Stub.png
League stub
This article about 2019–20 UEFA Champions League qualifying phase and play-offs is a stub, an article too short to provide more than rudimentary information about a subject. You can help The Football Database Wiki by expanding it.

The 2019–20 UEFA Champions League qualifying phase and play-offs began on TBA and is scheduled to end on TBA. A total of 57 teams are expected to compete to decide six of the 32 places in the group stage of the 2019–20 UEFA Champions League.

Teams

Champions Path

The Champions Path includes all league champions which do not qualify directly for the group stage, and consists of the following rounds:

  • Preliminary round (4 teams playing one-legged semi-finals and final): 4 teams which enter in this round.
  • First qualifying round (32 teams): 31 teams which enter in this round, and 1 winner of the preliminary round.
  • Second qualifying round (20 teams): 4 teams which enter in this round, and 16 winners of the first qualifying round.
  • Third qualifying round (12 teams): 2 teams which enter in this round, and 10 winners of the second qualifying round.
  • Play-off round (8 teams): 2 teams which enter in this round, and 6 winners of the third qualifying round.

The 4 Champions Path winners of play-off round advance to the group stage to join the 26 teams which enter in the group stage, and the 2 League Path winners of the play-off round.

All teams eliminated from the Champions Path enter the Europa League:

Below are the participating teams (with their 2019 UEFA club coefficients), grouped by their starting rounds.

Key to colours
Winners of play-off round advance to group stage
Losers of play-off round enter Europa League group stage
Losers of third qualifying round enter Europa League play-off round
Losers of second qualifying round enter Europa League third qualifying round
Losers of the preliminary round and first qualifying round enter Europa League second qualifying round
Play-off round
Team Coeff.
Switzerland Young Boys 27.500
Czech Republic Slavia Prague 21.500
Third qualifying round
Team Coeff.
Netherlands Ajax 70.500
Greece PAOK 23.500
Second qualifying round
Team Coeff.
Denmark Copenhagen 31.000
Croatia Dinamo Zagreb 29.500
Cyprus APOEL 25.500
Israel Maccabi Tel Aviv 16.000
First qualifying round
Team Coeff.
Scotland Celtic 31.000
Belarus BATE Borisov 27.500
Kazakhstan Astana 27.500
Bulgaria Ludogorets Razgrad 27.000
Azerbaijan Qarabağ 22.000
Slovenia Maribor 18.500
Serbia Red Star Belgrade 16.750
Moldova Sheriff Tiraspol 12.250
Norway Rosenborg 11.500
Finland HJK 9.000
Republic of Ireland Dundalk 7.000
Luxembourg F91 Dudelange 6.250
North Macedonia Shkëndija 6.000
Wales The New Saints 6.000
Slovakia Slovan Bratislava 6.000
Sweden AIK 5.500
Lithuania Sūduva 4.250
Malta Valletta 4.250
Bosnia and Herzegovina Sarajevo 4.250
Poland Piast Gliwice 3.850
Romania CFR Cluj 3.500
Hungary Ferencváros 3.500
Estonia Nõmme Kalju 3.500
Montenegro Sutjeska Nikšić 3.000
Albania Partizani 3.000
Iceland Valur 2.750
Northern Ireland Linfield 2.250
Faroe Islands HB Tórshavn 1.500
Latvia Riga FC 1.125
Armenia Ararat-Armenia 1.050
Georgia Saburtalo Tbilisi 0.950
Preliminary round
Team Coeff.
Gibraltar Lincoln Red Imps 4.250
Andorra FC Santa Coloma 4.000
San Marino Tre Penne 0.750
Kosovo Feronikeli 0.500
Notes
  1. ^ 1 Celtic or Sarajevo were drawn from the first qualifying round losers to receive a bye to the Europa League third qualifying round.

League Path

The League Path includes all league non-champions which do not qualify directly for the group stage, and consists of the following rounds:

  • Second qualifying round (4 teams): 4 teams which enter in this round.
  • Third qualifying round (8 teams): 6 teams which enter in this round, and 2 winners of the second qualifying round.
  • Play-off round (4 teams): 4 winners of the third qualifying round.

All teams eliminated from the League Path enter the Europa League:

Below are the participating teams of the League Path (with their 2019 UEFA club coefficients), grouped by their starting rounds.

Key to colours
Winners of play-off round advance to group stage
Losers of play-off round and third qualifying round enter Europa League group stage
Losers of second qualifying round enter Europa League third qualifying round
Third qualifying round
Team Coeff.
Portugal Porto 93.000
Ukraine Dynamo Kyiv 65.000
Belgium Club Brugge 39.500
Russia Krasnodar 34.500
Turkey İstanbul Başakşehir 10.500
Austria LASK Linz 6.250
Second qualifying round
Team Coeff.
Switzerland Basel 54.500
Greece Olympiacos 44.000
Netherlands PSV Eindhoven 37.000
Czech Republic Viktoria Plzeň 33.000

Format

Each tie, apart from the preliminary round, is played over two legs, with each team playing one leg at home. The team that scores more goals on aggregate over the two legs advance to the next round. If the aggregate score is level, the away goals rule is applied, i.e. the team that scores more goals away from home over the two legs advances. If away goals are also equal, then extra time is played. The away goals rule is again applied after extra time, i.e. if there are goals scored during extra time and the aggregate score is still level, the visiting team advances by virtue of more away goals scored. If no goals are scored during extra time, the tie is decided by penalty shoot-out. In the preliminary round, where single-match semi-finals and final are hosted by one of the participating teams, if scores are level at the end of normal time, extra time is played, followed by penalty shoot-out if scores remain tied.

