FANDOM


2015–16 FA Cup Qualifying Rounds
2015-16
Budwiser FA Cup logo
Region England.png England
Flag of Guernsey Guernsey
Flag of Wales.gif Wales
Previous season
Next season
 ← 2014–15
2016–17 → 

The 2015–16 FA Cup Qualifying Rounds will open the 135th season of competition in England for 'The Football Association Challenge Cup' (FA Cup), the world's oldest association football single knockout competition. A total of 736 clubs were accepted for the competition, the same as the previous season.

The large number of clubs entering the tournament from lower down (Levels 5 through 10) in the English football pyramid meant that the competition will start with six rounds of preliminary (2) and qualifying (4) knockouts for these non-League teams. The 32 winning teams from Fourth Round Qualifying progress to the First Round Proper, where League teams tiered at Levels 3 and 4 enter the competition.

Calendar

The calendar for the 2015–16 FA Cup qualifying rounds, as announced by The Football Association.

Round Main date Number of fixtures Clubs New entries this round Prize money
Extra Preliminary Round 15 August 2015 184 736 → 552 368: 369th–736th £1,500
Preliminary Round 29 August 2015 160 552 → 392 136: 233rd–368th £1,925
First Round Qualifying 12 September 2015 116 392 → 276 72: 161st–232nd £3,000
Second Round Qualifying 26 September 2015 80 276 → 196 44: 117th–160th £4,500
Third Round Qualifying 10 October 2015 40 196 → 156 none £7,500
Fourth Round Qualifying 24 October 2015 32 156 → 124 24: 93rd–116th £12,500

Extra Preliminary Round

Extra Preliminary Round fixtures were due to be played on 15 August 2015, with replays taking place no later than 20 August 2015. A total of 368 teams, from Level 9 and Level 10 of English football, enter at this stage of the competition. The round includes 92 teams from Level 10 of English football, being the lowest ranked clubs to compete in the tournament. The results were as follows:

Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Penrith (9) 1–2 Jarrow Roofing BCA (9) 110
2 Silsden (9) 2–1 West Allotment Celtic (9) 53
3 Ashington (10) 2–2 Albion Sports (9) 310
replay Albion Sports (9) 2–3 Ashington (10) 121
4 AFC Darwen (9) 1–2 Washington (9) 203
5 Newcastle Benfield (9) 4–2 Yorkshire Amateur (10) 80
6 Nelson (9) 0–4 Newton Aycliffe (9) 96
7 Bedlington Terriers (9) 1–1 West Auckland Town (9)
replay West Auckland Town (9) 4–0 Bedlington Terriers (9)
8 Barnoldswick Town (9) 0–5 Colne (9) 333
9 Billingham Synthonia (10) 0–0 Consett (9) 147
replay Consett (9) 8–0 Billingham Synthonia (10) 188
10 Hebburn Town (10) 1–3 Tadcaster Albion (9) 83
11 Bishop Auckland (9) 1–1 Shildon (9) 529
replay Shildon (9) 2–4 Bishop Auckland (9)
12 Sunderland RCA (9) 4–4 Guisborough Town (9) 65
replay Guisborough Town (9) 3–2 Sunderland RCA (9)
13 Crook Town (10) 0–6 Dunston UTS (9) 118
14 Holker Old Boys (10) 4–0 Liversedge (9) 89
15 Pickering Town (9) 4–0 Thornaby (10) 159
16 Seaham Red Star (9) 2–2 Marske United (9)
replay Marske United (9) 3–1 Seaham Red Star (9) 104
17 Garforth Town (9) 1–4 Morpeth Town (9) 121
18 Heaton Stannington (10) 3–1 Norton & Stockton Ancients (9)
19 Bridlington Town (9) 0–2 North Shields (9) 351
20 Whitley Bay (9) 1–1 Sunderland Ryhope CW (10) 287
replay Sunderland Ryhope CW (10) 2–3 Whitley Bay (9) 127
21 Whickham (10) 1–2 Padiham (9) 130
22 Durham City (9) 1–3 Thackley (9) 108
23 Glasshoughton Welfare (10) 2–2 Runcorn Linnets (9) 163
replay Runcorn Linnets (9) 6–1 Glasshoughton Welfare (10) 252
24 Chadderton (10) 2–9 AFC Liverpool (9) 75
25 Congleton Town (9) 0–0 Nostell MW (9) 163
replay Nostell MW (9) 0–4 Congleton Town (9) 56
26 Alsager Town (9) 1–0 Athersley Recreation (9) 110
27 Winsford United (9) 1–1 AFC Blackpool (9) 134
replay AFC Blackpool (9) 3–2 Winsford United (9) 43
28 AFC Emley (10) 7–1 Parkgate (9) 249
29 Ashton Athletic (9) 2–2 Maltby Main (9) 73
replay Maltby Main (9) 3–2 Ashton Athletic (9) 115
30 Penistone Church (10) 0–2 Pontefract Collieries (9) 220
31 Maine Road (9) 2–1 St Helens Town (10) 103
32 Handsworth Parramore (9) 6–0 Staveley MW (9) 122
33 1874 Northwich (9) 3–0 West Didsbury & Chorlton (9) 350
34 Barton Town Old Boys (9) 2–2 Squires Gate (9) 122
replay Squires Gate (9) 2–4 (a.e.t.) Barton Town Old Boys (9) 36
35 Abbey Hey (9) 3–1 Worksop Town (9) 180
36 Runcorn Town (9) 3–0 Bacup Borough (10) 65
37 Hemsworth MW (10) 1–2 Armthorpe Welfare (9) 68
38 Bootle (9) 0–2 Atherton Collieries (9) 195
39 Hanley Town (10) 4–2 Shawbury United (10) 118
40 Continental Star (9) 2–2 Bolehall Swifts (10) 69
replay Bolehall Swifts (10) 1–3 Continental Star (9) 48
41 Boldmere St Michaels (9) 3–3 Rocester (9) 123
replay Rocester (9) 4–0 Boldmere St Michaels (9) 68
42 Hinckley (10) 0–0 Walsall Wood (9) 241
replay Walsall Wood (9) 1–3 Hinckley (10) 171
43 Brocton (9) 1–5 Stourport Swifts (9) 92
44 Southam United (10) 0–2 AFC Wulfrunians (9) 68
45 Alvechurch (9) 2–0 Heath Hayes (10) 88
46 Tipton Town (10) 0–2 Cadbury Athletic (10)
47 AFC Bridgnorth (10) 1–0 Wolverhampton Casuals (10)
48 Malvern Town (10) 0–5 Sporting Khalsa (9) 108
49 Westfields (9) 1–0 Pegasus Juniors (10) 247
50 Gornal Athletic (10) 1–2 Bromsgrove Sporting (10) 128
51 Lye Town (9) 2–2 Coventry Sphinx (9) 80
replay Coventry Sphinx (9) 2–1 (a.e.t.) Lye Town (9) 90
52 Coleshill Town (9) 11–0 Ellesmere Rangers (10) 121
53 Cleethorpes Town (9) 5–1 Brigg Town (9) 116
54 Harborough Town (9) 3–2 Shirebrook Town (10) 81
55 South Normanton Athletic (10) 2–1 AFC Mansfield (10) 95
56 Shepshed Dynamo (9) 1–0 Retford United (9) 185
