FANDOM


The 2017–18 UEFA Europa League group stage will begin on 14 September and end on 7 December 2017. A total of 48 teams compete in the group stage to decide 24 of the 32 places in the knockout phase of the 2017–18 UEFA Europa League.

Draw

The draw for the group stage was held on 25 August 2017, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco.

The 48 teams are drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association cannot be drawn against each other. For the draw, the teams are seeded into four pots based on their 2017 UEFA club coefficients.

On 17 July 2014, the UEFA emergency panel ruled that Ukrainian and Russian clubs would not be drawn against each other "until further notice" due to the political unrest between the countries.

Moreover, the draw is controlled for teams from the same association in order to split the teams evenly into the two sets of four groups (A–F, G–L) for maximum television coverage. On each matchday, one set of six groups play their matches at 19:00 CEST/CET, while the other set of six groups play their matches at 21:05 CEST/CET, with the two sets of groups alternating between each matchday.

The fixtures are decided after the draw, using a computer draw not shown to public, with the following match sequence (Regulations Article 15.02):

Note: Positions for scheduling do not use the seeding pots, e.g., Team 1 is not necessarily the team from Pot 1 in the draw.

Matchday Matches
Matchday 1 2 v 3, 4 v 1
Matchday 2 1 v 2, 3 v 4
Matchday 3 3 v 1, 2 v 4
Matchday Matches
Matchday 4 1 v 3, 4 v 2
Matchday 5 3 v 2, 1 v 4
Matchday 6 2 v 1, 4 v 3

There are certain scheduling restrictions: for example, teams from the same city in general do not play at home on the same matchday (UEFA tries to avoid teams from the same city playing at home on the same day, due to logistics and crowd control), and teams in certain countries (e.g., Russia) do not play at home on the last matchday (due to cold weather and simultaneous kick-off times).

Teams

Below are the participating teams (with their 2017 UEFA club coefficients), grouped by their seeding pot. They include 16 teams which enter in this stage, the 22 winners of the play-off round, and the 10 losers of the Champions League play-off round (5 in Champions Route, 5 in League Route).

Key to colours
Group winners and runners-up advance to the round of 32
Pot 1
Team Coeff
England Arsenal 105.192
Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg[†] 87.106
Flag of France Lyon 68.833
Flag of Ukraine Dynamo Kyiv[†] 67.526
Flag of Spain Villarreal 64.999
Flag of Spain Athletic Bilbao[†] 60.999
Flag of Italy Lazio 56.666
Flag of Italy Milan[†] 47.666
Flag of Czech Viktoria Plzeň[†] 40.635
Flag of Austria Red Bull Salzburg[†] 40.570
Flag of Denmark Copenhagen[CL-CR] 37.800
Flag of Portugal Braga[†] 37.366
Pot 2
Team Coeff
Romania Steaua București[CL-LR] 35.370
Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad[†] 34.175
Belarus Flag BATE Borisov[†] 29.475
England Everton[†] 29.192
Switzerland Young Boys[CL-LR] 28.915
Flag of France Marseille[†] 28.333
Flag of Spain Real Sociedad 27.499
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv[†] 23.375
Flag of Russia Good One Lokomotiv Moscow 20.606
Flag of Austria Austria Wien[†] 17.070
Germany Hertha BSC 16.899
Flag of France Nice[CL-LR] 16.833
Pot 3
Team Coeff
Flag of Kazakhstan Astana[CL-CR] 16.800
Flag of Serbia Partizan[†] 16.075
Germany 1899 Hoffenheim[CL-LR] 15.899
Germany 1. FC Köln 15.899
Croatia Rijeka[CL-CR] 15.550
Flag of Portugal Vitória de Guimarães 14.866
Flag of Italy Atalanta 14.666
Belgium Zulte Waregem 14.480
Flag of Ukraine Zorya Luhansk 13.526
Flag of Norway Rosenborg[†] 12.665
Flag of Moldova FC Sheriff Tiraspol[†] 11.150
Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva[CL-CR] 10.875
Pot 4
Team Coeff
Flag of Cyprus Apollon Limassol[†] 10.710
Flag of Turkey İstanbul Başakşehir[CL-LR] 10.340
Flag of Turkey Konyaspor 9.840
Netherlands Vitesse 9.212
Flag of Czech Slavia Prague[CL-CR] 8.135
Flag of Serbia Red Star Belgrade[†] 7.325
Flag of Albania Skënderbeu Korçë[†] 6.825
Flag of Czech Fastav Zlín 6.635
Flag of Greece.svg AEK Athens[†] 6.580
Switzerland Lugano 6.415
Flag of Macedonia Vardar[†] 5.125
Flag of Sweden Good one Östersund[†] 3.945
Notes
  1. Winners of the play-off round.
  2. CL-CR Losers of the Champions League play-off round (Champions Route).
  3. CL-LR Losers of the Champions League play-off round (League Route).