In the draws for each round, teams are seeded based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season, with the teams divided into seeded and unseeded pots containing the same number of teams. A seeded team is drawn against an unseeded team, with the order of legs (or the administrative "home" team in the preliminary round matches) in each tie decided by draw. As the identity of the winners of the previous round is not known at the time of the draws, the seeding is carried out under the assumption that the team with the higher coefficient of an undecided tie advances to this round, which means if the team with the lower coefficient is to advance, it simply take the seeding of its opponent. Prior to the draws, UEFA may form "groups" in accordance with the principles set by the Club Competitions Committee, but they are purely for convenience of the draw and do not resemble any real groupings in the sense of the competition. Teams from associations with political conflicts as decided by UEFA may not be drawn into the same tie. After the draws, the order of legs of a tie may be reversed by UEFA due to scheduling or venue conflicts.

Schedule

The schedule is as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland).

Qualifying phase and play-off round schedule
Round Draw date First leg Second leg
Preliminary round 11 June 2019 25 June 2019 (semi-final round) 28 June 2019 (final round)
First qualifying round 18 June 2019 9–10 July 2019 16–17 July 2019
Second qualifying round 19 June 2019 23–24 July 2019 30–31 July 2019
Third qualifying round 22 July 2019 6–7 August 2019 13 August 2019
Play-off round 5 August 2019 20–21 August 2019 27–28 August 2019

Preliminary round

The draw for the preliminary round was held on 11 June 2019, 12:00 CEST, to determine the matchups of the semi-finals and the administrative "home" team of each semi-final and final.

Seeding

A total of four teams were involved in the preliminary round draw. Two teams were seeded and two teams were unseeded for the semi-final round draw.

Seeded Unseeded

Bracket

Semifinals Final
                           
  25 June  Kosovo Feronikeli 1  
Pristina  Gibraltar Lincoln Red Imps 0  
  28 June  Kosovo Feronikeli 2
  Pristina  Andorra FC Santa Coloma 1
25 June  San Marino Tre Penne 0
  Pristina  Andorra FC Santa Coloma 1  


Summary

The semi-final round was played on 25 June, and the final round on 28 June 2019, both at the Fadil Vokrri Stadium in Pristina, Kosovo.

Team 1  Score  Team 2
Semi-final round
Feronikeli Flag of Kosovo 1–0 Flag of Gibraltar Lincoln Red Imps
Tre Penne Flag of San Marino 0–1 Flag of Andorra FC Santa Coloma
Team 1  Score  Team 2
Final round
Feronikeli Flag of Kosovo 2–1 Flag of Andorra FC Santa Coloma

Semi-final round

25 June 2019 (2019-06-25)
15:00
Tre Penne San Marino 0–1 Andorra FC Santa Coloma Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Referee: Ian McNabb (Northern Ireland)
Report Camochu Goal 76'

25 June 2019 (2019-06-25)
20:45
Feronikeli Kosovo 1–0 Gibraltar Lincoln Red Imps Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Referee: Fedayi San (Switzerland)
M. Hoti Goal 3' Report

Final round

28 June 2019 (2019-06-28)
20:45
Feronikeli Kosovo 2–1 Andorra FC Santa Coloma Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Referee: Emmanouil Skoulas (Greece)
Zeka Goal 58'
Rexha Goal 87'
Report Sosa Goal 52'

First qualifying round

The draw for the first qualifying round was held on 18 June 2019, 14:30 CEST.

Seeding

A total of 32 teams were involved in the first qualifying round draw: 31 teams entering in this round, and the winners of the preliminary round. They were divided into three groups: two of ten teams, where five teams were seeded and five teams were unseeded, and one of twelve teams, where six teams were seeded and six teams were unseeded.

Group 1 Group 2 Group 3
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded
Notes
  1. Winners of the preliminary round. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw.

Summary

The first legs were played on 9 and 10 July, and the second legs on 16 and 17 July 2019.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Nõmme Kalju Flag of Estonia 2–2 (a) Flag of North Macedonia Shkëndija 0–1 2–1
Sūduva Flag of Lithuania 1–2 Flag of Serbia Red Star Belgrade 0–0 1–2
Ararat-Armenia Flag of Armenia 3–4 Flag of Sweden AIK 2–1 1–3
Astana Flag of Kazakhstan 2–3 Flag of Romania CFR Cluj 1–0 1–3
Ferencváros Flag of Hungary 5–3 Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 2–1 3–2
Partizani Flag of Albania 0–2 Flag of Azerbaijan Qarabağ 0–0 0–2
Slovan Bratislava Flag of Slovakia 2–2 (2–3 p) Flag of Montenegro Sutjeska Nikšić 1–1 1–1 (a.e.t.)
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina 2–5 Flag of Scotland Celtic 1–3 1–2
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova 3–4 Flag of Georgia Saburtalo Tbilisi 0–3 3–1
F91 Dudelange Flag of Luxembourg 3–3 (a) Flag of Malta Valletta 2–2 1–1
Linfield Flag of Northern Ireland 0–6 Flag of Norway Rosenborg 0–2 0–4
Valur Flag of Iceland 0–5 Flag of Slovenia Maribor 0–3 0–2
Dundalk Flag of Republic of Ireland 0–0 (5–4 p) Flag of Latvia Riga FC 0–0 0–0 (a.e.t.)
The New Saints Flag of Wales 3–2 Flag of Kosovo Feronikeli 2–2 1–0
HJK Flag of Finland 5–2 Flag of Faroe Islands HB Tórshavn 3–0 2–2
BATE Borisov Flag of Belarus 3–2 Flag of Poland Piast Gliwice 1–1 2–1

Matches

9 July 2019 (2019-07-09)
18:00 (19:00 EEST)
Nõmme Kalju Estonia 0–1 North Macedonia Shkëndija Kadriorg Stadium, Tallinn
Referee: Donald Robertson (Scotland)
Report Ibraimi Goal 81' (pen.)
16 July 2019 (2019-07-16)
17:00
Shkëndija North Macedonia 1–2 Estonia Nõmme Kalju Toše Proeski Arena, Skopje
Referee: Alain Bieri (Switzerland)
Ibraimi Goal 62' (pen.) Report Uggè Goal 5'
Liliu Goal 90+1'

2–2 on aggregate. Nõmme Kalju won on away goals.