57 Bottesford Town (10) 2–2 Rainworth MW (9) 63
replay Rainworth MW (9) 1–5 Bottesford Town (10) 62
58 Kirby Muxloe (9) 3–1 Heanor Town (9)
59 Long Eaton United (9) 2–1 Harrowby United (9) 111
60 Loughborough University (9) 4–1 Barrow Town (10) 74
61 St Andrews (10) 2–3 Clipstone (9) 32
62 Radford (10) 3–2 Sleaford Town (9) 105
63 Quorn (9) 1–3 Oadby Town (9) 161
64 Bardon Hill (9) 0–1 Dunkirk (9) 61
65 Ellistown & Ibstock United (10) 0–5 Holwell Sports (10) 54
66 Blaby & Whetstone Athletic (10) 0–5 Leicester Nirvana (9) 68
67 Walsham Le Willows (9) 0–3 Godmanchester Rovers (9) 107
68 Wisbech Town (9) 1–0 Diss Town (10) 226
69 Yaxley (9) 2–1 Gorleston (9) 61
70 Peterborough Northern Star (9) 1–2 Newmarket Town (9) 48
71 Haverhill Rovers (9) 0–1 Mildenhall Town (9) 152
72 Fakenham Town (9) 0–0 Huntingdon Town (9) 92
replay Huntingdon Town (9) 0–6 Fakenham Town (9) 67
73 Eynesbury Rovers (9) 0–1 Peterborough Sports (10) 110
74 Swaffham Town (9) 2–4 Thetford Town (9) 109
75 Great Yarmouth Town (10) 0–3 Norwich United (9) 143
76 Deeping Rangers (9) 6–1 Boston Town (9) 110
77 Holbeach United (9) 1–1 Ely City (10) 137
replay Ely City (10) 0–4 Holbeach United (9) 108
78 Welwyn Garden City (9) 3–1 Haverhill Borough (10) 96
79 Hoddesdon Town (9) 4–0 Sawbridgeworth Town (9) 216
80 FC Romania (9) 0–3 Whitton United (9) 34
81 Southend Manor (9) 3–1 Codicote (10) 60
82 Wivenhoe Town (10) 1–5 Tower Hamlets (9) 99
83 Cockfosters (9) 4–0 Burnham Ramblers (9) 88
84 Hadley (9) 1–2 Saffron Walden Town (9) 70
85 Hertford Town (9) 2–2 Kirkley & Pakefield (9) 111
replay Kirkley & Pakefield (9) 2–1 Hertford Town (9) 78
86 Debenham LC (10) 0–1 Ipswich Wanderers (9) 80
87 Bowers & Pitsea (9) 0–1 Ilford (9) 66
88 Basildon United (9) 3–1 Sporting Bengal United (9) 68
89 FC Broxbourne Borough (9) 1–2 Brantham Athletic (9) 41
Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
90 Long Melford (9) 3–0 London Bari (9) 108
91 Clacton (9) 3–1 Eton Manor (9) 139
92 Hullbridge Sports (9) 2–1 Hadleigh United (9) 56
93 Clapton (9) 1–2 Stanway Rovers (9) 261
94 Stansted (9) 2–1 Takeley (9) 187
95 Enfield 1893 (9) 0–4 London Colney (9) 58
96 Felixstowe & Walton United (9) 1–1 Barking (9) 130
replay Barking (9) 3–1 (a.e.t.) Felixstowe & Walton United (9) 95
97 Waltham Forest (9) 0–3 St Margaretsbury (9) 63
98 AFC Hayes (9) 3–2 Flackwell Heath (9) 58
99 Wellingborough Town (9) 1–8 Ashford Town (Middx) (9) 101
100 Berkhamsted (9) 3–2 Hanworth Villa (9) 73
101 Oxhey Jets (9) 0–0 AFC Kempston Rovers (9) 58
replay AFC Kempston Rovers (9) 3–2 Oxhey Jets (9) 43
102 Spelthorne Sports (9) 2–1 Stotfold (9) 80
103 Windsor (9) 0–1 AFC Dunstable (9) 127
104 Ampthill Town (10) 0–3 Risborough Rangers (10) 140
105 Rothwell Corinthians (9) 1–2 Thrapston Town (10) 109
106 Hillingdon Borough (10) 1–1 Wembley (9) 58
replay Wembley (9) 2–1 Hillingdon Borough (10) 73
107 Northampton Sileby Rangers (9) 2–1 Sun Postal Sports (9) 72
108 Wellingborough Whitworths (10) 0–3 Northampton Spencer (9) 61
109 Newport Pagnell Town (9) 6–2 Holmer Green (9) 84
110 Biggleswade United (9) 2–1 Desborough Town (9) 98
111 Potton United (10) 0–2 Bedfont Sports (9) 91
112 London Tigers (9) 1–1 Bedfont & Feltham (10) 30
replay Bedfont & Feltham (10) 2–2 (8–7 p) London Tigers (9)
113 Tring Athletic (9) 2–1 Leverstock Green (9) 107
114 Bedford (9) 0–6 Cogenhoe United (9) 57
115 Raunds Town (10) 1–0 Crawley Green (10) 41
116 Harefield United (9) 2–2 Long Buckby (10) 102
replay Long Buckby (10) 1–0 Harefield United (9) 63
117 Royal Wootton Bassett Town (9) 0–2 Bracknell Town (9) 121
118 Ardley United (9) 1–4 Tuffley Rovers (9) 41
