Stub.png
Cup stub
This article about 2017–18 FA Cup qualifying rounds is a stub, an article too short to provide more than rudimentary information about a subject. You can help The Football Wiki by expanding it.
FA Cup qualifying rounds
2017–18
Region  England
 Wales
Previous season
Next season
 ← 2016–17
2018–19 → 

The 2017–18 FA Cup qualifying rounds open the 137th season of competition in England for The Football Association Challenge Cup (FA Cup), the world's oldest association football single knockout competition. A list of teams accepted and draws for the two preliminary rounds will be released on Friday 7 July 2017.

The large number of clubs entering the tournament from lower down (Levels 5 to 10) in the English football pyramid mean that the competition is scheduled to start with six rounds of two preliminary and four qualifying knockouts for these non-League teams. The 32 winning teams from the Fourth Qualifying Round progress to the First Round Proper, when League teams tiered at Levels 3 and 4 enter the competition.

Calendar

The calendar for the 2017–18 FA Cup qualifying rounds, as announced by The Football Association.

Round Main Date Number of Fixtures Clubs Remaining New Entries This Round Prize Money
Extra Preliminary Round 5 August 2017 185 737 → 552 370: 368th–737th £1,500
Preliminary Round 19 August 2017 160 552 → 392 135: 233rd–367th £1,925
First Qualifying Round 2 September 2017 116 392 → 276 72: 161st–232nd £3,000
Second Qualifying Round 16 September 2017 80 276 → 196 44: 117th–160th £4,500
Third Qualifying Round 30 September 2017 40 196 → 156 none £7,500
Fourth Qualifying Round 14 October 2017 32 156 → 124 24: 93rd–116th £12,500

Extra Preliminary Round

Extra Preliminary Round fixtures are due to be played on Friday 4th, Saturday 5th and Sunday 6 August 2017, with replays taking place no later than Thursday 10 August 2017. A total of 370 teams, from Level 9 and Level 10 of English football, enter at this stage of the competition. The round includes 77 teams from Level 10 of English football, being the lowest ranked clubs to compete in the tournament. The results were as follows:

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Friday 4 August 2017
61 Heanor Town (9) 0–1 Aylestone Park (10) 213
78 Potton United (10) 0–0 Biggleswade United (9) 252
110 Flackwell Heath (9) 5–0 Burnham (9) 202
124 Crowborough Athletic (9) 2–0 Lingfield (10) 152
170 Sholing (9) 1–2 Alresford Town (9) 302
Saturday 5 August 2017
1 Penrith (9) 2–1 West Auckland Town (9) 213
2 Billingham Town (10) 0–3 Pickering Town (9) 134
3 Barnoldswick Town (9) 3–1 Template:Fb team Jarrow Roofing (9) 221
4 Sunderland RCA (9) 3–1 Garforth Town (9) 102
5 Shildon (9) 2–0 Morpeth Town (9) 270
6 Consett (9) 3–3 Bishop Auckland (9) 394
7 Template:Fb team Washington (9) 0–3 Dunston UTS (9) 148
8 Bridlington Town (9) 2–0 Template:Fb team Billingham Synthonia (9) 190
9 Newton Aycliffe (9) 1–0 Chester-le-Street Town (10) 131
10 Seaham Red Star (9) 1–1 Whitley Bay (9) 222
11 Thackley (9) 3–4 Harrogate Railway Athletic (9) 112
12 Guisborough Town (9) 4–2 Stockton Town (9) 256
13 Ashington (9) 1–0 Ryhope Colliery Welfare (9) 211
14 Newcastle Benfield (9) 1–0 West Allotment Celtic (10) 102
15 Albion Sports (9) 2–0 Nelson (10) 78
16 Template:Fb team Team Northumbria (9) 0–1 Heaton Stannington (10) 95
17 Marske United (9) 4–4 North Shields (9) 217
18 Litherland REMYCA (10) 2–0 A.F.C. Liverpool (9) 312
20 Squires Gate (9) 0–4 Ashton Athletic (9) 82
21 Cammell Laird 1907 (10) 4–1 Maltby Main (9) 82
22 Padiham (9) 1–2 Template:Fb team City of Liverpool (9) 357
23 Pontefract Collieries (9) 1–0 Alsager Town (10) 91
25 Runcorn Town (9) 3–2 A.F.C. Darwen (9) 120
26 Northwich Victoria (9) 2–2 1874 Northwich (9) 510
28 Congleton Town (9) 4–2 Template:Fb team New Mills (10) 193
29 Irlam (9) 1–2 Abbey Hey (9) 203
30 Armthorpe Welfare (10) 1–1 Liversedge (9) 45
31 Parkgate (9) 4–2 Barnton (9) 83
32 Athersley Recreation (9) 0–5 West Didsbury & Chorlton (9) 113
33 Template:Fb team Charnock Richard (9) 3–4 Penistone Church (9) 254
34 Maine Road (9) 3–2 Winsford United (9) 165
35 Runcorn Linnets (9) 2–0 Hemsworth Miners Welfare (9) 324
36 Hanley Town (9) 4–1 Atherstone Town (10) 181
37 Coventry United (9) 1–2 Rugby Town (9) 315
38 Sporting Khalsa (9) 2–2 Stourport Swifts (9) 57
39 AFC Wulfrunians (9) 3–0 Template:Fb team Shawbury United (9) 72
40 Wolverhampton Sporting (10) 2–3 Haughmond (9) 55
41 Tividale (10) 1–1 Highgate United (9) 105
42 Walsall Wood (10) 3–1 Whitchurch Alport (10) 203
43 Coventry Sphinx (9) 0–2 Template:Fb team Boldmere St. Michaels (9) 117
44 Template:Fb team Daventry Town (9) 0–1 Worcester City (9) 244
45 Wolverhampton Casuals (10) 7–0 Malvern Town (10) 52
46 Westfields (9) 3–1 Template:Fb team Bewdley Town (10) 219
47 Coleshill Town (9) 6–2 Wellington (9) 82
48 Bromsgrove Sporting (9) 2–2 Rocester (9) 602
49 Brocton (10) 3–0 Cadbury Athletic (10) 67
50 Template:Fb team Kimberley Miners Welfare (10) 2–4 Template:Fb team Blaby & Whetstone Athletic (10) 101
51 Template:Fb team Oadby Town (9) 1–1 Template:Fb team St Andrews (9) 189
52 Birstall United (10) 3–0 South Normanton Athletic (9) 190
53 Bottesford Town (9) 6–0 Long Eaton United (9) 85
54 Leicester Road (10) 2–1 Template:Fb team Sleaford Town (9) 54
55 Dunkirk (10) 2–1 Template:Fb team Leicester Nirvana (9) 63
56 Template:Fb team Kirby Muxloe (9) 4–2 Barton Town (9) 61
57 AFC Mansfield (9) 2–1 Hall Road Rangers (9) 70
58 Staveley Miners Welfare (9) 2–1 Loughborough University (9) 160
59 Template:Fb team Retford United (10) 1–1 Quorn (9) 161
60 Template:Fb team Clipstone (9) 3–1 West Bridgford (10) 100
62 Worksop Town (9) 1–2 Hinckley AFC (10) 435
63 Template:Fb team Boston Town (9) 2–2 Template:Fb team Radford (10) 90
64 Template:Fb team Rainworth Miners Welfare (9) 0–1 Shepshed Dynamo (9) 95
65 Template:Fb team Harrowby United (10) 0–3 Grimsby Borough (10) 70
66 Biggleswade (9) 1–4 Wisbech Town (9) 129
67 Swaffham Town (10) 3–1 Template:Fb team Rothwell Corinthians (9) 80
68 Template:Fb team Raunds Town (10) 1–1 Yaxley (9) 85
69 Template:Fb team Peterborough Northern Star (9) 2–3 Template:Fb team Deeping Rangers (9) 92
70 Template:Fb team Cogenhoe United (9) 3–0 Godmanchester Rovers (9) 64
71 Ely City (9) 0–2 Holbeach United (9) 114
72 Template:Fb team Huntingdon Town (10) 1–4 Template:Fb team Newport Pagnell Town (9) 54
73 Template:Fb team Eynesbury Rovers (9) 3–2 Thetford Town (9) 93
74 Template:Fb team Northampton Sileby Rangers (9) 0–5 Template:Fb team Harborough Town (9) 72
75 Wellingborough Whitworth (9) 0–4 Template:Fb team Desborough Town (9) 52
76 Fakenham Town (9) 0–2 Template:Fb team Wellingborough Town (9) 85
77 Histon (9) 0–1 Template:Fb team Northampton ON Chenecks (9) 110
79 Hoddesdon Town (9) 1–2 Haverhill Rovers (9) 76
80 Sawbridgeworth Town (9) 0–3 West Essex (9) 115
81 Enfield 1893 (9) 1–2 Haverhill Borough (9) 44
82 Redbridge (9) 3–1 Stansted (9) 82
83 Takeley (9) 3–1 Wivenhoe Town (9) 86
84 Kirkley & Pakefield (9) 1–2 Saffron Walden Town (9) 98
85 Southend Manor (9) 1–0 Wroxham (9) 58
86 Framlingham Town (10) 0–0 Wadham Lodge (9) 236
87 Template:Fb team Broxbourne Borough (10) 1–1 Tower Hamlets (9) 58
89 Ilford (9) 1–0 Woodbridge Town (10) 72
90 Clacton (9) 0–1 Clapton (9) 203
91 Hadleigh United (9) 3–2 Sporting Bengal United (9) 87
92 FC Romania (9) 2–2 Waltham Forest (9) 52
93 Hackney Wick (9) 0–1 Long Melford (9) 267
94 Felixstowe & Walton United (9) 2–7 Brantham Athletic (9) 255
95 Template:Fb team Stanway Rovers (9) 2–4 Gorleston (9) 92
96 Hullbridge Sports (9) 5–1 Ipswich Wanderers (9) 70
98 Great Yarmouth Town (9) 5–0 Diss Town (10) 176
99 Newmarket Town (9) 5–1 Great Wakering Rovers (9) 88
100 Walsham-le-Willows (9) 2–2 Basildon United (9) 120
101 Welwyn Garden City (9) 2–4 North Greenford United (9) 160
102 Cockfosters (9) 1–1 Template:Fb team Risborough Rangers (10) 120
103 Holmer Green (9) 4–0 Template:Fb team A.F.C. Hayes (9) 71
104 Lydney Town (9) 1–3 Wantage Town (9) 107
105 Template:Fb team Langford (10) 1–9 Hadley (9) 63
107 Template:Fb team Stotfold (9) 1–12 Berkhamsted (9) 86
108 Template:Fb team Woodley United (9) 1–2 Tuffley Rovers (9) 108
109 Template:Fb team Southall (10) 5–1 Template:Fb team Harpenden Town (9) 50
112 Fairford Town (9) 1–1 Longlevens (9) 202
113 Template:Fb team Edgware Town (9) 1–1 Template:Fb team Leverstock Green (9) 68
114 Chipping Sodbury Town (9) 3–1 Brackley Town Saints (9) 161
115 Leighton Town (9) 4–0 Template:Fb team Oxhey Jets (9) 72
116 Windsor (9) 1–4 Wembley (9) 136
117 Brimscombe & Thrupp (9) 4–0 Sun Sports (9) 65
118 Royal Wootton Bassett Town (9) 1–2 Template:Fb team Crawley Green (9) 89
119 Template:Fb team Colney Heath (9) 1–0 Template:Fb team Tring Athletic (9) 92
120 Ardley United (10) 1–3 Template:Fb team Baldock Town (10) 52
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
121 Template:Fb team Corinthian (9) 2–2 Deal Town (9) 71