9 July 2019 (2019-07-09)
20:00 (21:00 EEST)
Sūduva Lithuania 0–0 Serbia Red Star Belgrade Sūduva Stadium, Marijampolė
Referee: Jørgen Daugbjerg Burchardt (Denmark)
Report
16 July 2019 (2019-07-16)
20:45
Red Star Belgrade Serbia 2–1 Lithuania Sūduva Red Star Stadium, Belgrade
Referee: Ádám Farkas (Hungary)
Boakye Goal 4'
Marin Goal 29'
Report Topčagić Goal 90+6'

Red Star Belgrade won 2–1 on aggregate.


9 July 2019 (2019-07-09)
16:00 (18:00 AMT)
Ararat-Armenia Armenia 2–1 Sweden AIK Yerevan Football Academy Stadium, Yerevan
Referee: Duje Strukan (Croatia)
Avetisyan Goal 3' (pen.)45' Report Obasi Goal 39'
17 July 2019 (2019-07-17)
19:00
AIK Sweden 3–1 Armenia Ararat-Armenia Friends Arena, Solna
Referee: Robert Hennessy (Republic of Ireland)
Goitom Goal 47'52'
Larsson Goal 62' (pen.)
Report Kobyalko Goal 77'

AIK won 4–3 on aggregate.


9 July 2019 (2019-07-09)
15:00 (19:00 ALMT)
Astana Kazakhstan 1–0 Romania CFR Cluj Astana Arena, Nur-Sultan
Referee: Lawrence Visser (Belgium)
Postnikov Goal 68' Report
17 July 2019 (2019-07-17)
20:00 (21:00 EEST)
CFR Cluj Romania 3–1 Kazakhstan Astana Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
Referee: Alexander Harkam (Austria)
Omrani Goal 10'31'
Postnikov Goal 26' (o.g.)
Report Murtazayev Goal 4'

CFR Cluj won 3–2 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
20:00
Ferencváros Hungary 2–1 Bulgaria Ludogorets Razgrad Groupama Arena, Budapest
Attendance: 18,115
Referee: Eitan Shemeulevitch (Israel)
Nguen Goal 6'
Zubkov Goal 65'
Eitan Shemeulevitch (Israel)Report Świerczok Goal 31'
17 July 2019 (2019-07-17)
19:30 (20:30 EEST)
Ludogorets Razgrad Bulgaria 2–3 Hungary Ferencváros Ludogorets Arena, Razgrad
Referee: Donatas Rumšas (Lithuania)
Terziev Goal 24'
Heister Goal 69' (o.g.)
Report Kharatin Goal 17'
Škvarka Goal 21'
Nguen Goal 48'

Ferencváros won 5–3 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
17:30
Partizani Albania 0–0 Azerbaijan Qarabağ Selman Stërmasi Stadium, Tirana
Attendance: 2,120
Referee: Thorvaldur Árnason (Iceland)
Report
17 July 2019 (2019-07-17)
19:00 (21:00 AZT)
Qarabağ Azerbaijan 2–0 Albania Partizani Dalga Arena, Baku
Referee: Dumitru Muntean (Moldova)
Ozobić Goal 51'
Quintana Goal 90+4'
Report

Qarabağ won 2–0 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
20:15
Slovan Bratislava Slovakia 1–1 Montenegro Sutjeska Nikšić Tehelné pole, Bratislava
Attendance: 11,250
Referee: Vitali Meshkov (Russia)
Šporar Goal 82' Report Kojašević Goal 90+5'
17 July 2019 (2019-07-17)
20:15
Sutjeska Nikšić Montenegro 1–1
(a.e.t.)
Slovakia Slovan Bratislava Stadion kraj Bistrice, Nikšić
Referee: Horațiu Feșnic (Romania)
Šofranac Goal 90+3' Report Nedić Goal 49' (o.g.)
  Penalties  
Nikolić Soccerball shad check.png
Kojašević Missed
Vlaisavljević Soccerball shad check.png
Bubanja Soccerball shad check.png
Bulatović Missed
3–2 Missed Dražić
Missed Bozhikov
Soccerball shad check.png Rafael Ratão
Soccerball shad check.png Abena
Missed Šporar

2–2 on aggregate. Sutjeska Nikšić won 3–2 on penalties.


9 July 2019 (2019-07-09)
19:45
Sarajevo Bosnia and Herzegovina 1–3 Scotland Celtic Asim Ferhatović Hase Stadium, Sarajevo
Referee: Glenn Nyberg (Sweden)
Oremuš Goal 29' Report Johnston Goal 35'
Édouard Goal 51'
Sinclair Goal 85'
17 July 2019 (2019-07-17)
20:45 (19:45 BST)
Celtic Scotland 2–1 Bosnia and Herzegovina Sarajevo Celtic Park, Glasgow
Referee: Alain Durieux (Luxembourg)
Christie Goal 26'
McGregor Goal 75'
Report Tatar Goal 62'

Celtic won 5–2 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
19:00 (20:00 EEST)
Sheriff Tiraspol Moldova 0–3 Georgia Saburtalo Tbilisi Sheriff Stadium, Tiraspol
Attendance: 5,706
Referee: Iwan Arwel Griffith (Wales)
Report Rolović Goal 30'
Kokhreidze Goal 67'
Kakubava Goal 71'
16 July 2019 (2019-07-16)
19:00 (21:00 GET)
Saburtalo Tbilisi Georgia 1–3 Moldova Sheriff Tiraspol Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi
Referee: Pavel Orel (Czech Republic)
Rolović Goal 59' Report Latifi Goal 3'
Margvelashvili Goal 8' (o.g.)
Tambe Goal 11'

Saburtalo Tbilisi won 4–3 on aggregate.


9 July 2019 (2019-07-09)
20:00
F91 Dudelange Luxembourg 2–2 Malta Valletta Stade Josy Barthel, Luxembourg City
Referee: Arnold Hunter (Northern Ireland)
Bettaieb Goal 26'
Stolz Goal 45+2'
Report Packer Goal 64'
J. Borg Goal 70'
16 July 2019 (2019-07-16)
20:00
Valletta Malta 1–1 Luxembourg F91 Dudelange Centenary Stadium, Ta' Qali
Referee: Juri Frischer (Estonia)
Fontanella Goal 35' Report Pokar Goal 59'

3–3 on aggregate. Valletta won on away goals.