119 Binfield (9) 1–1 Westfield (9) 72
replay Westfield (9) 0–1 Binfield (9) 120
120 Ascot United (9) 1–2 Kidlington (9) 53
121 Holyport (10) 1–3 Milton United (9) 67
122 Hook Norton (10) 5–0 Frimley Green (10) 45
123 Reading Town (10) 0–5 Chertsey Town (9)
124 Knaphill (9) 1–3 Highworth Town (9) 86
125 Chinnor (10) 0–2 Hartley Wintney (9) 28
126 Thame United (9) 1–1 Farnham Town (9) 145
replay Farnham Town (9) 1–1 (4–3 p) Thame United (9)
127 Abingdon United (9) 0–3 Brimscombe & Thrupp (9) 117
128 Cheltenham Saracens (10) 1–0 Winterbourne United (9) 25
129 Tadley Calleva (10) 2–3 Guildford City (9) 110
130 Highmoor Ibis (9) 1–2 Thatcham Town (9) 102
131 Badshot Lea (9) 2–1 Camberley Town (9) 91
132 Cove (9) 5–4 Shrivenham (10)
133 Banstead Athletic (10) 1–1 Rochester United (9) 61
replay Rochester United (9) 2–1 Banstead Athletic (10) 54
134 Hailsham Town (9) 2–3 Eastbourne United (9) 172
135 Worthing United (9) 0–0 Deal Town (9) 68
replay Deal Town (9) 7–1 Worthing United (9) 84
136 Arundel (9) 3–1 Raynes Park Vale (9) 98
137 Horsham YMCA (9) 2–0 AFC Croydon Athletic (9) 148
138 Fisher (9) 0–3 Corinthian (9) 74
139 Crawley Down Gatwick (10) 1–3 Chichester City (9) 53
140 Tunbridge Wells (9) W.O. Glebe (10) N/A
141 Shoreham (9) 8–0 St Francis Rangers (9) 80
142 East Preston (9) 1–2 Littlehampton Town (9) 186
143 Horsham (9) 1–0 Lancing (9) 244
144 Colliers Wood United (9) 0–2 Eastbourne Town (9)
145 Redhill (9) 1–2 Pagham (9)
146 Holmesdale (9) 2–0 Mile Oak (10) 60
147 Selsey (10) 1–5 Erith Town (9) 95
148 Croydon (9) 5–1 Sutton Common Rovers (9) 81
149 Sevenoaks Town (9) 1–1 Seven Acre & Sidcup (10) 88
replay Seven Acre & Sidcup (10) 1–1 (4–2 p) Sevenoaks Town (9) 124
150 Cray Valley (PM) (9) 5–1 Ashford United (9) 100
151 Chessington & Hook United (9) 1–1 Crowborough Athletic (9) 102
replay Crowborough Athletic (9) 1–2 (a.e.t.) Chessington & Hook United (9) 105
152 Bexhill United (10) 3–1 Loxwood (9) 21
153 Ringmer (10) 1–4 Beckenham Town (9) 47
154 Lingfield (10) 0–3 Canterbury City (9) 145
155 Greenwich Borough (9) 1–0 Lordswood (9) 123
156 Epsom Athletic (10) 0–4 Erith & Belvedere (9) 151
157 Horley Town (9) 7–0 Wick & Barnham United (9)
158 Christchurch (10) 2–1 Cadbury Heath (9) 92
159 Melksham Town (9) 2–2 Cowes Sports (9) 114
replay Cowes Sports (9) 3–1 Melksham Town (9)
160 Longwell Green Sports (9) 2–1 Folland Sports (9) 77
161 Andover Town (9) 3–0 Gillingham Town (9) 142
162 Lymington Town (9) 0–3 Bitton (9)
163 Alresford Town (9) 0–1 Bridport (9) 57
164 Hamworthy United (9) 1–1 Hallen (9) 84
replay Hallen (9) 0–1 Hamworthy United (9) 69
165 Amesbury Town (10) 1–2 Bemerton Heath Harlequins (9)
166 Hythe & Dibden (10) 1–4 Moneyfields (9)
167 Team Solent (9) 3–4 Blackfield & Langley (9)
168 Bradford Town (9) 2–0 United Services Portsmouth (10) 81
169 Cribbs (9) 0–5 Bristol Manor Farm (9) 88
170 Verwood Town (9) 2–0 Newport (IW) (9)
171 Almondsbury UWE (10) 3–2 Fawley (9) 42
172 Brockenhurst (9) 2–0 Fareham Town (9) 88
173 Bournemouth (9) 0–3 AFC Portchester (9) 77
174 Sherborne Town (9) 2–0 New Milton Town (10) 68
175 Whitchurch United (9) 1–1 Wincanton Town (10) 62
replay Wincanton Town (10) 3–1 Whitchurch United (9) 109
176 Horndean (9) 1–3 Sholing (9) 80
177 Buckland Athletic (9) 3–0 Clevedon Town (9) 133
178 Saltash United (10) 0–4 St Austell (10) 128
179 Bishop Sutton (10) 0–6 Street (9) 43
180 Witheridge (10) 2–0 Welton Rovers (9) 77
181 Shepton Mallet (9) 0–2 Plymouth Parkway (10) 128
182 Bodmin Town (10) 3–1 Brislington (9) 88
183 Odd Down (9) 3–1 Ashton & Backwell United (10) 87
184 Barnstaple Town (9) 2–0 Willand Rovers (9) 237