Format

In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advance to the round of 32, where they are joined by the eight third-placed teams of the Champions League group stage.

Tiebreakers

Teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria are applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 16.01):

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. Away goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  5. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  6. Goal difference in all group matches;
  7. Goals scored in all group matches;
  8. Away goals scored in all group matches;
  9. Wins in all group matches;
  10. Away wins in all group matches;
  11. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  12. UEFA club coefficient.

Groups

The matchdays are 14 September, 28 September, 19 October, 2 November, 23 November, and 7 December 2017. The match kickoff times are 19:00 and 21:05 CEST/CET in general, except for certain matches for geographical reasons.

Times up to 28 October 2017 (matchdays 1–3) are CEST (UTC+2), thereafter (matchdays 4–6) times are CET (UTC+1).

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Villarreal 6 3 2 1 10 6 +4 11 Advance to knockout phase
Flag of Kazakhstan Astana 6 3 1 2 10 7 +3 10
Flag of Czech Slavia Prague 6 2 2 2 6 6 0 8
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 6 1 1 4 1 8 −7 4
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Villarreal Flag of Spain 3–1 Flag of Kazakhstan Astana Estadio de la Cerámica, Villarreal
Attendance: 14,670
Referee: Srđan Jovanović (Serbia)
Sansone Soccerball 16'
Bakambu Soccerball 75'
Cheryshev Soccerball 77'
Report Logvinenko Soccerball 68'
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Slavia Prague Flag of Czech 1–0 Flag of Israel Maccabi Tel Aviv Eden Arena, Prague
Attendance: 13,035
Referee: Robert Schörgenhofer (Austria)
Necid Soccerball 12' Report

28 September 2017 (2017-09-28)
17:00
Astana Flag of Kazakhstan 1–1 Flag of Czech Slavia Prague Astana Arena, Astana
Attendance: 17,215
Referee: Andreas Ekberg (Sweden)
Tomasov Soccerball 42' Report Ngadeu-Ngadjui Soccerball 18'
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel 0–0 Flag of Spain Villarreal Netanya Stadium, Netanya
Attendance: 11,865
Referee: Craig Pawson (England)
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
17:00
Astana Flag of Kazakhstan v Flag of Israel Maccabi Tel Aviv Astana Arena, Astana
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Villarreal Flag of Spain v Flag of Czech Slavia Prague Estadio de la Cerámica, Villarreal
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel v Flag of Kazakhstan Astana Netanya Stadium, Netanya
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Slavia Prague Flag of Czech v Flag of Spain Villarreal Eden Arena, Prague
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
17:00
Astana Flag of Kazakhstan v Flag of Spain Villarreal Astana Arena, Astana
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel v Flag of Czech Slavia Prague Netanya Stadium, Netanya
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Villarreal Flag of Spain v Flag of Israel Maccabi Tel Aviv Estadio de la Cerámica, Villarreal
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Slavia Prague Flag of Czech v Flag of Kazakhstan Astana Eden Arena, Prague
Report