10 July 2019 (2019-07-10)
20:45 (19:45 BST)
Linfield Northern Ireland 0–2 Norway Rosenborg Windsor Park, Belfast
Attendance: 2,710
Referee: Ivaylo Stoyanov (Bulgaria)
Report Jensen Goal 22'
Søderlund Goal 69'
17 July 2019 (2019-07-17)
19:00
Rosenborg Norway 4–0 Northern Ireland Linfield Lerkendal Stadion, Trondheim
Attendance: 11,904
Referee: Enea Jorgji (Albania)
Konradsen Goal 20'51'
Akintola Goal 69'
Helland Goal 85'
Report

Rosenborg won 6–0 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
22:00 (20:00 WET)
Valur Iceland 0–3 Slovenia Maribor Hlíðarendi, Reykjavík
Attendance: 1,201
Referee: Krzysztof Jakubik (Poland)
Report Peričić Goal 43'
Hotić Goal 60'
Kronaveter Goal 86' (pen.)
17 July 2019 (2019-07-17)
20:15
Maribor Slovenia 2–0 Iceland Valur Ljudski vrt, Maribor
Referee: João Pinheiro (Portugal)
Kronaveter Goal 11'
Tavares Goal 32'
Report

Maribor won 5–0 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
20:45 (19:45 IST)
Dundalk Republic of Ireland 0–0 Latvia Riga FC Oriel Park, Dundalk
Attendance: 3,100
Referee: Peter Kralovič (Slovakia)
Report
17 July 2019 (2019-07-17)
18:30 (19:30 EEST)
Riga FC Latvia 0–0
(a.e.t.)
Republic of Ireland Dundalk Skonto Stadium, Riga
Referee: Dimitar Mečkarovski (North Macedonia)
Report
  Penalties  
Debelko Soccerball shad check.png
Šarić Soccerball shad check.png
Gabovs Soccerball shad check.png
Brisola Missed
Panic Missed
Rakels Soccerball shad check.png
Pētersons Missed
4–5 Soccerball shad check.png Hoban
Soccerball shad check.png Murray
Soccerball shad check.png Jarvis
Missed Massey
Missed Kelly
Soccerball shad check.png McGrath
Soccerball shad check.png Hoare

0–0 on aggregate. Dundalk won 5–4 on penalties.


9 July 2019 (2019-07-09)
20:00 (19:00 BST)
The New Saints Wales 2–2 Kosovo Feronikeli Park Hall, Oswestry
Referee: Trustin Farrugia Cann (Malta)
Draper Goal 49' (pen.)
Edwards Goal 77'
Report Zeka Goal 89'
Fazliu Goal 90+3' (pen.)
16 July 2019 (2019-07-16)
20:45
Feronikeli Kosovo 0–1 Wales The New Saints Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Referee: Espen Eskås (Norway)
Report Ebbe Goal 67'

The New Saints won 3–2 on aggregate.


9 July 2019 (2019-07-09)
18:00 (19:00 EEST)
HJK Finland 3–0 Faroe Islands HB Tórshavn Telia 5G -areena, Helsinki
Referee: Giorgi Kruashvili (Georgia)
Lappalainen Goal 21'66'
O'Shaughnessy Goal 42'
Report
16 July 2019 (2019-07-16)
20:00 (19:00 WEST)
HB Tórshavn Faroe Islands 2–2 Finland HJK Gundadalur, Tórshavn
Referee: Georgios Kominis (Greece)
Pingel Goal 17'
Andersen Goal 56'
Report Riski Goal 60'77'

HJK won 5–2 on aggregate.


10 July 2019 (2019-07-10)
19:00 (20:00 FET)
BATE Borisov Belarus 1–1 Poland Piast Gliwice Borisov Arena, Barysaw
Attendance: 11,529
Referee: Mete Kalkavan (Turkey)
Drahun Goal 64' Report Parzyszek Goal 36'
17 July 2019 (2019-07-17)
20:00
Piast Gliwice Poland 1–2 Belarus BATE Borisov Stadion Piast, Gliwice
Referee: Antti Munukka (Finland)
Czerwiński Goal 21' Report Moukam Goal 82'
Volkov Goal 87'

BATE Borisov won 3–2 on aggregate.

Second qualifying round

The draw for the second qualifying round was held on 19 June 2019, 12:00 CEST.

Seeding

A total of 24 teams were involved in the second qualifying round draw.

  • Champions Path: four teams entering in this round, and the 16 winners of the first qualifying round. They were divided into two groups of ten teams, where five teams were seeded and five teams were unseeded.
  • League Path: four teams entering in this round. Two teams were seeded and two teams were unseeded.
Champions Path League Path
Group 1 Group 2
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded
Notes
  1. Winners of the first qualifying round. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw.

Summary

The first legs were played on 23 and 24 July, and the second legs were played on 30 and 31 July 2019.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
CFR Cluj Flag of Romania 3–2 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 1–0 2–2
BATE Borisov Flag of Belarus 2–3 Flag of Norway Rosenborg 2–1 0–2
The New Saints Flag of Wales 0–3 Flag of Denmark Copenhagen 0–2 0–1
Ferencváros Flag of Hungary 4–2 Flag of Malta Valletta 3–1 1–1
Dundalk Flag of Republic of Ireland 1–4 Flag of Azerbaijan Qarabağ 1–1 0–3
Saburtalo Tbilisi Flag of Georgia 0–5 Flag of Croatia Dinamo Zagreb 0–2 0–3
Celtic Flag of Scotland 7–0 Flag of Estonia Nõmme Kalju 5–0 2–0
Red Star Belgrade Flag of Serbia 3–2 Flag of Finland HJK 2–0 1–2
Sutjeska Nikšić Flag of Montenegro 0–4 Flag of Cyprus APOEL 0–1 0–3
Maribor Flag of Slovenia 4–4 (a) Flag of Sweden AIK 2–1 2–3 (a.e.t.)
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
League Path
Viktoria Plzeň Flag of Czech Republic 0–4 Flag of Greece Olympiacos 0–0 0–4
PSV Eindhoven Flag of Netherlands 4–4 (a) Flag of Switzerland Basel 3–2 1–2