Preliminary Round

Preliminary Round fixtures are due to be played on 29 August 2015, with replays no later than 4 September. A total of 320 teams will take part in this stage of the competition, including the 184 winners from the Extra Preliminary Round and 136 entering at this stage from the six leagues at Level 8 of English football. The round included 30 teams from Level 10 still in the competition, being the lowest ranked teams in this round. The draw was as follows:

Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Whitley Bay (9) Heaton Stannington (10)
2 West Auckland Town (9) Washington (9)
3 Ashington (10) Thackley (9)
4 Pickering Town (9) Clitheroe (8)
5 North Shields (9) Kendal Town (8)
6 Bishop Auckland (9) Jarrow Roofing BCA (9)
7 Silsden (9) Padiham (9)
8 Guisborough Town (9) Newcastle Benfield (9)
9 Marske United (9) Lancaster City (8)
10 Harrogate Railway Athletic (8) Spennymoor Town (8)
11 Holker Old Boys (10) Dunston UTS (9)
12 Consett (9) Scarborough Athletic (8)
13 Tadcaster Albion (9) Colne (9)
14 Newton Aycliffe (9) Morpeth Town (9)
15 Congleton Town (9) Handsworth Parramore (9)
16 Runcorn Linnets (9) Pontefract Collieries (9)
17 Armthorpe Welfare (9) New Mills (8)
18 Runcorn Town (9) Northwich Victoria (8)
19 Alsager Town (9) Shaw Lane Aquaforce (8)
20 Ossett Albion (8) Maine Road (9)
21 Mossley (8) Bamber Bridge (8)
22 Burscough (8) AFC Emley (10)
23 Barton Town Old Boys (9) Droylsden (8)
24 1874 Northwich (9) Maltby Main (9)
25 Abbey Hey (9) Warrington Town (8)
26 AFC Blackpool (9) Ossett Town (8)
27 Brighouse Town (8) Atherton Collieries (9)
28 AFC Liverpool (9) Radcliffe Borough (8)
29 Stocksbridge Park Steels (8) Farsley Celtic (8)
30 Glossop North End (8) Prescot Cables (8)
31 Goole (8) Sheffield (8)
32 Trafford (8) Witton Albion (8)
33 Market Drayton Town (8) AFC Bridgnorth (10)
34 Bromsgrove Sporting (10) Hinckley (10)
35 Newcastle Town (8) Continental Star (9)
36 Leek Town (8) Rocester (9)
37 Rugby Town (8) Coventry Sphinx (9)
38 Coleshill Town (9) Stafford Rangers (8)
39 Sporting Khalsa (9) Cadbury Athletic (10)
40 Chasetown (8) Evesham United (8)
41 Westfields (9) Kidsgrove Athletic (8)
42 Stourport Swifts (9) Alvechurch (9)
43 AFC Wulfrunians (9) Romulus (8)
44 Tividale (8) Hanley Town (10)
45 Carlton Town (8) Shepshed Dynamo (9)
46 Harborough Town (9) Oadby Town (9)
47 Kirby Muxloe (9) Holwell Sports (10)
48 Loughborough Dynamo (8) Basford United (8)
49 Radford (10) Spalding United (8)
50 Dunkirk (9) Bottesford Town (10)
51 South Normanton Athletic (10) Lincoln United (8)
52 Gresley (8) Coalville Town (8)
53 Leicester Nirvana (9) Belper Town (8)
54 Loughborough University (9) Long Eaton United (9)
55 Clipstone (9) Cleethorpes Town (9)
56 Mildenhall Town (9) Soham Town Rangers (8)
57 Yaxley (9) Godmanchester Rovers (9)
58 Deeping Rangers (9) Dereham Town (8)
59 Thetford Town (9) Bury Town (8)
60 Wroxham (8) Fakenham Town (9)
61 Wisbech Town (9) Holbeach United (9)
62 St Ives Town (8) Norwich United (9)
63 Newmarket Town (9) Peterborough Sports (10)
64 London Colney (9) Potters Bar Town (8)
65 St Margaretsbury (9) A.F.C. Hornchurch (8)
66 Welwyn Garden City (9) Waltham Abbey (8)
67 Ilford (9) Stanway Rovers (9)
68 Hullbridge Sports (9) Maldon & Tiptree (8)
69 Harlow Town (8) Southend Manor (9)
70 Barkingside (8) Ipswich Wanderers (9)
71 Barking (9) Haringey Borough (8)
72 A.F.C. Sudbury (8) Ware (9)
73 Whitton United (9) Kirkley & Pakefield (9)
74 Hoddesdon Town (9) Romford (8)
75 Stansted (9) Tilbury (8)
76 Redbridge (8) Heybridge Swifts (8)
77 Cockfosters (9) Tower Hamlets (9)
78 Saffron Walden Town (9) Cheshunt (8)
79 Great Wakering Rovers (8) Brantham Athletic (9)
80 Basildon United (9) Long Melford (9)
Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
81 Thurrock (8) Royston Town (8)
82 Witham Town (8) Brightlingsea Regent (8)
83 Clacton (9) Aveley (8)
84 Ashford Town (Middx) (9) AFC Kempston Rovers (9)
85 Long Buckby (10) Daventry Town (8)
86 Beaconsfield Town (8) Raunds Town (10)
87 Barton Rovers (8) Berkhamsted (9)
88 Biggleswade United (9) Chalfont St Peter (8)
89 Risborough Rangers (10) Aylesbury (8)
90 Wembley (9) North Greenford United (8)
91 Northampton Sileby Rangers (9) Leighton Town (8)
92 Bedfont & Feltham (10) AFC Hayes (9)
93 Newport Pagnell Town (9) AFC Dunstable (9)
94 Bedfont Sports (9) Hanwell Town (8)
95 Uxbridge (8) Northampton Spencer (9)
96 Aylesbury United (8) Northwood (8)
97 Bedford Town (8) Thrapston Town (10)
98 Cogenhoe United (9) Spelthorne Sports (9)
99 Tring Athletic (9) Arlesey Town (8)
100 Kings Langley (8) AFC Rushden & Diamonds (8)
101 Wantage Town (8) Didcot Town (8)
102 Chertsey Town (9) Kidlington (9)
103 Binfield (9) Shortwood United (8)
104 Badshot Lea (9) Fleet Town (8)
105 Marlow (8) Godalming Town (8)
106 Brimscombe & Thrupp (9) Bracknell Town (9)
107 Tuffley Rovers (9) Bishop's Cleeve (8)
108 Cheltenham Saracens (10) Milton United (9)
109 Cove (9) North Leigh (8)
110 Egham Town (8) Slimbridge (8)
111 Thatcham Town (9) Guildford City (9)
112 Hartley Wintney (9) Banbury United (8)
113 Farnham Town (9) Highworth Town (9)
114 Hook Norton (10) Burnham (8)
115 Molesey (8) East Grinstead Town (8)
116 Chipstead (8) Rochester United (9)
117 Deal Town (9) Horsham (9)
118 Seven Acre & Sidcup (10) Sittingbourne (8)
119 Ramsgate (8) Tooting & Mitcham United (8)
120 Folkestone Invicta (8) Corinthian (9)
121 Herne Bay (8) Peacehaven & Telscombe (8)
122 Hythe Town (8) Chessington & Hook United (9)
123 Tunbridge Wells (9) Croydon (9)
124 Cray Valley (PM) (9) Hastings United (8)
125 Holmesdale (9) South Park (8)
126 Whitstable Town (8) Walton Casuals (8)
127 Three Bridges (8) Cray Wanderers (8)
128 Bexhill United (10) Faversham Town (8)
129 Eastbourne United (9) Arundel (9)
130 Littlehampton Town (9) Thamesmead Town (8)
131 Chichester City (9) Chatham Town (8)
132 Shoreham (9) Horley Town (9)
133 Beckenham Town (9) Greenwich Borough (9)
134 Pagham (9) Corinthian-Casuals (8)
135 Erith Town (9) Horsham YMCA (9)
136 Worthing (8) Walton & Hersham (8)
137 Eastbourne Town (9) Whyteleafe (8)
138 Phoenix Sports (8) Guernsey (8)
139 Dorking Wanderers (8) Canterbury City (9)
140 Erith & Belvedere (9) Carshalton Athletic (8)
141 Winchester City (8) Wincanton Town (10)
142 Hamworthy United (9) Andover Town (9)
143 Longwell Green Sports (9) Cinderford Town (8)
144 Brockenhurst (9) Yate Town (8)
145 Sholing (9) Swindon Supermarine (8)
146 Bradford Town (9) Christchurch (10)
147 Cowes Sports (9) Wimborne Town (8)
148 Bristol Manor Farm (9) Bitton (9)
149 AFC Portchester (9) A.F.C. Totton (8)
150 Bashley (8) Mangotsfield United (8)
151 Almondsbury UWE (10) Verwood Town (9)
152 Moneyfields (9) Petersfield Town (8)
153 Blackfield & Langley (9) Bemerton Heath Harlequins (9)
154 Bridport (9) Sherborne Town (9)
155 Plymouth Parkway (10) Tiverton Town (8)
156 Larkhall Athletic (8) Buckland Athletic (9)
157 St Austell (10) Bodmin Town (10)
158 Barnstaple Town (9) Bridgwater Town (8)
159 Street (9) Witheridge (10)
160 Taunton Town (8) Odd Down (9)