122 Template:Fb team Hassocks (9) 2–3 Hollands & Blair (9) 112
123 Template:Fb team Sheppey United (9) 3–2 AFC Croydon Athletic (9) 263
125 Template:Fb team Sutton Common Rovers (9) 2–0 Canterbury City (9) 73
126 Newhaven (9) 0–0 Peacehaven & Telscombe (9) 504
127 Template:Fb team Colliers Wood United (9) 2–2 AFC Uckfield Town (9) 60
128 Template:Fb team Chessington & Hook United (10) 2–2 Lancing (9) 141
129 East Preston (9) 2–1 Template:Fb team Saltdean United (9) 104
131 Hailsham Town (10) 1–8 Template:Fb team Redhill (9) 86
132 Loxwood (9) 3–1 Holmesdale (10) 102
133 Tunbridge Wells (9) 1–0 Beckenham Town (9) 271
134 Template:Fb team Walton & Hersham (9) 7–0 Mile Oak (10) 91
135 Sevenoaks Town (9) 3–1 Template:Fb team Broadbridge Heath (9) 113
136 Template:Fb team Hanworth Villa (9) 5–0 Template:Fb team Bedfont & Feltham (10) 94
137 Template:Fb team Glebe (9) 1–0 Lordswood (9) 102
138 Whitstable Town (9) 2–3 Template:Fb team Croydon (9) 197
139 Worthing United (9) 2–4 Template:Fb team Steyning Town (10) 128
140 Arundel (9) 0–4 Pagham (9) 150
141 Template:Fb team Horley Town (9) 5–1 Template:Fb team Raynes Park Vale (10) 83
142 Template:Fb team Abbey Rangers (9) 1–3 Cray Valley PM (9) 60
143 Eastbourne Town (9) 2–1 Template:Fb team Bearsted (9) 211
144 Template:Fb team Spelthorne Sports (9) 1–3 Chertsey Town (9) 97
145 Rochester United (9) 1–1 Erith Town (9) 74
146 Erith & Belvedere (10) 4–0 Wick (10) 45
147 Template:Fb team AC London (10) 3–2 Crawley Down Gatwick (9) 61
148 Chatham Town (9) 1–1 Littlehampton Town (9) 201
149 Template:Fb team Little Common (10) 1–2 Template:Fb team Eastbourne United (9) 116
151 Haywards Heath Town (9) A–A Bedfont Sports (9) 107
152 Horsham YMCA (9) 0–2 Three Bridges (9) 175
153 Bracknell Town (9) 3–0 Template:Fb team Cowes Sports (9) 276
154 Thatcham Town (9) 5–0 Petersfield Town (9) 122
155 Template:Fb team Christchurch (10) 1–5 Template:Fb team AFC Portchester (9) 82
156 Template:Fb team Farnham Town (9) 3–2 Template:Fb team Fawley (10) 71
157 Template:Fb team Bashley (9) 2–4 Template:Fb team Fareham Town (9) 160
158 Template:Fb team Hamworthy United (9) 4–1 Template:Fb team Bemerton Heath Harlequins (9) 100
159 Template:Fb team Team Solent (9) 2–5 Template:Fb team Brockenhurst (9) 71
161 Template:Fb team Amesbury Town (9) 4–0 Template:Fb team Eversley & California (10) 56
162 Template:Fb team Camberley Town (9) 0–0 Blackfield & Langley (9) 99
163 Template:Fb team Whitchurch United (10) 0–3 Template:Fb team Laverstock & Ford (10) 53
164 Template:Fb team Ringwood Town (10) 0–6 Ascot United (9) 84
165 Binfield (9) 4–3 Chichester City (9) 101
166 Template:Fb team Horndean (9) 2–1 Melksham Town (9) 68
167 Template:Fb team Knaphill (9) 0–0 Bournemouth (9) 52
168 Newport (IoW) (9) 2–2 Template:Fb team Guildford City (9) 174
169 Godalming Town (9) 2–1 Template:Fb team Westfield (9) 90
171 Template:Fb team Lymington Town (9) 0–2 Template:Fb team Andover Town (9) 85
172 Clevedon Town (9) 2–2 Bitton (9) 99
173 Cadbury Heath (9) 4–1 Longwell Green Sports (9) 112
174 Plymouth Parkway (10) 0–1 Template:Fb team Portland United (9) 115
175 St Austell (10) 1–1 Bridport (9) 292
176 Wells City (9) 2–1 Cribbs (9) 62
177 Template:Fb team Shaftesbury (9) 0–0 Exmouth Town (10) 155
178 Shepton Mallet (9) 1–4 Tavistock (10) 88
179 Buckland Athletic (9) 2–3 Template:Fb team Bodmin Town (10) 169
180 Cheddar (10) 0–2 Template:Fb team Willand Rovers (9) 173
181 Wellington AFC (9) 1–3 Hengrove Athletic (9) 40
182 Street (9) 1–1 Hallen (9) 94
183 Brislington (9) 6–1 Sherborne Town (10) 41
184 Bridgwater Town (9) 5–2 Keynsham Town (10) 211
185 Bradford Town (9) 3–4 Odd Down (9) 151
Sunday 6 August 2017
19 AFC Emley (10) 0–3 Burscough (9) 306
24 Hallam (10) 3–0 Bootle (9) 310
27 Widnes (9) 0–5 Handsworth Parramore (9) 165
88 Barkingside (9) 0–4 Stowmarket Town (9) 215
97 St Margaretsbury (9) 3–2 Burnham Ramblers (9) 135
106 Highworth Town (9) 1–1 London Colney (9) 174
111 Template:Fb team Highmoor Ibis (9) 3–1 Template:Fb team Buckingham Town (10) 52
130 Template:Fb team Epsom & Ewell (9) 1–2 Template:Fb team Banstead Athletic (9) 123
150 Template:Fb team Rusthall (10) 0–0 Template:Fb team CB Hounslow United (9) 262
160 Template:Fb team Badshot Lea (10) 1–1 Template:Fb team Verwood Town (10) 101
Tuesday 8 August 2017
151 Haywards Heath Town (9) 5–2 Bedfont Sports (9) 84
Replays
Monday 7 August 2017
87R Tower Hamlets (9) 1–0 Template:Fb team Broxbourne Borough (10) 68
Tuesday 8 August 2017
10R Whitley Bay (9) 4–1 Seaham Red Star (9) 259
26R 1874 Northwich (9) 2–0 Northwich Victoria (9) 429
30R Liversedge (9) 5–3 Armthorpe Welfare (10) 91
38R Stourport Swifts (9) 2–3 (a.e.t.) Sporting Khalsa (9) 114
41R Highgate United (9) 2–3 Tividale (10) 110
48R Rocester (9) 0–3 Bromsgrove Sporting (9) 196
51R Template:Fb team St Andrews (9) 2–2 (1–3 p) Template:Fb team Oadby Town (9) 136
68R Yaxley (9) 4–2 (a.e.t.) Template:Fb team Raunds Town (10) 72
78R Biggleswade United (9) 1–2 Potton United (10) 142
100R Basildon United (9) 3–0 Walsham-le-Willows (9) 184
102R Template:Fb team Risborough Rangers (10) 2–2 (2–4 p) Cockfosters (9) 131
106R London Colney (9) 2–4 Highworth Town (9) 82
112R Longlevens (9) 5–1 Fairford Town (9) 132
113R Template:Fb team Leverstock Green (9) A–A Template:Fb team Edgware Town (9)
121R Deal Town (9) 4–1 Template:Fb team Corinthian (9) 120
126R Peacehaven & Telscombe (9) 0–2 Newhaven (9) 439
127R AFC Uckfield Town (9) 0–2 Template:Fb team Colliers Wood United (9) 66
128R Lancing (9) 1–3 Template:Fb team Chessington & Hook United (10) 104
150R Template:Fb team CB Hounslow United (9) 2–1 Template:Fb team Rusthall (10) 143
160R Template:Fb team Verwood Town (10) 3–3 (1–3 p) Template:Fb team Badshot Lea (10) 40
162R Blackfield & Langley (9) 1–2 (a.e.t.) Template:Fb team Camberley Town (9) 86
167R Bournemouth (9) 0–2 Template:Fb team Knaphill (9) 52
172R Bitton (9) 0–1 (a.e.t.) Clevedon Town (9) 60
182R Hallen (9) 1–4 Street (9) 65
Wednesday 9 August 2017
6R Bishop Auckland (9) 2–5 Consett (9) 432
17R North Shields (9) 0–1 Marske United (9) 279
59R Quorn (9) 3–0 Template:Fb team Retford United (10) 153
86R Wadham Lodge (9) 1–3 Framlingham Town (10) 40
175R Bridport (9) 1–0 St Austell (10) 212
177R Exmouth Town (10) 1–2 (a.e.t.) Template:Fb team Shaftesbury (9) 175
Tuesday 15 August 2017
63R Template:Fb team Radford (10) 2–2 (3–4 p) Template:Fb team Boston Town (9) 107
92R Waltham Forest (9) 1–2 FC Romania (9) 46
113R Template:Fb team Leverstock Green (9) 5–3 Template:Fb team Edgware Town (9) 58
145R Erith Town (9) 5–0 Rochester United (9) 75
Wednesday 16 August 2017
148R Littlehampton Town (9) 2–1 Chatham Town (9) 158
168R Template:Fb team Guildford City (9) 3–0 Newport (IoW) (9) 153
Notes

