2018–19 UEFA Nations League D
Tournament details
Dates6 September – 20 November 2018
Teams16
Tournament statistics
Matches played18
Goals scored41 (2.28 per match)
Attendance155,549 (8,642 per match)
Top scorer(s)Flag of Azerbaijan Richard Almeida
Flag of Belarus Stanislaw Drahun
Flag of Kosovo Benjamin Kololli
Flag of Luxembourg Danel Sinani
Flag of North Macedonia Ezgjan Alioski
Flag of Malta Andrei Agius
(2 goals each)

The 2018–19 UEFA Nations League D will be the fourth and lowest division of the 2018–19 edition of the UEFA Nations League, the inaugural season of the international football competition involving the men's national teams of the 55 member associations of UEFA.

Format

League D will consist of the lowest 16 UEFA members ranked from 40–55, to be split into four groups of four. The winners of each group will be promoted to the 2020–21 UEFA Nations League C.

In addition, League D will be allocated one of the four remaining UEFA Euro 2020 places. Four teams from League D which have not already qualified for the European Championship finals will compete in the play-offs for each division, to be played in March 2020. The play-off berths will be first allocated to the group winners, and if any of the group winners have already qualified for the European Championship finals, then to the next best ranked team of the division, etc. If there are fewer than four teams in League D which have not already qualified for the European Championship finals, and League D has no group winner available, the best team in the overall ranking will be selected. The play-offs will consist of two "one-off" semi-finals (best-ranked team vs. fourth best-ranked team and second best-ranked team vs. third best-ranked team, played at home of higher-ranked teams) and one "one-off" final between the two semi-final winners (venue drawn in advance between semi-final 1 and 2).

Seeding

Teams will be allocated to League D according to their UEFA national team coefficients after the conclusion of the 2018 FIFA World Cup qualifying group stage on 11 October 2017. Teams will be split into four pots of four teams, ordered based on their UEFA national team coefficient. The seeding pots for the draw were announced on 7 December 2017.

Pot 1
Team Coeff Rank
 Azerbaijan 17,761 40
 North Macedonia 17,071 41
 Belarus 16,868 42
 Georgia 16,523 43
Pot 2
Team Coeff Rank
 Armenia 15,846 44
 Latvia 15,821 45
 Faroe Islands 15,490 46
 Luxembourg 14,231 47
Pot 3
Team Coeff Rank
 Kazakhstan 13,431 48
 Moldova 13,130 49
 Liechtenstein 10,950 50
 Malta 10,870 51
Pot 4
Team Coeff Rank
 Andorra 10,240 52
 Kosovo 9,950 53
 San Marino 8,190 54
 Gibraltar 7,550 55

The group draw took place at the SwissTech Convention Center in Lausanne, Switzerland on 24 January 2018, 12:00 CET. For political reasons, Armenia and Azerbaijan could not be drawn into the same group (due to the Nagorno-Karabakh conflict). Due to excessive travel restrictions, any group could only contain a maximum of one of the following pairs: Andorra and Kazakhstan, Faroe Islands and Kazakhstan, Gibraltar and Kazakhstan, Gibraltar and Azerbaijan.

Groups

The fixture list was confirmed by UEFA on 24 January 2018 following the draw. Times are CET/CEST, as listed by UEFA (local times are in parentheses).

Group 1

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
 Georgia 2 2 0 0 3 0 +3 6 Promotion to League C
 Andorra 2 0 2 0 1 1 0 2
 Latvia 2 0 1 1 0 1 −1 1
 Kazakhstan 2 0 1 1 1 3 −2 1

Fair play points: Latvia –2, Andorra −5.