First Round Qualifying

First Round Qualifying fixtures are due to be played on 12 September 2015, with replays no later than 18 September. A total of 232 teams will take part in this stage of the competition, including the 160 winners from the Preliminary Round and 72 entering at this stage from the three leagues at Level 7 of English football. The draw was as follows:

Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Bishop Auckland (9) / Jarrow Roofing BCA (9) Congleton Town (9) / Handsworth Parramore (9)
2 Buxton Ramsbottom United
3 West Auckland Town (9) / Washington (9) Runcorn Linnets (9) / Pontefract Collieries (9)
4 Silsden (9) / Padiham (9) Marske United (9) / Lancaster City (8)
5 Harrogate Railway Athletic (8) / Spennymoor Town (8) Blyth Spartans
6 Barton Town Old Boys (9) / Droylsden (8) Ossett Albion (8) / Maine Road (9)
7 Runcorn Town (9) / Northwich Victoria (8) AFC Blackpool (9) / Ossett Town (8)
8 Workington Colwyn Bay
9 Consett (9) / Scarborough Athletic (8) Tadcaster Albion (9) / Colne (9)
10 Matlock Town Whitley Bay (9) / Heaton Stannington (10)
11 North Shields (9) / Kendal Town (8) Holker Old Boys (10) / Dunston UTS (9)
12 Glossop North End (8) / Prescot Cables (8) Skelmersdale United
13 1874 Northwich (9) / Maltby Main (9) Frickley Athletic
14 Salford City Whitby Town
15 Darlington 1883 Hyde United
16 AFC Liverpool (9) / Radcliffe Borough (8) Armthorpe Welfare (9) / New Mills (8)
17 Ashton United Guisborough Town (9) / Newcastle Benfield (9)
18 Ashington (10) / Thackley (9) Abbey Hey (9) / Warrington Town (8)
19 Alsager Town (9) / Shaw Lane Aquaforce (8) Burscough (8) / AFC Emley (10)
20 Trafford (8) / Witton Albion (8) Stocksbridge Park Steels (8) / Farsley Celtic (8)
21 Brighouse Town (8) / Atherton Collieries (9) Newton Aycliffe (9) / Morpeth Town (9)
22 Marine Pickering Town (9) / Clitheroe (8)
23 Goole (8) / Sheffield (8) Mossley (8) / Bamber Bridge (8)
24 Radford (10) / Spalding United (8) Nantwich Town
25 Bromsgrove Sporting (10) / Hinckley (10) Redditch United
26 Ilkeston Rugby Town (8) / Coventry Sphinx (9)
27 Tividale (8) / Hanley Town (10) Stourbridge
28 Leamington Stamford AFC
29 Market Drayton Town (8) / AFC Bridgnorth (10) Kettering Town
30 Coleshill Town (9) / Stafford Rangers (8) Newcastle Town (8) / Continental Star (9)
31 Sutton Coldfield Town Harborough Town (9) / Oadby Town (9)
32 Sporting Khalsa (9) / Cadbury Athletic (10) AFC Wulfrunians (9) / Romulus (8)
33 Clipstone (9) / Cleethorpes Town (9) South Normanton Athletic (10) / Lincoln United (8)
34 Carlton Town (8) / Shepshed Dynamo (9) Rushall Olympic
35 Kirby Muxloe (9) / Holwell Sports (10) Bedworth United
36 Barwell Westfields (9) / Kidsgrove Athletic (8)
37 Halesowen Town Mickleover Sports
38 Loughborough Dynamo (8) / Basford United (8) Loughborough University (9) / Long Eaton United (9)
39 Chasetown (8) / Evesham United (8) Grantham Town
40 Stratford Town Gresley (8) / Coalville Town (8)
41 Wisbech Town (9) / Holbeach United (9) Stourport Swifts (9) / Alvechurch (9)
42 Leicester Nirvana (9) / Belper Town (8) Dunkirk (9) / Bottesford Town (10)
43 Leek Town (8) / Rocester (9) Deeping Rangers (9) / Dereham Town (8)
44 Beaconsfield Town (8) / Raunds Town (10) Whitton United (9) / Kirkley & Pakefield (9)
45 Long Buckby (10) / Daventry Town (8) Wingate & Finchley
46 Thurrock (8) / Royston Town (8) Witham Town (8) / Brightlingsea Regent (8)
47 Bedfont Sports (9) / Hanwell Town (8) Saffron Walden Town (9) / Cheshunt (8)
48 Cogenhoe United (9) / Spelthorne Sports (9) Northampton Sileby Rangers (9) / Leighton Town (8)
49 Billericay Town Enfield Town
50 Redbridge (8) / Heybridge Swifts (8) Uxbridge (8) / Northampton Spencer (9)
51 London Colney (9) / Potters Bar Town (8) Barking (9) / Haringey Borough (8)
52 Aylesbury United (8) / Northwood (8) Harrow Borough
53 Yaxley (9) / Godmanchester Rovers (9) East Thurrock United
54 Leiston Newport Pagnell Town (9) / AFC Dunstable (9)
55 Newmarket Town (9) / Peterborough Sports (10) Hitchin Town
56 Harlow Town (8) / Southend Manor (9) Bedford Town (8) / Thrapston Town (10)
57 A.F.C. Sudbury (8) / Ware (9) Hendon
58 Thetford Town (9) / Bury Town (8) Cockfosters (9) / Tower Hamlets (9)
Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
59 Bedfont & Feltham (10) / AFC Hayes (9) Kings Langley (8) / AFC Rushden & Diamonds (8)
60 Basildon United (9) / Long Melford (9) Hullbridge Sports (9) / Maldon & Tiptree (8)
61 St Margaretsbury (9) / A.F.C. Hornchurch (8) Cambridge City
62 Barkingside (8) / Ipswich Wanderers (9) Canvey Island
63 Dunstable Town Barton Rovers (8) / Berkhamsted (9)
64 Great Wakering Rovers (8) / Brantham Athletic (9) Biggleswade Town
65 Brentwood Town Tring Athletic (9) / Arlesey Town (8)
66 Hoddesdon Town (9) / Romford (8) Ashford Town (Middx) (9) / AFC Kempston Rovers (9)
67 Histon Clacton (9) / Aveley (8)
68 Wembley (9) / North Greenford United (8) Mildenhall Town (9) / Soham Town Rangers (8)
69 Welwyn Garden City (9) / Waltham Abbey (8) St Ives Town (8) / Norwich United (9)
70 Stansted (9) / Tilbury (8) St Neots Town
71 King's Lynn Town Wroxham (8) / Fakenham Town (9)
72 Chesham United Risborough Rangers (10) / Aylesbury (8)
73 Needham Market Ilford (9) / Stanway Rovers (9)
74 Grays Athletic Biggleswade United (9) / Chalfont St Peter (8)
75 Ramsgate (8) / Tooting & Mitcham United (8) Farnham Town (9) / Highworth Town (9)
76 Worthing (8) / Walton & Hersham (8) Littlehampton Town (9) / Thamesmead Town (8)
77 Metropolitan Police Seven Acre & Sidcup (10) / Sittingbourne (8)
78 Pagham (9) / Corinthian-Casuals (8) Erith & Belvedere (9) / Carshalton Athletic (8)
79 Chipstead (8) / Rochester United (9) Herne Bay (8) / Peacehaven & Telscombe (8)
80 Beckenham Town (9) / Greenwich Borough (9) Egham Town (8) / Slimbridge (8)
81 Tunbridge Wells (9) / Croydon (9) Molesey (8) / East Grinstead Town (8)
82 Erith Town (9) / Horsham YMCA (9) Burgess Hill Town
83 Holmesdale (9) / South Park (8) Leatherhead
84 Eastbourne United (9) / Arundel (9) Hook Norton (10) / Burnham (8)
85 Marlow (8) / Godalming Town (8) Chertsey Town (9) / Kidlington (9)
86 Shoreham (9) / Horley Town (9) Eastbourne Town (9) / Whyteleafe (8)
87 Tonbridge Angels Folkestone Invicta (8) / Corinthian (9)
88 Hampton & Richmond Borough Dulwich Hamlet
89 Phoenix Sports (8) / Guernsey (8) Lewes
90 Whitstable Town (8) / Walton Casuals (8) Deal Town (9) / Horsham (9)
91 Dorking Wanderers (8) / Canterbury City (9) Slough Town
92 Bognor Regis Town Merstham
93 VCD Athletic Wantage Town (8) / Didcot Town (8)
94 Staines Town Bexhill United (10) / Faversham Town (8)
95 Hythe Town (8) / Chessington & Hook United (9) Cove (9) / North Leigh (8)
96 Kingstonian Farnborough
97 Hartley Wintney (9) / Banbury United (8) Badshot Lea (9) / Fleet Town (8)
98 Cray Valley (PM) (9) / Hastings United (8) Thatcham Town (9) / Guildford City (9)
99 Chichester City (9) / Chatham Town (8) Three Bridges (8) / Cray Wanderers (8)
100 Sholing (9) / Swindon Supermarine (8) Winchester City (8) /| Wincanton Town (10)
101 Cowes Sports (9) / Wimborne Town (8) Street (9) / Witheridge (10)
102 Binfield (9) / Shortwood United (8) Brimscombe & Thrupp (9) / Bracknell Town (9)
103 Longwell Green Sports (9) / Cinderford Town (8) Paulton Rovers
104 Taunton Town (8) / Odd Down (9) Tuffley Rovers (9) / Bishop's Cleeve (8)
105 Dorchester Town Cirencester Town
106 Bridport (9) / Sherborne Town (9) Larkhall Athletic (8) / Buckland Athletic (9)
107 Bristol Manor Farm (9) / Bitton (9) AFC Portchester (9) / A.F.C. Totton (8)
108 Hungerford Town Bradford Town (9) / Christchurch (10)
109 Poole Town Barnstaple Town (9) /| Bridgwater Town (8)
110 Frome Town Chippenham Town
111 Brockenhurst (9) / Yate Town (8) Bashley (8) / Mangotsfield United (8)
112Plymouth Parkway (10) / Tiverton Town (8) Merthyr Town
113 Cheltenham Saracens (10) / Milton United (9) Blackfield & Langley (9) / Bemerton Heath Harlequins (9)
114St Austell (10) / Bodmin Town (10) Almondsbury UWE (10) / Verwood Town (9)
115 Moneyfields (9) / Petersfield Town (8) Weymouth
116 Bideford AFC Hamworthy United (9) / Andover Town (9)

Competition proper

Winners from Fourth Round Qualifying advance to First Round Proper, where teams from League One (Level 3) and League Two (Level 4) of English football, operating in The Football League, first enter the competition. See 2015–16 FA Cup for a report of First Round Proper onwards.