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 6 4 1 1 15 9 +6 13 Advance to knockout phase
Flag of Serbia Partizan 6 2 2 2 8 9 −1 8
Switzerland Young Boys 6 1 3 2 7 8 −1 6
Flag of Albania Skënderbeu Korçë 6 1 2 3 6 10 −4 5
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Dynamo Kyiv Flag of Ukraine 3–1 Flag of Albania Skënderbeu Korçë NSC Olimpiyskiy Stadium, Kiev
Attendance: 24,893
Referee: Bart Vertenten (Belgium)
Report Muzaka Soccerball 39'
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Young Boys Switzerland 1–1 Flag of Serbia Partizan Stade de Suisse, Bern
Attendance: 13,004
Referee: István Kovács (Romania)
Fassnacht Soccerball 14' Report Janković Soccerball 11'

28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Partizan Flag of Serbia 2–3 Flag of Ukraine Dynamo Kyiv Partizan Stadium, Belgrade
Attendance: 0
Referee: Svein Oddvar Moen (Norway)
Ožegović Soccerball 34'
Tawamba Soccerball 42'
Report Júnior Moraes Soccerball 54' (pen.)84'
Buyalskyi Soccerball 68'
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Skënderbeu Korçë Flag of Albania 1–1 Switzerland Young Boys Elbasan Arena, Elbasan
Attendance: 3,300
Referee: Kevin Blom (Netherlands)
Sowe Soccerball 65' Report Assalé Soccerball 72'

19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Skënderbeu Korçë Flag of Albania v Flag of Serbia Partizan Elbasan Arena, Elbasan
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Dynamo Kyiv Flag of Ukraine v Switzerland Young Boys NSC Olimpiyskiy Stadium, Kiev
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Partizan Flag of Serbia v Flag of Albania Skënderbeu Korçë Partizan Stadium, Belgrade
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Young Boys Switzerland v Flag of Ukraine Dynamo Kyiv Stade de Suisse, Bern
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Skënderbeu Korçë Flag of Albania v Flag of Ukraine Dynamo Kyiv Elbasan Arena, Elbasan
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Partizan Flag of Serbia v Switzerland Young Boys Partizan Stadium, Belgrade
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Dynamo Kyiv Flag of Ukraine v Flag of Serbia Partizan NSC Olimpiyskiy Stadium, Kiev
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Young Boys Switzerland v Flag of Albania Skënderbeu Korçë Stade de Suisse, Bern
Report

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Portugal Braga 6 3 1 2 9 8 +1 10 Advance to knockout phase
Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 2 3 1 7 5 +2 9
Flag of Turkey İstanbul Başakşehir 6 2 2 2 7 8 −1 8
Germany 1899 Hoffenheim 6 1 2 3 8 10 −2 5
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
1899 Hoffenheim Germany 1–2 Flag of Portugal Braga Rhein-Neckar-Arena, Sinsheim
Attendance: 15,714
Referee: Bobby Madden (Scotland)
Wagner Soccerball 24' Report Teixeira Soccerball 45+1'
Sousa Soccerball 50'
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey 0–0 Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad Başakşehir Fatih Terim Stadium, Istanbul
Attendance: 6,804
Referee: Stefan Johannesson (Sweden)
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria 2–1 Germany 1899 Hoffenheim Ludogorets Arena, Razgrad
Attendance: 6,155
Referee: Paweł Raczkowski (Poland)
Dyakov Soccerball 46'
Lukoki Soccerball 72'
Report Kadeřábek Soccerball 2'
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Braga Flag of Portugal 2–1 Flag of Turkey İstanbul Başakşehir Estádio Municipal, Braga
Attendance: 10,376
Referee: Matej Jug (Slovenia)
Hassan Soccerball 26'
Fransérgio Soccerball 89'
Report Belözoğlu Soccerball 28'