6 September 2018 (2018-09-06)
16:00
(20:00 UTC+6)
Kazakhstan  0–2  Georgia Astana Arena, Astana
Attendance: 28,736
Referee: Halil Umut Meler (Turkey)
Report Chakvetadze Goal 69'
Malyi Goal 74' (o.g.)
6 September 2018 (2018-09-06)
20:45
(21:45 UTC+3)
Latvia  0–0  Andorra Skonto Stadium, Riga
Attendance: 4,803
Referee: Keith Kennedy (Northern Ireland)
Report

9 September 2018 (2018-09-09)
18:00 (20:00 UTC+4)
Georgia  1–0  Latvia Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi
Attendance: 45,716
Referee: Anastasios Papapetrou (Greece)
Okriashvili Goal 77' (pen.) Report
10 September 2018 (2018-09-10)
20:45
Andorra  1–1  Kazakhstan Estadi Nacional, Andorra la Vella
Attendance: 1,235
Referee: Vilhjálmur Þórarinsson (Iceland)
Aláez Goal 86' Report Logvinenko Goal 68'

13 October 2018 (2018-10-13)
18:00
(20:00 UTC+4)
Georgia  v  Andorra Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi
Referee: Leontios Trattou (Cyprus)
Report
13 October 2018 (2018-10-13)
18:00
(19:00 UTC+3)
Latvia  v  Kazakhstan Skonto Stadium, Riga
Referee: Harald Lechner (Austria)
Report

16 October 2018 (2018-10-16)
16:00
(20:00 UTC+6)
Kazakhstan  v  Andorra Astana Arena, Astana
Report
16 October 2018 (2018-10-16)
20:45
(21:45 UTC+3)
Latvia  v  Georgia Skonto Stadium, Riga
Report

15 November 2018 (2018-11-15)
16:00
(21:00 UTC+6)
Kazakhstan  v  Latvia Astana Arena, Astana
Report
16 November 2018 (2018-11-16)
20:45
(20:45 UTC+1)
Andorra  v  Georgia Estadi Nacional, Andorra la Vella
Report

19 November 2018 (2018-11-19)
18:00
(18:00 UTC+1)
Andorra  v  Latvia Estadi Nacional, Andorra la Vella
Report
19 November 2018 (2018-11-19)
18:00
(21:00 UTC+4)
Georgia  v  Kazakhstan Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi
Report

Group 2

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
 Luxembourg 2 2 0 0 7 0 +7 6 Promotion to League C
 Belarus 2 1 1 0 5 0 +5 4
 Moldova 2 0 1 1 0 4 −4 1
 San Marino 2 0 0 2 0 8 −8 0
8 September 2018 (2018-09-08)
18:00 (19:00 UTC+3)
Belarus  5–0  San Marino Dinamo Stadium, Minsk
Attendance: 13,634
Referee: Sandro Schärer (Switzerland)
Stasevich Goal 4'
Drahun Goal 26'87'
Saroka Goal 67' (pen.)
Kavalyow Goal 90+1'
Report
8 September 2018 (2018-09-08)
20:45
Luxembourg  4–0  Moldova Stade Josy Barthel, Luxembourg City
Attendance: 2,956
Referee: Rob Harvey (Republic of Ireland)
Malget Goal 34'
Thill Goal 60'
Sinani Goal 75'
Martins Goal 83'
Report

11 September 2018 (2018-09-11)
20:45
San Marino  0–3  Luxembourg San Marino Stadium, Serravalle
Attendance: 794
Referee: Filip Glova (Slovakia)
Report Chanot Goal 9'
Joachim Goal 45+1'
Sinani Goal 52'
11 September 2018 (2018-09-11)
20:45 (21:45 UTC+3)
Moldova  0–0  Belarus Zimbru Stadium, Chișinău
Attendance: 4,942
Referee: Mario Zebec (Croatia)
Report

12 October 2018 (2018-10-12)
20:45
(21:45 UTC+3)
Belarus  v  Luxembourg Dinamo Stadium, Minsk
Referee: Ali Palabıyık (Turkey)
Report
12 October 2018 (2018-10-12)
20:45
(21:45 UTC+3)
Moldova  v  San Marino Zimbru Stadium, Chișinău
Referee: Bryn Markham-Jones (Wales)
Report