Champions Path

24 July 2019 (2019-07-24)
20:00 (21:00 EEST)
CFR Cluj Romania 1–0 Israel Maccabi Tel Aviv Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
Attendance: 11,150
Referee: José María Sánchez Martínez (Spain)
Omrani Goal 22' Report
30 July 2019 (2019-07-30)
19:00 (20:00 IDT)
Maccabi Tel Aviv Israel 2–2 Romania CFR Cluj Netanya Stadium, Netanya
Referee: Marco Fritz (Germany)
Blackman Goal 15'
Cohen Goal 48'
Report Culio Goal 19' (pen.)
Rondón Goal 42'

CFR Cluj won 3–2 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
19:00 (20:00 FET)
BATE Borisov Belarus 2–1 Norway Rosenborg Borisov Arena, Barysaw
Attendance: 12,696
Referee: Sandro Schärer (Switzerland)
Stasevich Goal 5' (pen.)
Skavysh Goal 51'
Report Konradsen Goal 25'
31 July 2019 (2019-07-31)
19:00
Rosenborg Norway 2–0 Belarus BATE Borisov Lerkendal Stadion, Trondheim
Attendance: 14,875
Referee: Marco Di Bello (Italy)
Helland Goal 73' (pen.)
Søderlund Goal 85'
Report

Rosenborg won 3–2 on aggregate.


23 July 2019 (2019-07-23)
20:00 (19:00 BST)
The New Saints Wales 0–2 Denmark Copenhagen Park Hall, Oswestry
Attendance: 1,230
Referee: Alexander Harkam (Austria)
Report Sotiriou Goal 18'
Skov Goal 61' (pen.)
31 July 2019 (2019-07-31)
19:45
Copenhagen Denmark 1–0 Wales The New Saints Parken Stadium, Copenhagen
Referee: Karim Abed (France)
Zeca Goal 52' Report

Copenhagen won 3–0 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
20:00
Ferencváros Hungary 3–1 Malta Valletta Groupama Arena, Budapest
Attendance: 18,603
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Bonello Goal 19' (o.g.)
Lanzafame Goal 36' (pen.)59'
Report Messias Goal 85'
30 July 2019 (2019-07-30)
20:00
Valletta Malta 1–1 Hungary Ferencváros Centenary Stadium, Ta' Qali
Referee: Jonathan Lardot (Belgium)
Fontanella Goal 27' (pen.) Report Nguen Goal 60'

Ferencváros won 4–2 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
20:45 (19:45 IST)
Dundalk Republic of Ireland 1–1 Azerbaijan Qarabağ Oriel Park, Dundalk
Attendance: 3,100
Referee: Bartosz Frankowski (Poland)
Hoban Goal 78' Report Emreli Goal 4'
31 July 2019 (2019-07-31)
19:00 (21:00 AZT)
Qarabağ Azerbaijan 3–0 Republic of Ireland Dundalk Dalga Arena, Baku
Referee: Svein Oddvar Moen (Norway)
Jaime Romero Goal 12'87'
Ailton Goal 76'
Report

Qarabağ won 4–1 on aggregate.


23 July 2019 (2019-07-23)
19:30 (21:30 GET)
Saburtalo Tbilisi Georgia 0–2 Croatia Dinamo Zagreb Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi
Attendance: 15,165
Referee: Petr Ardeleanu (Czech Republic)
Report Oršić Goal 67'
Petković Goal 78' (pen.)
30 July 2019 (2019-07-30)
20:00
Dinamo Zagreb Croatia 3–0 Georgia Saburtalo Tbilisi Stadion Maksimir, Zagreb
Referee: Daniele Doveri (Italy)
Oršić Goal 77'
Petković Goal 88'
Dani Olmo Goal 90+4'
Report

Dinamo Zagreb won 5–0 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
20:45 (19:45 BST)
Celtic Scotland 5–0 Estonia Nõmme Kalju Celtic Park, Glasgow
Attendance: 41,872
Referee: Jakob Kehlet (Denmark)
Ajer Goal 36'
Christie Goal 44' (pen.)65'
Griffiths Goal 45+3'
McGregor Goal 77'
Report
30 July 2019 (2019-07-30)
19:00 (20:00 EEST)
Nõmme Kalju Estonia 0–2 Scotland Celtic A. Le Coq Arena, Tallinn
Referee: Benoît Millot (France)
Report Kulinitš Goal 10' (o.g.)
Shved Goal 90+3'

Celtic won 7–0 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
20:45
Red Star Belgrade Serbia 2–0 Finland HJK Red Star Stadium, Belgrade
Attendance: 36,289
Referee: Paweł Gil (Poland)
Boakye Goal 27'
Pavkov Goal 90'
Report
31 July 2019 (2019-07-31)
18:00 (19:00 EEST)
HJK Finland 2–1 Serbia Red Star Belgrade Telia 5G -areena, Helsinki
Referee: Alain Bieri (Switzerland)
Dahlström Goal 46'
Riski Goal 90+2'
Report Jovančić Goal 56'

Red Star Belgrade won 3–2 on aggregate.


23 July 2019 (2019-07-23)
20:15
Sutjeska Nikšić Montenegro 0–1 Cyprus APOEL Stadion kraj Bistrice, Nikšić
Attendance: 5,500
Referee: István Vad (Hungary)
Report De Vincenti Goal 42' (pen.)
30 July 2019 (2019-07-30)
19:00 (20:00 EEST)
APOEL Cyprus 3–0 Montenegro Sutjeska Nikšić GSP Stadium, Nicosia
Referee: Roi Reinshreiber (Israel)
Pavlović Goal 13'25'66' Report

APOEL won 4–0 on aggregate.


