006-07 · 2007-08 · 2008-09 · 2009-10 · 2010-11 · 2011-12 · 2012-13 · 2013-14 · 2014-15 · 2015-16 · 2016-17 · 2017-18 · 2018-19 · 2019-20 ·

FA Trophy finals

1970 · 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 ·

220px-England crest 2009.svg.png
Flag of England 2020–21 in English football
FA competitions
FA Cup (Qualifying Rounds, Final) · FA Community Shield · FA Trophy (Final) · FA Vase (Final)
League cups
EFL Cup (Final) · EFL Trophy (Final)
Premier and Football League
Premier League · Football League (Championship · League One · League Two)
National League
National League (National League · North · South)
Lower leagues
Isthmian League (Premier · North · South Central · South East) · Northern Premier League (Premier · North West · South East) · Southern Football League (Premier Central · Premier South · Division One Central · Division One South) · Combined Counties League (Premier, One) · East Midlands Counties League (level 10 only) · Eastern Counties League (Premier, One North, One South) · Essex Senior League (level 9 only) · Hellenic League (Premier, One East, One West) · Midland League (Premier, One) · Northern Counties East League (Premier, One) · Northern League (One, Two) · North West Counties League (Premier, One North, One South) · Southern Combination League (Premier, One, Two) · Southern Counties East League (Premier, One) · South West Peninsula League (East, West) · Spartan South Midlands League (Premier, One) · United Counties League (Premier, One) · Wessex League (Premier, One) · Western League (Premier, One) · West Midlands (Regional) League (level 10 only)
Playoffs

Championship (Final) · League One (Final) · League Two (Final)
National League (Final)

European competitions
Champions League (Final) · Europa League (Final)
National teams

Senior: (2020–21 UEFA Nations League group stage) · (UEFA Euro 2020 finals) · (2022 FIFA World Cup qualifying round) · U21: (UEFA Euro 2021 qualifying round, finals) · U19: (UEFA Euro 2021 qualifying round, finals) · U17: (UEFA Euro 2021 qualifying round, finals)

Other
Summer 2020 transfers · Winter 2020–21 transfers · Summer 2021 transfers
Club seasons
Premier League

Arsenal · Aston Villa · Brighton & Hove Albion · Burnley · Chelsea · Crystal Palace · Everton · Fulham · Leeds United · Leicester City · Liverpool · Manchester City · Manchester United · Newcastle United · Sheffield United · Southampton · Tottenham Hotspur · West Bromwich Albion · West Ham United · Wolverhampton Wanderers

Championship

Barnsley · Birmingham City · Blackburn Rovers · Bournemouth · Brentford · Bristol City · Cardiff City · Coventry City · Derby County · Huddersfield Town · Luton Town · Middlesbrough · Millwall · Norwich City · Nottingham Forest · Preston North End · Queens Park Rangers · Reading · Rotherham United · Sheffield Wednesday · Stoke City · Swansea City · Watford · Wycombe Wanderers

League One

Accrington Stanley · AFC Wimbledon · Blackpool · Bristol Rovers · Burton Albion · Charlton Athletic · Crewe Alexandra · Doncaster Rovers · Fleetwood Town · Gillingham · Hull City · Ipswich Town · Lincoln City · Milton Keynes Dons · Northampton Town · Oxford United · Peterborough United · Plymouth Argyle · Portsmouth · Rochdale · Shrewsbury Town · Sunderland · Swindon Town · Wigan Athletic

League Two

Barrow · Bolton Wanderers · Bradford City · Cambridge United · Carlisle United · Cheltenham Town · Colchester United · Crawley Town · Exeter City · Forest Green Rovers · Grimsby Town · Harrogate Town · Leyton Orient · Mansfield Town · Morecambe · Newport County · Oldham Athletic · Port Vale · Salford City · Scunthorpe United · Southend United · Tranmere Rovers · Walsall

National League

Aldershot Town · Altrincham · Barnet · Boreham Wood · Bromley · Chesterfield · Dagenham & Redbridge · Dover Athletic · Eastleigh · Halifax Town · Hartlepool United · King's Lynn Town · Maidenhead United · Notts County · Solihull Moors · Stevenage · Stockport County · Sutton United · Torquay United · Wealdstone · Weymouth · Woking · Wrexham · Yeovil Town

National League North

Fylde · AFC Telford United · Alfreton Town · Blyth Spartans · Boston United · Brackley Town · Bradford Park Avenue · Chester · Chorley · Curzon Ashton · Darlington · Farsley Celtic · Gateshead · Gloucester City · Guiseley · Hereford · Kettering Town · Kidderminster Harriers · Leamington · Southport · Spennymoor Town · York City

National League South

Bath City · Billericay Town · Braintree Town · Chelmsford City · Chippenham Town · Concord Rangers · Dartford · Dorking Wanderers · Dulwich Hamlet · Eastbourne Borough · Ebbsfleet United · Hampton & Richmond Borough · Havant & Waterlooville · Hemel Hempstead Town · Hungerford Town · Maidstone United · Oxford City · Slough Town · St Albans City · Tonbridge Angels · Welling United

2019–20                                                        2021–22

Advertisement