19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Braga Flag of Portugal v Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad Estádio Municipal, Braga
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
1899 Hoffenheim Germany v Flag of Turkey İstanbul Başakşehir Rhein-Neckar-Arena, Sinsheim
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria v Flag of Portugal Braga Ludogorets Arena, Razgrad
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey v Germany 1899 Hoffenheim Başakşehir Fatih Terim Stadium, Istanbul
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Braga Flag of Portugal v Germany 1899 Hoffenheim Estádio Municipal, Braga
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria v Flag of Turkey İstanbul Başakşehir Ludogorets Arena, Razgrad
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
1899 Hoffenheim Germany v Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad Rhein-Neckar-Arena, Sinsheim
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
İstanbul Başakşehir Flag of Turkey v Flag of Portugal Braga Başakşehir Fatih Terim Stadium, Istanbul
Report

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Milan 6 3 2 1 13 6 +7 11 Advance to knockout phase
Flag of Greece.svg AEK Athens 6 1 5 0 6 5 +1 8
Croatia Rijeka 6 2 1 3 11 12 −1 7
Flag of Austria Austria Wien 6 1 2 3 9 16 −7 5
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Austria Wien Flag of Austria 1–5 Flag of Italy Milan Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Referee: Serdar Gözübüyük (Netherlands)
Borković Soccerball 47' Report
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Rijeka Croatia 1–2 Flag of Greece.svg AEK Athens Stadion Rujevica, Rijeka
Referee: John Beaton (Scotland)
Elez Soccerball 29' Report Mantalos Soccerball 16'
Christodoulopoulos Soccerball 62'

28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
AEK Athens Flag of Greece.svg v Flag of Austria Austria Wien Olympic Stadium, Athens
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Milan Flag of Italy v Croatia Rijeka San Siro, Milan
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Milan Flag of Italy v Flag of Greece.svg AEK Athens San Siro, Milan
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Austria Wien Flag of Austria v Croatia Rijeka Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
AEK Athens Flag of Greece.svg v Flag of Italy Milan Olympic Stadium, Athens
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Rijeka Croatia v Flag of Austria Austria Wien Stadion Rujevica, Rijeka
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Milan Flag of Italy v Flag of Austria Austria Wien San Siro, Milan
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
AEK Athens Flag of Greece.svg v Croatia Rijeka Olympic Stadium, Athens
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Austria Wien Flag of Austria v Flag of Greece.svg AEK Athens Ernst-Happel-Stadion, Vienna
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Rijeka Croatia v Flag of Italy Milan Stadion Rujevica, Rijeka
Report

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Atalanta 6 4 2 0 14 4 +10 14 Advance to knockout phase
Flag of France Lyon 6 3 2 1 11 4 +7 11
England Everton 6 1 1 4 7 15 −8 4
Flag of Cyprus Apollon Limassol 6 0 3 3 5 14 −9 3
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Atalanta Flag of Italy 3–0 England Everton Mapei Stadium – Città del Tricolore, Reggio Emilia
Referee: Vladislav Bezborodov (Russia)
Report
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Apollon Limassol Flag of Cyprus 1–1 Flag of France Lyon GSP Stadium, Nicosia
Referee: Miroslav Zelinka (Czech Republic)
Sardinero Soccerball 90+3' Report Depay Soccerball 53' (pen.)

28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Lyon Flag of France v Flag of Italy Atalanta Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Everton England v Flag of Cyprus Apollon Limassol Goodison Park, Liverpool
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Everton England v Flag of France Lyon Goodison Park, Liverpool
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Atalanta Flag of Italy v Flag of Cyprus Apollon Limassol Mapei Stadium – Città del Tricolore, Reggio Emilia
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Lyon Flag of France v England Everton Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Apollon Limassol Flag of Cyprus v Flag of Italy Atalanta GSP Stadium, Nicosia
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Everton England v Flag of Italy Atalanta Goodison Park, Liverpool
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Lyon Flag of France v Flag of Cyprus Apollon Limassol Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Atalanta Flag of Italy v Flag of France Lyon Mapei Stadium – Città del Tricolore, Reggio Emilia
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Apollon Limassol Flag of Cyprus v England Everton GSP Stadium, Nicosia
Report