24 July 2019 (2019-07-24)
20:15
Maribor Slovenia 2–1 Sweden AIK Ljudski vrt, Maribor
Attendance: 7,816
Referee: Sascha Stegemann (Germany)
Kronaveter Goal 6'
Ivković Goal 38'
Report Goitom Goal 28'
31 July 2019 (2019-07-31)
19:00
AIK Sweden 3–2
(a.e.t.)
Slovenia Maribor Friends Arena, Solna
Referee: Adrien Jaccottet (Switzerland)
Karlsson Goal 4'
Larsson Goal 61'
Elyounoussi Goal 93'
Report Kotnik Goal 48'
Crețu Goal 117'

4–4 on aggregate. Maribor won on away goals.

League Path

23 July 2019 (2019-07-23)
19:00
Viktoria Plzeň Czech Republic 0–0 Greece Olympiacos Doosan Arena, Plzeň
Attendance: 10,632
Referee: Marco Guida (Italy)
Report
30 July 2019 (2019-07-30)
20:30 (21:30 EEST)
Olympiacos Greece 4–0 Czech Republic Viktoria Plzeň Karaiskakis Stadium, Piraeus
Referee: Juan Martinez Munuera (Spain)
Guilherme Goal 51'73'
Guerrero Goal 70'
Semedo Goal 82'
Report

Olympiacos won 4–0 on aggregate.


23 July 2019 (2019-07-23)
20:00
PSV Eindhoven Netherlands 3–2 Switzerland Basel Philips Stadion, Eindhoven
Attendance: 31,000
Referee: Andris Treimanis (Latvia)
Bruma Goal 14'
Lammers Goal 89'
Malen Goal 90+2'
Report Ajeti Goal 45+1'
Alderete Goal 79'
30 July 2019 (2019-07-30)
20:00
Basel Switzerland 2–1 Netherlands PSV Eindhoven St. Jakob-Park, Basel
Referee: Fabio Verissimo (Portugal)
Cömert Goal 8'
Van Wolfswinkel Goal 68'
Report Bruma Goal 23'

4–4 on aggregate. Basel won on away goals.

Third qualifying round

The draw for the third qualifying round was held on 22 July 2019, 12:00 CEST.

Seeding

A total of 20 teams were involved in the third qualifying round draw.

  • Champions Path: two teams entering in this round, and the 10 winners of the second qualifying round Champions Path. Six teams were seeded and six teams were unseeded.
  • League Path: six teams entering in this round, and the two winners of the second qualifying round League Path. Four teams were seeded and four teams were unseeded. Teams from Ukraine and Russia could not be drawn into the same tie, and if such a pairing was drawn or was set to be drawn in the final tie, the second team drawn in the current tie would be moved to the next tie.
Champions Path League Path
Seeded Unseeded Seeded Unseeded
Notes
  1. Winners of the second qualifying round. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw.

Summary

The first legs were played on 6 and 7 August, and the second legs on 13 August 2019.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
CFR Cluj Flag of Romania 5–4 Flag of Scotland Celtic 1–1 4–3
APOEL Flag of Cyprus 3–2 Flag of Azerbaijan Qarabağ 1–2 2–0
PAOK Flag of Greece 4–5 Flag of Netherlands Ajax 2–2 2–3
Dinamo Zagreb Flag of Croatia 5–1 Flag of Hungary Ferencváros 1–1 4–0
Red Star Belgrade Flag of Serbia 2–2 (7–6 p) Flag of Denmark Copenhagen 1–1 1–1 (a.e.t.)
Maribor Flag of Slovenia 2–6 Flag of Norway Rosenborg 1–3 1–3
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
League Path
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 0–3 Flag of Greece Olympiacos 0–1 0–2
Krasnodar Flag of Russia 3–3 (a) Flag of Portugal Porto 0–1 3–2
Club Brugge Flag of Belgium 4–3 Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 1–0 3–3
Basel Flag of Switzerland 2–5 Flag of Austria LASK 1–2 1–3

Champions Path

7 August 2019 (2019-08-07)
20:00 (21:00 EEST)
CFR Cluj Romania 1–1 Scotland Celtic Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
Attendance: 13,055
Referee: Srđan Jovanović (Serbia)
Rondón Goal 28' Report Forrest Goal 37'
13 August 2019 (2019-08-13)
20:45 (19:45 BST)
Celtic Scotland 3–4 Romania CFR Cluj Celtic Park, Glasgow
Attendance: 50,964
Referee: Andris Treimanis (Latvia)
Forrest Goal 51'
Édouard Goal 61'
Christie Goal 76'
Report Deac Goal 27'
Omrani Goal 74' (pen.)80'
Țucudean Goal 90+7'

CFR Cluj won 5–4 on aggregate.


6 August 2019 (2019-08-06)
19:00 (20:00 EEST)
APOEL Cyprus 1–2 Azerbaijan Qarabağ GSP Stadium, Nicosia
Attendance: 9,481
Referee: Davide Massa (Italy)
Merkis Goal 90+5' Report Emreli Goal 54'
Gueye Goal 69'
13 August 2019 (2019-08-13)
18:30 (20:30 AZT)
Qarabağ Azerbaijan 0–2 Cyprus APOEL Tofiq Bahramov Republican Stadium, Baku
Attendance: 31,531
Referee: Daniel Siebert (Germany)
Report De Vincenti Goal 34' (pen.)
Matić Goal 68'

APOEL won 3–2 on aggregate.


6 August 2019 (2019-08-06)
19:00 (20:00 EEST)
PAOK Greece 2–2 Netherlands Ajax Toumba Stadium, Thessaloniki
Attendance: 23,418
Referee: Slavko Vinčić (Slovenia)
Akpom Goal 32'
Matos Goal 39'
Report Ziyech Goal 10'
Huntelaar Goal 57'
13 August 2019 (2019-08-13)
20:30
Ajax Netherlands 3–2 Greece PAOK Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Attendance: 53,942
Referee: Craig Pawson (England)
Tadić Goal 43' (pen.)85' (pen.)
Tagliafico Goal 79'
Report Biseswar Goal 23'90+4'

Ajax won 5–4 on aggregate.