Preliminary Round

Preliminary Round fixtures are due to be played on Friday 18th, Saturday 19th and Sunday 20 August 2017, with replays on or before Thursday 24 August 2017. A total of 320 teams will take part in this stage of the competition, including the 185 winners from the Extra Preliminary Round and 135 entering at this stage from the six leagues at Level 8 of English football. The round includes 28 teams from Level 10 still in the competition, being the lowest ranked teams in this round. The draw is as follows:

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Friday 18 August 2017
24 Prescot Cables (8) 2–2 Template:Fb team City of Liverpool (9) 973
56 Cambridge City (8) 1–0 Stamford (8) 236
60 Potton United (10) 2–0 AFC Dunstable (8) 187
136 Template:Fb team AC London (10) 1–5 Egham Town (8) 52
Saturday 19 August 2017
1 Albion Sports (9) 2–1 Newton Aycliffe (9) 75
2 South Shields (8) 3–1 Bridlington Town (9) 1,420
4 Sunderland RCA (9) 4–0 Ashington (9) 98
5 Guisborough Town (9) 1–5 Shildon (9) 204
6 Goole (8) 1–2 Newcastle Benfield (9) 143
7 Barnoldswick Town (9) 2–1 Dunston UTS (9) 193
8 Tadcaster Albion (8) 0–1 Colne (8) 200
9 Harrogate Railway Athletic (9) 1–1 Kendal Town (8) 107
10 Scarborough Athletic (8) 1–1 Marske United (9) 885
11 Consett (9) 4–0 Heaton Stannington (10) 349
12 Penrith (9) 1–1 Whitley Bay (9) 221
13 Abbey Hey (9) 2–2 Maine Road (9) 134
14 Sheffield (8) 0–2 Ossett Town (8) 229
15 Penistone Church (9) 2–0 Litherland REMYCA (10) 208
16 Bamber Bridge (8) 3–2 Brighouse Town (8) 220
18 Frickley Athletic (8) 2–1 Runcorn Town (9) 188
19 Ramsbottom United (8) 2–3 Liversedge (9) 202
20 Pontefract Collieries (9) 1–2 Skelmersdale United (8) 99
21 Ashton Athletic (9) 4–2 Runcorn Linnets (9) 201
22 Parkgate (9) 2–4 Handsworth Parramore (9) 116
23 Trafford (8) 2–2 Kidsgrove Athletic (8) 197
25 1874 Northwich (9) 3–3 West Didsbury & Chorlton (9) 247
26 Glossop North End (8) 0–2 Mossley (8) 450
27 Hyde United (8) 4–2 Congleton Town (9) 332
28 Ossett Albion (8) 3–4 Droylsden (8) 89
29 Colwyn Bay (8) 3–0 Stocksbridge Park Steels (8) 207
30 Radcliffe Borough (8) 1–1 Burscough (9) 114
31 Leek Town (8) 2–0 Cammell Laird 1907 (10) 242
32 Sporting Khalsa (9) 1–1 Market Drayton Town (8) 73
33 Alvechurch (8) 2–0 Hanley Town (9) 235
34 Walsall Wood (10) 0–1 Tividale (10) 162
35 Bedworth United (8) 0–2 Haughmond (9) 108
36 Rugby Town (9) 2–3 Romulus (8) 201
37 Bromsgrove Sporting (9) 3–4 Coleshill Town (9) 708
38 Wolverhampton Casuals (10) 2–2 Template:Fb team Boldmere St. Michaels (9) 55
40 Brocton (10) 2–0 Gresley (8) 99
41 Newcastle Town (8) 1–1 Evesham United (8) 123
42 AFC Wulfrunians (9) 1–1 Westfields (9) 87
43 Birstall United (10) 0–3 Cleethorpes Town (8) 196
44 Shepshed Dynamo (9) 3–0 Template:Fb team Kimberley Miners Welfare (10) 174
45 Template:Fb team Kirby Muxloe (9) 0–2 Dunkirk (10) 50
46 Grimsby Borough (10) 4–1 Leicester Road (10) 73
47 Template:Fb team Oadby Town (9) 1–3 Loughborough Dynamo (8) 149
48 Hinckley AFC (10) 4–1 Aylestone Park (10) 172
50 Staveley Miners Welfare (9) 0–1 Basford United (8) 135
51 Template:Fb team Boston Town (9) 3–2 Carlton Town (8) 56
52 Lincoln United (8) 0–0 Belper Town (8) 140
53 Bottesford Town (9) 4–1 Template:Fb team Clipstone (9) 53
54 Wisbech Town (9) 2–2 Spalding United (8) 262
55 Dereham Town (8) 3–0 Corby Town (8) 164
57 Barton Rovers (8) 1–2 Template:Fb team Deeping Rangers (9) 71
58 Yaxley (9) 5–3 Template:Fb team Harborough Town (9) 68
59 Holbeach United (9) 6–1 Template:Fb team Northampton ON Chenecks (9) 98
61 Template:Fb team Newport Pagnell Town (9) 3–3 Kempston Rovers (8) 152
62 Arlesey Town (8) 3–1 Template:Fb team Desborough Town (9) 80
63 Soham Town Rangers (8) 3–2 Template:Fb team Cogenhoe United (9) 123
64 Template:Fb team Eynesbury Rovers (9) 1–1 Peterborough Sports (8) 207
65 Template:Fb team Wellingborough Town (9) 0–4 AFC Rushden & Diamonds (8) 513
66 Bedford Town (8) 3–1 Swaffham Town (10) 180
68 Bury Town (8) 1–2 Tilbury (8) 233
69 Southend Manor (9) 2–3 Gorleston (9) 64
70 Bowers & Pitsea (8) 0–2 Haringey Borough (8) 174
71 Maldon & Tiptree (8) 5–1 Waltham Abbey (8) 73
72 A.F.C. Hornchurch (8) 2–0 Brentwood Town (8) 309
73 Canvey Island (8) 0–2 Witham Town (8) 224
74 Clapton (9) 2–0 Norwich United (8) 122
75 Framlingham Town (10) 0–1 Mildenhall Town (8) 246
76 Haverhill Rovers (9) 1–1 Heybridge Swifts (8) 188
77 Newmarket Town (9) 1–2 Ware (8) 100
78 Tower Hamlets (9) 0–4 Takeley (9) 55
79 Brantham Athletic (9) 3–6 Cheshunt (8) 70
80 Stowmarket Town (9) 1–1 Romford (8) 106
81 A.F.C. Sudbury (8) 4–0 Aveley (8) 174
82 Ilford (9) 1–1 Haverhill Borough (9) 82
83 Hertford Town (8) 4–1 Hadleigh United (9) 260
84 Great Yarmouth Town (9) 1–0 Basildon United (9) 163
85 Grays Athletic (8) 2–0 Redbridge (9) 174
86 Long Melford (9) 1–2 FC Romania (9) 84
87 Barking (8) 0–0 Saffron Walden Town (9) 76
88 Potters Bar Town (8) 4–1 West Essex (9) 121
89 Slimbridge (8) 1–2 Cinderford Town (8) 164
90 Flackwell Heath (9) 1–2 Didcot Town (8) 118
92 Chalfont St Peter (8) 2–2 Beaconsfield Town (8) 87
93 Ashford Town (8) 3–0 Wembley (9) 104
94 Template:Fb team Colney Heath (9) 2–0 Shortwood United (8) 112
95 Kidlington (8) 1–0 Wantage Town (9) 109
96 Swindon Supermarine (8) 1–0 Northwood (8) 132
97 Hayes & Yeading United (8) 1–0 Brimscombe & Thrupp (9) 201
98 Leighton Town (9) 2–3 Tuffley Rovers (9) 118
100 Chipping Sodbury Town (9) 1–3 Bishop's Cleeve (8) 104
101 Template:Fb team Leverstock Green (9) 1–1 Aylesbury United (8) 98
102 Template:Fb team Southall (10) 2–4 Hadley (9) 35
103 Aylesbury (8) 2–1 Cirencester Town (8) 72
104 Uxbridge (8) 0–4 Thame United (8) 85