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Russia Good One Lokomotiv Moscow 6 3 2 1 9 4 +5 11 Advance to knockout phase
Flag of Denmark Copenhagen 6 2 3 1 7 3 +4 9
Flag of Moldova Sheriff Tiraspol 6 2 3 1 4 4 0 9
Flag of Czech Fastav Zlín 6 0 2 4 1 10 −9 2
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Fastav Zlín Flag of Czech 0–0 Flag of Moldova Sheriff Tiraspol Andrův stadion, Olomouc
Referee: Andrew Dallas (Scotland)
Report
14 September 2017 (2017-09-14)
19:00
Copenhagen Flag of Denmark 0–0 Flag of Russia Good One Lokomotiv Moscow Parken Stadium, Copenhagen
Referee: Hüseyin Göçek (Turkey)
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Lokomotiv Moscow Flag of Russia Good One v Flag of Czech Fastav Zlín RZD Arena, Moscow
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
21:05
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova v Flag of Denmark Copenhagen Sheriff Stadium, Tiraspol
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova v Flag of Russia Good One Lokomotiv Moscow Sheriff Stadium, Tiraspol
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
21:05
Fastav Zlín Flag of Czech v Flag of Denmark Copenhagen Andrův stadion, Olomouc
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Lokomotiv Moscow Flag of Russia Good One v Flag of Moldova Sheriff Tiraspol RZD Arena, Moscow
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
19:00
Copenhagen Flag of Denmark v Flag of Czech Fastav Zlín Parken Stadium, Copenhagen
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Lokomotiv Moscow Flag of Russia Good One v Flag of Denmark Copenhagen RZD Arena, Moscow
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
21:05
Sheriff Tiraspol Flag of Moldova v Flag of Czech Fastav Zlín Sheriff Stadium, Tiraspol
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Fastav Zlín Flag of Czech v Flag of Russia Good One Lokomotiv Moscow Andrův stadion, Olomouc
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
19:00
Copenhagen Flag of Denmark v Flag of Moldova Sheriff Tiraspol Parken Stadium, Copenhagen
Report

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Czech Viktoria Plzeň 6 4 0 2 13 8 +5 12 Advance to knockout phase
Romania Steaua București 6 3 1 2 9 7 +2 10
Switzerland Lugano 6 3 0 3 9 11 −2 9
Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva 6 1 1 4 5 10 −5 4
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel 2–1 Switzerland Lugano Turner Stadium, Beersheba
Referee: [Tony Chapron]] (France)
Einbinder Soccerball 2'
Tzedek Soccerball 60' (pen.)
Report Tzedek Soccerball 67' (o.g.)
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Steaua București Romania 3–0 Flag of Czech Viktoria Plzeň Arena Națională, Bucharest
Referee: Andris Treimanis (Latvia)
Budescu Soccerball 21' (pen.)44'
Alibec Soccerball 72'
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Viktoria Plzeň Flag of Czech v Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva Doosan Arena, Plzeň
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Lugano Switzerland v Romania Steaua București Swissporarena, Lucerne
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Lugano Switzerland v Flag of Czech Viktoria Plzeň Swissporarena, Lucerne
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel v Romania Steaua București Turner Stadium, Beersheba
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Viktoria Plzeň Flag of Czech v Switzerland Lugano Doosan Arena, Plzeň
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Steaua București Romania v Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva Arena Națională, Bucharest
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Lugano Switzerland v Flag of Israel Hapoel Be'er Sheva Swissporarena, Lucerne
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Viktoria Plzeň Flag of Czech v Romania Steaua București Doosan Arena, Plzeň
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Hapoel Be'er Sheva Flag of Israel v Flag of Czech Viktoria Plzeň Turner Stadium, Beersheba
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Steaua București Romania v Switzerland Lugano Arena Națională, Bucharest
Report