15 October 2018 (2018-10-15)
20:45
(21:45 UTC+3)
Belarus  v  Moldova Dinamo Stadium, Minsk
Report
15 October 2018 (2018-10-15)
20:45
(20:45 UTC+2)
Luxembourg  v  San Marino Stade Josy Barthel, Luxembourg City
Report

15 November 2018 (2018-11-15)
20:45
(20:45 UTC+1)
San Marino  v  Moldova San Marino Stadium, Serravalle
Report
15 November 2018 (2018-11-15)
20:45
(20:45 UTC+1)
Luxembourg  v  Belarus Stade Josy Barthel, Luxembourg City
Report

18 November 2018 (2018-11-18)
18:00
(19:00 UTC+2)
Moldova  v  Luxembourg Zimbru Stadium, Chișinău
Report
18 November 2018 (2018-11-18)
18:00
(18:00 UTC+1)
San Marino  v  Belarus San Marino Stadium, Serravalle
Report

Group 3

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
 Kosovo 3 2 1 0 5 1 +4 7 Promotion to League C
 Azerbaijan 3 1 2 0 4 1 +3 5
 Faroe Islands 3 1 0 2 3 6 −3 3
 Malta 3 0 1 2 3 7 −4 1
7 September 2018 (2018-09-07)
18:00 (20:00 UTC+4)
Azerbaijan  0–0  Kosovo Olympic Stadium, Baku
Attendance: 19,500
Referee: Ola Hobber Nilsen (Norway)
Report
7 September 2018 (2018-09-07)
20:45 (19:45 UTC+1)
Faroe Islands  3–1  Malta Tórsvøllur, Tórshavn
Attendance: 3,234
Referee: Ville Nevalainen (Finland)
Edmundsson Goal 31'
Joensen Goal 38'
Hansson Goal 52'
Report Mifsud Goal 42'

10 September 2018 (2018-09-10)
20:45
Kosovo  2–0  Faroe Islands Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Attendance: 12,677
Referee: Bart Vertenten (Belgium)
Zeneli Goal 50'
Nuhiu Goal 55'
Report
10 September 2018 (2018-09-10)
20:45
Malta  1–1  Azerbaijan National Stadium, Ta' Qali
Attendance: 4,500
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)
Agius Goal 10' (pen.) Report Khalilzade Goal 26'

11 October 2018 (2018-10-11)
20:45 (19:45 UTC+1)
Faroe Islands  0–3  Azerbaijan Tórsvøllur, Tórshavn
Referee: Aleksei Eskov (Russia)
Report Almeida Goal 28'86' (pen.)
Nazarov Goal 67'
11 October 2018 (2018-10-11)
20:45
Kosovo  3–1  Malta Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Referee: Tamás Bognár (Hungary)
Kololli Goal 30'81'
Muriqi Goal 68'
Report Agius Goal 51'

14 October 2018 (2018-10-14)
18:00
(20:00 UTC+4)
Azerbaijan  v  Malta Olympic Stadium, Baku
Referee: Ivan Bebek (Croatia)
Report
14 October 2018 (2018-10-14)
18:00
(17:00 UTC+1)
Faroe Islands  v  Kosovo Tórsvøllur, Tórshavn
Referee: Miroslav Zelinka (Czech Republic)
Report

17 November 2018 (2018-11-17)
18:00
(21:00 UTC+4)
Azerbaijan  v  Faroe Islands Olympic Stadium, Baku
Report
17 November 2018 (2018-11-17)
18:00
(18:00 UTC+1)
Malta  v  Kosovo National Stadium, Ta' Qali
Report

20 November 2018 (2018-11-20)
20:45
(20:45 UTC+1)
Kosovo  v  Azerbaijan Fadil Vokrri Stadium, Pristina
Report
20 November 2018 (2018-11-20)
20:45
(20:45 UTC+1)
Malta  v  Faroe Islands National Stadium, Ta' Qali
Report