106 Hanwell Town (8) 1–0 Longlevens (9) 64
107 Template:Fb team Highmoor Ibis (9) 1–3 North Leigh (8) 50
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
108 Cockfosters (9) 3–0 Holmer Green (9) 112
109 Pagham (9) 1–1 Sittingbourne (8) 124
110 Hollands & Blair (9) 1–4 Crowborough Athletic (9) 155
112 Whyteleafe (8) 1–1 Erith Town (9) 107
113 Carshalton Athletic (8) 1–1 Template:Fb team Walton & Hersham (9) 263
114 Haywards Heath Town (9) 2–0 South Park (8) 114
115 Template:Fb team Colliers Wood United (9) 1–1 Shoreham (8) 65
116 Template:Fb team Sutton Common Rovers (9) 1–2 Eastbourne Town (9) 101
117 Corinthian Casuals (8) 1–1 Hythe Town (8) 115
118 Greenwich Borough (8) 4–1 Three Bridges (9) 74
119 Deal Town (9) 2–2 Template:Fb team Glebe (9) 121
120 Walton Casuals (8) 3–1 Molesey (8) 81
121 Template:Fb team Redhill (9) 1–3 Ashford United (8) 178
122 Ramsgate (8) 3–1 Template:Fb team Hanworth Villa (9) 183
123 East Grinstead Town (8) 3–2 VCD Athletic (8) 75
125 Template:Fb team Banstead Athletic (9) 6–3 Loxwood (9) 89
126 East Preston (9) 0–8 Thamesmead Town (8) 89
128 Chipstead (8) 2–0 Template:Fb team Horley Town (9) 85
129 Tunbridge Wells (9) 3–1 Template:Fb team CB Hounslow United (9) 241
130 Template:Fb team Steyning Town (10) 0–5 Phoenix Sports (8) 79
131 Chertsey Town (9) 1–3 Horsham (8) 120
133 Lewes (8) 3–3 Newhaven (9) 446
134 Template:Fb team Sheppey United (9) 0–2 Hastings United (8) 397
135 Template:Fb team Croydon (9) 0–0 Faversham Town (8) 110
137 Bracknell Town (9) 0–4 Winchester City (8) 238
138 Fleet Town (8) 1–1 A.F.C. Totton (8) 130
139 Template:Fb team Andover Town (9) 3–3 Wimborne Town (8) 164
140 Godalming Town (9) 3–0 Template:Fb team Farnham Town (9) 155
141 Template:Fb team AFC Portchester (9) 3–1 Template:Fb team Amesbury Town (9) 107
142 Template:Fb team Hamworthy United (9) 4–1 Ascot United (9) 65
143 Binfield (9) 1–1 Template:Fb team Horndean (9) 120
144 Template:Fb team Brockenhurst (9) 1–5 Hartley Wintney (8) 133
146 Salisbury (8) 3–2 Template:Fb team Fareham Town (9) 505
147 Template:Fb team Badshot Lea (10) 0–3 Moneyfields (8) 56
148 Template:Fb team Laverstock & Ford (10) 2–4 Template:Fb team Knaphill (9) 80
149 Alresford Town (9) 0–2 Thatcham Town (9) 80
150 Template:Fb team Portland United (9) 0–3 Paulton Rovers (8) 221
151 Barnstaple Town (8) 1–0 Clevedon Town (9) 119
152 Tavistock (10) 2–1 Template:Fb team Shaftesbury (9) 105
153 Bideford (8) 6–0 Wells City (9) 281
154 Cadbury Heath (9) 1–0 Yate Town (8) 162
155 Bridgwater Town (9) 1–0 Brislington (9) 192
156 Hengrove Athletic (9) 1–4 Template:Fb team Bodmin Town (10) 50
157 Template:Fb team Willand Rovers (9) 2–1 Bristol Manor Farm (8) 125
158 Odd Down (9) 1–0 Mangotsfield United (8) 99
159 Taunton Town (8) 3–0 Larkhall Athletic (8) 368
160 Bridport (9) 3–1 Street (9) 210
Sunday 20 August 2017
3 Pickering Town (9) 1–2 Clitheroe (8) 133
17 Hallam (10) 1–4 Atherton Collieries (8) 302
39 Worcester City (9) 1–1 Chasetown (8) 572
49 Quorn (9) 1–3 AFC Mansfield (9) 160
67 St Margaretsbury (9) 2–2 Hullbridge Sports (9) 118
91 Template:Fb team Baldock Town (10) 3–1 North Greenford United (9) 120
99 Template:Fb team Crawley Green (9) 2–3 Berkhamsted (9) 76
105 Highworth Town (9) 2–3 Marlow (8) 173
111 Erith & Belvedere (10) 1–4 Cray Valley PM (9) 98
124 Cray Wanderers (8) 2–3 Sevenoaks Town (9) 162
127 Littlehampton Town (9) 3–2 Template:Fb team Eastbourne United (9) 177
132 Herne Bay (8) 2–1 Template:Fb team Chessington & Hook United (10) 204
145 Template:Fb team Guildford City (9) 4–0 Template:Fb team Camberley Town (9) 163
Replays
Monday 21 August 2017
13R Maine Road (9) A–A Abbey Hey (9)
92R Beaconsfield Town (8) 3–1 Chalfont St Peter (8) 127
Tuesday 22 August 2017
9R Kendal Town (8) 4–1 Harrogate Railway Athletic (9) 105
10R Marske United (9) 1–2 (a.e.t.) Scarborough Athletic (8) 415
12R Whitley Bay (9) 3–1 Penrith (9)
24R Template:Fb team City of Liverpool (9) 8–2 Prescot Cables (8) 956
25R West Didsbury & Chorlton (9) 1–3 1874 Northwich (9)
30R Burscough (9) 0–3 Radcliffe Borough (8) 92
32R Market Drayton Town (8) 2–2 (4–1 p) Sporting Khalsa (9) 145
38R Template:Fb team Boldmere St. Michaels (9) 5–0 Wolverhampton Casuals (10)
39R Chasetown (8) 2–0 Worcester City (9) 266
52R Belper Town (8) 1–4 Lincoln United (8) 142
54R Spalding United (8) 0–2 Wisbech Town (9) 303
61R Kempston Rovers (8) 4–1 Template:Fb team Newport Pagnell Town (9) 142
64R Peterborough Sports (8) 2–0 Template:Fb team Eynesbury Rovers (9) 218
67R Hullbridge Sports (9) 1–1 (4–5 p) St Margaretsbury (9)
76R Heybridge Swifts (8) 6–1 Haverhill Rovers (9) 187
82R Haverhill Borough (9) 5–2 Ilford (9)
87R Saffron Walden Town (9) 3–4 Barking (8) 343
109R Sittingbourne (8) 0–1 Pagham (9) 152
113R Template:Fb team Walton & Hersham (9) 1–1 (4–5 p) Carshalton Athletic (8)
115R Shoreham (8) 3–1 (a.e.t.) Template:Fb team Colliers Wood United (9)
117R Hythe Town (8) 1–3 Corinthian Casuals (8) 278
119R Template:Fb team Glebe (9) 3–0 Deal Town (9)
133R Newhaven (9) 1–4 Lewes (8)
135R Faversham Town (8) 2–1 Template:Fb team Croydon (9) 187
138R A.F.C. Totton (8) 5–0 Fleet Town (8) 195
139R Wimborne Town (8) 1–2 Template:Fb team Andover Town (9) 248
143R Template:Fb team Horndean (9) 3–0 Binfield (9)
Wednesday 23 August 2017
23R Kidsgrove Athletic (8) 2–0 Trafford (8)
41R Evesham United (8) 2–3 (a.e.t.) Newcastle Town (8) 235
42R Westfields (9) 1–0 AFC Wulfrunians (9)
80R Romford (8) 3–1 Stowmarket Town (9)
101R Aylesbury United (8) 4–1 Template:Fb team Leverstock Green (9)
112R Erith Town (9) 3–3 (4–1 p) Whyteleafe (8)
Monday 28 August 2017
13R Maine Road (9) Abbey Hey (9)
Notes