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Arsenal 6 4 1 1 14 4 +10 13 Advance to knockout phase
Flag of Serbia Red Star Belgrade 6 2 3 1 3 2 +1 9
Germany 1. FC Köln 6 2 0 4 7 8 −1 6
Belarus Flag BATE Borisov 6 1 2 3 6 16 −10 5
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Red Star Belgrade Flag of Serbia 1–1 Belarus Flag BATE Borisov Red Star Stadium, Belgrade
Referee: Yevhen Aranovsky (Ukraine)
Radonjić Soccerball 54' Report Signevich Soccerball 72'
14 September 2017 (2017-09-14)
22:05
Arsenal England 3–1 Germany 1. FC Köln Emirates Stadium, London
Referee: Xavier Estrada Fernández (Spain)
Kolašinac Soccerball 49'
Sánchez Soccerball 67'
Bellerín Soccerball 82'
Report Córdoba Soccerball 9'

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
1. FC Köln Germany v Flag of Serbia Red Star Belgrade RheinEnergieStadion, Cologne
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
BATE Borisov Belarus Flag v England Arsenal Borisov Arena, Barysaw
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
BATE Borisov Belarus Flag v Germany 1. FC Köln Borisov Arena, Barysaw
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Red Star Belgrade Flag of Serbia v England Arsenal Red Star Stadium, Belgrade
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
1. FC Köln Germany v Belarus Flag BATE Borisov RheinEnergieStadion, Cologne
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Arsenal England v Flag of Serbia Red Star Belgrade Emirates Stadium, London
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
BATE Borisov Belarus Flag v Flag of Serbia Red Star Belgrade Borisov Arena, Barysaw
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
1. FC Köln Germany v England Arsenal RheinEnergieStadion, Cologne
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Red Star Belgrade Flag of Serbia v Germany 1. FC Köln Red Star Stadium, Belgrade
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Arsenal England v Belarus Flag BATE Borisov Emirates Stadium, London
Report

Group I

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Austria Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7 1 +6 12 Advance to knockout phase
Flag of France Marseille 6 2 2 2 4 4 0 8
Flag of Turkey Konyaspor 6 1 3 2 4 6 −2 6
Flag of Portugal Vitória de Guimarães 6 1 2 3 5 9 −4 5
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Marseille Flag of France 1–0 Flag of Turkey Konyaspor Stade Vélodrome, Marseille
Referee: Gediminas Mažeika (Lithuania)
Rami Soccerball 48' Report
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Vitória de Guimarães Flag of Portugal 1–1 Flag of Austria Red Bull Salzburg Estádio D. Afonso Henriques, Guimarães
Referee: Aliyar Aghayev (Azerbaijan)
Pedro Henrique Soccerball 25' Report Berisha Soccerball 45'

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Red Bull Salzburg Flag of Austria v Flag of France Marseille Red Bull Arena, Wals-Siezenheim
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Konyaspor Flag of Turkey v Flag of Portugal Vitória de Guimarães Büyükşehir Stadium, Konya
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Konyaspor Flag of Turkey v Flag of Austria Red Bull Salzburg Büyükşehir Stadium, Konya
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Marseille Flag of France v Flag of Portugal Vitória de Guimarães Stade Vélodrome, Marseille
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Red Bull Salzburg Flag of Austria v Flag of Turkey Konyaspor Red Bull Arena, Wals-Siezenheim
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Vitória de Guimarães Flag of Portugal v Flag of France Marseille Estádio D. Afonso Henriques, Guimarães
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Konyaspor Flag of Turkey v Flag of France Marseille Büyükşehir Stadium, Konya
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Red Bull Salzburg Flag of Austria v Flag of Portugal Vitória de Guimarães Red Bull Arena, Wals-Siezenheim
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Marseille Flag of France v Flag of Austria Red Bull Salzburg Stade Vélodrome, Marseille
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Vitória de Guimarães Flag of Portugal v Flag of Turkey Konyaspor Estádio D. Afonso Henriques, Guimarães
Report