6 August 2019 (2019-08-06)
20:00
Dinamo Zagreb Croatia 1–1 Hungary Ferencváros Stadion Maksimir, Zagreb
Attendance: 14,283
Referee: Paweł Raczkowski (Poland)
Olmo Goal 7' Report Sigér Goal 59'
13 August 2019 (2019-08-13)
20:00
Ferencváros Hungary 0–4 Croatia Dinamo Zagreb Groupama Arena, Budapest
Attendance: 20,321
Referee: Ruddy Buquet (France)
Report

Dinamo Zagreb won 5–1 on aggregate.


6 August 2019 (2019-08-06)
20:45
Red Star Belgrade Serbia 1–1 Denmark Copenhagen Red Star Stadium, Belgrade
Attendance: 40,812
Referee: Tiago Martins (Portugal)
Pavkov Goal 44' Report Wind Goal 84' (pen.)
13 August 2019 (2019-08-13)
20:00
Copenhagen Denmark 1–1
(a.e.t.)
Serbia Red Star Belgrade Parken Stadium, Copenhagen
Attendance: 29,872
Referee: Gediminas Mažeika (Lithuania)
N'Doye Goal 45' Report Boakye Goal 17'
  Penalties  
Wind Soccerball shad check.png
Fischer Missed
Sotiriou Soccerball shad check.png
Bengtsson Missed
Zeca Soccerball shad check.png
N'Doye Missed
Bartolec Missed
Nelsson Soccerball shad check.png
Papagiannopoulos Soccerball shad check.png
Grytebust Soccerball shad check.png
Wind Missed
6–7 Missed Marin
Soccerball shad check.png Ivanić
Missed Jevtović
Soccerball shad check.png Jander
Soccerball shad check.png Pankov
Missed Jovančić
Missed Simić
Soccerball shad check.png Degenek
Soccerball shad check.png Gobeljić
Soccerball shad check.png Borjan
Soccerball shad check.png Pankov

2–2 on aggregate. Red Star Belgrade won 7–6 on penalties.


7 August 2019 (2019-08-07)
20:15
Maribor Slovenia 1–3 Norway Rosenborg Ljudski vrt, Maribor
Attendance: 10,316
Referee: François Letexier (France)
Tavares Goal 70' Report Søderlund Goal 50'64'
Jensen Goal 71'
13 August 2019 (2019-08-13)
19:00
Rosenborg Norway 3–1 Slovenia Maribor Lerkendal Stadion, Trondheim
Attendance: 18,564
Referee: Serdar Gözübüyük (Netherlands)
Søderlund Goal 53'
Konradsen Goal 61'81'
Report Požeg Vancaš Goal 45+2'

League Path

7 August 2019 (2019-08-07)
19:45 (20:45 TRT)
İstanbul Başakşehir Turkey 0–1 Greece Olympiacos Başakşehir Fatih Terim Stadium, Istanbul
Attendance: 4,301
Referee: Orel Grinfeld (Israel)
Report Gio. Masouras Goal 53'
13 August 2019 (2019-08-13)
20:30 (21:30 EEST)
Olympiacos Greece 2–0 Turkey İstanbul Başakşehir Karaiskakis Stadium, Piraeus
Attendance: 28,521
Referee: Bobby Madden (Scotland)
Semedo Goal 55'
Valbuena Goal 78' (pen.)
Report

Olympiacos won 3–0 on aggregate.


7 August 2019 (2019-08-07)
19:00 (20:00 MSK)
Krasnodar Russia 0–1 Portugal Porto Krasnodar Stadium, Krasnodar
Attendance: 34,874
Referee: Tobias Stieler (Germany)
Report Sérgio Oliveira Goal 89'
13 August 2019 (2019-08-13)
21:00 (20:00 WEST)
Porto Portugal 2–3 Russia Krasnodar Estádio do Dragão, Porto
Attendance: 48,520
Referee: Marco Guida (Italy)
Zé Luís Goal 57'
Luis Díaz Goal 76'
Report Vilhena Goal 3'
Suleymanov Goal 13'34'

3–3 on aggregate. Krasnodar won on away goals.


6 August 2019 (2019-08-06)
20:30
Club Brugge Belgium 1–0 Ukraine Dynamo Kyiv Jan Breydel Stadium, Bruges
Attendance: 27,018
Referee: Xavier Estrada Fernández (Spain)
Vanaken Goal 37' (pen.) Report
13 August 2019 (2019-08-13)
18:30 (19:30 EEST)
Dynamo Kyiv Ukraine 3–3 Belgium Club Brugge NSC Olimpiyskiy, Kiev
Attendance: 42,152
Referee: Ivan Bebek (Croatia)
Buyalskyi Goal 6'
Shepelyev Goal 50'
Mechele Goal 90+3' (o.g.)
Report Deli Goal 38'
Vormer Goal 88'
Openda Goal 90+5'

Club Brugge won 4–3 on aggregate.


7 August 2019 (2019-08-07)
20:00
Basel Switzerland 1–2 Austria LASK St. Jakob-Park, Basel
Attendance: 20,470
Referee: Andreas Ekberg (Sweden)
Zuffi Goal 87' Report Trauner Goal 51'
Klauss Goal 82'
13 August 2019 (2019-08-13)
20:30
LASK Austria 3–1 Switzerland Basel Linzer Stadion, Linz
Attendance: 12,966
Referee: Aliyar Aghayev (Azerbaijan)
Ranftl Goal 59'
Goiginger Goal 89'
Raguž Goal 90+4'
Report Ademi Goal 80'

LASK won 5–2 on aggregate.

Play-off round

The draw for the play-off round was held on 5 August 2019, 12:00 CEST.

Seeding

A total of 12 teams are involved in the play-off round draw.

  • Champions Path: two teams entering in this round, and the six winners of the third qualifying round Champions Path. Four teams are seeded and four teams are unseeded.
  • League Path: the four winners of the third qualifying round League Path. Two teams are seeded and two teams are unseeded.
Champions Path League Path
Seeded Unseeded Seeded Unseeded
Notes
  1. Winners of the third qualifying round. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw.