Group 4

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
 North Macedonia 1 1 0 0 2 0 +2 3 Promotion to League C
 Armenia 1 1 0 0 2 1 +1 3
 Liechtenstein 1 0 0 1 1 2 −1 0
 Gibraltar 1 0 0 1 0 2 −2 0
6 September 2018 (2018-09-06)
20:45
(21:45 UTC+3)
Armenia  2–1  Liechtenstein Vazgen Sargsyan Republican Stadium, Yerevan
Attendance: 5,132
Referee: Enea Jorgji (Albania)
Pizzelli Goal 30'
Barseghyan Goal 76'
Report Wolfinger Goal 33'
6 September 2018 (2018-09-06)
20:45
(20:45 UTC+2)
Gibraltar  0–2  North Macedonia Victoria Stadium, Gibraltar
Attendance: 1,850
Referee: Jens Maae (Denmark)
Report Tričkovski Goal 19'
Alioski Goal 35'

9 September 2018 (2018-09-09)
18:00
North Macedonia  2–0  Armenia Philip II Arena, Skopje
Attendance: 4,730
Referee: Manuel Schüttengruber (Austria)
Alioski Goal 14' (pen.)
Pandev Goal 59'
Report
9 September 2018 (2018-09-09)
20:45
Liechtenstein  2–0  Gibraltar Rheinpark Stadion, Vaduz
Attendance: 1,110
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
Salanović Goal 32'
Wieser Goal 72'
Report

13 October 2018 (2018-10-13)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia  v  Gibraltar Vazgen Sargsyan Republican Stadium, Yerevan
Referee: Fedayi San (Switzerland)
Report
13 October 2018 (2018-10-13)
20:45
(20:45 UTC+2)
North Macedonia  v  Liechtenstein Philip II Arena, Skopje
Referee: Roi Reinshreiber (Israel)
Report

16 October 2018 (2018-10-16)
18:00
(20:00 UTC+4)
Armenia  v  North Macedonia Vazgen Sargsyan Republican Stadium, Yerevan
Report
16 October 2018 (2018-10-16)
20:45
(20:45 UTC+2)
Gibraltar  v  Liechtenstein Victoria Stadium, Gibraltar
Report

16 November 2018 (2018-11-16)
20:45
(20:45 UTC+1)
Gibraltar  v  Armenia Victoria Stadium, Gibraltar
Report
16 November 2018 (2018-11-16)
20:45
(20:45 UTC+1)
Liechtenstein  v  North Macedonia Rheinpark Stadion, Vaduz
Report

19 November 2018 (2018-11-19)
20:45
(20:45 UTC+1)
North Macedonia  v  Gibraltar Philip II Arena, Skopje
Report
19 November 2018 (2018-11-19)
20:45
(20:45 UTC+1)
Liechtenstein  v  Armenia Rheinpark Stadion, Vaduz
Report

Goalscorers

There were 41 goals scored in 18 matches, for an average of 2.28 goals per match.

2 goals
1 goal
1 own goal

Overall ranking

The 16 League D teams will be ranked 40th to 55th overall in the 2018–19 UEFA Nations League according to the following rules:

  • The teams finishing first in the groups will be ranked 40th to 43rd according to the results of the league phase.
  • The teams finishing second in the groups will be ranked 44th to 47th according to the results of the league phase.
  • The teams finishing third in the groups will be ranked 48th to 51st according to the results of the league phase.
  • The teams finishing fourth in the groups will be ranked 52nd to 55th according to the results of the league phase.
Rnk
Grp
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
40 D1  Georgia 6 5 1 0 12 2 +10 16
41 D4  North Macedonia 6 5 0 1 14 5 +9 15
42 D3  Kosovo 6 4 2 0 15 2 +13 14
43 D2  Belarus 6 4 2 0 10 0 +10 14
44 D2  Luxembourg 6 3 1 2 11 4 +7 10
45 D4  Armenia 6 3 1 2 14 8 +6 10
46 D3  Azerbaijan 6 2 3 1 7 6 +1 9
47 D1  Kazakhstan 6 1 3 2 8 7 +1 6
48 D2  Moldova 9 2 3 4 4 5 −1 9
49 D4  Gibraltar 6 2 0 4 5 15 −10 6
50 D3  Faroe Islands 6 1 2 3 5 10 −5 5
51 D1  Latvia 6 0 4 2 2 6 −4 4
52 D4  Liechtenstein 6 1 1 4 7 12 −5 4
53 D1  Andorra 6 0 4 2 2 9 −7 4
54 D3  Malta 6 0 3 3 5 14 −9 3
55 D2  San Marino 6 0 0 6 0 16 −16 0

Prize money

The prize money to be distributed was announced in March 2018. Each team in League D will receive a solidarity fee of €500,000. In addition, the four group winners will receive double this amount with a €500,000 bonus fee. This means that the maximum amount of solidarity and bonus fees for a team from League D is €1 million.

Qualifying play-offs

Main article: UEFA Euro 2020 qualifying play-offs#Path D

The four best teams in League D according to the overall ranking that have not qualified for UEFA Euro 2020 through the qualifying group stage will compete in the play-offs, with the winners qualifying for the final tournament. If there are fewer than four teams in League D that have not qualified, the remaining slots are allocated to teams from another league, according to the overall ranking.

Teams guaranteed at least play-offs
(may still qualify directly)
Team Type
Group winners
Group winners
Group winners
Group winners

External links


UEFA Nations League vte
Seasons 2018–19 • (Leagues: ABCD) • 2020–21 • (Leagues: ABCD) • 2022–23
League A Finals Tournaments: Portugal 2019

Final matches: 2019
Squads: 2019

201819 in European football (UEFA)
Domestic leagues

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus '18 '19 · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia '18 '19 · Faroe Islands '18 '19 · Finland '18 '19 · France · Georgia '18 '19 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '18 '19 · Israel · Italy · Kazakhstan '18 '19 · Kosovo · Latvia '18 '19 · Lithuania '18 '19 · Luxembourg · Macedonia · Malta · Moldova '18 '19 · Montenegro · Netherlands · Northern Ireland · Norway '18 '19 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '18 '19 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden '18 '19 · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

Domestic cups

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia · Faroe Islands '18 '19 · Finland · France · Georgia '18 '19 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '18 '19 · Israel · Italy · Kazakhstan '18 '19 · Kosovo · Latvia '18 '19 · Liechtenstein · Lithuania '18 '19 · Luxembourg · Macedonia · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · Northern Ireland · Norway '18 '19 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '18 '19 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

League cups

England · Estonia · France · Iceland '18 '19 · Israel · Latvia · Northern Ireland · Portugal · Republic of Ireland '18 '19 · Scotland · Wales

Supercups

Albania · Andorra · Armenia · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bulgaria · Cyprus · England · Estonia · Faroe Islands · France · Georgia · Germany · Gibraltar · Hungary · Iceland · Israel · Italy · Kazakhstan · Lithuania '18 '19 · Malta · Moldova · Netherlands · Northern Ireland · Norway '18 '19 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '18 '19 · Romania · Russia · San Marino · Slovakia · Spain · Turkey · Ukraine

UEFA competitions
Champions League (qualifying phase and play-off round · group stage · knockout phase · Final)
Europa League (qualifying phase and play-off round (Main Path), qualifying phase and play-off round (Champions Path) · group stage · knockout phase · Final)
Super Cup
International competitions
UEFA Euro 2020 (qualification) ·

2018–19 UEFA Nations League (League A · League B · League C · League D · Finals)

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.