Group J

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Athletic Bilbao 6 3 2 1 8 5 +3 11 Advance to knockout phase
Flag of Sweden Good one Östersund 6 3 2 1 8 4 +4 11
Flag of Ukraine Zorya Luhansk 6 2 0 4 3 9 −6 6
Germany Hertha BSC 6 1 2 3 6 7 −1 5
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Zorya Luhansk Flag of Ukraine 0–2 Flag of Sweden Good one Östersund Arena Lviv, Lviv
Referee: Stephan Klossner (Switzerland)
Report Ghoddos Soccerball 50'
Gero Soccerball 90+4'
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Hertha BSC Germany 0–0 Flag of Spain Athletic Bilbao Olympiastadion, Berlin
Referee: Ivan Kružliak (Slovakia)
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Athletic Bilbao Flag of Spain v Flag of Ukraine Zorya Luhansk San Mamés, Bilbao
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Östersund Flag of Sweden Good one v Germany Hertha BSC Jämtkraft Arena, Östersund
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Östersund Flag of Sweden Good one v Flag of Spain Athletic Bilbao Jämtkraft Arena, Östersund
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Zorya Luhansk Flag of Ukraine v Germany Hertha BSC Arena Lviv, Lviv
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Athletic Bilbao Flag of Spain v Flag of Sweden Good one Östersund San Mamés, Bilbao
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Hertha BSC Germany v Flag of Ukraine Zorya Luhansk Olympiastadion, Berlin
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Östersund Flag of Sweden Good one v Flag of Ukraine Zorya Luhansk Jämtkraft Arena, Östersund
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Athletic Bilbao Flag of Spain v Germany Hertha BSC San Mamés, Bilbao
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Zorya Luhansk Flag of Ukraine v Flag of Spain Athletic Bilbao Arena Lviv, Lviv
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Hertha BSC Germany v Flag of Sweden Good one Östersund Olympiastadion, Berlin
Report

Group K

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Lazio 6 4 1 1 12 7 +5 13 Advance to knockout phase
Flag of France Nice 6 3 0 3 12 7 +5 9
Belgium Zulte Waregem 6 2 1 3 8 13 −5 7
Netherlands Vitesse 6 1 2 3 5 10 −5 5
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Zulte Waregem Belgium 1–5 Flag of France Nice Regenboogstadion, Waregem
Referee: Ali Palabıyık (Turkey)
Leya Iseka Soccerball 46' Report Pléa Soccerball 16'20'
Dante Soccerball 28'
Saint-Maximin Soccerball 69'
Balotelli Soccerball 74'
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Vitesse Netherlands 2–3 Flag of Italy Lazio GelreDome, Arnhem
Referee: Liran Liany (Israel)
Matavž Soccerball 33'
Linssen Soccerball 57'
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Lazio Flag of Italy v Belgium Zulte Waregem Stadio Olimpico, Rome
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Nice Flag of France v Netherlands Vitesse Allianz Riviera, Nice
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Nice Flag of France v Flag of Italy Lazio Allianz Riviera, Nice
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Zulte Waregem Belgium v Netherlands Vitesse Regenboogstadion, Waregem
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Lazio Flag of Italy v Flag of France Nice Stadio Olimpico, Rome
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Vitesse Netherlands v Belgium Zulte Waregem GelreDome, Arnhem
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Nice Flag of France v Belgium Zulte Waregem Allianz Riviera, Nice
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Lazio Flag of Italy v Netherlands Vitesse Stadio Olimpico, Rome
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Zulte Waregem Belgium v Flag of Italy Lazio Regenboogstadion, Waregem
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Vitesse Netherlands v Flag of France Nice GelreDome, Arnhem
Report

Group L

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg 6 5 1 0 17 5 +12 16 Advance to knockout phase
Flag of Spain Real Sociedad 6 4 0 2 16 6 +10 12
Flag of Norway Rosenborg 6 1 2 3 6 11 −5 5
Flag of Macedonia Vardar 6 0 1 5 3 20 −17 1
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Vardar Flag of Macedonia 0–5 Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg Philip II Arena, Skopje
Referee: Jakob Kehlet (Denmark)
Report Kokorin Soccerball 6'21'
Dzyuba Soccerball 39'
Ivanović Soccerball 66'
Rigoni Soccerball 89'
14 September 2017 (2017-09-14)
21:05
Real Sociedad Flag of Spain 4–0 Flag of Norway Rosenborg Anoeta, San Sebastián
Referee: Paolo Mazzoleni (Italy)
Llorente Soccerball 9'77'
Zurutuza Soccerball 10'
Skjelvik Soccerball 41' (o.g.)
Report