External links

2015-16 FA Cup match days

Qualifying round | First round | Second round | Third round | Fourth round | Fifth round | Sixth round | Semi-Finals | Final 

FA Cup
FA Cup seasons

1871-72 · 1872-73 · 1873-74 · 1874-75 · 1875-76 · 1876-77 · 1877-78 · 1878-79 · 1879-80 · 1880-81 · 1881-82 · 1882-83 · 1883-84 · 1884-85 · 1885-86 · 1886-87 · 1887-88 · 1978-79 · 1979-80 · 1980-81 · 1981-82 · 1982-83 · 1983-84 · 1984-85 · 1985-86 · 1986-87 · 1987-88 · 1988-89 · 1989-90 · 1990-91 · 1991-92 · 1992-93 · 1993-94 · 1994-95 · 1995-96 · 1996-97 · 1997-98 · 1998-99 · 1999-00 · 2000-01 · 2001-02 · 2002-03 · 2003-04 · 2004-05 · 2005-06 · 2006-07 · 2007-08 · 2008-09 · 2009-10 · 2010-11 · 2011-12 · 2012-13 · 2013-14 · 2014-15 · 2015-16 · 2016-17 · 2017-18 · 2018-19 · 2019-20 · 2020-21 ·

FA Cup finals

1872 · 1873 · 1874 · 1875 · 1876 · 1877 · 1878 · 1879 · 1880 · 1881 · 1882 · 1883 · 1884 · 1885 · 1886 · 1887 · 1888 · 1889 · 1890 · 1891 · 1892 · 1893 · 1894 · 1895 · 1896 · 1897 · 1898 · 1899 · 1900 · 1901 · 1902 · 1903 · 1904 · 1905 · 1906 · 1907 · 1908 · 1909 · 1910 · 1911 · 1912 · 1913 · 1914 · 1915 · 1920 · 1921 · 1922 · 1923 · 1924 · 1925 · 1926 · 1927 · 1928 · 1929 · 1930 · 1931 · 1932 · 1933 · 1934 · 1935 · 1936 · 1937 · 1938 · 1939 · 1946 · 1947 · 1948 · 1949 · 1950 · 1951 · 1952 · 1953 · 1954 · 1955 · 1956 · 1957 · 1958 · 1959 · 1960 · 1961 · 1962 · 1963 · 1964 · 1965 · 1966 · 1967 · 1968 · 1969 · 1970 · 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 ·

England 2015–16 in English football
FA competitions
FA Cup (Qualifying Rounds, Final (men), Final (Women) · FA Community Shield · FA Trophy (Final) · FA Vase (Final)
League cups
Football League Cup (Final) · Football League Trophy (Final) · Northern Premier League Integro League Cup · Southern Football League Cup · North West Counties Football League Challenge Cup · Northern Counties East Football League Cup
Premier and Football League
Premier League · Football League (Championship · League One · League Two)

Play-offs · (Championship final · League One final · League Two final)

Football Conference
National League (National League · North · South)
Lower leagues
Isthmian League (Isthmian League Cup· Northern Premier League · Southern Football League
European competitions

Champions League (Final) · Europa League (Final)

National teams

Senior (UEFA Euro 2016 qualifying Group E)

Other

Summer 2015 transfers · Winter 2015–16 transfers · Summer 2016 transfers

Club seasons
Premier League

Arsenal · Aston Villa · Bournemouth · Chelsea · Crystal Palace · Everton · Leicester City · Liverpool · Manchester City · Manchester United · Newcastle United · Norwich City · Southampton · Stoke City · Sunderland · Swansea City · Tottenham Hotspur · Watford · West Bromwich Albion · West Ham United

Championship

Birmingham City · Blackburn Rovers · Bolton Wanderers · Brentford · Brighton & Hove Albion · Bristol City · Burnley · Cardiff City · Charlton Athletic · Derby County · Fulham · Huddersfield Town · Hull City · Ipswich Town · Leeds United · Middlesbrough · Milton Keynes Dons · Nottingham Forest · Preston North End · Queens Park Rangers · Reading · Rotherham United · Sheffield Wednesday · Wolverhampton Wanderers

League One

Barnsley · Blackpool · Bradford City · Burton Albion · Bury · Chesterfield · Colchester United · Coventry City · Crewe Alexandra · Doncaster Rovers · Fleetwood Town · Gillingham · Millwall · Oldham Athletic · Peterborough United · Port Vale · Rochdale · Scunthorpe United · Sheffield United · Shrewsbury Town · Southend United · Swindon Town · Walsall · Wigan Athletic

League Two

Accrington Stanley · AFC Wimbledon · Barnet · Bristol Rovers · Cambridge United · Carlisle United · Crawley Town · Dagenham & Redbridge · Exeter City · Hartlepool United · Leyton Orient · Luton Town · Mansfield Town · Morecambe · Newport County · Northampton Town · Notts County · Oxford United · Plymouth Argyle · Portsmouth · Stevenage · Wycombe Wanderers · Yeovil Town · York City

National League

Aldershot Town · Altrincham · Barrow · Boreham Wood · Braintree Town · Bromley · Cheltenham Town · Chester · Dover Athletic · Eastleigh · Forest Green Rovers · Gateshead · Grimsby Town · Guiseley · Halifax Town · Kidderminster Harriers · Lincoln City · Macclesfield Town · Southport · Torquay United · Tranmere Rovers · Welling United · Woking · Wrexham

2014-15                                                        2016-17

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.