First Qualifying Round

First Qualifying Round fixtures are due to be played on Saturday 2 September 2017, with replays taking place no later than Thursday 7 September 2017. A total of 232 teams will take part in this stage of the competition, including the 160 winners from the Preliminary Round and 72 entering at this stage from the three leagues at Level 7 of English football. The round includes 9 teams from Level 10 still in the competition, being the lowest ranked teams in this round. The results were follows:

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Friday 1 September 2017
3 Template:Fb team City of Liverpool (9) 1–2 Nantwich Town (7) 1,024
47 Cambridge City (8) 3–1 St Neots Town (7) 312
95 Kingstonian (7) 3–2 Shoreham (8) 218
Saturday 2 September 2017
1 Penistone Church (9) 3–2 Whitby Town (7) 496
2 Albion Sports (9) 3–2 Barnoldswick Town (9) 124
4 Warrington Town (7) 1–0 Grimsby Borough (10) 297
5 Ashton Athletic (9) 2–1 Bamber Bridge (8) 202
6 Kidsgrove Athletic (8) 3–2 Clitheroe (8) 156
7 Stalybridge Celtic (7) 2–1 Farsley Celtic (7) 289
8 Marine (7) 1–3 Ashton United (7) 324
9 Shaw Lane (7) 3–1 Radcliffe Borough (8) 187
10 Scarborough Athletic (8) 1–0 Workington (7) 794
11 Bottesford Town (9) 0–1 Shildon (9) 141
12 Cleethorpes Town (8) 1–2 Atherton Collieries (8) 196
13 Colne (8) 0–1 Lancaster City (7) 301
14 Ossett Town (8) 2–1 Consett (9) 279
15 Hyde United (8) 1–0 Kendal Town (8) 305
16 Droylsden (8) 4–3 Colwyn Bay (8) 174
17 Abbey Hey (9) 3–3 Altrincham (7) 381
18 Skelmersdale United (8) 1–2 Handsworth Parramore (9) 165
19 Buxton (7) 3–2 Frickley Athletic (8) 242
20 Whitley Bay (9) 0–2 Newcastle Benfield (9) 608
21 Sunderland RCA (9) 0–0 Liversedge (9) 176
22 Mossley (8) 2–2 1874 Northwich (9) 355
23 Witton Albion (7) 0–2 South Shields (8) 534
24 Halesowen Town (7) 0–3 Basford United (8) 359
25 Template:Fb team Boston Town (9) 2–0 Hednesford Town (7) 157
26 Kempston Rovers (8) 2–1 Wisbech Town (9) 161
27 Loughborough Dynamo (8) 1–3 Stourbridge (7) 262
28 Market Drayton Town (8) 1–5 Alvechurch (8) 82
29 AFC Mansfield (9) 4–0 Dunkirk (10) 130
30 Soham Town Rangers (8) 0–0 Westfields (9) 163
31 Peterborough Sports (8) 3–4 Stafford Rangers (7) 284
32 Rushall Olympic (7) 1–0 Potton United (10) 139
33 Sutton Coldfield Town (7) 0–2 Barwell (7) 186
34 St Ives Town (7) 1–0 Coalville Town (7) 203
35 Grantham Town (7) 2–1 Holbeach United (9) 302
36 Haughmond (9) 3–2 Matlock Town (7) 236
37 Tividale (10) 2–3 AFC Rushden & Diamonds (8) 325
38 Lincoln United (8) 0–1 Redditch United (7) 114
39 Shepshed Dynamo (9) 6–1 Leek Town (8) 262
41 Stratford Town (7) 4–0 Newcastle Town (8) 187
42 King's Lynn Town (7) 4–1 Coleshill Town (9) 817
43 Mickleover Sports (7) 2–1 Hinckley AFC (10) 305
44 Template:Fb team Boldmere St. Michaels (9) 0–3 Chasetown (8) 359
45 Yaxley (9) 0–1 Dereham Town (8) 125
46 Brocton (10) 2–4 Template:Fb team Deeping Rangers (9) 127
48 Maldon & Tiptree (8) 3–3 Hayes & Yeading United (8) 91
49 Tilbury (8) 0–1 Aylesbury United (8) 115
50 North Leigh (8) 2–2 Biggleswade Town (7) 92
53 Hendon (7) 1–1 Wingate & Finchley (7) 298
54 Beaconsfield Town (8) 0–2 Marlow (8) 218
55 Template:Fb team Colney Heath (9) 3–0 Cockfosters (9) 140
56 Berkhamsted (9) 1–3 Slough Town (7) 366
57 Clapton (9) 0–3 Needham Market (7) 143
58 Royston Town (7) 2–0 Dunstable Town (7) 234
59 Billericay Town (7) 5–0 Didcot Town (8) 1,159
60 Bedford Town (8) 0–2 Lowestoft Town (7) 264
61 Ware (8) 2–1 Witham Town (8) 101
62 Thurrock (7) 1–1 Harlow Town (7) 159
63 Hadley (9) 2–3 FC Romania (9) 125
64 Great Yarmouth Town (9) 0–2 Chesham United (7) 277
65 Hertford Town (8) 1–1 Grays Athletic (8) 315
66 Haringey Borough (8) 1–1 Hitchin Town (7) 171
67 Potters Bar Town (8) 1–0 Bishop's Stortford (7) 181
68 Gorleston (9) 0–4 Barking (8) 192
69 Arlesey Town (8) 0–7 Heybridge Swifts (8) 163
70 A.F.C. Sudbury (8) 1–1 Mildenhall Town (8) 239
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
71 Aylesbury (8) 1–3 Leiston (7) 109
72 Hanwell Town (8) 4–1 Brightlingsea Regent (7) 142
73 St Margaretsbury (9) 1–6 Kidlington (8) 105
74 Cheshunt (8) 2–0 Takeley (9) 185
75 Haverhill Borough (9) 0–8 Kings Langley (7) 126
76 Enfield Town (7) 2–1 Harrow Borough (7) 421
78 Ashford Town (8) 2–0 Corinthian Casuals (8) 125
79 Phoenix Sports (8) 2–0 Eastbourne Town (9) 177
80 Ramsgate (8) 3–3 Egham Town (8) 204
81 Margate (7) 3–1 East Grinstead Town (8) 458
82 Faversham Town (8) 3–1 Tonbridge Angels (7) 346
83 Crowborough Athletic (9) 2–0 Sevenoaks Town (9) 107
84 Dulwich Hamlet (7) 3–1 Hastings United (8) 1,288
85 Tooting & Mitcham United (7) 2–0 Merstham (7) 256
86 Thamesmead Town (8) 3–0 Lewes (8) 104
87 Herne Bay (8) 3–1 Walton Casuals (8) 192
88 Metropolitan Police (7) 3–2 Staines Town (7) 153
89 Folkestone Invicta (7) 3–2 Greenwich Borough (8) 351
90 Dorking Wanderers (7) 3–2 Worthing (7) 281
91 Horsham (8) 6–0 Ashford United (8) 243
92 Haywards Heath Town (9) 2–2 Tunbridge Wells (9) 202
93 Template:Fb team Banstead Athletic (9) 0–4 Template:Fb team Glebe (9) 73
94 Carshalton Athletic (8) 5–3 Pagham (9) 225
96 Leatherhead (7) 6–0 Cray Valley PM (9) 283
97 Erith Town (9) 0–3 Burgess Hill Town (7) 105
98 Hereford (7) 8–0 Godalming Town (9) 1,737
99 Banbury United (7) 4–2 Tiverton Town (7) 436
100 Bridport (9) 1–0 Barnstaple Town (8) 246
101 Gosport Borough (7) 1–0 Bridgwater Town (9) 250
102 Frome Town (7) 2–1 A.F.C. Totton (8) 191
103 Template:Fb team AFC Portchester (9) 1–0 Dorchester Town (7) 291
104 Farnborough (7) 2–3 Salisbury (8) 396
105 Odd Down (9) 0–5 Weymouth (7) 190
106 Tavistock (10) 2–2 Taunton Town (8) 380
107 Merthyr Town (7) 6–1 Template:Fb team Willand Rovers (9) 303
108 Tuffley Rovers (9) 0–5 Swindon Supermarine (8) 221
109 Template:Fb team Horndean (9) 0–2 Template:Fb team Bodmin Town (10) 68
110 Paulton Rovers (8) 1–0 Winchester City (8) 129
111 Template:Fb team Guildford City (9) 1–3 Template:Fb team Knaphill (9) 198
112 Basingstoke Town (7) 2–2 Hartley Wintney (8) 554
113 Bideford (8) 5–1 Bishop's Cleeve (8) 231
114 Template:Fb team Hamworthy United (9) 1–5 Thatcham Town (9) 185
115 Cinderford Town (8) 2–1 Moneyfields (8) 116
116 Template:Fb team Andover Town (9) 1–2 Cadbury Heath (9) 309
Sunday 3 September 2017
40 Romulus (8) 0–3 Kettering Town (7) 249
51 Romford (8) 0–1 A.F.C. Hornchurch (8) 333
52 Template:Fb team Baldock Town (10) 4–3 Thame United (8) 161
77 Littlehampton Town (9) 2–2 Chipstead (8) 229
Replays
Monday 4 September 2017
66R Hitchin Town (7) 1–1 (2–3 p) Haringey Borough (8) 201
Tuesday 5 September 2017
17R Altrincham (7) 2–1 Abbey Hey (9) 520
21R Liversedge (9) 0–4 Sunderland RCA (9) 235
22R 1874 Northwich (9) 2–0 Mossley (8) 348
48R Hayes & Yeading United (8) 4–3 (a.e.t.) Maldon & Tiptree (8) 201
50R Biggleswade Town (7) 3–2 North Leigh (8) 113
53R Wingate & Finchley (7) 4–2 (a.e.t.) Hendon (7) 266
62R Harlow Town (7) 2–1 Thurrock (7) 230
70R Mildenhall Town (8) 2–4 A.F.C. Sudbury (8) 280
77R Chipstead (8) 4–0 Littlehampton Town (9) 128
80R Egham Town (8) 2–4 Ramsgate (8) 98
92R Tunbridge Wells (9) 3–0 (a.e.t.) Haywards Heath Town (9) 254
106R Taunton Town (8) 1–2 Tavistock (10) 373
112R Hartley Wintney (8) 1–0 Basingstoke Town (7) 620
Wednesday 6 September 2017
30R Westfields (9) 1–0 Soham Town Rangers (8) 202
65R Grays Athletic (8) 2–3 (a.e.t.) Hertford Town (8) 232

Second Qualifying Round

Second Qualifying Round fixtures are due to be played on Saturday 16 and Sunday 17 September 2017, with replays no later than Thursday 21 September 2017. A total of 160 teams will take part in this stage of the competition, including the 116 winners from the First Qualifying Round and 44 entering at this stage from the two leagues at Level 6 of English football. The round will include 3 teams from Level 10, the lowest-ranked teams still in the competition. The results were as follows:

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Saturday 16 September 2017
1 Salford City (6) 1–2 York City (6) 1,350
2 Darlington (6) 0–3 South Shields (8) 1,814
3 Southport (6) 0–3 Bradford Park Avenue (6) 496
4 Ossett Town (8) 1–0 Atherton Collieries (8) 244
5 Newcastle Benfield (9) 2–1 Ashton United (7) 149
6 Warrington Town (7) 1–1 Hyde United (8) 429
7 Harrogate Town (6) 3–0 Penistone Church (9) 653
8 Spennymoor Town (6) 1–2 Gainsborough Trinity (6) 403
9 Handsworth Parramore (9) 1–1 F.C. United of Manchester (6) 434
11 Shildon (9) 1–0 Altrincham (7) 345
12 Scarborough Athletic (8) 2–0 Sunderland RCA (9) 932
13 Blyth Spartans (6) 1–2 Shaw Lane (7) 543
15 Stockport County (6) 1–0 Curzon Ashton (6) 1,922
16 Stalybridge Celtic (7) 1–3 Chorley (6) 551
17 Lancaster City (7) 4–0 Droylsden (8) 303
18 Stafford Rangers (7) 1–0 Tamworth (6) 782
19 Boston United (6) 1–1 Haughmond (9) 726
20 Shepshed Dynamo (9) 0–1 Nantwich Town (7) 318
21 Template:Fb team Deeping Rangers (9) 2–4 Kidderminster Harriers (6) 696
22 AFC Mansfield (9) 0–0 Rushall Olympic (7) 110
23 Kempston Rovers (8) 0–4 Hereford (7) 429
24 Stratford Town (7) 4–1 Redditch United (7) 326
25 AFC Telford United (6) 2–0 Barwell (7) 541
26 Nuneaton Town (6) 3–1 King's Lynn Town (7) 627
27 Kettering Town (7) 2–0 Kidsgrove Athletic (8) 543
28 Basford United (8) 1–0 Mickleover Sports (7) 217
29 Alfreton Town (6) 2–2 AFC Rushden & Diamonds (8) 418
30 Westfields (9) 0–2 Leamington (6) 365
31 Grantham Town (7) 3–4 Alvechurch (8) 332
32 Buxton (7) 4–1 Chasetown (8) 314
34 Dereham Town (8) 1–2 Template:Fb team Boston Town (9) 246
35 Leiston (7) 4–2 Crowborough Athletic (9) 234
36 Concord Rangers (6) 4–0 Tunbridge Wells (9) 191
37 Braintree Town (6) 2–2 Royston Town (7) 256
38 A.F.C. Sudbury (8) 3–0 Chipstead (8) 169
39 Biggleswade Town (7) 0–1 East Thurrock United (6) 191
40 St Albans City (6) 3–3 Cambridge City (8) 561
41 Horsham (8) 2–5 Herne Bay (8) 200
42 Hemel Hempstead Town (6) 0–0 Wingate & Finchley (7) 377
43 Lowestoft Town (7) 0–1 Harlow Town (7) 395
44 Metropolitan Police (7) 2–2 Heybridge Swifts (8) 84
45 Chelmsford City (6) 7–0 Ramsgate (8) 578
46 Ware (8) 2–5 Leatherhead (7) 149
47 Kings Langley (7) 0–1 Margate (7) 258
49 Template:Fb team Baldock Town (10) 1–2 Aylesbury United (8) 335
50 Hertford Town (8) 1–2 A.F.C. Hornchurch (8) 308
51 Template:Fb team Glebe (9) 2–2 Phoenix Sports (8) 200
53 Kingstonian (7) 0–3 Brackley Town (6) 289
54 Eastbourne Borough (6) 4–3 Carshalton Athletic (8) 438
55 Folkestone Invicta (7) 3–1 Tooting & Mitcham United (7) 335
56 Cheshunt (8) 1–3 Dorking Wanderers (7) 170
57 Wealdstone (6) 4–0 Faversham Town (8) 414
58 Template:Fb team Colney Heath (9) 3–3 Burgess Hill Town (7) 153
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
59 Welling United (6) 1–2 Haringey Borough (8) 329
60 Dartford (6) 3–1 Barking (8) 652
61 Hampton & Richmond Borough (6) 1–1 Potters Bar Town (8) 392
62 Whitehawk (6) 1–3 Oxford City (6) 295
63 Marlow (8) 0–2 Ashford Town (8) 161
64 Needham Market (7) 2–0 Chesham United (7) 166
65 Slough Town (7) 3–2 Dulwich Hamlet (7) 712
66 Hanwell Town (8) 0–0 Enfield Town (7) 210
67 Havant & Waterlooville (6) 2–1 Merthyr Town (7) 296
68 Template:Fb team Bodmin Town (10) P–P Bideford (8) -
69 Bridport (9) 2–2 Cadbury Heath (9) 262
70 Gosport Borough (7) 1–2 Swindon Supermarine (8) 231
71 Bognor Regis Town (6) 2–1 Weston-super-Mare (6) 397
72 Cinderford Town (8) 1–0 Hartley Wintney (8) 167
73 Tavistock (10) 1–2 Frome Town (7) 410
74 Weymouth (7) 2–0 Chippenham Town (6) 609
75 Banbury United (7) 2–0 Thatcham Town (9) 450
76 Bath City (6) 6–0 Template:Fb team Knaphill (9) 497
77 Truro City (6) 2–0 Template:Fb team AFC Portchester (9) 302
78 Salisbury (8) 0–2 Poole Town (6) 995
79 Paulton Rovers (8) 3–2 Kidlington (8) 155
80 Gloucester City (6) 0–3 Hungerford Town (6) 275
Sunday 17 September 2017
10 Albion Sports (9) 0–4 Ashton Athletic (9) 203
14 1874 Northwich (9) 1–0 North Ferriby United (6) 439
33 Stourbridge (7) 2–0 St Ives Town (7) 765
48 Thamesmead Town (8) 1–1 Billericay Town (7) 433
52 FC Romania (9) 2–2 Hayes & Yeading United (8) 162
Wednesday 20 September 2017
68 Template:Fb team Bodmin Town (10) 1–1 Bideford (8)
Replays
Monday 18 September 2017
40R Cambridge City (8) 0–2 St Albans City (6) 276
Tuesday 19 September 2017
6R Hyde United (8) 2–0 Warrington Town (7) 433
9R F.C. United of Manchester (6) 6–2 Handsworth Parramore (9) 623
19R Haughmond (9) 0–5 Boston United (6) 768
22R Rushall Olympic (7) 1–2 AFC Mansfield (9) 114
29R AFC Rushden & Diamonds (8) 1–3 Alfreton Town (6) 609
37R Royston Town (7) 1–2 Braintree Town (6) 251
42R Wingate & Finchley (7) 1–2 (a.e.t.) Hemel Hempstead Town (6) 251
44R Heybridge Swifts (8) P–P Metropolitan Police (7) -
48R Billericay Town (7) 5–0 Thamesmead Town (8) 771
51R Phoenix Sports (8) 1–1 (5–4 p) Template:Fb team Glebe (9) 183
52R Hayes & Yeading United (8) 2–0 (a.e.t.) FC Romania (9) 207
58R Burgess Hill Town (7) 3–0 Template:Fb team Colney Heath (9) 255
61R Potters Bar Town (8) 0–3 Hampton & Richmond Borough (6) 179
66R Enfield Town (7) 5–0 Hanwell Town (8) 278
Wednesday 20 September 2017
69R Cadbury Heath (9) 2–3 (a.e.t.) Bridport (9)
Tuesday 26 September 2017
44R Heybridge Swifts (8) Metropolitan Police (7)
68R Bideford (8) Template:Fb team Bodmin Town (10)

Third Qualifying Round

Third Qualifying Round fixtures are due to be played on Saturday 30 September 2017, with replays no later than Thursday 6 October 2017. The 80 winning teams from the Second Qualifying Round will take part in this stage of the competition; no additional teams will enter at this stage. The round may include 1 team from Level 10 (Bodmin Town), which would be the lowest-ranked team still in the competition. The draw took place on 18 September and is as follows:

Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
Saturday 30 September 2017
1 1874 Northwich (9) Ossett Town (8)
2 AFC Mansfield (9) Boston United (6)
3 Stafford Rangers (7) AFC Telford United (6)
4 Newcastle Benfield (9) Kidderminster Harriers (6)
5 Nantwich Town (7) Nuneaton Town (6)
6 Template:Fb team Boston Town (9) Hyde United (8)
7 Banbury United (7) Shildon (9)
8 Scarborough Athletic (8) Stratford Town (7)
9 Basford United (8) Kettering Town (7)
10 Shaw Lane (7) Lancaster City (7)
11 Buxton (7) Alvechurch (8)
12 Stockport County (6) F.C. United of Manchester (6)
13 Ashton Athletic (9) Chorley (6)
14 Leamington (6) Gainsborough Trinity (6)
15 Stourbridge (7) Alfreton Town (6)
16 South Shields (8) York City (6)
17 Harrogate Town (6) Bradford Park Avenue (6)
18 Swindon Supermarine (8) Paulton Rovers (8)
19 Enfield Town (7) Phoenix Sports (8)
20 Hayes & Yeading United (8) Havant & Waterlooville (6)
Tie Home Team (Tier) Score Away Team (Tier) Att.
21 Hereford (7) A.F.C. Hornchurch (8)
22 Slough Town (7) Poole Town (6)
23 Brackley Town (6) Braintree Town (6)
24 Concord Rangers (6) Dorking Wanderers (7)
25 East Thurrock United (6) Harlow Town (7)
26 Chelmsford City (6) Weymouth (7)
27 Cinderford Town (8) Hampton & Richmond Borough (6)
28 Oxford City (6) Leiston (7)
29 Margate (7) Herne Bay (8)
30 St Albans City (6) Bridport (9)
31 Metropolitan Police (7) or
Heybridge Swifts (8)
Frome Town (7)
32 Truro City (6) A.F.C. Sudbury (8)
33 Eastbourne Borough (6) Bognor Regis Town (6)
34 Bath City (6) Hemel Hempstead Town (6)
35 Needham Market (7) Dartford (6)
36 Haringey Borough (8) Template:Fb team Bodmin Town (10) or
Bideford (8)
37 Folkestone Invicta (7) Aylesbury United (8)
38 Hungerford Town (6) Billericay Town (7)
39 Burgess Hill Town (7) Wealdstone (6)
40 Ashford Town (8) Leatherhead (7)