28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Rosenborg Flag of Norway v Flag of Macedonia Vardar Lerkendal Stadion, Trondheim
Report
28 September 2017 (2017-09-28)
19:00
Zenit Saint Petersburg Flag of Russia Good One v Flag of Spain Real Sociedad Krestovsky Stadium, Saint Petersburg
Report

19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Zenit Saint Petersburg Flag of Russia Good One v Flag of Norway Rosenborg Krestovsky Stadium, Saint Petersburg
Report
19 October 2017 (2017-10-19)
19:00
Vardar Flag of Macedonia v Flag of Spain Real Sociedad Philip II Arena, Skopje
Report

2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Rosenborg Flag of Norway v Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg Lerkendal Stadion, Trondheim
Report
2 November 2017 (2017-11-02)
21:05
Real Sociedad Flag of Spain v Flag of Macedonia Vardar Anoeta, San Sebastián
Report

23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Zenit Saint Petersburg Flag of Russia Good One v Flag of Macedonia Vardar Krestovsky Stadium, Saint Petersburg
Report
23 November 2017 (2017-11-23)
19:00
Rosenborg Flag of Norway v Flag of Spain Real Sociedad Lerkendal Stadion, Trondheim
Report

7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Vardar Flag of Macedonia v Flag of Norway Rosenborg Philip II Arena, Skopje
Report
7 December 2017 (2017-12-07)
21:05
Real Sociedad Flag of Spain v Flag of Russia Good One Zenit Saint Petersburg Anoeta, San Sebastián
Report

External links

201718 in European football (UEFA)
Domestic leagues

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus '17 '18 · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia '17 '18 · Faroe Islands '17 '18 · Finland '17 '18 · France · Georgia '17 '18 · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '17 '18 · Israel · Italy · Kazakhstan '17 '18 · Latvia '17 '18 · Lithuania '17 '18 · Luxembourg · Macedonia · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · Northern Ireland · Norway '17 '18 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '17 '18 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden '17 '18 · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

Domestic cups

Albania · Andorra · Armenia · Austria · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bosnia and Herzegovina · Bulgaria · Croatia · Cyprus · Czech Republic · Denmark · England · Estonia · Faroe Islands '17 '18 · Finland '17 '18 · France · Georgia · Germany · Gibraltar · Greece · Hungary · Iceland '17 '18 · Israel · Italy · Kazakhstan '17 '18 · Latvia · Liechtenstein · Lithuania · Luxembourg · Macedonia · Malta · Moldova · Montenegro · Netherlands · Northern Ireland · Norway '17 '18 · Poland · Portugal · Republic of Ireland '17 '18 · Romania · Russia · San Marino · Scotland · Serbia · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Switzerland · Turkey · Ukraine · Wales

League cups

England · Estonia · Finland '17 '18 · France · Gibraltar · Hungary · Iceland '17 '18 · Israel · Latvia · Northern Ireland · Portugal · Republic of Ireland '17 '18 · Romania · Scotland · Wales

Supercups

Albania · Andorra · Armenia · Azerbaijan · Belarus · Belgium · Bulgaria · Cyprus · Czech Republic · England · Estonia · Faroe Islands · France · Georgia · Germany · Gibraltar · Hungary · Iceland · Israel · Italy · Kazakhstan · Lithuania · Macedonia · Malta · Moldova · Netherlands · Northern Ireland · Poland · Portugal · Republic of Ireland '17 '18 · Romania · Russia · San Marino · Slovakia · Slovenia · Spain · Sweden · Turkey · Ukraine

UEFA competitions

Champions League (qualifying phase and play-off round · group stage · knockout phase · Final)
Europa League (qualifying phase and play-off round · group stage · knockout phase · Final)
Super Cup

International competitions

2018 FIFA World Cup (UEFA qualification) · 2017 FIFA Confederations Cup

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.