Summary

The first legs will be played on 20 and 21 August, and the second legs will be played on 27 and 28 August 2019.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Champions Path
Dinamo Zagreb Flag of Croatia 1 Flag of Norway Rosenborg 21 Aug 27 Aug
CFR Cluj Flag of Romania 2 Flag of Czech Republic Slavia Prague 20 Aug 28 Aug
Young Boys Flag of Switzerland 3 Flag of Serbia Red Star Belgrade 21 Aug 27 Aug
APOEL Flag of Cyprus 4 Flag of Netherlands Ajax 20 Aug 28 Aug
Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
League Path
LASK Flag of Austria 1 Flag of Belgium Club Brugge 20 Aug 28 Aug
Olympiacos Flag of Greece 2 Flag of Russia Krasnodar 21 Aug 27 Aug

Champions Path

21 August 2019 (2019-08-21)
21:00
Dinamo Zagreb Croatia v Norway Rosenborg Stadion Maksimir, Zagreb
Report
27 August 2019 (2019-08-27)
21:00
Rosenborg Norway v Croatia Dinamo Zagreb Lerkendal Stadion, Trondheim
Report

20 August 2019 (2019-08-20)
21:00 (22:00 EEST)
CFR Cluj Romania v Czech Republic Slavia Prague Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
Report
28 August 2019 (2019-08-28)
21:00
Slavia Prague Czech Republic v Romania CFR Cluj Sinobo Stadium, Prague
Report

21 August 2019 (2019-08-21)
21:00
Young Boys Switzerland v Serbia Red Star Belgrade Stade de Suisse, Bern
Report
27 August 2019 (2019-08-27)
21:00
Red Star Belgrade Serbia v Switzerland Young Boys Red Star Stadium, Belgrade
Report

20 August 2019 (2019-08-20)
21:00 (22:00 EEST)
APOEL Cyprus v Netherlands Ajax GSP Stadium, Nicosia
Report
28 August 2019 (2019-08-28)
21:00
Ajax Netherlands v Cyprus APOEL Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Report

League Path

20 August 2019 (2019-08-20)
21:00
LASK Austria v Belgium Club Brugge Linzer Stadion, Linz
Report
28 August 2019 (2019-08-28)
21:00
Club Brugge Belgium v Austria LASK Jan Breydel Stadium, Bruges
Report

21 August 2019 (2019-08-21)
21:00 (22:00 EEST)
Olympiacos Greece v Russia Krasnodar Karaiskakis Stadium, Piraeus
Report
27 August 2019 (2019-08-27)
21:00 (22:00 MSK)
Krasnodar Russia v Greece Olympiacos Krasnodar Stadium, Krasnodar
Report

Top goalscorers

There have been 215 goals scored in 79 matches in the qualifying phase and play-off round, for an average of 2.72 goals per match.

Up to matches played on 13 August 2019

Rank Player Team Goals
1 Flag of France Billel Omrani Flag of Romania CFR Cluj 6
2 Flag of Norway Alexander Søderlund Flag of Norway Rosenborg 5
Flag of Norway Anders Konradsen Flag of Norway Rosenborg
4 Flag of Scotland Ryan Christie Flag of Scotland Celtic 4
5 Flag of Norway Tokmac Nguen Flag of Hungary Ferencváros 3
Flag of Slovenia Rok Kronaveter Flag of Slovenia Maribor
Flag of Ghana Richmond Boakye Flag of Serbia Red Star Belgrade
Flag of Finland Riku Riski Flag of Finland HJK
Flag of Sweden Henok Goitom Flag of Sweden AIK
Flag of Croatia Bruno Petković Flag of Croatia Dinamo Zagreb
Flag of Serbia Andrija Pavlović Flag of Cyprus APOEL
Flag of Spain Dani Olmo Flag of Croatia Dinamo Zagreb

Note: Players in bold still active in competition.

External links

201920 in European football (UEFA)
Domestic leagues

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus '19 '20 · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia '19 '20 · Faroe Islands '19 '20 · Finland '19 '20 · France · Georgia '19 '20 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '19 '20 · Israel · Italy · Kazakhstan '19 '20 · Kosovo · Latvia '19 '20 · Lithuania '19 '20 · Luxembourg · Malta · Moldova '19 '20 · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway '19 '20 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '19 '20 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden '19 '20 · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

Domestic cups

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia · Faroe Islands '19 '20 · Finland · France · Georgia '19 '20 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '19 '20 · Israel · Italy · Kazakhstan '19 '20 · Kosovo · Latvia '19 '20 · Liechtenstein · Lithuania '19 '20 · Luxembourg · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · North Macedonia · Northern Ireland · Norway '19 '20 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '19 '20 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

League cups

England · Estonia · France · Iceland '19 '20 · Israel · Latvia · Northern Ireland · Portugal · Republic of Ireland '19 '20 · Scotland · Wales

Supercups

Albania · Andorra · Armenia · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bulgaria · Cyprus · England · Estonia · Faroe Islands · France · Georgia · Germany · Gibraltar · Hungary · Iceland · Israel · Italy · Kazakhstan · Kosovo · Lithuania '19 '20 · Malta · Moldova · Netherlands · Northern Ireland · Norway '19 '20 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '19 '20 · Romania · Russia · San Marino · Spain · Turkey · Ukraine

UEFA competitions

Champions League (qualifying phase and play-off round, group stage, knockout phase, Final) · Europa League (qualifying phase and play-off round, Champions Path, Main Path, group stage, knockout phase, Final) · Super Cup

International competitions

2019 FIFA U-20 World Cup · 2019 FIFA U-17 World Cup · UEFA Euro 2020 (qualification) · 2018–19 UEFA Nations League (Finals) · 2021 Euro Under-21 (qualification) · 2019 Euro Under-19 (qualification) · 2020 Euro Under-17 (qualification)

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.