Fourth Qualifying Round

Fourth Qualifying Round fixtures are due to be played on Saturday 14 October 2017, with replays no later than Thursday 19 October 2017. A total of 64 teams will take part in this stage of the competition: the 40 winners from the Third Qualifying Round and the 24 members of the National League who will enter at this stage, representing Level 5 of English football.

Competition proper

Main article: 2017–18 FA Cup

Winners from the Fourth Qualifying Round advanced to the First Round Proper, where teams from League One (Level 3) and League Two (Level 4) of English football, operating in the English Football League, first enter the competition.

Broadcasting rights

The Qualifying Rounds aren't covered by the FA Cup's broadcasting contracts held by BBC Sport and BT Sport, although one game per round will be broadcast by the BBC on its media platforms.

The following Qualifying Rounds matches were broadcast live in the UK:

Round Tie Broadcaster
Extra Preliminary Round Litherland REMYCA (10) vs A.F.C. Liverpool (9) BBC Sport
Preliminary Round South Shields (8) vs Bridlington Town (9)

External links

FA Cup
FA Cup seasons

1871-72 · 1872-73 · 1873-74 · 1874-75 · 1875-76 · 1876-77 · 1877-78 · 1878-79 · 1879-80 · 1880-81 · 1881-82 · 1882-83 · 1883-84 · 1884-85 · 1885-86 · 1886-87 · 1887-88 · 1978-79 · 1979-80 · 1980-81 · 1981-82 · 1982-83 · 1983-84 · 1984-85 · 1985-86 · 1986-87 · 1987-88 · 1988-89 · 1989-90 · 1990-91 · 1991-92 · 1992-93 · 1993-94 · 1994-95 · 1995-96 · 1996-97 · 1997-98 · 1998-99 · 1999-00 · 2000-01 · 2001-02 · 2002-03 · 2003-04 · 2004-05 · 2005-06 · 2006-07 · 2007-08 · 2008-09 · 2009-10 · 2010-11 · 2011-12 · 2012-13 · 2013-14 · 2014-15 · 2015-16 · 2016-17 · 2017-18 · 2018-19 · 2019-20 · 2020-21 ·

FA Cup finals

1872 · 1873 · 1874 · 1875 · 1876 · 1877 · 1878 · 1879 · 1880 · 1881 · 1882 · 1883 · 1884 · 1885 · 1886 · 1887 · 1888 · 1889 · 1890 · 1891 · 1892 · 1893 · 1894 · 1895 · 1896 · 1897 · 1898 · 1899 · 1900 · 1901 · 1902 · 1903 · 1904 · 1905 · 1906 · 1907 · 1908 · 1909 · 1910 · 1911 · 1912 · 1913 · 1914 · 1915 · 1920 · 1921 · 1922 · 1923 · 1924 · 1925 · 1926 · 1927 · 1928 · 1929 · 1930 · 1931 · 1932 · 1933 · 1934 · 1935 · 1936 · 1937 · 1938 · 1939 · 1946 · 1947 · 1948 · 1949 · 1950 · 1951 · 1952 · 1953 · 1954 · 1955 · 1956 · 1957 · 1958 · 1959 · 1960 · 1961 · 1962 · 1963 · 1964 · 1965 · 1966 · 1967 · 1968 · 1969 · 1970 · 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 ·

220px-England crest 2009.svg.png
Flag of England 2017–18 in English football
FA competitions
FA Cup (Qualifying Rounds, Final) · FA Community Shield · FA Trophy (Final) · FA Vase (Final)
League cups
EFL Cup (Final) · EFL Trophy (Final)
Premier and Football League
Premier League · Football League (Championship · League One · League Two)
National League
National League (National League · North · South)
Lower leagues
Isthmian League (Premier · North · South)
Northern Premier League (Premier · North · South)
Southern Football League (Premier · Central · South & West)
Playoffs

Championship (Final) · League One (Final) · League Two (Final)
National League (Final) · North (Final) · South (Final)

European competitions

Champions League (Final) · Europa League (Final)

National teams

Senior (2018 FIFA World Cup qualifying round)

Other

Summer 2017 transfers · Winter 2017–18 transfers · Summer 2018 transfers

Club seasons
Premier League

Arsenal · Bournemouth · Brighton & Hove Albion · Burnley · Chelsea · Crystal Palace · Everton · Huddersfield Town · Leicester City · Liverpool · Manchester City · Manchester United · Newcastle United · Southampton · Stoke City · Swansea City · Tottenham Hotspur · Watford · West Bromwich Albion · West Ham United

Championship

Aston Villa · Barnsley · Birmingham City · Bolton Wanderers · Brentford · Bristol City · Burton Albion · Cardiff City · Derby County · Fulham · Hull City · Ipswich Town · Leeds United · Middlesbrough · Millwall · Norwich City · Nottingham Forest · Preston North End · Queens Park Rangers · Reading · Sheffield United · Sheffield Wednesday · Sunderland · Wolverhampton Wanderers

League One

AFC Wimbledon · Blackburn Rovers · Blackpool · Bradford City · Bristol Rovers · Bury · Charlton Athletic · Doncaster Rovers · Fleetwood Town · Gillingham · Milton Keynes Dons · Northampton Town · Oldham Athletic · Oxford United · Peterborough United · Plymouth Argyle · Portsmouth · Rochdale · Rotherham United · Scunthorpe United · Shrewsbury Town · Southend United · Walsall · Wigan Athletic ·

League Two

Accrington Stanley · Barnet · Cambridge United · Carlisle United · Cheltenham Town · Chesterfield · Colchester United · Coventry City · Crawley Town · Crewe Alexandra · Exeter City · Forest Green Rovers · Grimsby Town · Lincoln City · Luton Town · Mansfield Town · Morecambe · Newport County · Notts County · Port Vale · Stevenage · Swindon Town · Wycombe Wanderers · Yeovil Town ·

National League

AFC Fylde · Aldershot Town · Barrow · Boreham Wood · Bromley · Chester · Dagenham & Redbridge · Dover Athletic · Eastleigh · Ebbsfleet United · FC Halifax Town · Gateshead · Guiseley · Hartlepool United · Leyton Orient · Macclesfield Town · Maidenhead United · Maidstone United · Solihull Moors · Sutton United · Torquay United · Tranmere Rovers · Woking · Wrexham

National League North

AFC Telford United · Alfreton Town · Blyth Spartans · Boston United · Brackley Town · Bradford Park Avenue · Chorley · Curzon Ashton · Darlington · FC United of Manchester · Gainsborough Trinity · Harrogate Town · Kidderminster Harriers · Leamington · North Ferriby United · Nuneaton Town · Salford City · Southport · Spennymoor Town · Stockport County · Tamworth · York City

National League South

Bath City · Bognor Regis Town · Braintree Town · Chelmsford City · Chippenham Town · Concord Rangers · Dartford · Eastbourne Borough · East Thurrock United · Gloucester City · Hampton & Richmond Borough · Havant & Waterlooville · Hemel Hempstead Town · Hungerford Town · Oxford City · Poole Town · St Albans City · Truro City · Wealdstone · Welling United · Weston-super-Mare · Whitehawk

2016–17                                                        2018–19

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.